Львівська долина: відповіді на головні питання про Innovation District IT Park

Львівська долина: відповіді на головні питання про Innovation District IT Park

Реалізація проекту дозволить створити близько 14 тисяч нових робочих місць

Этот материал также доступен на русском языке
Львівська долина: відповіді на головні питання про Innovation District IT Park
фото itcluster.lviv.ua

Наприкінці червня у Львові розпочалося будівництво масштабного проекту Innovation District IT Park – новітнього простору в 10 га, який має об'єднати «під одним дахом» представників IT – галузі, великі компанії і стартапи. Проект планують реалізувати за 5-6 років.

Анонс львівського IT-парку став справжньою подією для українського бізнес-середовища, яке рідко балують такими проектами. Особливо, якщо мова йде не про банальні офісні квартали без концепції та змісту, а про дійсно сучасний підхід, заснований на кейсах Кремнієвої долини. Просторів, де могла б народжуватися кооперація різних за величиною і профілем компаній з акцентом на IT, але далеко не тільки в рамках цього сегмента, в Україні дійсно немає.

Навіть київські офіси в цьому плані нагадують швидше адаптацію в кам'яних джунглях з рідкісними проявами креативу. Саме тому Innovation District IT Park може стати ковтком свіжого повітря для українського бізнес-ком'юніті, якщо, звичайно, автори ідеї та інвестори проекту виконають всі свої обіцянки. Mind вирішив дізнатися, що буде з себе представляти IT-парк, в чому дійсно полягає його інноваційність і що рухає інвесторами такого складного проекту, який довго окупається.

Що це буде? 10 га інноваційного бізнес-парку. 6 восьмиповерхових офісних будівель загальною площею 164 тис. М2 та три 22-поверхові бізнес-центри висотою до 79 м. Крім цього, власний торгово-розважальний центр, готель на 200 місць, фудкорт, власні банки, магазини, хімчистка, автомийка, тощо. Фактично мова йде про своєрідне «місто в місті».

Де це буде? Парк буде розташовано у Львові між вулицями Стрийська, І. Чмоли, Козельницька і Луганська. В силу компактності Львова, це зовсім недалеко від центру, але все-таки далеко від суєти і транспортних проблем даунтауна.

Фото facebook.com/Roman.Matys

Хто автор проекту і інвестор? Натхненником і автором ідеї проекту виступили львівський IT-кластер і компанія «Галерея Центр» – приватна інвестиційно-девелоперська компанія, яка реалізує проекти в сфері комерційної нерухомості у Львові та Західному регіоні. Проект активно підтримала мерія в особі Андрія Садового, також, не дивлячись на негласне протистояння між собою, в проекті активну участь бере і облдержадміністрація. Одним з основних інвесторів виступила канадська компанія Brookfield Asset Management відома у всьому світі з управління багатомільярдними бізнес-проектами. Оборот компанії оцінюється в $47,4 млрд. Крім канадців у фінансуванні проекту також бере участь інвесткомпанія Horizon Capital

Яка вартість проекту? На даний момент проект оцінюється в $160 млн. З огляду на особливості реалізації великих будівництв в Україні, це сума може виявитися далеко не остаточною.

Хто вже підтвердив участь в Innovation District IT Park? Ініціатори проекту вже оптимістично рапортують про попередню здачу половини орендних площ. Серед перших резидентів ініціатори проекту вже називають SoftServe, N-iX, Global Logic, Intellias і Perfectial. Наразі, компанії можуть лише орендувати офісні приміщення. Середня ставка, за словами учасників ринку складає близько $20/кв.м. 

Навіщо це орендарям? Mind поспілкувався з представниками ключових IT-компаній і з'ясував, що ж саме їх приваблює в майбутньому проекті і як вони будуть вибудовувати свою роботу в новій атмосфері IT-парку. «Будучи членом Львова, IT Cluster Perfectial запропонували приєднатися до проекту IT Park. Попередньо ми домовилися про оренду близько 6 000 кв. м офісних площ. Ми плануємо використовувати його для офісу компанії, розміщення наших команд, що беруть участь в розробці та адмініструванні проектів. Час оренди все ще перебуває в переговорах», – повідомили Mind в компанії Perfectial.

Львівський IT-гігант сподівається, що великий інфраструктурний проект створить комфортні умови для розвитку ІТ-індустрії. Схожу точку зору висловила і компанія Intellias.

«Ми плануємо орендувати одну з основних будівель площею 12 тис кв.м. Площі будуть використовуватися нашими IТ-фахівцями. Є можливість здавати вільні площі в суборенду. IТ-парк має дуже вигідне розташування – близько до центру і одночасно на перетині магістральних вулиць ведуть до Сихова (спальної частини міста) і в південній частині міста, в якій працює найбільша кількість айтішників. Але більшою перевагою є не розташування, а власне формат IТ-парку – розташування на одній території офісів IТ-компаній і одночасно всієї інфраструктури. Такий формат позитивно зарекомендував себе в різних країнах Європи», – вважає Михайло Пузраков, COO і співзасновник Intellias.

У Global Logic відмовилися коментувати свої плани на It-парк, так як ще знаходяться в стадії переговорів.

Що думає місцева влада? Активну участь в проекті бере і місцева влада в особі мерії та Львівської обласної державної адміністрації. Проект для них – питання престижу і майбутнього регіону. Роман Матис, керівник інвестиційного управління ЛОДА розповів Mind про те, що, за його інформацією, 2/3 площ в IT-парку вже попередньо законтрактовані. «Вже є чітке розуміння, що проект затребуваний. У майбутньому він розглядається в тому числі і як локація для відпочинку самих львів'ян, що дозволить розвантажити центр міста», – каже Роман Матис.

З огляду на те, що проект – комерційний, обласна влада взяла на себе місію максимально спростити отримання всієї дозвільної документації, щоб максимально прискорити темпи реалізації. Що стосується інформації про генпідрядника і ролі українських компаній в цьому процесі, то питання поки відкрите. «Генпідрядником минулого проекту девелопера (ТЦ« Форум ») була українська компанія. Я думаю, що і в цей раз девелопер буде тільки радий українським забудовникам, але остаточне рішення буде визначено тендером», – повідомив Роман Матис.

Чи правда, що на території парку буде університет? Так, буде побудований корпус для факультету інформаційних технологій Українського католицького університету. Так проект хочуть зробити ще і освітнім, заодно покращивши матеріально-технічну базу для УКУ і розширивши можливості для студентів.

Що отримає Львів? Крім сучасного бізнес-парку, соціальний ефект полягатиме в створенні 14 тисяч робочих місць і підвищення і без того серйозного туристичного потенціалу Львова.

Чи є в Україні щось подібне? На жаль, прикладів реалізації подібних проектів в країні вкрай мало. У цьому сенсі виділяється тільки технопарк UNIT.City Василя Хмельницького, відкритий в минулому році. Варто сказати, що до 2025 року бізнесмен планує розширити його з 19 до 26 га, наситивши його акселераторами, бізнес-кампусами і зонами відпочинку.

До речі, Василь Хмельницький також планує запустити свій проект і у Львові. LvivTech.City був анонсований в минулому році як сучасний технологічний парк на 40 тисяч кв. м., першу лінію якого повинні здати до кінця поточного року. Але на даний момент будівництво LvivTech.City заморожено. Сам Хмельницький не вважає проект конкуруючими, адже бізнес-модель його подібних проектів орієнтована в першу чергу на житлову нерухомість, тоді як в IT-парку будуть лише офісні приміщення.

Що може піти не так? Головні ризики, пов'язані з реалізацією таких проектів – це, звичайно ж, дотримання термінів і збереження контрактного обсягу фінансування. Постійне зростання кошторису і несподівані економічні ризики можуть внести серйозні корективи в проект. Тому ентузіазм інвесторів, як і професіоналізм ініціаторів проекту, повинні бути на висоті. Крім того, проект повинен відповідати попиту на ринку, щоб інноваційний простір дійсно було живим, а не пробіркових. Але це вже питання маркетингових зусиль.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло