Топ-менеджер lifecell: «Якщо дозволять розвивати 4G лише у діапазоні 2,6 ГГц – отримаємо найдорожчу мережу в світі»

Топ-менеджер lifecell: «Якщо дозволять розвивати 4G лише у діапазоні 2,6 ГГц – отримаємо найдорожчу мережу в світі»

Коли українські абоненти зможуть користуватися зв'язком четвертого покоління

Этот материал также доступен на русском языке
Топ-менеджер lifecell: «Якщо дозволять розвивати 4G лише у діапазоні 2,6 ГГц – отримаємо найдорожчу мережу в світі»
Ісмет Язиджи
Фото lifecell

Ісмет Язиджи став головним виконавчим директором lifecell у квітні 2017-го. На ринку вважають, що екс-керівник мобільного оператора Бурак Ерсой був змушений покинути свій пост у зв'язку з падінням низки показників. За даними фінансового звіту материнської компанії Turkcell, мобільний оператор lifecell у січні–червні 2017 року одержав чистий збиток у розмірі 232 млн грн (за аналогічний період 2016-го його чистий прибуток сягав 1,11 млрд грн), показник EBITDA знизився на 5,6 % – до 623,3 млн грн, активна тримісячна абонбаза скоротилася на 13,4% на річній основі – до 8,4 млн абонентів.

Новий топ-менеджер lifecell на зустрічі з журналістами 15 серпня в Києві, у готелі Hyatt, розповів про завдання акціонерів lifecell, нюанси запуску зв'язку четвертого покоління. А також про те, чому досі спостерігаються перебої з 3G-зв'язком.

– Які КРI поставлені вам топ-менеджментом Turkcell?

– Розповім за однієї умови: якщо потім не будете питати про мій регіональний бонус (посміхається). Ключові показники ефективності встановлені на три і п'ять років. Основні – розширення частки ринку, збільшення EBITDA і операційного прибутку. «Оцифрувати» дані поки не можу.

Але найважливіший КРI, на мою думку, це трансформація компанії в цифрового оператора №1 на українському ринку. Це я вже зробив у Білорусі та на Кіпрі. Націлений на те, щоб lifecell став кращим із цифрових послуг і в Україні. Зараз голосові дзвінки переводимо на цифрову платформу, усі послуги – у додатки (lifecell запустив демпінгові тарифи: 50 грн за 20 ГБ інтернету. – Mind).

– Чи стоїть завдання істотно потіснити конкурентів не тільки за дата-трафіком?

– Як правило, треті оператори не стають першими, бо ринок – живий організм. Звичайно, якщо не буде якихось фундаментальних змін. Наприклад, один оператор раптом піде. У нинішніх умовах найкраща стратегія для третього – просто збільшення частки ринку до певного рівня. При цьому гарантуючи здорову конкуренцію. Моя мета – підтримка запуску низки регуляторних змін для активізації цієї конкуренції: MNP, асиметричний MTR, усунення ринковою владою зловживань домінуючих операторів, спільне використання частот, мереж, інфраструктури.

– Абоненти всіх мобільних операторів скаржаться на відсутність 3G-зв'язку на багатьох магістралях, залізниці. Чому виникає ця проблема? Як lifecell, що прагне стати першим з дата-послуг, її вирішує?

– Згідно з умовами ліцензії, оператори почали розвивати мережу з густонаселених пунктів. Сьогодні у 3G – 30% географічного покриття. Вважаю такий показник вкрай низьким. Ми кожен день продовжуємо інвестувати в розширення 3G-покриття. Наразі в нас 5600 базових станцій (БС). Нещодавно запустили субпроект для встановлення ще 300.

Для прискорення пропоную конкурентам спільно використовувати інфраструктуру. Буду адвокатувати це питання. Декілька сотень базових станцій ми профінансуємо зі свого бюджету, щоб показати: ринок спільної інфраструктури – реальний. Але перш за все, мені важливо отримати відповіді від наших колег. Крім того, у нашого уряду є відмінна ідея – додатково дати нам низькі частоти для 3G, які дозволять покрити і магістралі.

Насправді так звана залізнична проблема актуальна для багатьох країн світу. Візьмемо, наприклад, США. Найвідоміший маршрут – №1 Лос-Анджелес – Сан-Франциско. Усім рекомендую проїхати ним. Будете просто шоковані: про 3G можна відразу забути, а голосовий зв'язок є тільки на невеликих ділянках дороги. Навіть у Америці у 2017 році на одному з найважливіших шосе немає покриття. Такі самі проблеми спостерігаються в Туреччині, Білорусі. Вони пов'язані з географією. Повторюся, ми розширюємо покриття, і надалі «мертвих зон» буде менше.

– Коли українські абоненти зможуть користуватися 4G?

– Сподіваюся, незабаром Мін'юст погодить пакет документів для проведення тендера в діапазоні 1,8 ГГц. А уряд схвалить старт продажу ліцензій саме з цього діапазону. У такому випадку в операторів буде можливість оперативно запустити зв'язок четвертого покоління. Нам не доведеться додатково будувати базові станції, буде досить апгрейда обладнання на діючих. Точні терміни освоєння зможемо озвучити, коли отримаємо на руки тендерну документацію, в якій прописана фінальна формула всіх ліцензійних умов.

– Чому мобільні оператори, м'яко кажучи, не вітають розвиток 4G у діапазоні 2,6 ГГц?

– Якщо ми спробуємо покрити всю країну на діапазоні 2,6 ГГц – отримаємо найдорожчу мережу в світі. Потрібно буде вкласти сотні мільйонів доларів. Але навіть за такого обсягу інвестицій зможемо покрити мережею лише частину країни.

Все просто: чим вище частота – тим менше покриття. І навпаки. Економічно вигідніше використання низьких діапазонів. Наприклад, для покриття однієї і тієї самої зони у 2,6 ГГц потрібна 1000 базових станцій, а у 1,8 ГГц можна використовувати менше 500. Крім того, фізична імплементація проекту у високому діапазоні буде тривалішою.

– Швидше за все, першим на торги все ж виставлять 2,6 ГГц. lifecell братиме участь у цьому конкурсі?

– На сьогодні 1,8 ГГц – кращий варіант, з якого ліпше починати торги. Сподіваємося, що телеком-регулятор і держоргани прислухаються до наших прохань. Тоді не доведеться витрачати ресурси на освоєння високого діапазону, ми зможемо сфокусуватися на економічно обґрунтованих рішеннях.

Але якщо держава вирішить інакше – ми братимемо участь у тендері. У нас немає жодних сумнівів. Зараз ми конкуруємо за дата-трафіком з колегами. І не дозволимо комусь із наших конкурентів заявити, що він – єдиний 4G-оператор. Ми триматимемо прапор і бігтимемо попереду всіх. І у все, що буде доступним, станемо інвестувати.

– 4G-тарифи будуть вище 3G-прайсів?

– Коли у Туреччині з'явився зв'язок четвертого покоління, абоненти боялися, що доведеться витрачати набагато більше грошей. Насправді, скажімо, 7 ГБ, які ви завантажили через 3G, це ті самі 7 ГБ, які отримали через 4G. Тобто все залежатиме від квоти споживача: суми, яку він захоче витратити, обсягу споживаного трафіка і контенту, що він завантажує. Зате у абонентів з'явиться можливість скачати більший обсяг за певний час. Тобто всі карти – у руках споживача.

Утім, нинішній рівень швидкості в 3G дуже хороший. Недавно особисто їздив по країні, перевіряв швидкість. Наприклад, в Сумській області 27–29 Мбіт/с. На багатьох ринках Азії, у тому ж Гонконгу, середня швидкість 4G – 15 Мбіт/с.

– Існує інформація, що ви плануєте придбати операторів мобільного та фіксованого зв'язку...

– Деталі зможемо озвучити через декілька тижнів.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло