Ціна помилки: чому варто прочитати «Як ніколи не помилятися»

Ціна помилки: чому варто прочитати «Як ніколи не помилятися»

І у чому переваги математичного підходу до життя

Этот материал также доступен на русском
Ціна помилки: чому варто прочитати «Як ніколи не помилятися»
Фото видавництва «Наш Формат»

Бекґраунд. Джордан Елленберґ – професор математики в Університеті Візконсина. Класично для математика, у дитинстві він був вундеркіндом – у два роки навчився читати, у восьмому класі Джордан відвідував заняття у Мерілендському університеті, а у випускному класі старшої школи посів друге місце в одному з найпрестижніших наукових змагань США Westinghouse Science Talent Search. Отримав докторський ступінь в Гарварді. Досліджує теорію чисел і алгебраїчну геометрію. Пише статті на теми, пов'язані з математикою, до видань New York Times, Washington Post, Wall Street Journal та інших.

Елленберґ вважає, що, не дивлячись на те, що всі не можуть бути математиками, спробувати ними бути ми зобов’язані. І саме для цього він написав книгу «Як ніколи не помилятися. Сила математичного рішення», в якій пропагує математичний підхід до життя.

«Ця приємно зрозуміла і водночас концептуально строга книжка зсередини показує, як мислять математики, і пояснює, як ми можемо почати думати так, як вони», – описує книгу The Guardian. 

Українською мовою книгу видав «Наш Формат» у 2017 році. Читачам вона прийшлася до вподоби і на цьогорічному Форумі видавців у Львові стала найбільш продаваною книгою видавництва. 

Як правильно прорахувати ціну помилки, або чому варто прочитати «як ніколи не помилятись»

Видавництво: «Наш Формат»

Наклад: 4000 примірників

Оригінальна назва: How Not to Be Wrong: The Power of Mathematical Thinking

Сюжет: Уявіть, що ви кидаєте монету 10 разів – у результаті кидання може випасти орел або решка. А тепер уявіть, що ви кидали два рази по 10. Один раз випало ОРОРРОРРОО, а другий раз РРРРРРРРРР. Перше вам видається цілком можливим, а друге – неймовірним. А що, якщо хтось вам скаже, що ймовірність обох результатів однакова?

А якщо хтось переконає вас у тому, що, якщо ви ніколи не запізнювались на літак – ви надто багато часу свого життя змарнували в аеропорту? Або, якщо ви нещодавно почали курити, ви, скоріш за все, хворієте на рак легенів. І кинути – не допоможе. Тому що, за статистикою, більш ймовірно, що рак легенів призвів до звички курити, ніж навпаки.

І ще безліч питань, на які дає відповідь математика.

Книга «Як ніколи не помилятися. Сила математичного рішення» скоріше мала б називатись «Чому люди так часто помиляються, і як це робити трохи рідше». Вона не навчить нас завжди бути правим. Але принаймні дозволить навчитись критично оцінювати навіть досить очевидні, на перший погляд, речі.

У книзі Елленберґа, можливо, забагато формул, а під час читання іноді хочеться взяти олівець для власних розрахунків. Елленберґ занурює читача у світ математики та математичних досліджень. На безлічі прикладів у бізнесі, релігії, війні, медицині та політиці він показує корисність математичного підходу до аналізу і як ту чи іншу проблему можна вирішити за допомогою математики, або, наприклад, чому загальноприйняті «висновки» є безглуздими. Він математично розраховує майже все: від ймовірності існування бога до часового проміжку до вильоту, коли потрібно приїжджати в аеропорт. 

Він доводить «регресію до середнього», показуючи, що найуспішніші компанії за останні роки обов’язково не стануть такими самими в наступні п'ять років, а високий зріст батьків не означає автоматично такий самий у їхніх дітей. За рахунок логічних доведень автор показує, як працювати зі суспільною думкою. І чому люди завжди проголосують за підвищення пенсій та зниження податків, хоча це два взаємовиключних явища?

Також у книзі з точки зору винахідника-математика описано, яким чином був придуманий цифровий сигнал, як він еволюціонував та яким чином він виправляє шум і передає коректні дані.

«Люди, що вивчають гуманітарні науки, часто успішні попри математичну логіку. Чи є цьому математичне пояснення?» – задає Елленберґ риторичне питання в інтерв’ю Mind. У книзі автору з легкістю вдається довести, що математика – це не просто розрахунки. Математика – це здатність мислити. Скрупульозні складні розрахунки величезних формул для більшості з нас не мають жодного сенсу. Але вони готують наш мозок до основних принципів математики та правильного мислення впродовж життя.

Вам сподобається, якщо: ви звикли критично підходити до будь-яких явищ та подій в житті.

Вам не сподобається, якщо: ви не любите математику, або думаєте, що не все в житті чи бізнесі можна порахувати.

Головна причина прочитати: навчитись приймати менше «помилкових рішень».

Книгу можна придбати на сайті видавництва.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті