Як зростуть ціни на інтернет-рекламу у 2018 році

Як зростуть ціни на інтернет-рекламу у 2018 році

І чому рекламні бюджети у діджитал наздоганяють витрати на ТБ

Цей матеріал також доступний російською
Як зростуть ціни на інтернет-рекламу у 2018 році
Фото Shutterstock

Оборот медійної інтернет-реклами за 2017 рік зріс на 40% – до 2,51 млрд грн. Це дані нещодавно опублікованого дослідження Інтернет Асоціації України (ІнАУ). Раніше Всеукраїнська рекламна коаліція оголошувала схожу динаміку: обсяг усього ринку діджитал-реклами, разом з пошуковою, збільшився на 38% – до 4,3 млрд грн. Які фактори стали драйверами зростання минулого року і підстебнуть ринок у нинішньому? Що користується найбільшим попитом у рекламодавців? Які галузі нарощують бюджети в онлайн-рекламу? На ці та інші питання знайшов відповіді Mind.

Чому спостерігається позитивна динаміка? На думку маркетинг-директора Admixer Ірини Оверко, головною причиною зростання обороту діджитал-реклами став перехід в онлайн цільової аудиторії брендів. «З кожним роком ми бачимо збільшення як числа регулярних користувачів інтернету, так і часу проведення у мережі. Природно, що рекламодавець рухається за своїм споживачем у рекламних комунікаціях», – зазначає Оверко. Схожа думка і у співвласника рекламного агентства newage. Олексія Ляха: «Це медіа зростає в охопленні, діджитал технологічно розвивається, зокрема й у рекламі».

Динаміка споживання інтернету

Насколько возрастут цены на интернет-рекламу в 2018 году
Джерело: Admixer

Директор з маркетингу медіа-хаба FISH Максим Іванов відзначає, що зростання відбувається протягом декількох останніх років, хоча у доларовому вираженні ринок поки ще залишається на рівні 2012 року. За його словами, зростає ефективність, з'являються нові рекламні формати та інструменти. «Ситуація в економіці потроху стабілізується, компанії збільшують рекламні бюджети, більше інвестують саме в онлайн-рекламу», – констатує спікер.

Керуючий директор MediaHead Ігор Потієвський виділяє декілька побічних причин збільшення рекламних оборотів. «Крім курсу валют, інфляції, зростання маркетингової експертизи, помітна маркетингова боротьба між конкурентами, які намагаються наздогнати один одного, інвестуючи в рекламу. Динаміці сприяють і відкриті кордони, і спрямованість політики на Європу. Це дозволило багатьом компаніям почати співпрацю з іноземними фірмами і перераховувати кошти в Україні. Також з'являються нові локальні інвестори – ті, хто колись зірвав куш, і зараз хочуть стати новими, чистими підприємцями. Плюс на ринок починають заходити іноземні інвестори», – перераховує Потієвський.

Рекламодавці з яких галузей збільшували бюджети на інтернет-рекламу? «Практично всі категорії (за винятком ритейлу і алкоголю) збільшують свої рекламні витрати на ті чи інші онлайн-інструменти», – зазначає Ірина Оверко.

Насколько возрастут цены на интернет-рекламу в 2018 году
Джерело: Admixer
Насколько возрастут цены на интернет-рекламу в 2018 году
Джерело: Admixer

Ігор Потієвський констатує, що мінімум на 10–20% збільшили свої бюджети практично всі галузі. «Але існують особливі клієнти, які зуміли вибудувати e-сommerce, досягнувши прибутковості та  збільшивши рекламні витрати на 25–30% на рік», – нагадує керуючий директор MediaHead.

Які розміщення і канали просування користувалися найбільшим попитом у рекламодавців? У колишні роки драйверами зростання інтернет-реклами були три «кити»: відеореклама, продаж через RTB (автоматизована технологія Real-Time Bidding, тобто закупівля реклами в реальному часі на основі аукціону. – Mind) і реклама у мобільних пристроях. У 2017 році ситуація майже не змінилася. За словами Олексія Ляха, як і раніше, надзвичайно затребуваною є відеореклама, викуповується весь якісний відеоінвентар.

<

Насколько возрастут цены на интернет-рекламу в 2018 году
Джерело: Admixer

А у мобайла ще чималий потенціал для зростання. «Сегмент реклами в мобільних пристроях для українського ринку ще вкрай недорозвинений як з точки зору обсягів, так і з точки зору використовуваних форматів. Наприклад, тільки у 2018 році Admixer зміг запропонувати рекламному ринку такий формат, як Rewarded Video, у застосунках на мобільних пристроях», – зазначає Ірина Оверко. За даними ІнАУ, у 2017 році мобільний сегмент зайняв понад 35% від загального обороту медійної інтернет-реклами.

Насколько возрастут цены на интернет-рекламу в 2018 году
Джерело: Admixer

За словами маркетинг-директора Admixer, у 2017 році одним із драйверів зростання в Україні була RTB-закупівля через programmatic (сукупність методів закупівлі реклами в інтернеті з використанням автоматизованих систем і алгоритмів для прийняття рішень про угоду без участі людини. – Mind). «Хоча у світі RTB переживає не найкращі часи через бренд-сейфті та фрод. Закупівлі, як і раніше, відбуваються в екосистемі programmatic, але понад 50% обсягів купуються через директугоди, а не через RTB», – пояснює Ірина Оверко з Admixer.

Згідно з даними дослідження ІнАУ, у майданчиків продажі за допомогою programmatic досягли 45,4%. Керівник компанії Programmatic media Юлія Литовченко вказує, що українські рекламодавці вибирають programmatic з низки причин. «Світовий тренд – треба пробувати, економія часових, людських і фінансових витрат, оптимізація вартості унікального контакту через унікальну частоту на все охоплення і формати, таргетування на поведінкові інтереси аудиторії, які в мережі мають переважаюче значення, ніж соц-дем характеристики», – перераховує вона.

Юлія Литовченко прогнозує, що у 2018 році частка закупівель за допомогою programmatic у середньому складе близько 20%. У сегментах авто, FMCG, нерухомість, ритейл частка бюджетів може перевищити 40%. «Programmatic уже встигли полюбити рекламодавці сегмента FMCG. З'явилася активація і ритейлу, який ще не торгує офлайн, але часто заходить щотижневими флайтами (період довготривалої реклами. – Mіnd) з продуктовою ко-брендинг-рекламою з брендами, що проводять акції в мережах. Для них важлива можливість оперативної (за кілька годин) зміни креативів з промопропозицією та доступ до великої кількості цільової аудиторії з одного технічного вікна», – розповідає Юлія Литовченко.

Вона вказує і на нову тенденцію – прихід сегмента нерухомості з медійними кампаніями. «При зростаючій вартості пошукової реклами для цього сегмента відбувається постійний пошук каналів нового трафіку. А для фармацевтів programmatic у 2017 році залишався каналом, що отримує залишки бюджетів після ТБ у силу «найдешевшого контакту». Але більша частина молодої аудиторії фармацевтичних брендів уже важкодосяжна у ТБ-перегляді. А в інтернеті інтереси молодої аудиторії так швидко змінюються, що жодного усталеного white-листа переваг немає. І в цьому випадку programmatic щонайкраще справляється із завданням знайти аудиторію, а не купити показ на сайті, куди вона, можливо, зайде», – вважає керівник Programmatic media.

Насколько возрастут цены на интернет-рекламу в 2018 году
Джерело: Admixer

«Особливу зацікавленість наша аудиторія виявляла до бот-чатів, блокчейну і нативної реклами. Але популярності вони не отримали через вельми обмежену сферу використання, – розповідає Ігор Потієвський. – Основні тренди 2017 року в інтернет-рекламі були зосереджені на заточуванні таргетингу на кінцевого споживача, аналітиці, роботі з великими базами даних і формуванні атрибуцій інтернет-аудиторії».

Як вплинула на перерозподіл бюджетів і ціни на ринку заборона російських майданчиків у травні 2017-го? «Google став ще більшим лідером. Частина населення деякий час намагалася різними способами зайти у «ВКонтакте», але потім плавно перетекла на Facebook. Відповідно, основні бюджети зосередилися у двох гравців. Звичайно, є нюанси, але вони некритичні. Ми нічого не втратили. Можливо, хтось скаже про монополії, але, оскільки це іноземні структури, то вони завжди адекватно підходять до ціноутворення і постійної роботи над інноваціями», – вважає Ігор Потієвський.

Максим Іванов також констатує, що багато рекламодавців, які раніше розміщувалися у російських соцмережах, перемістили свою активність у Facebook. «Частина медійних бюджетів перемістилася на українські майданчики. Для українського ринку це великий плюс, бо ці бюджети підуть на розвиток українських ресурсів. І є впевненість, що це буде на користь всім учасникам ринку – і рекламодавцям, і майданчикам», – вважає директор з маркетингу медіа-хаба FISH.

За словами Ірини Оверко, завдяки виходу на ринок глобальних programmatic-рішень, ціни на ринку інтернет-реклами після заборони розміщення на низці російських майданчиків не змінилися.

Олексій Лях вказує, що заборона на розміщення реклами на російських майданчиках особливої ​​ролі не відіграла. За його словами, рекламодавці почали купувати контакт з користувачем на інших ресурсах, і рекламний ринок грошей не втратив. «Але будемо відверті: він втратив досить непогані та конкурентні зі світовим ринком технології («крутилки», таргетинги), – підкреслює співвласник newage. – Нашим розробкам, на жаль, ще далеко до цього рівня».

Коли обсяг інтернет-реклами обжене бюджети на ТБ? Динаміка обороту інтернет-реклами випереджає зростання інших сегментів рекламного медіа-ринку України. Згідно з даними Всеукраїнської рекламної коаліції (ВРК), у 2017 році обсяги діджитал-реклами збільшилися на 38% – до 4,3 млрд грн. ТБ-реклама зросла на 29%, до 7,33 млрд грн, преса – на 18%, до 1,36 млрд грн, а радіо – на 20%, до 480 млн грн. «Інтернет ріс і буде рости швидше, ніж в інших сегментах. Діджитал-ринок істотно недорахований. Якщо врахувати всі напрямки інтернет-реклами (seo, розробка, вірно порахувати пошук, PR, perfomance-інструменти тощо), то, впевнений, що діджитал вже вкрай близький до бюджетів ТБ-реклами, якщо вже не обігнав їх», – вважає Олексій Лях.

Відповідно до думки директора з маркетингу FISH, інтернет-реклама росте динамічніше, оскільки працює ефективніше, у неї кращі інструменти сегментації та таргетингу, programmatic дозволяє показувати релевантні повідомлення для цільової аудиторії. «Переваги очевидні, рекламодавці це знають і можуть вимагати від підрядників виконання якісних показників, отримання конверсій. У багатьох країнах інтернет-реклама давно обігнала ТБ. У нас це теж станеться, можливо, у найближчі рік-два. Крім того, складно з високою точністю оцінити бюджети рекламодавців, залучені на рекламу в глобальних іноземних сервісах, а це значить, що ринок може бути більшим, ніж вважають дослідники», – зазначає Максим Іванов.

Маркетинг-директор Admixer пояснює, що розподіл бюджетів безпосередньо залежить від вибору споживача. «Вже зараз ми бачимо, що багато каналів, крім ефірного мовлення, мають свої сайти і канали в YouTube, де та сама цільова аудиторія споживає ТБ-контент, але вже в інтернеті. Це тренд, з яким складно сперечатися. Частина діджитальних бюджетів належатиме телеканалам, особливо якщо останні почнуть активніше освоювати цю частину дистрибуції свого контенту», – вважає Ірина Оверко.

Що стимулюватиме зростання обороту в 2018 році? На думку Ігоря Потієвського, багато чого залежатиме від політики нашої держави і її сусідів. «Найголовніше, як уряд розвиватиме бізнес-сектор і допомагатиме зарубіжним інвесторам заходити в Україну. Якщо перераховані вище фактори спрацюють негативно, нашу країну очікує відтік фахівців і падіння ринку. Якщо робота буде злагоджена і правильна – отримаємо зростання економіки і оборотів рекламного ринку», – вважає спікер.

Максим Іванов прогнозує, що зростанню інтернет-реклами сприятимуть вихід на ринок нових компаній, перерозподіл рекламних бюджетів з інших медіа, можливе зняття обмежень на розміщення реклами лікарських препаратів, розвиток технологій у мобільній рекламі та поліпшення можливостей для персоніфікації рекламних повідомлень, розвиток ринку даних про користувачів, скасування податків і зборів на ввезення електромобілів, поява 4G.

Декілька ймовірних чинників зростання виділила й Ірина Оверко. Перший – адаптація рекламодавця до екосистеми діджитал-реклами. «Візьмемо, наприклад, фармринок, який лідирує за обсягами на ТБ. У діджиталі, згідно з даними Admixer, категорія посідає лише 4-е місце за обсягами реклами, але вже 1-ю позицію – за кількістю рекламодавців. Тобто багато фармкомпаній спробували цей інструмент. Далі буде наступний етап – нарощування обсягів. Це стосується не лише сегмента фарми, а й багатьох інших категорій», – впевнена експерт.

Другий фактор – стандартизація Діджитал і приведення екосистеми «до ладу». «Багато рекламодавців ще бояться інвестувати в діджитал, бо в ЗМІ багато пишуть про те, що є боти і фрод. Та й діджитал вимірюється не так, як інші медіа: є поняття viewability (показник, який відображає фактичну видимість рекламного оголошення для користувачів. – Mind) тощо. Є декілька вимірювачів діджитал і десяток компаній, що пропонують послуги так званих лічильників перевірки рекламних кампаній. Український діджитал-ринок поки ще далекий від міжнародних стандартів. Але чим більше ростуть бюджети на цей каналі, тим більше уваги рекламодавець приділяє питанням якості, і тим краще ринок починає відповідати їм», – вважає маркетинг-директор Admixer.

За її словами, 2018 рік може стати «проривним» з точки зору стандартизації ринку інтернет-реклами. «Вже є низка ініціатив, що почали діяти, наприклад, ads.txt. А з 15 лютого буде блокування небажаної реклами в Chrome», – розповідає спікер.

Наскільки зростуть ціни у 2018 році? Опитані Mind спікери вважають, що інфляція буде від 15 до 30% залежно від затребуваності форматів та каналів просування. «Наш ринок дуже зав'язаний на валюту Європи та США. Саме тому як тільки зростає курс, поступово зростають ціни на послуги і товари. У середньому у 2017 році рекламний ринок збільшив вартість плейсменту на 20%, а в 2018-му таке зростання, згідно з дуже оптимістичними прогнозами, може досягати 15%», – вважає Ігор Потієвський.

Директор з маркетингу медіа-хаба FISH нагадує, що в 2017-му ціни зросли на 10–20%. «Багато великих майданчиків перейшли на DFP (DoubleClick for Publishers, комплексна платформа для показу реклами. – Mind), що дозволяє ефективніше монетизувати трафік. Відповідно, вони могли дозволити собі підняти ціни на пряме розміщення. Вартість реклами у зарубіжних сервісах зростає разом із курсом валют. Також на інфляцію впливає дефіцит ліцензійного відеоінвентаря», – вказує спікер.

За словами Ірини Оверко, у 2017 році інфляція більшою мірою торкнулася відеоформату. «Причини полягають у зоні дії базового економічного закону попиту та пропозиції. Те саме буде характерно і для 2018 року. Ми очікуємо інфляцію з відеореклами у межах 20–30%», – відзначає маркетинг-директор Admixer.

«У 2017 році ціни зросли лише на інвентар, який мав повний солд-аут: відео, частина брендингу та баннерки. У середньому інфляція була 20–30%, в окремих випадках за деякими форматами вона досягла 50%. Але такий інвентар можна перерахувати на пальцях. Водночас вартість відеореклами на YouTube протягом року знизилася майже вдвічі. Це зараз не дає можливості селлеру відеоінвентаря підняти ціни. Подібна ситуація і з баннеркою», – розповідає співвласник newage. За його словами, багато гравців ще працюють за цінами 2017 року, хоча мають намір підняти прайси. «Але баїнгові компанії поки не поспішають. Оскільки сильну конкуренцію вже складають продукти/майданчики Google, той самий КМС і YouTube», – резюмує Олексій Лях.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті