Згори – вниз: яка доля чекає на комплекс відпочинку «Буковель»

Згори – вниз: яка доля чекає на комплекс відпочинку «Буковель»

Комплекс був у заставі НБУ по рефінансуванню Приватбанку, і тепер його виставлено на продаж. Але обговорюються різні варіанти: продаж, оренда та роздрібнення

Этот материал также доступен на русском языке
Згори – вниз: яка доля чекає на комплекс відпочинку «Буковель»
Фото bukovel.com

Опівдні 28 листопада 2015 року в ресторан розважального комплексу VODA Club, розташованого на території ГК «Буковель», зайшов високий кремезний чоловік у спортивному костюмі. «Саша», – представився він і простягнув руку для вітання. Це був Олександр Шевченко – почесний президент і засновник цього гірськолижного комплексу. Місце для зустрічі він вибрав невипадково – VODA Club, який тільки-но ввели в експлуатацію, був приводом для гордості та, на той момент, прикладом динамічного розвитку курорту – тоді, в інтерв'ю для видання Intercity Magazine Шевченко багато говорив про комплекс, інвестиції, інфраструктурі та радів, що «Буковель» не довелося продавати. У 2013 році, коли при владі був Віктор Янукович, Шевченко і його партнери з групи «Приват» серйозно обговорювали таку можливість. Ця думка, схоже, псувала настрій засновнику курорту.

Незабаром питання про продаж або передачу в оренду знову може з'явиться на порядку денному: частина ГК «Буковель» – заставне майно. Так чи просто представники групи «Приват» розлучаться з цим бізнесом?

Територія інвестицій

ГК «Буковель» розташований у селі Поляниця Яремчанського району Івано-Франківської області. Курорту належить близько 800 га, з яких біля 220 під забудовою. На території самого комплексу – шість великих готелів і ще приблизно 20 міні-готелів, приватних садиб і вілл.

Згори – вниз: яка доля чекає на комплекс відпочинку «Буковель»
Фото bukovel.com

На цьому курорті найвищі ціни на розміщення, відпочинок і користування гірськолижною інфраструктурою в Україні, але це не відштовхує туристів. За зимовий сезон 2015–2016 років і літо 2016-го курорт відвідало біля 2 млн туристів, це майже на 25% більше, ніж за попередній аналогічний період. У кризовий 2014 рік приріст туристів був ще більшим. «З року в рік зростання становило 10–15%», – розповідав на тій зустрічі Олександр Шевченко.

З анексією Криму українці переорієнтували свої плани на літній відпочинок, а «Буковель» швидко підхопив тренд – на території комплексу з'явилися штучна водойма – невелике озеро – і пляж, літні розваги для туристів та відкрився дитячий табір – «Артек-Буковель». Комплекс перестав асоціюватися виключно з зимовим відпочинком.

«Ми створили територію для інвестицій», – так характеризує туркомплекс Шевченко. Готелі, вілли, садиби, кафе і ресторани – зводяться і відкриваються щороку не лише на території Поляниці – під курорт вибудовують інфраструктуру поблизу: у районному центрі Яремче, селах Яблуниця, Ворохта, Татарів та ін. Загалом комплекс обслуговує близько 160 різних готелів.  Сотка землі в Поляниці коштує не менше $10 000, але навіть за такі гроші її непросто купити – попит зашкалює.

Основні власники курорту – екс-власники ПриватБанку Геннадій Боголюбов і Ігор Коломойський. Але роль Шевченка велика, він головний ідеолог, під його керівництвом розвивався курорт. Досі пам'ятає дату, коли придумав створити курорт в Україні – 1 січня 2000 року, в день, коли вперше в житті став на лижі на словацькому курорті Доновали.

Через рік почалося будівництво в Поляниці. Ще через рік проектом зацікавився Ігор Коломойський – дав основну суму на розвиток комплексу.

У квітні 2016 року, в інтерв'ю Financial Times, Олександр Шевченко підкреслить: Ігор Коломойський інвестував у курорт близько S600 млн. У бесіді з Intrercity Magazine він назве таку ж суму, але не стане прив'язувати її до конкретного інвестора: «Разом з партнерами комплексу ми вклали понад $600 млн. Наприклад, у нас є готель Radisson, в его будівництво інвесторі вклали понад $100 млн».

Згори – вниз: яка доля чекає на комплекс відпочинку 	«Буковель»

Підстава для застави?  

У грудні 2016 року стало відомо, що власники групи «Приват» передали ГК «Буковель» у заставу НБУ в обмін на рефінансування свого банку. «На жаль, коли ми прийшли, вже багато кредитів рефінансування ПриватБанку було видано. За мою каденцію під час кризи 2014–2015 років ми видали ПриватБанку близько 9 млрд грн. Я можу розписатися за кожну прийняту заставу особисто і особисту гарантію Коломойського, яку ми брали. Нам у застави дали гарні активи: літаки МАУ, компанію «Буковель», – повідомила голова НБУ Валерія Гонтарєва 23 грудня 2016 року в ефірі радіо «Вести». Інших подробиць вона не розкрила.

Наприкінці червня цього року в інтерв'ю журналу «Новое время» генеральний директор державної Системи електронних торгів арештованим майном Віктор Вишньов повідомив про те, що ГК «Буковель» вже у вересні планується виставити на продаж, але робите це буде не НБУ, а ПриватБанк. «Чекаємо заявку від банку [ПриватБанку], тоді й зможемо говорити, що буде виставлено на продаж», – зазначив в коментарі Mind Вишньов.

До цього часу Ігор Коломойський вже встиг подати декілька позовів проти НБУ, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Кабінету міністрів, Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, Міністерства фінансів і ПриватБанку. За словами Катерини Рожкової, заступника голови НБУ, бізнесмен заперечує в суді визнання ПриватБанку неплатоспроможним та його націоналізацію. Крім цього, у Мінфіні стверджують, що екс-власники ПриватБанку не виконують взяті на себе при націоналізації установи зобов'язання щодо реструктуризації кредитного портфеля.

Це може дати підстави для того, щоб виставити туркомплекс на торги. «Передача об'єкта в заставу/іпотеку дає кредитору право в разі невиконання основного зобов'язання звернути стягнення на предмет застави, тобто в залежності від умов конкретної угоди – отримати об'єкт у власність, продати третій особі, реалізувати на торгах», – коментує Інна Рудник, старший юрист ЮК «Алексєєв, Боярчуков і партнери».

Але що саме з «Буковеля» знаходиться на балансі ПриватБанку і що саме в обмін на рефінансування віддали Ігор Коломойський та Геннадій Боголюбов? Під час підготовки цього матеріалу Mind звернувся за роз'ясненнями до НБУ, але в прес-службі відмовилися відповідати на питання, пославшись на статтю 60 Закону України «Про банки і банківську діяльність» – інформацію визнали «банківською таємницею». У прес-службі ПриватБанку на запит Mind теж не відповіли і від коментарів відмовилися.

У вівторок, 4 липня, Олександр Шлапак, голова правління ПриватБанку, заявив, що у власності банку третина комплексу «Буковель». «Наша третина найцікавіша і найцінніша: усі підйомники в нас, готелі в нас тощо», – зазначив керівник фінустанови.  

У найближчих планах керівництва банку – передати заставну частину курорту в оперативну оренду... співвласникам «Буковеля», але з прицілом надалі виставити її на міжнародний конкурс на можливу експлуатацію комплексу «Буковель».

Курорт суворого режиму

За відкритою інформацією ГК «Буковель» належить компанії ТОВ «Скорзонера» – цю компанію влітку 2000 року заснували Олександр Шевченко, бізнесмен з Івано-Франківська Анатолій Попадюк та Оксана Максимів. Зараз більше 90% акцій «Скорзонери» контролюють Ігор Коломойський і Геннадій Боголюбов.

Згори – вниз: яка доля чекає на комплекс відпочинку «Буковель»
Фото bukovel.com

Основна заявлена діяльність компанії – оренда і експлуатація нерухомого майна. Крім ГК «Буковель», «Скорзонера» володіє правами на довгострокову оренду аеропорту «Івано-Франківськ». Згідно з даними аналітичної системи YouControl, станом на кінець 2015 року майно компанії оцінювалася в приблизно 1,6 млрд грн.

Також у компанії суттєве боргове навантаження перед банками. Борг – близько мільярда гривень – з'явився ще наприкінці 2008 року і відтоді розмір заборгованості змінювався несуттєво. Судячи з даних YouControl, компанія багато років поспіль працює в мінус – за підсумками 2015-го збиток «Скорзонери» перевищив 120 млн грн.

Сама структура власності та володіння в ГК «Буковель» нагадує матрьошку з величезною кількістю вкладишів. Так, Геннадій Боголюбов та Ігор Коломойський володіють 90% акцій «Скорзонери» через ТОВ «Дерлінг», яке в свою чергу вони контролюють через офшорну компанію «Шіллінгстоунгруп ІНК».

Крім цього, Боголюбов і Коломойський є співвласниками ТОВ «Буковель», яке зареєстровано в селі Поляниця і теж займається орендою і експлуатацією нерухомого майна. ТОВ «Буковель» належить близько 50% акцій компанії «Гранд-Персона Буковель», також зареєстрованій в Поляниці, яка займається тим самим, що і ТОВ «Буковель», – нерухомим майном. Також цим двом бізнесменам належить ТОВ «Зірка Буковелю» – ця компанія управляє готелем Radisson Blu, розташованим на території комплексу. Відповідно до даних You Control, «Зірка Буковелю» 2015 рік закінчила зі збитками в розмірі майже 750 млн грн. За інформацією Mind, саме цей готель міг бути переданий як застава ПриватБанку.

Більшістю готелів на території комплексу управляє ТОВ «Парктур»: під її керівництвом «Шелтер», «Тавель», «VIP-резиденція» і «Буковель». Також під її управлінням перебуває готель «Едельвейс», розташований на виїзді з Яремче. Керує ТОВ «Парктур» Віталій Ковальчук. Ця ж людина до 2010 року була одним із засновників ТОВ «Галичина-Цукор», якому зараз належить 2,3% акцій «Скорзонери».

Це далеко не повний список компаній, що мають відношення до ГК «Буковель» і його власників. Приблизно така ж консолідація інтересів і контролю в сфері громадського харчування і розваг – велика частина таких закладів «Буковеля» належить Віктору Шевченку, рідному брату Олександра Шевченка.

Згори – вниз: яка доля чекає на комплекс відпочинку 	«Буковель»

Все це добре ілюструє, як саме влаштована ділова інфраструктура в ГК «Буковель». І швидше за все така особливість стане причиною, через яку ПриватБанк та держава не зможуть продати або віддати в оренду нікому, окрім власників «Буковеля», закладену частину курорту. Іноземні компанії, а  українські тим паче, не ризикнуть співпрацювати на території, яку власники стільки років вдало перетворювали на власну фортецю та й досі там мають сильні позиції.  Чи влаштує такий розклад власників «Буковеля»? У програші вони точно не залишаться. За словами Олександра Шлапака, на момент, коли майно курорту передавалося під заставу, його оцінювали в 11 млрд грн, а після переоцінки вартість знизилася майже вдвічі – до 5,8 млрд грн.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло