Сміється останнім: 5 фактів про Володимира Зеленського
Усе, що ви хотіли знати про кандидата в президенти, але соромилися запитати

У рамках спецпроекту «Кандидатська з економіки», в якому Mind вивчає готовність учасників передвиборчої президентської гонки відповідати на економічні виклики, ми вирішили також зосередитися на деяких фактах з біографії першої «п'ятірки» кандидатів. Ми вже перелічили кар’єрні сходинки екс-міністра оборони України Анатолія Гриценка й екс-глави «Нафтогазу» Юрія Бойка, а тепер розглянемо біографічні нюанси шоумена Володимира Зеленського – все більш активного кандидата на найвищу посаду країни.
Згідно з соціологічними дослідженнями, якщо засновник «Кварталу 95» вийде в другий тур, він легко переможе будь-якого опонента – чи то Петра Порошенка, чи Юлію Тимошенко. На несподіваного суперника обрушився шквал критики: охочих голосувати за «клоуна-головнокомандувача» оголосили розумово відсталими, а кожен економічний або дипломатичний ляп Зеленського затято смакують у новинах і соцмережах. Тому факти про кандидата Зе доводиться подавати у форматі «Руйнівники міфів», розвінчуючи або підтверджуючи найнесподіваніші припущення.
«Маска Коломойського»
У політичних колах подейкують, що сам Володимир Зеленський у президенти йти не надто хотів – його цілком влаштовувало амплуа успішного бізнесмена. А вмовив його саме Ігор Коломойський, причому переговори велися аж ніяк не методом пряника. Телеканал олігарха «1+1» нібито заборгував Зеленському $4 млн, які Коломойський пообіцяв повернути лише в тому випадку, якщо шоумен втілить у життя сценарій серіалу «Слуга народу».
І телеканал, і сам кандидат у президенти ці чутки не підтверджують. Зеленський називає Коломойського «телевізійним партнером», з яким його пов'язують виключно бізнес-відносини, а не політика.
«Квартал 95» працював з «Плюсами» ще в 2003–2005 роках, коли Коломойський не контролював телеканал. Після звільнення з посади керівника «1+1» Олександра Роднянського гумористи уклали контракт з телеканалом «Інтер», де Зеленський став генпродюсером. Назад на «Плюси» він з партнерами повернувся у 2012-му. Як запевняє сам Зеленський, не через гроші – просто виконав свою місію на «Інтері» і не бачив сенсу працювати там далі.
Як би там не було, у разі перемоги коміка в президентських перегонах Ігор Коломойський не отримає назад націоналізований ПриватБанк – принаймні так обіцяє сам Зеленський.
«Веселий мільйонер»
Але якщо Зеленського-політика і можна запідозрити в несамостійності, то Зеленський-бізнесмен однозначно пройшов становлення без допомоги олігарха. Трансформація криворізької команди КВК у бізнес-структуру відбувалася на початку 2000-х: над проектом працювали понад два десятки жартівників-однодумців.
Зеленський підкреслював, що, навіть зайнявшись бізнесом, вони, як і за часів КВК, залишалися «великою родиною». Наприклад, «Студія Квартал 95» по черзі купувала своїм співробітникам квартири в Києві. При цьому дотримувалася соціальна справедливість: першими новоселами ставали ті гумористи, у яких було найбільше дітей.
Результат вразив навіть самих КВКшників: у 2012 році обличчя Зеленського з'явилося на обкладинці журналу Forbes. За непідтвердженими даними, година телеконтенту на «1+1» приносить «Кварталу 95» $50 000, а в цілому річний дохід колишніх гравців КВК оцінюється як мінімум у $10 млн. Один лише фільм «Слуга народу 2» у 2017 році став найкасовішим в Україні, зібравши 24 млн грн. А кінострічка «Я, ти, він, вона» зібрала в прокаті майже 54 млн грн.
Продукція «Кварталу» йде і на експорт. Формат серіалу «Слуга народу» купила Fox Studios із США – американська версія вийшла на платному каналі Netflix. Формат також придбали у Франції, Греції, Кореї, Польщі та Болгарії. А шоу, аналогічне українській телепередачі «Розсміши коміка», стало популярним у Фінляндії.
Усе це приносить аж ніяк не смішні гроші: Володимир Зеленський задекларував активи і банківські рахунки на загальну суму 114 млн грн. У його сім'ї є великий житловий будинок з ділянкою під Києвом, шість квартир у столиці, два дорогих авто і колекція елітних наручних годинників відомих брендів. Кандидат є співвласником двох десятків компаній і трьох десятків торгових марок.
Партнери Зеленського по бізнесу – в основному колишні КВКшники. Це брати Борис і Сергій Шефіри, Андрій Яковлєв, Андрій Чивурін, Наум Баруля. Крім того, спільний бізнес із кандидатом ведуть генеральний директор 1+1 Media Олександр Ткаченко, кліпмейкер Алан Бадоєв та підприємець з Кривого Рогу Андрій Харламов.
«Клоун-головнокомандувач»
Другий після зв'язків з Ігорем Коломойським аргумент критиків Зеленського – в президенти воюючої країни йде людина, що співпрацює з країною-агресором.
Коли Володимир Зеленський заявив, що має намір балотуватися в президенти, він запевнив, що припинив свій бізнес у Росії після 2014 року, хоч це і дорого йому коштувало. Якщо раніше за годину продукту «Квартал» заробляв $150 000–200 000, то тепер – максимум $30 000. Кандидат Зе стверджує, що втратив не лише гроші, але й друзів: зокрема, зіпсувалися його стосунки з російським актором Олексієм Чадовим, з яким вони разом знімалися в декількох фільмах.
Щоправда, не так давно ЗМІ виявили три російські компанії, засновником яких є кіпрська Green Family Ltd – вона в свою чергу виступає співзасновником ТОВ «Квартал 95» в Україні. Йдеться про «Вайсберг Пикчерс», «Платінумфільм» і «Грін Филмс», які займаються виробництвом кіно-, відеофільмів і телевізійних програм. Кінцевими власниками цих трьох компаній вказані Володимир Зеленський, його бізнес-партнери Андрій Яковлєв, Борис і Сергій Шефіри, а також Тимур Міндіч – соратник бізнесмена Ігоря Коломойського. Зеленському довелося виправдовуватися. Наявність бізнесу в Росії він визнав і пообіцяв вийти зі складу засновників компаній.
А також нагадав, що «Квартал 95» займався волонтерською діяльністю в зоні АТО. Зокрема, Зеленський з партнерами організували пересувний кінотеатр для бійців, придбали реанімобіль, перераховували гроші, регулярно проводили концерти в прифронтовій зоні. «Концерти для українських карателів» навіть потрапляли до сюжетів російських телеканалів.
«Економічний рай»
Куди більша прогалина «Команди Зе» – економіка. Публічні міркування кандидата на цю тему часто стають об'єктом кепкувань. То він планує вивести в публічну площину інформацію про державні тендери, коли в країні вже працює система ProZorro. То пов'язує високі ціни на газ з монополією на вугільному ринку. А то і взагалі обіцяє перетворити Україну на експортера енергоресурсів.
Зі знакових елементів його програми можна відзначити заміну податку на прибуток податком на виведений капітал і одноразову «нульову декларацію» для бізнесу, в якій бізнесмен, сплативши 5% від задекларованої суми, зможе легалізувати доходи. Ще одне нововведення в стилі арабських нафтових держав – впровадити економічний паспорт українця, за допомогою якого кожна дитина з народження до повноліття накопичуватиме частину від реалізованих державою природних благ.
«Забери у внука паспорт»
Критики описують електорат Володимира Зеленського як люмпен-пролетаріат, все культурне життя якого обмежується переглядом «Вечірнього кварталу». Експерти не цілком згодні з цим твердженням.
Політолог Володимир Фесенко вважає, що спочатку цього кандидата підтримувала молодь з півдня країни, але зараз його електорат став набагато різноманітнішим: там є і лояльні до Росії жителі сходу, і «помірні, що не войовничі патріоти». А об'єднує їх, за словами Фесенка, позиція «проти всіх», бо вони не довіряють жодному з діючих політиків.
Політолог також зазначає, що серед шанувальників Зеленського переважають молоді люди з міст. Звідси у противників Зе народився жарт: «Бабусю, забери у внука паспорт у день голосування».
З чуток, Зеленський відмовився від найманих політтехнологів і проводить передвиборчу кампанію силами однодумців з «Кварталу». Як би там не було, рекламні ролики в YouТube істотно відрізняються від продукції конкурентів. Замість паркетних обіцянок – пряме включення з дружньої вечірки, де колишні КВКшники обговорюють стратегію, поїдаючи замовлену піцу. А нещодавнє інтерв'ю кандидата в режимі Skype-включення під час однієї з телепрограм і поготів показало аудиторії людину без звичного політичного лиску. Хоча і породило версії про зрежисованість пауз, під час яких Володимир Зеленський отримував «допомогу залу», коли був неготовим відповідати на злободенні питання.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].