Захворіло у світі
155,918,548
Померло у світі
3,258,269
Вилікувалось у світі
133,382,771
Захворіло в Україні
2,097,024
Померло в Україні
45,451
Вилікувалось в Україні
1,711,709
Вибори у Британії: чим обернеться провал консерваторів

Вибори у Британії: чим обернеться провал консерваторів

«Ефект Трампа» підніс вгору соціаліста Джеремі Корбіна і змусив Терезу Мей поділитися владою з ірландкою Арлен Фостер

Вибори у Британії: чим обернеться провал консерваторів
Джеремі Корбін та Тереза Мей
Фото facebook.com/TheresaMayOfficial / facebook.com/JeremyCorbynMP

Ризикова спроба британського прем'єра Терези Мей зміцнитися у владі шляхом дострокових виборів закінчилася провалом. Очолювана нею Консервативна партія втратила вирішальну більшість місць у парламенті, а її суперник Джеремі Корбін отримав шанс очолити уряд. Чим загрожує Британії така ситуація «підвішеного парламенту», розбирався Mind.

Учора, 8 червня, відбулися позачергові вибори до парламенту Британії – 650-місцеву Палату громад. Явного переможця не виявилося. За результатами підрахунку голосів, Консервативна партія Терези Мей отримає 318 мандатів, на 13 менше, ніж на попередніх виборах 2015 року, і на 8 місць менше, ніж потрібно для абсолютної більшості.

Головна опозиційна Партія лейбористів Джеремі Корбіна зробила дивовижний прорив на вчорашніх виборах. Вона отримала 261 мандат, на 29 більше, ніж у 2015-му. Лише місяць тому соцопитування вказували на те, що лейбористи втратять місця в парламенті.

Несподіваний успіх Джеремі Корбіна британська преса називає «ефектом Трампа», коли виборці висловлюють неприязнь до опозиційного політика, але в підсумку проштовхують його наверх, голосуючи проти правлячої партії.

Вибори у Британії: чим обернеться провал консерваторів
Джеремі Корбін
Фото Getty Images / Global Images Ukraine

До парламенту пройшли ще шість дрібних партій: Шотландська національна партія (SNP) здобула 35 місць, Ліберально-демократична партія – 12, Демократична юніоністська партія – 10, Партія Шинн Фейн – 7, Партія Уельсу – 4, Зелена партія – 1.

Тереза Мей успадкувала прем'єрське крісло 11 місяців тому від Джеймса Кемерона, який відмовився від своєї посади після того, як 51,9% британців проголосували за Brexit – вихід Британії з Євросоюзу.

Пані Мей, тверда прихильниця Brexit, несподівано вирішила провести позачергові вибори 18 квітня 2017 року, коли Консервативна партія мала невелику більшість в парламенті (331 місце), і впевнено випереджала за популярністю всіх своїх суперників. За задумом Терези Мей, вчорашнє голосування повинно було завершитися переконливою перемогою консерваторів і зміцнити їхні позиції для майбутньої роботи з Брюсселем щодо виведення Британії з Євросоюзу.

Однак цього не сталося, багато в чому через погано проведену виборчу кампанію. Тереза Мей під час передвиборної агітації фокусувалася на засудженні Джеремі Корбіна як слабкого лідера марнотратної партії, здатної привести до краху британську економіку й зірвати переговори щодо Brexit.

Себе вона позиціонувала як «сильного і стабільного» главу парламенту. Однак упевненість британців у «силі та стабільності» Терези Мей підірвала її відмова від телевізійних дебатів з політичними опонентами і два гучних теракти, в яких ісламісти вбили 30 осіб в Манчестері та Лондоні.

За 17 днів до виборів Тереза Мей налякала багатьох немолодих виборців, коли внесла до своєї передвиборної програми скандальну міру економії, що її журналісти назвали «податком на слабоумство». Прем'єр-міністр запропонувала зобов'язати літніх людей, які отримують медичну допомогу на дому, розплачуватися за ці послуги власною нерухомістю, чим викликала потоки критики на адресу консерваторів і погіршила рейтинг своєї партії.

На відміну від Терези Мей, 68-річний Джеймс Корбін говорив більше не про особистості, а про економічну програму, і, як показують нинішні соцопитування, йому вдалося перетягти на свій бік молодих виборців. У передвиборчій кампанії він обіцяв забезпечити більшу соціальну справедливість, безкоштовну університетську освіту, краще фінансування медичних послуг і соцзабезпечення, ренаціоналізацію залізниць, енергетичних компаній і Королівської пошти, збільшення з 19 до 26% податку на прибуток для корпорацій, а також введення 45%-го податку на доходи багатих громадян, які заробляють понад £80 000 ($104 000) на рік.

Зомбі-прем'єр і підвішений парламент

Неотримання Терезою Мей більшості місць створило ситуацію, яку в Британії називають підвішеним парламентом. За британськими законами, Консервативна партія і прем'єр-міністр можуть продовжувати залишатися при владі, заручаючись підтримкою інших партій по кожному конкретному законопроекту. Однак працездатність такого органу буде сумнівною, а над Терезою Мей дамокловим мечем нависне загроза вотуму недовіри та імпічменту.

Вибори у Британії: чим обернеться провал консерваторів
Фото Getty Images / Global Images Ukraine

«Британія побачила вибори, в яких влада партійного лідера ослабла безпрецедентним чином. Якби вона отримала ту підтримку виборців, яку хотіла, то стала б величним політичним колосом. Але вона не отримала навіть більшості, і розміри її фігури сильно стиснулися. Вона тепер зомбі-прем'єр», – змальовує ситуацію, що склалася, професор політології Університету Ноттінгема Стівен Філдінг.

За словами лідера Лейбористської партії Джеймса Корбіна, результати виборів показали, що британці проголосували проти впроваджуваних консерваторами заходів щодо затягування пасків. На його переконання, уряд повинен змінити політичні пріоритети, а Тереза Мей має подати у відставку.

«Прем'єр-міністр оголосила ці вибори, бо їй був потрібен мандат. У результаті вона отримала такий мандат: консерватори втратили місця, втратили голоси, втратили підтримку і втратили довіру. Мені здається, цього досить для відставки, щоб було сформовано новий уряд, який дійсно представлятиме інтереси всього населення цієї країни», – заявив Джеймс Корбін.

Теоретично, лейбористи можуть сформувати правлячу коаліцію, переконавши три дрібні партії приєднатися до неї. Однак такий результат малоймовірний.

Швидше за все, ослаблена після виборів Консервативна партія буде змушена сформувати коаліцію з північно-ірландською Демократичною юніоністською партією (DUP) і забезпечить собі необхідну більшість голосів у парламенті – 10 місць. Лідер DUP Арлен Фостер вже назвала вибори великим успіхом для північно-ірландських юніоністів, і повідомила, що відкрита для переговорів із будь-якими політсилами, окрім лейбористів.

Арлен Фостер – противницю одностатевих шлюбів та абортів – об'єднує з Терезою Мей тверда позиція з питань проведення Brexit і збереження Північної Ірландії у складі Об'єднаного королівства. Як пише британська The Sun, DUP може погодитися стати опорою для уряду консерваторів і без формального входження в коаліцію з ними в обмін на економічні преференції для своєї автономії.

Відповідаючи сьогодні на запитання журналістів, Арлен Фостер повідомила, що сподівається в суботу або неділю провести переговори з представниками консерваторів, але не зважилася передбачити їхній результат. На питання, чи втримається Тереза Мей на посаді прем'єра, лідер DUP висловила сумнів. «Я думаю, їй буде складно вціліти», – сказала репортерам Арлен Фостер.

Вибори у Британії: чим обернеться провал консерваторів
Арлен Фостер
Фото facebook.com/ArleneFosterMLA

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті