Захворіло у світі
114,099,454
Померло у світі
2,531,489
Вилікувалось у світі
64,442,231
Захворіло в Україні
1,352,134
Померло в Україні
26,050
Вилікувалось в Україні
1,171,724
Будують – не збудують: чи з'явиться «київська Рубльовка» на Русанівці

Будують – не збудують: чи з'явиться «київська Рубльовка» на Русанівці

Існують мінімум два проекти забудови заповідної зони урочища Горбачиха

Этот материал также доступен на русском
Будують – не збудують: чи з'явиться 	«київська Рубльовка» на Русанівці
Фото: архбюро "Архіматика"

У середині лютого Дніпровський районний суд Києва наклав арешт на зелені насадження в урочищі Горбачиха, що знаходиться за Русанівськими садами. Ініціатором позову стала прокуратура Києва, після того як в листопаді на цій території незаконно вирубали дерева. Землю, близько 30 га, кілька років тому місто передало в оренду «Будівельному міжгалузевому альянсу» під забудову. Це викликало бурхливий протест із боку екологів та активістів.

Mind розбирався, що планують побудувати на території урочища і наскільки ймовірно, що плани забудовників реалізуються.

Історія питання. Урочище Горбачиха розташоване біля Русанівських садів на березі річки Десенка. На площі близько 80 га розташовані ліси і піщані пляжі. «Місце для забудови унікальне – як з точки зору зручності розташування, розвиненої транспортної сітки, так і з точки зору рекреаційної складової», – підкреслює директор консалтингової компанії Residential Development Solutions Ярослава Чапко.

У 2007 році Київрада дозволила компанії «Будівельний міжгалузевий альянс» побудувати на території площею близько 30 га торгово-офісний, житловий і офісний або готельний комплекси з підземними та наземними паркінгами.

Екологи були обурені рішенням міста. В урочищі живуть бобри, кажани, тхори, лебеді, чайки і чаплі, багато з яких занесені в Червону книгу. У Генеральному плані розвитку Києва до 2020 року ця зона вважається заповідною.

Будівництво не велося через протест прокуратури Києва, яка в суді оскаржила рішення депутатів. Третьою стороною в цій справі виступав Національний екологічний центр України. Справу слідчі та екологи програли.

Будують – не збудують: чи з'явиться 	«київська Рубльовка» на Русанівці

Про урочище Горбачиха знову заговорили у 2018 році. Земельна комісія Київради продовжила договір оренди землі компанії «Будівельний міжгалузевий альянс» ще на 10 років. Депутат Київради від партії «Свобода» Михайло Будилов розповідає, що навіть розробив проект рішення про повернення землі  урочища Горбачиха місту. «Але земельна комісія все ж продовжила договір оренди. Такі рішення не потрібно виносити на слухання депутатів Київради», – говорить він. Будилов зізнається, що після цього припинив боротьбу.

Хто забудовник? Замовником будівництва є компанія «Будівельний міжгалузевий альянс», яка, за даними Єдиного реєстру юридичних осіб Міністерства юстиції, належить маловідомим на будівельному ринку бізнесменам Олександру Бодюку, Андрію Корвякову, Дмитру Тимофєєву, а кінцевим бенефіціарним власником є офшорна компанія «Хорас Груп Лтд». Бодюк – співвласник ліквідованої компанії «К.А.Н. Буд», яку пов'язували зі співвласником великої девелоперської компанії «К.А.Н. Девелопмент» Ігорем Ніконовим.

Але бізнесмен повідомив Mind, що йому не належить право користування земельною ділянкою. Його компанія – «Столичний будсоюз», була підрядником із будівництва охоронних будок на цій території. «Будинки охорони необхідні, оскільки цю територію регулярно завалюють сміттям і її потрібно охороняти. Як мені відомо, ніякого проекту будівництва в урочищі Горбачиха немає і жодних робіт там не планується проводити. І вони не мають сенсу доти, поки не буде побудований Подільсько-Воскресенський міст», – повідомив Mind Ігор Ніконов. Віце-президент київської організації Національної спілки архітекторів Георгій Духовичний підтвердив, що на міську раду не виносився проект забудови Горбачихи.

Що планують побудувати? Задумів щодо забудови цієї ділянки було кілька. Спочатку планувалося створити на цій території котеджне містечко зі своїм пляжем, причалом і торговим центром. «Це був би перший подібний об'єкт у межах Києва. Доцільніше було б побудувати на цій території будинки площею по 200–250 кв. м і продавати їх по $1000–1500 за квадратний метр», – розповідає керуючий партнер консалтингової компанії SV Development Сергій Степенко. За його оцінками, близько 30 га в урочищі Горбачиха можуть коштувати близько $15 млн.

Другий варіант передбачав будівництво 17 висоток зі своїм яхт-клубом, стадіоном і парком. «Безумовно, і житлові, і комерційні площі користуватимуться попитом, за умови розвитку повноцінної інфраструктури для життя і відпочинку: шикарні видові характеристики, затока Дніпра з майбутніми пляжами, мариною. Ціна для житлової нерухомості визначатиметься загальною концепцією і класом. Швидше за все, стартувати ціни будуть від $900–1000 за 1 кв. м», – каже Чапко.

Будують – не збудують: чи з'явиться 	«київська Рубльовка» на Русанівці

Які шанси вберегти Горбачиху від забудови? Забудова Києва нерідко супроводжується скандалами, найчастіше із залученням судів. «На мій погляд, закон повністю на стороні екозахисників, що підтверджено й судами. Найбільша проблема – у повній відсутності роботи правоохоронних органів. Невиконання рішення суду само собою кримінальний злочин, за яке забудовників необхідно притягати до відповідальності», – зазначає старший партнер адвокатської компанії «Кравець і партнери».

Як раніше писав Mind, зведення багатьох столичних новобудов відбувається з порушенням чинного законодавства. Далеко не завжди активістам вдається довести свою правоту. У будь-якому випадку, щоб відстояти урочище, екологам доведеться пройти не один суд.

Нагадаємо, що ця територія вважається заповідною до 2020 року. Якщо Горбачиху і почнуть забудовувати, то не нинішнього року. За даними КМДА, Подільсько-Воскресенський міст планується добудувати до 2021 року. Уже зараз зварені стики його арок, а на естакаді на Трухановому острові та урочищі Горбачиха укладено дорожнє покриття. Також вже встановлені опори для майбутнього моста на дамбі Русанівських садів і на Рибальському півострові.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті