Ціна помилки: чому варто прочитати «Як ніколи не помилятися»
І у чому переваги математичного підходу до життя

Бекґраунд. Джордан Елленберґ – професор математики в Університеті Візконсина. Класично для математика, у дитинстві він був вундеркіндом – у два роки навчився читати, у восьмому класі Джордан відвідував заняття у Мерілендському університеті, а у випускному класі старшої школи посів друге місце в одному з найпрестижніших наукових змагань США Westinghouse Science Talent Search. Отримав докторський ступінь в Гарварді. Досліджує теорію чисел і алгебраїчну геометрію. Пише статті на теми, пов'язані з математикою, до видань New York Times, Washington Post, Wall Street Journal та інших.
Елленберґ вважає, що, не дивлячись на те, що всі не можуть бути математиками, спробувати ними бути ми зобов’язані. І саме для цього він написав книгу «Як ніколи не помилятися. Сила математичного рішення», в якій пропагує математичний підхід до життя.
«Ця приємно зрозуміла і водночас концептуально строга книжка зсередини показує, як мислять математики, і пояснює, як ми можемо почати думати так, як вони», – описує книгу The Guardian.
Українською мовою книгу видав «Наш Формат» у 2017 році. Читачам вона прийшлася до вподоби і на цьогорічному Форумі видавців у Львові стала найбільш продаваною книгою видавництва.

Видавництво: «Наш Формат»
Наклад: 4000 примірників
Оригінальна назва: How Not to Be Wrong: The Power of Mathematical Thinking
Сюжет: Уявіть, що ви кидаєте монету 10 разів – у результаті кидання може випасти орел або решка. А тепер уявіть, що ви кидали два рази по 10. Один раз випало ОРОРРОРРОО, а другий раз РРРРРРРРРР. Перше вам видається цілком можливим, а друге – неймовірним. А що, якщо хтось вам скаже, що ймовірність обох результатів однакова?
А якщо хтось переконає вас у тому, що, якщо ви ніколи не запізнювались на літак – ви надто багато часу свого життя змарнували в аеропорту? Або, якщо ви нещодавно почали курити, ви, скоріш за все, хворієте на рак легенів. І кинути – не допоможе. Тому що, за статистикою, більш ймовірно, що рак легенів призвів до звички курити, ніж навпаки.
І ще безліч питань, на які дає відповідь математика.
Книга «Як ніколи не помилятися. Сила математичного рішення» скоріше мала б називатись «Чому люди так часто помиляються, і як це робити трохи рідше». Вона не навчить нас завжди бути правим. Але принаймні дозволить навчитись критично оцінювати навіть досить очевидні, на перший погляд, речі.
У книзі Елленберґа, можливо, забагато формул, а під час читання іноді хочеться взяти олівець для власних розрахунків. Елленберґ занурює читача у світ математики та математичних досліджень. На безлічі прикладів у бізнесі, релігії, війні, медицині та політиці він показує корисність математичного підходу до аналізу і як ту чи іншу проблему можна вирішити за допомогою математики, або, наприклад, чому загальноприйняті «висновки» є безглуздими. Він математично розраховує майже все: від ймовірності існування бога до часового проміжку до вильоту, коли потрібно приїжджати в аеропорт.
Він доводить «регресію до середнього», показуючи, що найуспішніші компанії за останні роки обов’язково не стануть такими самими в наступні п'ять років, а високий зріст батьків не означає автоматично такий самий у їхніх дітей. За рахунок логічних доведень автор показує, як працювати зі суспільною думкою. І чому люди завжди проголосують за підвищення пенсій та зниження податків, хоча це два взаємовиключних явища?
Також у книзі з точки зору винахідника-математика описано, яким чином був придуманий цифровий сигнал, як він еволюціонував та яким чином він виправляє шум і передає коректні дані.
«Люди, що вивчають гуманітарні науки, часто успішні попри математичну логіку. Чи є цьому математичне пояснення?» – задає Елленберґ риторичне питання в інтерв’ю Mind. У книзі автору з легкістю вдається довести, що математика – це не просто розрахунки. Математика – це здатність мислити. Скрупульозні складні розрахунки величезних формул для більшості з нас не мають жодного сенсу. Але вони готують наш мозок до основних принципів математики та правильного мислення впродовж життя.
Вам сподобається, якщо: ви звикли критично підходити до будь-яких явищ та подій в житті.
Вам не сподобається, якщо: ви не любите математику, або думаєте, що не все в житті чи бізнесі можна порахувати.
Головна причина прочитати: навчитись приймати менше «помилкових рішень».
Книгу можна придбати на сайті видавництва.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].