Після Давоса: чи можна втекти від земних проблем у космос
Правила, за якими країни гратимуть у космічному просторі, поки не написані

Корупція, погіршення психологічного стану населення і нові тоталітарні режими, що загрожують світові – це лише деякі з земних проблем, про які цього року говорили на Всесвітньому економічному форумі (WEF) у Давосі.
Виклики майбутнього поглиблюються на тлі політичних проблем сьогодення. Через протести у Франції президент країни Еммануель Макрон не приїхав на WEF 2019. Прем'єр-міністр Великобританії Тереза Мей не змогла прибути до Давоса через переговори щодо Brexit, а президент США Дональд Трамп – через шатдаун.
Але, як зауважує видання Quartz, за підтримки якого відбулася панель про освоєння космосу, є невелика надія, що земна політика залишиться в межах Землі. А космос гратиме за новими правилами.
Чому в Давосі заговорили про космос?
Історично польоти в космос були прерогативою держав, першість у цій сфері виборювали США та Радянський Союз. У 1961 році перша людина попрямувала в космос на радянському космічному кораблі «Восток», а в 1969-му американський корабель Apollo 11 доставив перших людей на Місяць.
Незважаючи на холодну війну між СРСР і США, далі вони освоювали космічний простір спільними зусиллями в межах проекту міжнародної космічної станції «Мир». Там побували дослідники з різних країн, у тому числі українець Леонід Каденюк.
Сьогодні у світі налічується близько сотні космічних програм. Деякі з них фокусуються на запуску супутників і використанні космічних даних, інші – на виробництві компонентів для ракет, треті – просто існують на папері.
Але у 2018 році світ дійсно «вступив у нову космічну еру», еру приватного космосу. Відбулося 114 запусків ракет, з яких 39 здійснив Китай, а 31 – США. Зокрема, американська приватна космічна компанія SpaceX провела 21 запуск, обігнавши Росію (17 запусків), Європейський союз (11 запусків), Індію (7), Японію (6) і Нову Зеландію (3). Засновник SpaceX Ілон Маск заявив, що до 2024 року хоче відправити першу людину на Марс. Також у 2018-му NASA уклала контракти з дев'ятьма приватними компаніями для забезпечення майбутніх польотів на Місяць.
У космосі не місце розбрату. І регулюванню?
Наука і технології – основа постнафтової економіки. Так вважає міністр з передових наук Об'єднаних Арабських Еміратів Сара Аль-Амірі. Тому в 2017 році її країна почала проект Hope Mars Mission, розраховує до кінця 2020 року спорудити апарат, готовий до відправлення на Червону планету, і почала дослідження Марса.
При цьому Сара Аль-Амірі не вважає, що в питаннях освоєння космосу держави повинні «перекрикувати» одна одну, змагаючись за першість. Кращого результату вдасться досягти, якщо країни діятимуть разом. Наприклад, спільними зусиллями покриватимуть вартість космічних досліджень. Адже ціна помилки в космічних технологіях дуже висока, і «жоден націоналістичний підхід її не виправдовує».
З виступом міністра ОАЕ погодилися й інші учасники обговорення. Проте висловлювалися побоювання з приводу відсутності єдиних правил гри на ринку. Існуюча правова база, яка визначає, що країни можуть робити в космосі, а що – під забороною, не встигає за прогресом. Про це говорила директор з міжнародних напрямків космічного агентства Великобританії Еліс Банн. Виконавчий віце-президент із космічних систем компанії Lockheed Martin Space Systems Річард Амброуз взагалі вважає, що єдиний спосіб встигати за темпом розвитку інновацій – це вийти з регуляторного середовища.
На думку Сари Аль-Амірі, регулювання в тому вигляді, в якому воно існує зараз, може дискримінувати нових гравців на користь тих, хто вже «потрапив» у космос. Зараз усі, хто має доступ до космічного простору, можуть відправитися туди і зробити там все що завгодно. На думку Амброуза, потрібно надати доступ до космосу якомога більшій кількості учасників, щоб створити ринок і конкурентне середовище, і це принесе користь усім.
Еліс Банн нагадала, що різні країни спільними зусиллями неодноразово проводили дослідження «в інтересах усього людства», але визнала, що світова спільнота ще не знає, як поводитися з країнами або компаніями, які діють виключно заради економічної вигоди. Річард Амброуз вважає, що регулювання може взяти на себе ООН.
«Ми живемо в дуже важливий час, і це велика відповідальність – сформувати правила гри в космосі», – наголошували учасники дискусії. Адже, на думку Сари Аль-Амірі, від цього залежить життя всього людства, усвідомлюємо ми це чи ні.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].