Змінюйся або помри: чому варто прочитати книгу «Дилема інноватора»

Змінюйся або помри: чому варто прочитати книгу «Дилема інноватора»

З якої причини сильні компанії зазнають краху та як управляти підсилювальними та підривними інноваціями

Этот материал также доступен на русском языке
Змінюйся або помри: чому варто прочитати книгу «Дилема інноватора»
Фото yakaboo.ua

Бекграунд: Клейтон Крістенсен почав працювати над цією книгою в 1989 році, коли вступив до Гарвардської бізнес-школи. Перше видання «Дилеми інноватора» побачило світ у 1997 році, а ось переклад українською з’явився лише навесні 2017-го. Крістенсен був першим, хто почав використовувати термін «підривні технології», який у наступних його книгах трансформувався у «підривні інновації».

«Дилема інноватора» вважається революційною книгою на цю тему, бо Крістенсен вперше озвучив ідею, що сильні компанії, які все роблять правильно, саме через це найчастіше зазнають краху.

Видавництво: Yakaboo publishing
Наклад: 1000 примірників
Сюжет: Головною дилемою інноватора Крістенсен вважає беззастережне слідування переконанню, що хороші менеджери повинні триматися ближче до своїх клієнтів. Але парадокс полягає у тому, що компанії, які прислухаються до споживачів й агресивно інвестують в технології та виробничі потужності, однаково досягають успіху і зазнають краху через цю стратегію. У зв’язку з цим Крістенсен зробив сім висновків, які, на його думку, допоможуть впоратися з дилемою інноватора.
  1. Продукти, що не потрібні споживачам сьогодні, завтра можуть повною мірою почати задовольняти їхні потреби. До споживачів потрібно прислухатися у випадку підсилювальних інновацій, коли потрібно покращити основні функції існуючого товару. Проте у випадку підривних технологій, коли інновація може кардинально змінити ринок, споживачі є не найкращими радниками.
  2. Однією з головних причин труднощів у сфері інновацій є складність управління процесом розподілу ресурсів. Керівники часто надають більший пріоритет підсилювальним інноваціям, бо їх впровадження несе менший ризик і забезпечує ймовірніший прибуток. Не слід забувати про забезпечення ресурсами підрозділів, що займаються підривними технологіями, хоч це і не завжди видається фінансово привабливим на перший погляд.
  3. Не потрібно насилу пристосовувати підривну технологію до потреб теперішніх споживачів. Кращою стратегією буде знайти новий ринок, на якому ця технологія цінується більше.
  4. Більшість організацій мають набагато менше маневрів для інновацій, ніж їм хотілося б. Вони функціонують у рамках свого колишнього досвіду і встановлених процесів. А нові ринки, створені підривними технологіями, можуть вимагати зовсім іншого підходу.
  5. Невдачі та постійне навчання є необхідними елементами для успіху у випадках з підривними технологіями. Організаціям, які заточені на підсилювальні технології, дуже важко змиритися з невдачами у підривних.  
  6. Лідерство у підривних технологіях є важливою передумовою успіху, тоді як компанії, що вдосконалюються поступово, можуть досягати не гірших результатів і не посідаючи лідерської позиції на ринку.
  7. Успішні компанії виснажуються, роблячи те, що не відповідає їхній моделі отримання прибутку. І через те що інвестиції у підривні технології нечасто повертаються в очікуваний час, це є великою перешкодою для входу на ринок та мобільності. Тому потрібно створити умови, які б сприяли, а не перешкоджали впровадженню підсилювальних та підривних технологій.
Вам сподобається, якщо: ви любите ретельні аналізи ринків, цінуєте уважність до деталей та полюбляєте розбиратися в тонкощах тієї чи іншої технології.
Вам не сподобається, якщо: книга написана в 1997 році, і кейси, що в ній розглядаються, «заморозилися» в часі й не актуалізовані на сьогодні. Описуючи еволюцію галузі жорстких дисків, автор лише підозрював про розвиток флеш-пам’яті, а про хмарні технології не знав і поготів.  
Головна причина прочитати:  Книга «Дилема інноватора» є дуже деталізованим підручником, наповненим історичними довідками, економічними показниками та графіками. Для того щоб дійти своїх простих і раціональних висновків, автор провів феноменальну наукову роботу і витратив вісім років на аналіз великої кількості джерел та спілкування з управлінцями. 

У тому ж дусі: 

Змінюйся або помри: чому варто прочитати книгу «Дилема інноватора»
Інноватори. Як група хакерів, геніїв та ґіків здійснила цифрову революцію
Автор: Волтер Айзексон
Це книжка про різні етапи цифрової революції, про ґіків, хакерів і мрійників, які кардинально змінили світ і підхід до бізнесу. Вона про тих, кому людство завдячує електронним комфортом: Алана Тюрінга, Біла Ґейтса, Стіва Возняка, Стіва Джобса, Ларі Пейджа та інших. З неї ви дізнаєтеся про глибокі інновації і роль творчої співпраці в історії людства. Волтер Айзексон через біографії найбільших інноваторів показує, чому раніше програмування вважали чорновою роботою і віддавали жінкам, якими хитрощами комп’ютерники отримували фінансування для проектів, чому саме Кремнієва долина стала епіцентром інновацій, як відеоігри змінили комп'ютери та якою стане наступна фаза цифрової революції. Книга «Інноватори» потрапила до рейтингу бестселерів за версією New York Times, Financial Times, Washington Post.

Змінюйся або помри: чому варто прочитати книгу «Дилема інноватора»
Компанії майбутнього
Автор: Фредерік Лалу
Книга «Компанії майбутнього» пропонує принципово новий погляд на становлення організацій, який допоможе перейти на наступний рівень розвитку й побудувати цілісну та конкурентоспроможну компанію. Ця книжка створювалася як посібник для управлінців, які відчули, що в звичному стилі керівництва чогось бракує, тому необхідно щось змінювати.
На реальних прикладах – і комерційних, і неприбуткових компаній – Фредерік Лалу розповідає про те, як по-новому, з увагою до людей можна організовувати роботу й досягти неймовірних результатів.

Змінюйся або помри: чому варто прочитати книгу «Дилема інноватора»
Економні інновації. Як створити більше з меншими ресурсами
Автори: Наві Раджу, Джайдіп Прабху
Книга розповідає про революційну тенденцію у глобальному бізнесі – економні інновації. За допомогою застосування цього підходу багато провідних компаній змінили своє управлінське мислення і навчилися створювати високоякісні продукти з обмеженими ресурсами. Уже сьогодні ринок товарів, що випускаються за принципом економних інновацій, оцінюється у трильйон доларів і зберігає величезний потенціал подальшого розвитку.
Книга містить цінні приклади застосування економних інновацій і пропонує алгоритм їхнього впровадження у будь-якій компанії. Автори впевнені, що в недалекому майбутньому ці знання стануть необхідною умовою проведення будь-якої бізнес-активності.
Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті