Цькування на роботі: 5 кроків подолання жорстокого ставлення колег

Цькування на роботі: 5 кроків подолання жорстокого ставлення колег

Що робити, коли буллінг не закінчується разом зі школою

Этот материал также доступен на русском языке
Цькування на роботі: 5 кроків подолання жорстокого ставлення колег
Фото: pixabay.com

До України дійшла хвиля боротьби з буллінгом у школах. Здається, що проблема з кожним роком набуває все більшого масштабу, і школярі лише й чекають того, щоб закінчити школу. Проте чи закінчується буллінг із випускним? На жаль, ні, адже буллінг на робочому місці – теж нерідкісна проблема. Пропонуємо вашій увазі кілька кроків, які допоможуть подолати жорстоке ставлення колег, якщо ви раптом стали жертвою буллінгу у дорослому віці. 

Чоловіки складають близько двох третин робітників, що займаються залякуванням на робочому місці, і у 57% випадках їхня ціль – жінки. Незважаючи на те, що жінки становлять лише 31% загальної кількості співробітників, які займаються буллінгом, їхня ціль у понад двох третинах випадків – інші жінки. Залякування зі сторони начальника – найпоширеніший вид буллінга на робочому місці, що становить більше половини всіх випадків.

«На жаль, у більшості випадків буллінг закінчується лише тоді, коли жертва втрачає роботу», – говорить Гері Намі, директор Інституту буллінгу на робочому місці. Згідно з опитуванням, у 61% випадків жорстокого поводження воно припиняється лише тоді, коли «ціль» звільняється за власним бажанням або примусово.

Але фахівці з вивчення залякування на роботі кажуть, що надія все ж таки існує. Ось кілька кроків, які допоможуть зупинити співробітників, що займаються буллінгом.

Відслідковуйте проблему. «Перший практичний крок, який багато людей недооцінюють – це документування, документування, документування», – наголошує Ліза Барроу, експерт LMSB Consulting з питань залякування на робочому місці. «Працівники, які піддаються цькуванню, повинні якнайшвидше занотувати акт залякування, доки вони не забули важливі деталі. Це допоможе їм повернути собі контроль над ситуацією», – каже фахівець.

Не будьте надто милим. «Цькування з боку однолітків подолати найважче», – попереджає Намі. Якщо вас залякує група колег, «боріться з бажанням потурати групі людей, яка вас пригнічує, або робити їм послуги з надією, що вони передумають і знову приймуть вас у своє внутрішнє коло», продовжує він. За словами директора Інституту буллінгу, до цієї тенденції схильні жертви буллінгу – їм доводиться платити за власну чемність.

Зверніться за підтримкою за межами роботи. «Шукайте підтримки у сім'ї, друзів та професіоналів, таких як лікарі, адвокати чи духовні наставники», – каже Барроу. Оскільки залякування на робочому місці може змусити людину відчувати себе ізольованою, тривожною, депресивною та безпорадною, «вона повинна шукати допомогу якомога швидше», каже Барроу, адже «важливо розуміти, що інші люди готові допомогти вам через це пройти».

Приведіть правильні аргументи. Менеджери часто не бажають мати справу з ситуаціями, пов’язаними із цькуванням, – говорить Намі, – але переконавши їх втрутитися, ви розпочнете шлях до вирішення цієї проблеми. Не розписуйте психологічну шкоду. Це налякає оточення і зробить вас вразливим в очах інших. Ви будете виглядати наче хтось, хто заслуговує на таку долю».

Натомість представте це питання з фінансової точки зору. «Опишіть, як умисне небажання співпрацювати перешкоджає виконанню роботи, або вчасному завершенню проектів, або ж підриває їхню якість, – пропонує Намі. – Саме тому ви наполягаєте на втручанні, бо це вигідно роботодавцю, а не тільки для того, аби допомогти вам».

Приготуйтесь до помсти. «Реальність полягає в тому, що якщо залякувач хоче помститися, він або вона знайдуть спосіб це зробити, – каже Барроу. – Часто цькувателі починають діяти у неочевидний спосіб, таким чином ускладнюючи визначення тактики відплати і вживання заходів зі сторони відділу кадрів».

Вирішуйте цю проблему на початкових етапах, піднімайте це питання на зустрічах, присвячених буллінгу, та запитуйте про політику компанії, яка має захистити вас від помсти. Продовжуйте документувати будь-які випадки залякування, оскільки вам, можливо, доведеться вживати більш рішучих кроків, попереджає Барроу. «Працівнику, який зазнає цькування, може знадобитися подати до суду, якщо жорстоке ставлення посилюється», – зазначає вона.

За матеріалами Time.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті