Час домовлятися: як державі й українцям вийти на цивілізований рівень відносин
І чому останні скандальні законопроекти – гарний привід для цього

Відповідальна I have a pet
Свіжий законопроект №7220 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (щодо запровадження обліку домашніх і безпритульних тварин) викликав неабиякі суперечки в українському суспільстві. Законодавці хочуть провести масову ревізію домашніх улюбленців (реєстрація однієї особини – 180 грн), що, за задумом авторів, має вирішити проблему з бездомними тваринами. Проект передбачає штрафи (від 850 до 20 400 грн) за не прибирання екскрементів собаки, розведення безпородних домашніх тварин, відмову від стерилізації тварини та інші правопорушення. Але і покладає нові обов'язки на Національну поліцію і передбачає нові сервіси, за які має відповідати держава.

Ціна питання: за попередніми розрахунками, введення в дію закону має принести в державну казну 2 млрд грн.
Аргументи за: питання обліку домашніх тварин і особливо правопорушень у цій сфері в Україні ніяк не врегульоване. Засилля бездомних собак і котів – серйозний негативний фактор життя українських міст. Цивілізовані відносини, в яких і громадянин, і держава знає свої права і обов'язки – це однозначний крок уперед.
Аргументи проти: головна претензія до авторів документа – його несвоєчасність і слабка актуальність на тлі основних соціально-економічних проблем. Багатьма реєстрація тварин і божевільні штрафи розглядаються як бажання влади поповнити бюджет за рахунок простих українців.
Світовий досвід: ця проблема вже кілька десятиліть як вирішена в більшості цивілізованих країн. Характерна риса – не просто збори за реєстрацію тварин, а й державна відповідальність за моніторинг і контроль цього процесу. У США цим займається спеціальна служба Local governmental animal care, що має як широкі права, так і обов'язки. У цьому ключі передбачувані повноваження Національної поліції виглядають вельми сумнівними. У багатьох країнах до питання підходять диференційовано. Наприклад, у Німеччині існує обов'язкова реєстрація собак, але норма не поширюється на кішок. Крім того, у більшості європейських країн система контролю тварин спирається на розгалужену систему притулків, які фінансуються державою, і активність громадських організацій.
Автолазівки: час перестати один одного обманювати
Епопея з так званими «литовцями» вилилася у вуличні акції протесту, про що вже писав Mind. Зараз, через півтора місяці, питання нерозмитнених авто знову постало на порядку денному. Цього разу вже в зв'язку з обговоренням законопроекту, що анонсувала глава профільного комітету Верховної Ради Ніна Южаніна. Документ передбачає легалізацію «литовців» через відкладену сплату податків. У середньому йдеться про 1200–1500 євро за автомобіль залежно від його віку. Подальші покупці таких авто просто виходитимуть з нових митних реалій, які планують лібералізувати.

Ціна питання: якщо виходити з того, що сьогодні в Україні перебуває близько 60 000 нерозмитнених автомобілів, то їхня легалізація принесе країні близько 90 млн євро.
Аргументи за: будь-який порядок краще безладу. Крім проблем з обліком, «литовці» створювали плутанину зі страховкою, наслідками ДТП, рішенням майнових та інших спорів. Тепер же, після прийняття законопроекту, Україна зможе раз і назавжди вирішити це питання і прописати чіткі правила, що і здешевлять розмитнення, і поставлять всіх автомобілістів у рівні правові умови.
Аргументи проти: протестуючі сподівалися на більш м'яку легалізацію, ніж та, яку пропонує Южаніна. Крім того, для багатьох власників «литовців» сума в 1200–1500 євро перевищує реальну вартість автомобіля.
Світовий досвід: є комплексна хибна уява щодо світового досвіду в питаннях розмитнення автомобілів за кордоном. У рамках ЄС існує єдиний економічний простір, саме завдяки цьому вдається уникати митних платежів. Якщо ж узяти розрахунок реєстрації автомобіля з-за меж єврозони, наприклад у Польщі, то вам доведеться заплатити 23% ПДВ, 10% мита і 3,1% акцизу для авто з об'ємом двигуна менше 2 л. Питання не в митах, а в економічному зближенні та кооперації. Тому все не так однозначно.
Лікуватися по-європейськи
Медична реформа у виконанні Уляни Супрун – найскандальніший документ останніх років, що розколов українське суспільство. Але важливо розуміти, що нові правила гри в охороні здоров'я багато в чому відповідають європейським правилам і лежать у площині ліберальної економіки, про яку ратують в Україні. Тому потрібно або погоджуватися з ними, або міняти вектор розвитку.

Ціна питання: головне фінансове вираження реформи Супрун – скорочення витрат на медицину з держбюджету. Поки Україна витрачає на охорону здоров'я 70 млрд грн на рік.
Аргументи за: безкоштовна медицина – пережиток радянської системи, якої де-факто вже немає. Без переходу на платні послуги ми закопуємо в злиднях українських лікарів і відмовляємо простим українцям в якісних медичних послугах. Тепер же лікарі зможуть заробляти в середньому 18 000 грн, а пацієнти збережуть право на безкоштовний огляд, консультації та допомогу на 370 грн з держбюджету.
Аргументи проти: комерціалізація медицини випереджає темпи зростання доходів громадян і не враховує катастрофічне становище соціально незахищених верств населення. Крім того, реформа практично напевно знищить медичну інфраструктуру в українському селі.
Світовий досвід: основа медичного обслуговування більшості цивілізованих країн – страхова медицина, яка спирається на сильний і платоспроможний середній клас. Але є країни, що стоять осторонь. У Швеції 97% медичних витрат фінансуються з держбюджету, Південна Корея покриває за рахунок бюджету всі витрати, сприймаючи це як плату за погану екологію. Якісним прикладом того, як можна зберегти стару систему в нових умовах, є Білорусь. Україні самий час знайти свій шлях.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].