Піти по-французьки: чому група АХА продала страховий бізнес в Україні

Піти по-французьки: чому група АХА продала страховий бізнес в Україні

І хто став його новим власником

Этот материал также доступен на русском языке
Піти по-французьки: чому група АХА продала страховий бізнес в Україні

Французька група AXA 23 жовтня заявила про продаж українських страхових компаній «АХА Страхування» і «АХА Страхування Життя», які належать їй з 2007 року. Покупцем є канадський фінансовий холдинг Fairfax. «Відповідно до умов угоди, Fairfax придбає 100% «АХА Страхування» і «АХА Страхування Життя» в Україні. Закінчення операції залежатиме від виконання відповідних умов її закриття, включно з отриманням необхідних регуляторних дозволів», – йдеться в офіційному повідомленні групи АХА.

Суму угоди сторони не розголошують. За інформацією Mind, вона склала $22 млн (близько 620 млн грн).

AXA вела переговори про продаж страхових компаній з весни 2018 року. Але перші передумови до того, що група може позбутися бізнесу в Україні, виникли ще роком раніше.

У листопаді 2017 року генеральний директор АХА Томас Бурбела в інтерв'ю Reuters повідомив, що група утримається від нових поглинань і зосередиться на 16 ключових ринках. До їх числа потрапили Німеччина, Франція, Бельгія, Італія, США, Бразилія, Китай, Індонезія, Мексика, Філіппіни і Таїланд. Разом з тим топ-менеджер AXA не виключив продаж бізнесу в тих країнах, де є «дефіцит масштабу».

Щоправда, Україна серед цих країн не називалася. Але ще на початку 2017 року, у результаті реорганізації АХА Group українські компанії були віднесені до групи ринків, що розвиваються. Хоча до цього АХА ставила Україну на один рівень з такими країнами, як Бельгія, Швейцарія та Німеччина.

Показово, що голова правління «АХА Страхування» Філіп Вотле, коментуючи слова Томаса Бурбела, заявив: група з України йти не планує, оскільки її бізнес прибутковий, і французи бачать в українському ринку великий потенціал. Але при цьому Вотле підкреслив, що краще бути компанією №1 на великому ринку, ніж на маленькому.

На український бізнес АХА претендувало кілька компаній. Серед них були «УНІКА», «Арсенал Страхування», страхова група «ТАС» і Vienna Insurance Group, що володіє в Україні страховими компаніями «Княжа», «Українська Страхова Група», «Юпітер» і «Глобус».

Як пояснив Mind віце-президент «АХА Страхування» Андрій Перетяжко, Fairfax зацікавився українськими компаніями, оскільки вважав їх прибутковим і недооціненим активом. Французів, зі свого боку, привернула модель бізнесу Fairfax.

«Стратегія Fairfax полягає в покупці успішних якісних компаній, але холдинг дає своїм «дочкам» більший ступінь автономії. Також керівництво Fairfax вказує на те, що за весь час у придбаних компаніях не було радикальної зміни менеджменту. Це говорить про те, що акціонери розуміють: менеджмент і команда – цінність будь-якого бізнесу. До слова, свою назву холдинг розшифровує як friendly acquisition («дружнє поглинання»)», – розповідає Перетяжко.

На офіційному сайті Fairfax сказано, що «...наші компанії децентралізовані і управляються їх керівництвом, за винятком оцінки ефективності, придбань, фінансування та інвестицій, які здійснюються за участю Fairfax. При цьому холдинг завжди орієнтований на довгострокову філософію інвестування».

Як уточнив Перетяжко, вже сьогодні (24 жовтня) в Києві пройде зустріч між керівництвом АХА і Fairfax, на якій обговорюватиметься майбутнє компаній. Остаточне закриття угоди очікується протягом 3–4 місяців, тобто, на початку 2019 року.

Чому АХА вирішила піти з України? На думку учасників страхового ринку, АХА не змогла побудувати в Україні бізнес, який заробляв би реальні «живі» гроші. Це і стало головною причиною продажу.

«На операційний прибуток вони так і не вийшли. Так, у них був інвестиційний прибуток, завдяки якому вони трималися в «плюсі». Але операційна діяльність була і залишається збитковою», – розповів Mind на умовах анонімності керівник однієї з компаній.

У той же час, звітуючи про результати 2017 року, «АХА Страхування» повідомила, що її прибуток за міжнародними стандартами зріс порівняно з 2016 роком на 133%, до 57,2 млн грн.

За словами Марини Авдєєвої, керуючого акціонера СК «Арсенал Страхування», група АХА вирішила зосередитися на найбільш прибуткових ринках, про що її керівництво, втім, заявило ще рік тому.

«Політика управління активами Fairfax має специфіку в тому, що акціонери в операційну діяльність не втручаються.  Єдине, що вони вимагають, це отримання компанією операційного прибутку. Як – це задача менеджменту. У AXA все навпаки, вона займається саме управлінням активами і витрачає на це багато ресурсів. Я вважаю, що АХА Group не отримала очікуваного результату від зусиль команди в Україні протягом останніх 11 років. Та й оскільки прогнози розвитку української економіки і політична ситуація несуть негативний відтінок, це лише зміцнило рішення групи піти», – вважає Марина Авдєєва.

Втім, повернути вкладені в «АХА Страхування» і «АХА Страхування Життя» гроші французи все одно не зможуть. За даними Mind, на покупку компаній AXA витратила близько 50 млн євро. Ще біля 30 млн євро було вкладено за попередні роки.

Що відомо про учасників угоди? Канадський холдинг Fairfax було створено 1951 року під назвою Markel Service of Canada як страхову установу. Сучасну назву отримав у 1987 році. На сьогоднішній день Fairfax, крім «домашнього» ринку, володіє компаніями в Європі, Африці, Азії, США та Латинській Америці. В Європі, зокрема, у холдингу є «дочки» в Великобританії, Польщі, Греції, Люксембурзі, Швейцарії. У нашій країні Fairfax належить компанія «Колоннейд Україна» (колишня «QBE Україна»). Також холдинг є співвласником компанії «Астарта» – найбільшого виробника цукру в Україні. До слова, після завершення угоди з купівлі «АХА Страхування» і «АХА Страхування Життя», злиття з «Колоннейд Україна» нові акціонери не планують. Зміна бренду відбудеться не раніше, ніж у ІІ кварталі 2019 року.

«АХА Страхування» є третьою за величиною в Україні ризиковою компанією, обсяг її активів на 30 червня 2018 року склав 1,8 млрд грн. За перше півріччя компанія залучила 916 млн грн страхових премій, що на 14,3% більше, ніж за аналогічний період 2017 року. Розмір виплат за січень–червень 2018 року перевищив 455 млн грн, за перше півріччя 2017 року виплати склали 390 млн грн.

«АХА Страхування Життя» за обсягом активів (72 млн грн на 30 червня 2018 року) посідає дев'яте місце серед компаній зі страхування життя. За перше півріччя 2018 року проти аналогічного періода 2017 року компанія збільшила премії на 55%, до 41 млн грн.

Група АХА створена у 1817 році в Нормандії. За підсумками 2017 року розмір її активів перевищив 870 млрд євро, що на 2,5% менше, ніж роком раніше. За 2017 рік група отримала 6,2 млрд євро прибутку порівняно з 5,8 млрд євро у 2016 році. Група AXA присутня в 62 країнах, зокрема, у Канаді, США, Бразилії, Колумбії, Чехії, Польщі, Італії, Фінляндії, ПАР, ОАЕ, Сінгапурі й Таїланді. Акції групи котируються на біржі Euronext. За рік, з 24 жовтня 2017 по 24 жовтня 2018 року, їхній курс упав на 13,5%, до 22,15 євро за акцію.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло