Валютні ігри: чого очікувати від гривні

Валютні ігри: чого очікувати від гривні

І до чого тут узагалі євро

Этот материал также доступен на русском языке
Валютні ігри: чого очікувати від гривні
Фото Shutterstock

В умовах відносної макроекономічної стабільності українська національна валюта навіть у новій монетарній реальності, коли НБУ не таргетує її курс, починає поводитися прогнозовано – залежно від сезону. Влітку вона тепер традиційно зміцнюється, якщо ситуація на сировинних ринках складається відносно сприятливо.

Так сталося і цьогоріч. Зростання світових цін на сировину (руда і сталь), а також низька ділова активність дозволили гривні зміцнитися проти долара США. Водночас українська нацвалюта істотно просіла відносно до євро, однак експерти в цьому вбачають закономірність, виходячи з глобальних трендів.

Не гривня зміцнювалася – долар падав

«Курс євро до долара США вперше з початку 2015 року подолав психологічний бар'єр у $1,20. Вже тиждень тому більшість європейських інституційних інвесторів і банківських установ озвучували впевненість у тривалій тенденції зміцнення єдиної європейської валюти єврозони», – говорить перший заступник голови правління Альпарі Банку Єгор Перелигін.

Додатковими факторами подорожчання євро були нова кризова хвиля з ракетами в Північній Кореї та очікування великих гравців, що ЄЦБ восени цього року почне істотно сповільнювати програму «кількісного пом'якшення».

«Швидше за все, Маріо Драгі буде змушений вживати заходів у зв'язку з таким різким зростанням курсу євро, оскільки таке стрімке зростання може порушити розвиток економіки ЄС і весь експортний потенціал», – вважає Перелигін.

У такому випадку можна буде очікувати зворотної корекції євро до інших валют. А ось гривні в найближчому майбутньому зміцнення вже навряд чи загрожує. З приходом осені казначеї банків приготувалися до традиційного подорожчання долара. Попит на міжбанку за декілька днів довів його до позначки 26 грн/$, і НБУ вже вдруге за останній час вийшов на ринок з продажем валюти.

Девальвація буде «м'якою»

Фінансисти прогнозують і подальше зростання попиту на валюту, однак різких стрибків, швидше за все, не передбачається. «Нарощування імпорту внаслідок підвищення ділової активності восени чинитиме тиск на курс гривні. Цей тиск буде обмежено гарною кон'юнктурою на світових ринках – ціни на експортні товари залишаються високими. Також багато що залежатиме від нового траншу МВФ. Якщо Україна проведе пенсійну реформу і отримає новий транш – це дозволить зберегти курс більш-менш стабільним. У будь-якому випадку, різких стрибків не очікується», – констатує начальник відділу по роботі з борговими інструментами на локальному ринку Concorde Capital Юрій Товстенко.

З ним згодні й інші фінансисти. «Восени девальваційні очікування посилюються. Цьому сприяють такі чинники, як закупівля енергоносіїв за кордоном, блокада непідконтрольних територій, зниження світових цін на залізну руду. Негативну цінову динаміку формуватиме і заплановане підвищення пенсій. Але навіть за умови девальвації курсу до 27,50, за нашими прогнозами, буде витриманий середньорічний курс, закладений в бюджеті на рівні 27,20 грн/$», – зазначає директор департаменту казначейства Ідея Банку Ярослав Кабін.

Ринок очікує 28,5

За очікуванням учасників ринку, НБУ спокійно сприйматиме девальвацію до рівня 28–28,5 грн/$, що дозволить збільшити номінальні доходи бюджету за рахунок зростання надходжень від експортерів та вкластися в середньорічний прогноз Кабміну у 27,3 грн/$.

Більш песимістичний Єгор Перелигін: він припускає падіння гривні до 28–29 грн/$. «Опалювальний сезон, виплати за зовнішніми зобов'язаннями і політична волатильність у державі – все це на тлі дуже слабкого економічного зростання. Допускається рух курсу гривні до долара США до рівня 28,00–29,00 до кінця 2017-го – початку 2018-го. При цьому рух у районі 7–12% не впливатиме критично на загальну економічну картину в країні, і в цілому такий результат можна буде вважати оптимальним», – говорить фінансист.

Уся увага – на МВФ

Водночас гривня все ще має проблеми в середньострокових перспективах при помітному гальмуванні задекларованих реформ. «Реформи і продовження співпраці з МВФ – запорука успіху для української економіки. Альтернатив просто немає. Політичний популізм, незавершеність судової реформи, проблеми пенсійного фонду та відсутність виразної фіскальної політики є серйозними довгостроковими ризиками для нашої країни. Якщо переживемо осінь 2017-го і зиму 2018-го, і при цьому гривня не піде в «круте піке», то літо 2018-го може стати дуже якісним плацдармом для старту української економіки», – резюмує Перелигін.

За словами начальника аналітичного відділу ПУМБ Євгенії Ахтирко, дефіцит рахунку поточних операцій порівняно з минулим роком збільшується, що, безсумнівно, здійснює девальваційний тиск на національну валюту. «Також важливим є рішення МВФ про терміни виділення п'ятого траншу кредиту Україні. Якщо МВФ буде не задоволений ходом запропонованих реформ, рішення про виділення траншу може бути відкладено до наступного року. Ненадходження валюти від траншу МВФ не матиме катастрофічних наслідків для платіжного балансу країни, однак рішення про відстрочку платежу завжди викликає хвилювання на ринку, що також посилює девальваційний тиск», – передрікає вона.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло