Прощання року: хто полишив український бізнес у 2018-му
І хто вийшов на заміну

Mind уже писав про інвестиції, які зайшли в Україну в році, що завершується. Але 2018-й також запам'ятався кількома гучними «прощаннями». Топ-менеджери і чиновники залишали нагріті місця. Олігархи продавали свої частки в непрофільних бізнесах. Поки одні інвестори цікавилися об'єктами для вкладень, інші шукали, кому б продати свої українські активи.
Отже, пропонуємо згадати найбільш обговорювані відходи 2018 року і визначити, які з них справили найбільший резонанс.
1 місце. Петро Чернишов пішов з «Київстару»
Росіянин Петро Чернишов прийшов до компанії «Київстар» у 2014 році з Carlsberg – і відразу заходився епатувати публіку. Активно вів сторінку в соцмережі Facebook, відповідав на коментарі і безпосередньо спілкувався з абонентами – на противагу попередньому президенту і засновнику «Київстару» Ігорю Литовченку, який оминав «спілкування з народом» на користь закритих тусовок політичної та бізнес-еліти. Після революції, на піку патріотичних настроїв у суспільстві, Чернишов заявив, що збирається відмовитися від російського громадянства і отримати українське. Топ-менеджери «Київстару» жартували, що з таким президентом компанії не потрібен піарник. При цьому висловлювання Чернишова часто були різкими, а його стиль управління спочатку жахав підлеглих.
Через чотири роки бренд «Київстару» вже міцно асоціювався з Чернишовим. Але коли закінчився черговий контракт з менеджером, власник компанії, група Veon, прийняла рішення його не продовжувати. Петро Чернишов залишив компанію, а замість нього в «Київстар» прийшов Олександр Комаров, генеральний директор Beeline у Казахстані.
Є кілька версій, чому так сталося. Одна з них – керівництву Veon не сподобалася надмірна прямолінійність Чернишова, яка «не личила» керівникові такого рівня. А саме – висловлювання про те, що президент України порушив закон, коли своїм візитом перервав 4G-тендер. Інша версія свідчить, що фінансовий аудитор, якого керуюча компанія напередодні призначила в «Київстар», виявив порушення в компанії. Третя версія – Veon не зміг запропонувати умови, які влаштували б амбітного топ-менеджера.
Як би там не було, звільнення Петра Чернишова не залишилося непоміченим. Як вважає засновник компанії IoT Ukraine Олег Стефанюк, він піде на користь компанії. «Самопіар для Чернишова був дуже важливий. Я впевнений, що рішення про зміну президента «Київстар» було слушним», – вважає він.
2 місце. Російські компанії залишають Україну
Протягом останніх чотирьох років російський бізнес поступово позбувався активів в Україні. Деякі компанії самостійно приймали рішення про фактичний або формальний продаж, щоб уникнути санкцій і претензій з боку української влади. Одними з перших ринок залишили власники страхових компаній «ІНГО Україна» та «Провідна», а також нафтової компанії «Лукойл». Деяким російським структурам довелося піти, оскільки вони потрапили під заборону в Україні. Це, наприклад, розробник програмного забезпечення «Лабораторія Касперського» і «Яндекс».
У 2018 році процес виходу російських компаній продовжилося. Підконтрольна бізнесменам з РФ Роману Абрамовичу, Олександру Абрамову та Олександру Фролову група Evraz продала свій останній актив в Україні – Дніпровський металургійний завод. Покупцем стала Senalior Investments, що входить до групи DCH харківського бізнесмена Олександра Ярославського.
Про припинення роботи в Україні також заявив російський банк ВТБ. Ще чотири роки тому він був одним з найсильніших у країні з активами, що перевищують 30 млрд грн. У 2017 році ВТБ разом з «дочками» інших російських банків – Ощадбанку та Зовнішекономбанку – потрапив під санкції України, але закривати відділення почав у 2018-му. Наприкінці листопада Нацбанк визнав ВТБ банкрутом, і це стало фінальною крапкою історії ВТБ в Україні.
3 місце. Дмитро Шимків пішов з АП
Коли Дмитро Шимків йшов з посади гендиректора «Майкрософт Україна» на держслужбу, він був сповнений рішучості. На посаді заступника голови Адміністрації президента він збирався будувати цифрову держава і взагалі позиціонував себе як «політика-технократа». Уже після перших тижнів стало зрозумілим, що робота в держорганах сильно відрізняється від роботи в бізнесі. Як описував це сам Шимків, у бізнесі вся команда працює заради спільної мети, а в держорганах часто відбувається навпаки – кожен тягне ковдру на себе, і будь-яким ініціативам чиниться опір.
Свій відхід з АП Шимків пояснював виборами, що насуваються, після яких працюватиме нова команда. Він вважав за краще знову повернутися в бізнес – очолив фармацевтичну компанію «Дарниця».
4 місце. Янукович-молодший іде з енергоринку
Влітку видання «Економічна правда» написало, що Олександр Янукович вийшов зі списку бенефіціарів компанії «Донбасенерго», а його місце зайняв народний депутат Максим Єфімов. До Єфімова перейшли всі 60% акцій, що належать Олександру Януковичу і його молодшому ситуативному бізнес-партнерові Ігорю Гуменюку.
За даними видання, цей пакет був оформлений на ПрАТ «Енергоінвест холдинг», бенефіціарами якого в 2016 році були громадянин Греції Андреас Церні і громадянин США Роберт Бенш. Саме завдяки їм Олександру Януковичу вдалося зберегти контроль над своєю українською власністю.
5 місце. Хомутинник йде з «хлібного» бізнесу
У 2018 році депутат Віталій Хомутинник продовжив позбавлятися від своїх «хлібних» активів. Належний йому інвестиційний фонд «Каскад-Інвест» продав частку в холдингу «Формула смаку» Олександру Табалову.
Табалов – партнер Хомутинника у «Формулі смаку». Продукцію під цією торговою маркою випускають хлібозаводи «Криворіжхліб», «Миколаївський хлібозавод №1», «Ніжинський хліб», «Черкасихліб», «Чернігівський хлібокомбінат».
Хомутинник послідовно позбавлявся від активів у хлібопекарському сегменті: на початку року він продав свої акції в «Конотопському хлібокомбінаті», а до цього вийшов з капіталу Дніпровського хлібокомбінату.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].