5 світових трендів, що створюють нові професії

5 світових трендів, що створюють нові професії

Та яких принципів слід дотримуватись, аби бути в «освітній» формі

Этот материал также доступен на русском языке
5 світових трендів, що створюють нові професії
Олег Дерев’янко
Фото iForum

На цьогорічному iForum організатори виділили «Освіту» у окремий потік, під час якого з доповідями виступило понад 20 спікерів. Один із виступів був присвячений світовим трендам, що вже почали вплітатися у наше повсякденне життя. А де є розвиток, там є й можливості для самовдосконалення. Олег Дерев’янко, засновник Інституту самореалізації, співзасновник та президент Kyiv Cyber Academy і колишній заступник міністра освіти та науки України (2015–2016), поділився своїм баченням цих трендів, а також тим, чому саме варто навчитися, щоб зустріти майбутнє без сюрпризів. Основні тези його виступу під назвою «Сучасна освіта: ефективний підхід до нездійсненної мети» читайте у матеріалі Mind.

Одним із визначень терміну «освіта» є наступний: «те, що залишається, коли забувається те, що вивчалось в учбових закладах». Тобто, вивчаючи програмування, освіта полягає у вмінні програмувати, а не в тому, якими мовами для цього користуються. Самі ж навички щодо конкретних технологій чи галузей потрібно постійно підкріплювати практикою. Коли ж навичку не практикують, вона зникає. Дерев’янко вважає, що освіта полягає у відповіді на питання: «Як пізнавати себе та світ і як змінювати себе та світ».

Далі наводимо тренди, що існують у світі та визначають майбутнє бізнесу, технологій, суспільства й освіти.

Тренд 1. Революція в автоматизації

5 світових трендів, які створюють нові професії
Фото УНIАН

Цей тренд спостерігається вже давно, але поєднання глобалізації і технологічного прогресу призводить до того, що середній показник уже нікого не влаштовує. Середній рівень освіти чи виконання роботи вже не гарантує середнього рівня добробуту. В першу чергу будуть зникати ті професії, які пов’язані з фізичною працею, а потім – з ментальною. Футурологи вважають, що до 50–60 років ХХІ століття пошук роботи буде неможливий без створення портфоліо, тобто так, як це відбувається в креативних індустріях. 

Тренд 2. Штучний інтелект

5 світових трендів, які створюють нові професії
Фото Getty Images / Global Images Ukraine

Інноватори вбачають у цьому важливу главу в розвитку людства і розширення можливостей людини. І хоча питання, чи представляє штучний інтелект загрозу для людства, є сумнівним, вивчення етики та програмування етичних навичок у роботах є цікавим напрямом діяльності, який відкриватиме нові професії.

Тренд 3. Інтернет речей

5 світових трендів, які створюють нові професії


Фото Shutterstock

Потужний тренд, який дуже сильно впливає на формати нашого навчання як з точки зору контенту, так і з точки зору процесу. Під час Всесвітнього економічного форуму в Давосі пролунало, що найбільшою компанією 2030 року стане та, яка надаватиме можливість навчання через інтернет-інструменти, і такої компанії ще не існує. 

Тренд 4. Соціальні машини

5 світових трендів, які створюють нові професії
Фото Shutterstock

Наступний крок у розвитку соціальних мереж. Соціальні машини – це середовище, у якому взаємодіють люди та технології, і цей напрямок відкриває багато цікавих професій і можливостей для розвитку.

Тренд 5. Нові гуманітарні науки

Замислитися знову про те, що означає бути людиною – це один із найпотужніших трендів сьогодення. Як сказав Стів Джобс: «Найбільші відкриття відбуваються на стику технологій і гуманітарного бачення та креативу, який йде з творчої уяви».

У розрізі світових трендів Дерев’янко пропонує п'ять принципів, що допоможуть відповідати на базові освітні питання: як пізнавати себе та світ і як змінювати себе та світ?

5 світових трендів, які створюють нові професії
Фото Shutterstock

Принцип 1. Усвідомлення покликання і мети. Можлива праця заради грошей, заради кар’єри і заради покликання, але лише остання дає людині відчуття щастя.

Принцип 2. Мудрість. Управляти своїми думками, емоціями та переконаннями, щоб діяти на піку форми, як це можуть робити професійні спортсмени.

Принцип 3. Самоусвідомлення. Занурюватися глибше за відчуття, думки та емоції. Багато бізнесменів отримують найбільше ідей і наснаги, практикуючи медитацію.

Принцип 4. Любов. Підтримувати у собі пристрасть до улюбленої справи та бачити себе в результатах своєї праці.

Принцип 5. Зростання. Постійно самовдосконалюватися та працювати над собою для досягнення найкращого особистого результату.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло