Війна слів: чи буде у ЄС своя армія

Війна слів: чи буде у ЄС своя армія

Лідери Німеччини і Франції виступили за ідею появи у Євросоюзу власних збройних сил, незалежних від США і НАТО

Этот материал также доступен на русском языке
Війна слів: чи буде у ЄС своя армія
Фото: usnews.com

Днями заклик президента Франції Еммануеля Макрона створити армію ЄС викликав залп глузливих твітів від лідера США Дональда Трампа. Однак ситуація перестала бути жартівливою. Вчора ідея утворення самостійних військ Євросоюзу отримала конкретніші обриси після того, як її підтримала канцлер Німеччини Ангела Меркель у зверненні до Європарламенту. Союзники Макрона почали називати військовий блок НАТО «американською армією», а супротивники – попереджати про повернення Наполеонівської диктатури і початок нової «холодної війни».

«Жан-Клод Юнкер (голова Єврокомісії) вже висловився про те, що спільна європейська армія показала б світу, що між європейськими країнами більше ніколи не буде війни. Це не армія проти НАТО, це може бути хорошим доповненням до НАТО», – заявила Ангела Меркель у Європейському парламенті в Страсбурзі у вівторок, 13 листопада.

В ЄС уже з 2017 року існує програма щодо посилення кооперації у військовій сфері під назвою «Постійне структуроване співробітництво з питань безпеки і оборони» (PESCO). У ній беруть участь 25 з 28 армій країн – членів ЄС. Відмовилися підтримати цю добровільну ініціативу Данія, Мальта і Британія.

За словами Ангели Меркель, процесу інтеграції військ в Європі заважають кілька логістичних перешкод, у тому числі занадто велика кількість різноманітних систем озброєння – понад 150 у 28 країнах ЄС проти 50 або 60 у США. Проте, на переконання канцлера Німеччини, європейські лідери повинні просувати цю інтеграцію, аби усунути свою залежність від Штатів. Також Євросоюзу необхідно позбутися принципу анонімності в прийнятті військових рішень, щоб окремі країни-члени не могли блокувати ініціативи у сфері безпеки і оборони. Військові рішення, на її переконання, мають ухвалюватися швидко кваліфікованою більшістю.

«Часи, коли ми могли покладатися на інших, закінчилися, – заявила Меркель. – Це означає, що нам – європейцям пора взяти нашу долю в наші власні руки, якщо ми хочемо вижити як Союз. Це означає, що Європа в довгостроковій перспективі стане більш дієздатною. Ми повинні переглянути наші шляхи прийняття рішень і відкинути принцип анонімності там, де необхідно. Я пропоную заснувати Європейську раду безпеки, яка готуватиме важливі рішення швидше. Нам також слід створити Європейський інтервенційний штаб, з яким Європа зможе проводити наземні операції там, де потрібно».

Війна слів Трампа проти Макрона

Ідея про те, що європейцям «краще самостійно» захищати себе від зовнішніх загроз, і для цього потрібна «справжня армія», спочатку була озвучена 6 листопада. Еммануель Макрон у ефірі радіостанції Europe 1 заявив, що власна армія необхідна Євросоюзу, «беручи до уваги Росію, Китай і навіть США».

Дональд Трамп назвав цю пропозицію «дуже образливою». У «Твіттері» з'явилася серія постів, в яких американський президент дорікнув Макронові за спробу відвернути увагу виборців від свого низького рейтингу (26%) і високого безробіття у Франції (10%). Трамп закликав європейців платити за НАТО, повідомив про бажання підняти «несправедливо низькі» тарифи на імпорт в США французьких вин, а також у глузливій формі нагадав про капітуляцію Франції перед Німеччиною у Другій світовій війні.

«Макрон із Франції днями запропонував, щоб Європа будувала власні війська для захисту від США, Китаю і Росії. Дуже образливо, але, можливо, Європі слід було б заплатити справедливу частку в альянс НАТО, який субсидує США», – йдеться у твіті, розміщеному 9 листопада. Як відомо, у військовому альянсі НАТО беруть участь 28 країн, у тому числі 22 члени ЄС. Лише п'ять учасників НАТО як годиться виділяють на потреби альянсу 2% свого ВВП.

«Еммануель Макрон пропонує будувати власну армію для захисту від США, Китаю і Росії. Але це була Німеччина в Першій і Другій світових війнах. Як це спрацювало для Франції? Вони почали вчити німецьку в Парижі раніше, ніж США з'явилися. Платіть за НАТО чи ні!», – написано у твіті Трампа від 13 листопада.

Адміністрація французького президента спробувала пом'якшити напруженість цього протистояння, назвавши висловлювання американського лідера «зробленими для внутрішнього споживання» і запевнивши, що Макрон і Трамп часто спілкуються і перебувають у гарних стосунках.

Однак війну слів продовжив союзник французького президента – лідер лібералів у Європарламенті та колишній прем'єр Бельгії Гі Верхофстадт. У своєму повідомленні у «Твіттері» він у досить різкій формі дорікнув американському президентові незнанням історії: «Трамп, схоже, не усвідомлює того, що без грошей Франції Сполучені Штати могли б навіть не виникнути , оскільки це Франція профінансувала американську революцію. Вони навіть дали вам Статую Свободи для святкування незалежності!».

«Ми, європейські країни, оплачуємо від 40 до 45% бюджету американської армії. Але ми маємо можливість здійснювати лише 10–15% операцій американської армії... Реальність така, що ми витрачаємо втричі більше грошей на військові цілі, ніж Росія. Але я не впевнений, що, якщо російська армія прийде до наших кордонів, ми зможемо захиститися без допомоги США. Президент Макрон мав рацію, коли сказав, що 28 різних армій – це розтрата грошей і загроза для нашої спільної безпеки», – пояснив Верхофстадт необхідність створення єдиної армії ЄС.

«Наполеонівщина» і «нова холодна війна»

Ще один прихильник Макрона – міністр фінансів Франції Бруно Ле Мер, висловлюючись на підтримку створення армії ЄС, озвучив здатну налякати багатьох думку про те, що Євросоюз повинен просунутися ще далі і створити себе як «імперію».

«Після того як від Ле Мера зажадали пояснень, у коментарях під своїм інтерв'ю він додав: «Не зрозумійте мене неправильно, я веду мову про мирну імперію, що є конституційною державою. Я використовував термін «імперія», аби підкреслити те, що завтрашній світ формуватиме сила. Сила може бути різною: технологічною, фінансовою, монетарною, а культурна сила може бути ключовою. І Європа не повинна більше ухилятися від використання своєї сили – їй час ставати імперією світу», – пише в статті під заголовком «Диктатура Наполеона повертається» британське видання express.co.uk.

Пояснення Бруно Ле Мера викликали шквал гнівних коментарів із сумнівами в тому, що імперія ЄС може бути мирною. Лідер групи євроскептиків у Європарламенті Найджел Фарадж висловив думку, що з подачі Макрона і Меркель ЄС запускає нову «холодну війну» проти США.

«Ми щойно відсвяткували річницю закінчення Першої світової війни, в якій 17 млн людей загинуло через зіткнення трьох імперій: австро-угорської, російської та німецької. Я сумніваюся, що імперія ЄС може бути мирною, доброю чи демократичною. На відміну від США імперія ЄС може зробити світ менш безпечним. Чи повинні ми тепер називати прихильників Євросоюзу новими імперіалістами?», – журиться член Європарламенту від Британії Девід Кемпбелл Баннерман.

На щастя для численних супротивників появи єдиної армії ЄС, експерти сходяться на думці, що Макрону і Меркель буде надто складно створити військову імперію. Уряди дрібних країн ЄС майже напевно відмовляться вливати свої армії в єдину структуру, оскільки після цього вони позбудуться можливості використовувати їх там, де забажають. А військові інтереси більшості з 28 країн ЄС наразі не виходять за рамки забезпечення індивідуальної безпеки і запобігання агресії з боку Росії, для чого й існує НАТО.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло