Захворіло у світі
18,812,355
Померло у світі
707,704
Вилікувалось у світі
11,360,595
Захворіло в Україні
76,808
Померло в Україні
1,819
Вилікувалось в Україні
42,524
Газове ралі: чому «Нафтогаз» вирішив терміново запасатися паливом

Газове ралі: чому «Нафтогаз» вирішив терміново запасатися паливом

І як довго протримається існуючий ціновий перекіс

Цей матеріал також доступний російською
Газове ралі: чому «Нафтогаз» вирішив терміново запасатися паливом
Фото: УНІАН

На глобальному ринку виник надлишок пропозиції газу. Причина – несподівано тепла зима в Азіатському регіоні; наслідки – обвал цін на цей енергоресурс. У результаті для багатьох країн склалися максимально вигідні умови для закупівлі палива про запас. І Україна – не виняток: місцеві компанії поспішають скористатися ситуацією у своїх інтересах.

Наприклад, «Нафтогаз України» отримав можливість заощадити на створенні запасів у підземних сховищах до нового опалювального сезону. Голова НАК Андрій Коболєв учора повідомив про плани збільшити їх до 20 млрд куб. м замість 17,2 млрд куб. м, як було у 2018 році.

«Термін діючих контрактів з «Газпромом» завершується 1 січня... До зими в ПСГ необхідно накопичити близько 20 млрд куб. м газу – цього обсягу достатньо, щоб гарантувати тепло в оселях за будь-якої погоди і політичної обстановки. Це стане сигналом для Росії про те, що Україна готова до будь-якого розвитку подій і «гра на вентилі» лише зашкодить репутації «Газпрому», – зазначив він.

За даними енерготрейдера ETG.UA, ціна на українському газовому ринку за півроку впала вдвічі – до 7000 грн за 1000 куб. м проти 13 500 грн/1000 куб. м в торішній піковий період (жовтень 2018-го). Тому кон'юнктура цін на газ робить потенційно вигідним придбання блакитного палива за форвардними контрактами – коли покупець, зробивши передоплату, може зафіксувати вартість потрібного йому обсягу на певний час, протягом якого ціна залишатиметься незмінною попри коливання ринку.

Чому газ так сильно подешевшав? Слабший попит в Азії змусив експортерів скрапленого природного газу (СПГ) переорієнтувати частину поставок до Європи, що призвело тут до падіння цін. Наприклад, як пише Financial Times, у Великобританії вартість газу опустилася до найнижчого рівня з 2016 року.

Крім того, вартість транспортування СПГ минулої зими значно зросла. Тому США і Росії стало вигідніше постачати його (з півострова Ямал) за коротшими маршрутами до Європи замість Азії, зазначила у звіті британська електроенергетична компанія National Grid.

Як довго збережеться така ситуація? Наприкінці березня ціни на СПГ в Азії виявилися нижчими, ніж у Європі. Однак в S&P Global Platts вважають цей тренд нестійким. Катар, один з ключових виробників СПГ, вже перенаправив поставки на Європейський континент, і це призводить до надлишку пропозиції. У результаті ціни в Європі можуть і далі знизитися, а азійські ринки знову стануть більш привабливими для експортерів СПГ.

Додатковим фактором для такого коригування географії поставок може бути і врегулювання торгового конфлікту США з Китаєм, який є другим у світі за обсягом імпорту СПГ після Японії.

Попит Китаю на скраплений газ за підсумками 2018 року збільшився приблизно на 40%. Але після початку торгової війни з США Пекін ввів 10%-ві імпортні мита на американський СПГ. Крім того, за словами Еріка Бенсауда, топ-менеджера найбільшого американського експортера СПГ Cheniere Energy, китайські покупці «отримали інструкції не укладати нові угоди» з США.

Чим живе глобальний газовий ринок? Хоча нинішнє зниження цін на газ – тимчасовий збіг обставин, воно показує, як розвиток поставок зрідженого природного газу змінив торгівлю енергоресурсами.

Світовий газовий ринок з року в рік стає все більш ліквідним. До розвитку СПГ-технологій він був фрагментованим і регіональним. Газ постачався трубопроводами, а умови поставок визначалися довгостроковими контрактами, в яких були прописані жорсткі параметри – від прив'язки до ціни нафти до заборони передавати газ іншим покупцям.

Але останніми роками ситуація стрімко змінюється, у тому числі завдяки новим технологіям. Наприклад, сланцевий видобуток у США привів до падіння цін, а СПГ-термінали (як наземні, так і плавучі) і танкери допомагають швидко переміщувати газ туди, де він зараз потрібен, а не туди, куди прокладені трубопроводи. Десятки країн побудували потужності зі зрідження (для експорту) та розрідження (для імпорту) газу, що збільшило пропозицію, знизило собівартість таких проектів і теж штовхає вниз ціни на газ.

Формується міжнародний спотовий ринок з торгівлі газом, і операції з ним все більше нагадують торгівлю нафтою й іншими вуглеводнями. У результаті умови контрактів стають дедалі гнучкішими, а ціни в різних регіонах все менше відрізняються. Хоча багато десятиліть перед цим вони залежали від місцевих факторів – наприклад, погоди.

І якщо раніше торгівля велася за довгостроковими контрактами з поставкою в певний пункт призначення, то тепер терміни контрактів зменшуються, а їхні умови дозволяють моментально змінити курс танкерів зі скрапленим газом.

За даними Міжнародної групи імпортерів СПГ (GIIGNL), минулоріч поставки за спотовими угодами і контрактами строком до чотирьох років збільшилися приблизно на третину, на їхню частку припало близько 32% від усього імпорту СПГ. 

Telegram-канал автора: ROTHSCHILD QUEST: ENERGY TRENDS

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті