Монополії не уникнути: з чим пов’язані обшуки в «Тедіс Україна»

Монополії не уникнути: з чим пов’язані обшуки в «Тедіс Україна»

Генеральна прокуратура та МВС намагаються знайти російських співвласників найбільшого в Україні монополіста тютюнових виробів

Монополії не уникнути: з чим пов’язані обшуки в «Тедіс Україна»
Фото УНIАН

Печерський районний суд міста Києва зобов’язав правоохоронні органи повернути арештовану продукцію монополісту на ринку тютюнових виробів – компанії «Тедіс Україна». Товар на суму приблизно 1 млрд грн вилучили на початку квітня, а на рахунки компанії було накладено арешт. Фактично це призвело до колапсу на тютюновому ринку країни. Невеликі дистриб’ютори вже два тижні не можуть отримати продукцію, а торговельні мережі співпрацюють безпосередньо з виробниками.

У чому причина колапсу? Він може бути пов’язаним із змінами власників однієї з найзакритіших компаній країни, відношення до якої, за даними Генпрокуратури, мають російські бізнесмени Сергій Кациєв, Ігор Кесаєв та їхній одеський колега Борис Кауфман. Експерти не виключають, що на тютюновому ринку країни може з’явитися новий дистриб’ютор.

Чому виник дефіцит деяких марок? Знайти пачку популярних виробів зараз непросто. «У нас на складах залишилися лише цигарки марки Hilton, Lifa та Kiss. Більше нічого немає», – розповіли журналісту Mind у компанії Tobacco Ukraine, що спеціалізується на оптових продажах цигарок. У двох інших фірмах подібного профілю зазначили, що на складах немає жодного ящика, а коли товар з’явиться – невідомо.

Проблеми з поставками цигарок дійсно спостерігаються, підтверджує співвласник мережі «Фуршет» Ігор Баленко. «Деякі склади працюють і доставляють товар, частина фабрик відпускають товар напряму», – зазначив він. Товар у невеликих обсягах зараз відвантажується зі складів компанії «Тедіс Україна». Представники оптових компаній та роздрібних мереж сподіваються, що роботу буде повністю відновлено максимум за декілька тижнів.

Контрабанди майже немає? Знайти контрабандну чи контрафактну продукцію журналісту Mind не вдалося. «Його зараз дуже мало завозять чи виробляють, оскільки через різку девальвацію гривні вартість виробів, імпортованих із Росії чи Білорусі, майже зрівнялася з вартістю легальної продукції. Бізнес невигідний, тому частка таких цигарок коливається в межах 1–2%», – розповів на умовах анонімності представник компанії з імпорту тютюнових виробів.

Як компанія «Тедіс Україна» стала монополістом? Проблеми на тютюновому ринку пов’язані із ситуацією навколо компанії «Тедіс Україна», що контролює приблизно 99% відсотків усіх вітчизняних продажів цигарок. Дистриб’ютор розпочав роботу в Україні в 2011 році, коли компанія «Волинь-тютюн» була перейменована на «Мегаполіс-Україна». Її представники не спілкувалися з пресою, а перелік кінцевих власників невідомий. «Мегаполіс-Україна» досить швидко розвивалася: за декілька років фірма скупила бізнес біля 40 своїх конкурентів, впровадила інноваційні моделі управління, надала виробникам банківські гарантії тощо.

«Виробників не змушували укладати договори саме з цією дистриб’юторьскою компанією, однак альтернативи у нас не було. Працювати з ними вигідно, а ризики мінімальні», – розповів один із топ-менеджерів виробників тютюнових виробів, який попросив не називати його імені та компанії. Ігор Баленко додає, що виробникам вигідна відсутність конкуренції, оскільки вони мають змогу впливати на цінову політику у різних каналах збуту. Декілька конкурентів боролися б за клієнта – торговельну мережу чи магазин, і пропонували б нижчі ціни, пояснює експерт.

Через що виникли проблеми у монополіста? Проблеми у «Мегаполіс-Україна» розпочалися восени 2015 року, коли Антимонопольний комітет України звинуватив компанію у зловживанні монопольним становищем та наклав штраф у розмірі 431 млн грн. Компанія оскаржує це рішення у суді. На початку 2016 року робота фірми була блокована активістами в Києві, Львові, Луцьку, Рівному, Ковелі та Тернополі. Активісти пояснювали свої дії тим, що «Мегаполіс-Україна» частково належить російським власникам, однак за два дні зняли блокаду. У компанії інформацію про російських акціонерів спростували, а наприкінці травня минулого року провели ребрендинг та перейменувалися на «Тедіс Україна».

Однак це не допомогло. 31 березня Генеральна прокуратура спільно з МВС провела більше 100 обшуків, у тому числі в Антимонопольному комітеті, а на початку квітня «Тедіс Україна» заявила про арешт рахунків і товарів на суму близько 1 млрд грн. За даними Генеральної прокуратури, саме керівництво АМКУ та двоє державних уповноважених створили бар’єри для входження на ринок нових компаній-дистриб’юторів. Штраф на суму 430 млн грн був суттєво занижений, вважають представники контролюючого органу. Отримати коментар голови АМКУ Юрія Терентьєва Mind на вдалося: він не взяв слухавку. «Усі звинувачення, висунуті відносно компанії, не мають під собою жодних підстав», – йдеться в повідомленні прес-служби «Тедіс Україна». Додаткову інформацію представники компанії не надають.

Чому правоохоронці шукають «російських слід»? Обшуки та блокування рахунків компанії пов’язані з власниками «Тедіс Україна». За даними Єдиного реєстру юридичних осіб Міністерства юстиції, кінцеві бенефіціари компанії – шість кіпрських офшорних фірм. Однак, за даними слідства, реальними власниками тютюнового монополіста значаться росіяни Сергій Кациєв та Ігор Кесаєв, які наприкінці 1990-х створили компанію «Мегаполіс» – найбільшого дистриб’ютора тютюну на російському ринку. Їхній український партнер – відомий одеський бізнесмен Борис Кауфман, про належність якого до «Мегаполіс-Україна» говорила сама компанія.

Зв’язки «Тедіс» з Росією може підтверджувати і той факт, що, за даними слідства, компанія через фіктивні фірми вивела до свого північного сусіда 2,5 млрд руб. (1,1 млрд грн). У «Тедіс Україна» інформацію про російських співвласників повторно заперечують. Заступник голови Антимонопольного комітету Ніна Сидоренко зазначила, що комітет не знайшов документально підтверджених фактів про наявність у дистриб’ютора російських коренів.

З чим ще можуть бути пов’язані обшуки? Депутат від «Народного фронту» на умовах анонімності передбачає, що мова може йти про зміну власників: замість російських партнерів частку в компанії можуть отримати бізнесмени з оточення екс-прем’єра Арсенія Яценюка. «Це дуже цікавий бізнес», – підтверджує керівник Асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко. Наприклад, продажі «Тедіс» у 2015 році склали 45 млрд грн. Експерт вважає, що деякі українські бізнесмени можуть інвестувати у створення нових компаній з продажу тютюнових виробів. Бізнесів в Україні, що приносять стабільний дохід, наразі не так і багато.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло