Q&A: як повернути вилучене силовиками обладнання

Q&A: як повернути вилучене силовиками обладнання

Навіщо компанії знати больові точки слідчого

Этот материал также доступен на русском языке
Q&A: як повернути вилучене силовиками обладнання
Фото Служба безпеки України

18 липня апеляційний суд Києва відмовив СБУ в арешті майна YouControl. Вилучене обладнання досі не повернули, повідомили Mind в компанії. Хоча, де-юре, рішення суду підлягає негайному виконанню. А де-факто, цей інцидент – не виняток.

Захоплюючий процес повернення може розтягнутися на роки. Наприклад, у червні 2015-го суд зобов'язав СБУ повернути сервери хостинг-провайдера NIC.ua. Вилучене обладнання «доїхало» до компанії лише в травні 2016-го.

Вартість вилученої силовиками техніки з компаній оцінювалася в десятки, а часом і сотні тисяч доларів. Mind з'ясовував, що варто зробити бізнесу, щоб під час обшуку не винесли все дочиста разом з комп'ютерними мишками, клавіатурами, роутерами та іншими гаджетами, «що містять» цінну для слідства інформацію. А також які «кола пекла» потрібно пройти компанії, щоб повернути вилучене обладнання.

Яку техніку має право вилучати слідчий під час обшуку? Після гучних скандалів у ЗМІ багато слідчих суддів стали чітко прописати в ухвалі суду на обшук, яке саме обладнання можна вилучати. Розмиті рішення зустрічаються все рідше, розповідають юристи.

Разом з тим, чіткий перелік дозволеної для вилучення техніки не зв'язує руки слідчому. «Він має право на свій розсуд вилучити будь-яке майно, яке, на його думку, може бути доказом вчинення злочину. Але в наступні 48 годин слідчий повинен звернутися до суду з клопотанням про арешт цього майна і пояснити, навіщо, наприклад, особистий телефон рядового співробітника направляти на експертизу. Якщо слідчий не сформулює необхідність проведення експертизи, то правильний суддя, швидше за все, не дасть дозволу на арешт. Як би сьогодні не звинувачували суддів у корупції і непрофесіоналізмі, далеко не кожен суддя виносить рішення вилучити і заарештувати «все і вся». А суддів «на потоці», залежних від правоохоронної системи, багато хто знає», – вважає адвокат, партнер практики безпеки бізнесу Juscutum Денис Овчаров.

В ухвалі суду на обшук дозволяється вилучати тільки те обладнання, в якому містяться можливі докази протиправної діяльності. Однак слідча група починає все пакувати, не перевіряючи вміст техніки. Що робити? Перш за все, домогтися (законними методами) початку обшуку лише після приїзду адвоката. Юристи радять уважно прослухати текст ухвали суду (його слідчий зобов'язаний зачитати всім співробітникам перед стартом обшуку).

Знання тексту документа дозволить аргументовано відстоювати позицію компанії. Журналіст Mind якось став свідком вдалого вирішення такого спору. Слідча група принесла мішки «з-під картоплі». У них уже збиралися пакувати близько 10 ноутбуків співробітників і системний блок. У цю мить пролунав голос «із залу»: «У рішенні написано, що маєте право забирати лише те, на чому є докази. А ви навіть не включали нашу техніку». Слідчий почув співробітників, попросив паролі, швидко перевірив зміст ноутбуків, потрібних доказів не знайшов, у результаті нічого не вилучили.

Зворотні приклади – теж не рідкість. Доводилося спостерігати ситуації, коли слідчий заявляв, що він не експерт, тому «пакуємо все – там розберемося», або ігнорував спроби налагодити діалог і вимагав «не заважати проводити слідчі дії». У таких випадках адвокати рекомендують вимагати відеофіксацію обшуку, згідно зі статтею 107 КПК. «При самостійній відеофіксації, наприклад на телефон, є ризик, що його можуть просто забрати і/або розбити об стіну, – розповідає Овчаров. – Але іноді такий ризик обґрунтований. Наявність відеозапису може стати доказом вчинення слідчим і оперативними співробітниками протиправної діяльності. Наприклад, зловживання службовим становищем або недбалості (зокрема, якщо слідчий не аргументує, чому він забирає те, що не вказано в рішенні суду і в подальшому не накладе арешт на це майно)».

Фізично опиратися слідчій групі досить небезпечно, вважають юристи, і наводять як приклад кейс адвоката Олега Веремеєнка. За версією правоохоронців, він спробував вирвати з рук слідчого техніку, що не була зазначена в ухвалі суду, і пробував затримати правоохоронця до прибуття наряду поліції. За що отримав відкриття кримінального виробництва. Незабаром справа буде передана до суду.

Чи можна перешкоджати вилученню готівки? Адвокати стверджують, ні. «Якщо велика сума грошей лежатиме в офісі без документального підтвердження їх знаходження – слідчий з великою ймовірністю їх забере. Утім, документальне підтвердження не гарантує їхнього збереження», – пояснює Денис Овчаров.

Винятком може бути обшук у приватному житлі ймовірних підозрюваних. Журналіст Mind якось спостерігав комічний діалог. В ухвалі суду на обшук в квартирі співробітника телеком-компанії дозволялося вилучити гроші, «здобуті злочинним шляхом». Адвокат декілька разів цікавився у слідчого, як він перевірятиме законність/незаконність шляху. Спочатку зустрічав жорстку відсіч у стилі «заберемо – потім подумаємо, як». «Стривайте, – казав адвокат. – За рішенням суду, вилучити можна тільки те, що здобуто незаконно. Пропоную разом пошукати купюри, на яких написано: «Ці гроші здобуті злочинним шляхом». Слідчий від раціоналізаторської пропозиції відмовився. Готівку з квартири не вилучили.

Навіщо уважно перевіряти протокол обшуку? «Траплялося, що в протокол не вписували все вилучене майно або неправильно ідентифікували (наприклад, указали невірні серійні номери), – розповідає Овчаров. – Також під час обшуку компанію можуть банально обікрасти. Тому важливо вимагати повного опису вилученого майна в протоколі та перевірити його ще раз на предмет помилок. Це збільшить шанси на повернення майна».

Вилучене обладнання правоохоронці повинні передати на експертизу. Скільки вона може тривати? Де-юре, максимальний термін її проведення – до 90 днів. Де-факто, процес може тривати роки. Наприклад, чотири роки тому були обшуки «ВКонтакте» в Україні, забрали сервери Дурова. Техніка досі на експертизі. І таких кейсів дуже багато.

Як правило, відповідаючи на питання про «оперативність» експертизи, правоохоронці посилаються на брак експертів і величезний обсяг роботи. Юристи підтверджують: не брешуть. «В Україні майже кожен день проходять обшуки. Тільки нашу компанію залучають на два, три заходи на тиждень. Уявіть, який може бути оборот техніки. Більшість обладнання скидається на Київ, – ділиться подробицями партнер практики безпеки бізнесу Juscutum. – А експертів, дійсно, небагато. Швидко проводити експертизу може тільки СБУ. І лише тому, що вони в прямому підпорядкуванні, й у них є компанії на підряді».

Експертиза може стати і формальним приводом для відтягування повернення майна. Наприклад, за словами юриста компанії YouControl Даниїла Глоби, представники ГПУ та СБУ в офіційних відповідях компанії обґрунтовують утримання майна (у тому числі грошових коштів) слідчими діями та судовими експертизами, що проводяться стосовно нього.

Тому юристи радять не чекати закінчення експертизи, а відразу діяти.

Що робити компанії після того, як обладнання вивезли? Протягом 48 годин слідчий, прокурор повинен звернутися до суду з клопотанням про арешт майна (якщо вилучені предмети прямо не вказані в рішенні суду про обшук). Нерідко силовики забувають про цю дрібниці або суд відмовляє в проханні. «У такому випадку майно має бути негайно повернуто особі, у якої його було вилучено, – пояснює Глоба. – Однак на практиці норми КПК не завжди виконуються. Наприклад, від час обшуків у ТОВ «Ю-КОНТРОЛ», які проводилися 23 березня 2017-го слідчою групою ГСУ СБУ, було вилучено всі фінансово-господарські документи, комп'ютерна техніка та грошові кошти. Досі відповідного клопотання про арешт цього майно подано не було».

У такому випадку власник майна має право вимагати повернути обладнання. Як у слідчого безпосередньо, так і через суд. «Як правило, звертаються до суду, щоб суддя зобов'язав повернути у зв'язку з тим, що техніка не заарештована. Добровільно правоохоронці навряд чи щось повернуть. Я не чув про такі дива за останні два роки», – розповідає партнер практики безпеки бізнесу Juscutum.

Причиною скасування арешту може стати непередавання техніки на експертизу або неможливість її оперативного проведення. «Наприклад, експерт документально підтверджує, що зможе провести експертизу в 2019 році. На той час справа вже нікому не буде потрібна: слідчий або в тюрму сяде, або погони отримає», – іронізує Овчаров.

Як повернути гроші? За тією ж процедурою – через суд. Наприклад, YouControl уже отримав три судові рішення. «3 квітня рішенням Шевченківського районного суду Києва було відмовлено в задоволенні клопотання слідчого ГСУ СБУ Мазуркова Д.Д. про арешт грошових коштів, вилучених під час обшуку за місцем проживання Мільмана С.А. Іншим рішенням того ж суду від 20 червня суд зобов'язав слідчого повернути гроші власнику. 1 серпня Печерський районний суд прийняв ухвалу, якою зобов'язав також і прокурора ГПУ, що здійснює процесуальне керівництво у справі, вирішити питання про повернення грошей», – наводить приклад Глоба. Утім, усі три вердикти Феміди досі не виконані.

Що робити, якщо правоохоронці не бажають виконувати рішення суду? «Рішення суду отримати нескладно. Складно його виконати, – вважає Овчаров. – Слідчий починає ігнорувати комунікацію, адвокатські запити, зустрічі. Ми розцінюємо таку поведінку як корупційну складову з серії: «Коли ви зі мною домовитеся – буду добрий». У таких випадках ми відкриваємо на слідчого кримінальне провадження за невиконання рішення суду. Компанія стає потерпілою від його протиправних дій, ініціює притягнення до відповідальності».

Подальший розвиток подій залежить від здатності адвоката швидко знайти і натиснути на больові точки слідчого. «Кримінальні справи, як правило, не доводяться до суду, тому що на певному етапі слідчий здається: або відразу після відкриття справи, або коли про КС стає відомо його начальству, вищестоящій прокуратурі, або внаслідок розголосу в ЗМІ, або коли майбутнього підозрюваного починають викликати на допити, коли збирається доказова база його протиправних дій. Кінець кінцем «жим-жим» спрацьовує. Амбіції слідчого («чому не домовилися полюбовно») пропадають, обладнання повертається. У мене були випадки, коли повертали техніку, що нібито пропала, загубилася, або компенсувався збиток за «потєряшки», – пояснює Овчаров.

На думку адвоката, страхів у правоохоронної системи досить багато, а кругової поруки вже немає: «Принаймні на середніх і нижчих ешелонах. Вона зруйнована. Це теж хороший інструмент, на якому можна грати. Наприклад, слідчі з регіонів бояться вказівок з Києва. Столичні – побоюються публічності, тегів у ФБ. І таких інструментів чимало. Чистої юриспруденції щодо повернення техніки – немає».

Також адвокати радять звертатися до всіх можливих інстанцій. «Ми направили звернення уповноваженому ВР з прав людини, бізнес-омбудсмену і ряду народних депутатів України, які ініціювали питання про припинення незаконних дій перед СБУ і ГПУ, – наводить приклад юрист YouControl. – Крім того, відправили запити розпорядникам інформації/держателям/адміністраторам реєстрів про наявність несанкціонованого втручання в їхню роботу. Отримали негативні відповіді. Загалом, гласність, публічність і закон – сподіваємося, у сумі це дасть результат».

Правоохоронці погодилися повернути обладнання. Адвокати компанії приїхали забирати техніку. А в місці її надійного зберігання – порожньо (або техніка зіпсована). Що робити компанії? Викликати поліцію, писати заяву про крадіжку. Так, наприклад, зробив власник «СтіпХосту» Андрій Кисельов, коли з'ясувалося, що «12 друзів Оушена» винесли з будівлі прокуратури Жовтневого району Харкова понад 130 його серверів. Зовсім непомітно для охорони. Утім, злодії досі не знайдені, незважаючи на те, що доступ до приміщення був лише у декількох співробітників прокуратури та СБУ.

«Насправді крадіжки, відтягування повернення, свавілля в ході обшуку – все це наслідок безкарності силовиків, – вважає Денис Овчаров. – Багато потерпілих від обшуку не доводять справу до кінця. Тому що для них кінець – коли техніку повернули. А бажання притягти до відповідальності через якийсь час пропадає. Тим паче що процес вимагає фінансової підтримки. І власник компанії не бачить сенсу оплачувати його з власної кишені. Винятком бувають емоційні рішення, коли образили близьких топів компанії (наприклад, у дитини відібрали планшет). У мене немає жодного свіжого кейса, де клієнт хотів би покарати слідчого за беззаконня під час обшуку. І тому свавілля триває».

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло