Радикальні кроки: що змінилося у ставленні Заходу до «Північного потоку – 2»
І наскільки важливі в цьому контексті інтереси України

Брюссель і Вашингтон вчора стали постачальниками політичних новин на захист транзитного потенціалу українських газопроводів. І Європарламент, і Конгрес США прийняли резолюції, в кожній з яких засуджується проект «Північний потік – 2» для поставок російського газу в ЄС в обхід України. Обидва документи не мають юридичної сили, проте демонструють негативне ставлення до планів «Газпрому» побудувати разом з європейськими компаніями-партнерами новий газотранспортний маршрут. Питання про те, чи зможуть західні політики протистояти бізнес-лобістам, націленим на примноження свого ринкового впливу на догоду антиукраїнській політиці Кремля, залишається відкритим.
Що заявив Європарламент? Резолюція Європарламенту присвячена доповіді «Про реалізацію Договору про асоціацію ЄС – Україна», а також засуджує російську агресію щодо України. Тема «Північного потоку – 2» у ній виділена окремим пунктом серед інших, присвячених ходу реформ у країні, боротьбі із корупцією та інциденту в Керченській протоці, у результаті якого виявився закритий вільний доступ судів до Азовського моря.
Новий проект «Газпрому» в обхід України європарламентарі вважають «політичним, таким, що ставить під загрозу європейську енергобезпеку», і тому закликають зупинити його реалізацію.
Що заявив американський Конгрес? Протидії «Північному потоку – 2» присвячена резолюція палати представників Конгресу США. У документі викладені ризики, які з ним пов'язані. Наприклад, запуск проекту стане «радикальним кроком назад» у забезпеченні енергобезпеки Європи, яка посилить залежність від російського газу, а Росія розширить контроль над європейським енергоринком і зробить більш складною диверсифікацію поставок енергоресурсів.
Також «Північний потік – 2» шкодить безпезі «деяких найбільших партнерів США у світі», а значить, він негативно відбивається і на національній безпеці США.
Тому конгресмени закликали уряди європейських країн відмовитися від підтримки проекту, а президента США Дональда Трампа – «використовувати всі можливі засоби» для забезпечення енергетичної безпеки Європи і скорочення її залежності від Росії.
Хоча, як зазначає Bloomberg, цей документ і не має юридично зобов'язуючого характеру, він показує ставлення конгресменів до «Північного потоку – 2». А в адміністрації Трампа вже декілька місяців вивчають можливість ввести санкції проти європейських компаній, які беруть участь у цьому проекті. У серпні газета The Wall Street Journal повідомляла, що невирішеним залишається питання, чи будуть застосовані санкції тільки проти компаній, що прокладають труби в Балтійському морі, або проти тих, хто фінансує проект.
Хто за і проти «Північного потоку – 2»? Будівництвом «Північного потоку-2» займається міжнародний консорціум, до складу якого входить російський «Газпром», дочка німецької BASF Wintershall, австрійська компанія OMV, французька Engie, британсько-нідерландська Royal Dutch Shell.
Трамп кілька разів вимагав від Німеччини, головного бенефіціара проекту, відмовитися від підтримки газопроводу. Але німецька влада наполягає, що «Північний потік – 2» – це економічний, а не політичний проект. Позиція Москви зводиться до того, що США критикують газопровід, бо підтримують Україну і просувають експорт власного зрідженого природного газу, конкуруючи з «Газпромом» за споживчі ринки.
Ситуація ускладнилася не на користь «Газпрому» після інциденту в Керченській протоці. Він додав аргументів критикам «Північного потоку – 2», які вважають «Газпром» не стільки комерційною компанією, скільки інструментом Кремля, що забезпечує досягнення політичних цілей. Заклики про необхідність посилювати антиросійські санкції зазвучали з новою силою з Вашингтона і Брюсселя. Вчора до них приєдналася канцлер ФРН Ангела Меркель. «Ми стурбовані поведінкою Росії. Для нас є неприйнятним одностороннє використання Азовського моря», – зазначила вона.
Чому позиція Заходу стала більш жорсткою? Загострена увага західних країн до «азовського інциденту» пов'язана не тільки з прагненням впливати на врегулювання російсько-українського конфлікту. Ситуація в Керченській протоці з захопленням українських військових кораблів вийшла за його межі та порушила проблему свободи судноплавства в регіонах, де існують ризики ескалації конфліктів і через які проходять важливі торговельні шляхи.
Наприклад, в Омрузькій протоці, Перській затоці або Південно-Китайському морі – там складні відносини між країнами, контролюючими їх територію, теж час від часу провокують загрозу зупинки судноплавства, що порушить світові поставки енергоресурсів. Обмеження в русі судів, як показала ситуація в Керченській протоці, може використовуватися для політичного тиску на сусідів та їх союзників, всупереч міжнародним домовленостям.
У зв'язку з цим світові лідери сприйняли подію в Азовському морі як небезпечний прецедент, здатний розв'язати руки кільком агресивним режимам і похитнути і без того нестійку ситуацію в точках геополітичної напруги. А виступ «єдиним фронтом» проти російського газопроводу, який давно є важелем не лише економічного, а й політичного впливу, цілком ймовірно, дозволить стримати радикалізацію настроїв і повернути переговорний процес у звичне русло.
Telegram-канал автора: ROTHSCHILD QUEST: ENERGY TRENDS
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].