Захворіло у світі
6,900,011
Померло у світі
399,854
Вилікувалось у світі
3,088,432
Захворіло в Україні
26,999
Померло в Україні
788
Вилікувалось в Україні
12,054
Кримінальний обмін: кого Україна видала Росії

Кримінальний обмін: кого Україна видала Росії

Що відомо про Магомеда Дукузова, співучасника вбивства у 2004-му головного редактора російського Forbes

Цей матеріал також доступний російською
Кримінальний обмін: кого Україна видала Росії
pixabay

Минулого тижня між Україною і Росією відбувся черговий обмін – але не полоненими, а затриманими злочинцями: вбивцями, розбійниками, грабіжниками і т. д. До їх числа потрапив і Магомед Дукузов, підозрюваний у співучасті у вбивстві головного редактора Forbes (Росія) Пола Хлєбникова. Хто такий Магомед Дукузов, чим примітний його «послужний список» і навіщо він знадобився російській Феміді – вивчав Mind.

Пам'яті Пола Хлєбникова

Російський американець Пол (Павло) Хлєбников, який народився в Нью-Йорку і був убитий у Москві, все своє життя (1963–2004) думав, говорив і писав про Росію. І дисертації – магістерську і докторську – в Лондонській школі економіки захищав з історії Росії та СРСР.

Криминальный обмен: кого Украина выдала Российской Федерации
Пол Хлєбников
Фото: Радіо Свобода

Але дві свої відомі книги – «Хрещений батько Кремля» (про Бориса Березовського, 2000 рік. – Mind) і «Розмова з варваром» (про чеченського дисидента, рекетира, бізнесмена та політика Хож-Ахмеда Нухаєва, 2003 рік. – Mind) – Пол написав про Російську Федерацію. Точніше про те, як радянський соціалізм був «перебудований» в російський капіталізм:

«Березовський мені розповідав, що приватизація в Росії проходила в три етапи. Спочатку навколо держкомпанії створюється коло посередників, які вилучають прибуток за допомогою «особистих відносин» з директором. Потім приватизується держвласність – підприємство банкрутує, його можна дешево купити. Потім приватизуються борги...» – йшлося в книзі.

Не менш жорстко Хлєбников писав про Чечню: «Весь ісламський тероризм, який ми бачимо в Росії та в усьому світі, визрів з культури звичайного бандитизму... Спочатку ваххабіти були звичайними кочівниками і розбійниками. Ваххабу (Мухамаад ібн Абд аль-Ваххаба ат-Тамімі. – Mind), лідеру одного з саудівських племен, просто щастило більше, ніж іншим...».

За яку з цих цитат або книг Пола Хлєбникова вбили в Москві 9 липня 2004 року, невідомо досі.

Слідство вважає, що головного редактора російського видання Forbes «замовив» або Березовський, або Нухаєв, але обидва вони давно вже постали перед іншими «інстанціями». Нухаєв пропав без вісті під час ліквідації групи терористів на кордоні Дагестану та Грузії у 2004-му, а Березовський, як вважається, покінчив життя самогубством у 2013 році.

Чим «відзначилися» брати Дукузови?

Безпосередніми виконавцями і співучасниками вбивства не лише Пола Хлєбникова, а й багатьох інших – кримінальних авторитетів, «злодіїв у законі», російських бізнесменів і чиновників – слідство вважає братів Дукузових, Казбека та Магомеда.

Вони, як це часто буває не тільки в Російській Федерації, одночасно підтримували відносини з криміналітетом, міліцією, розвідкою і владою, міняли імена і прізвища, користувалися «документами прикриття». І вбивали.

30 квітня 2003 року Казбек Дукузов разом з таким собі Аланом Мусаєвим на прізвисько «Алашка» розстріляв у московському ресторані «Печера» «злодія в законі» Мірсеймура Абдуллаєва.

25 червня 2004 року в московському ресторані «Кавказький дворик» був убитий екс-віце-прем'єр уряду і керівник апарату голови адміністрації Чечні Ян Сергунін.

9 липня 2004 року було вбито Пола Хлєбникова.

А у 2011-му Казбек Дукузов «разом з невстановленими співучасниками» вимагав у бізнесменів з ОАЕ $5,8 млн, за що був заарештований і засуджений до 11 років позбавлення волі. Однак уже у 2015-му шейх Дубая, Мохаммед бен Рашид аль-Мактум, «на честь початку священного місяця Рамадан» помилував Дукузова. І той з вдячністю скористався таким милосердям, вилетівши «на приватному літаку до Чечні».

Відтоді МВС і ФСБ Росії про місце перебування Казбека Дукузова нічого не було відомо.

«Український слід» Дукузова

У листопаді 2017 року СБУ затримала в Києві молодшого брата Казбека – Магомеда Дукузова. Між 2004 та 2017 роками брати Дукузови встигли неодноразово «відзначитися» в Україні.

У співучасті з Лом-Алі Гайтукаєвим вони підозрювалися в замаху на вбивство (19 березня 2006 року. – Mind) відомого дніпропетровського бізнесмена Геннадія Корбана.

У 2009–2011 роках Казбек Дукузов разом зі своїм «старим другом», подільником і злодієм «у законі» Бахішем Алієвим («Ваха». – Mind) брав активну участь у «кримінальних війнах» в Одесі та Києві. Дукузов-старший тоді керував «процесом» з ОАЕ, Алієв контролював «процес» в Україні.

Криминальный обмен: кого Украина выдала Российской Федерации
Досьє Інтерполу на Магомеда Дукузова
Фото: «Новая Газета»

А ось про роль Магомеда Дукузова в подіях тих і наступних років оперативники МВС і СБУ вважають за краще не говорити. Але охоче розповідають про Бахіша Алієва. «Ми його неодноразово затримували в Києві і в Одесі. У 2011-му, 2012-му, 2013-му, у 2014 році висилали в Росію. З Москви він відлітав до Туреччини, а турки висилали його в Україну», – розповіло Mind джерело в правоохоронних органах, яке побажало зберегти анонімність.

За його словами, коли 7 квітня 2014 року Алієва застрелили в Одесі, криміногенна обстановка в регіоні змінилася, але не покращилася. «По-перше, почалася «злодійська війна» між російськими угрупуваннями, у яких повно інтересів на території України. По-друге, почалися бойові дії в зоні АТО. По-третє, почалися «розбірки» всередині тієї частини чеченської діаспори, яка осіла в Україні, нібито рятуючись від переслідування з боку влади Чечні та Російської Федерації. Ви ж не думаєте, що бійці «батальйонів» ім. Дудаєва чи їм. Шейха Мансура – це суцільно законослухняні громадяни без всякого кримінального background'а?» – доповнює співрозмовник видання.

Найгарячіша пора припала на літо і осінь 2017 року. 1 червня – у Києві на Адама Осмаєва і Аміну Окуєву робить замах Артур Курмакаєв («Дінго»); 8 вересня – у Києві через підрив автомобіля гине Тимур Махаурі, він же Алі Тімаев, він же Алі Дабуєв; 3 жовтня – під час спроби перетнути російсько-український кордон з боку Курської області прикордонники вбивають Арбі Бантаєва, затримують Магомеда Ельмурзаєва, на територію України вдається прорватися Алі Демільханову; 30 жовтня – на залізничному переїзді біля селища Глеваха Київської області із засідки була вбита Аміна Окуєва, Адам Осмаєв поранений; 17 листопада – у Києві затриманий Магомед Дукузов.

Що далі?

У цьому скорботному списку перераховані не всі загиблі, затримані чи заарештовані, а тільки найгучніші прізвища. Про скромніших «товаришів по боротьбі», про вбивство Пола Хлєбникова, про місце можливого перебування свого брата і про багато іншого Магомед Дукузов розповідатиме тепер російським слідчим.

При цьому Генеральна прокуратура України поки не підтверджує інформацію колег з Росії. «Екстрадиційна перевірка не завершена, поки СБУ розслідує справу Дукузова», – заявив 10 квітня прес-секретарь ГПУ Андрій Лисенко. Джерело видання в ГПУ додало: «Ми прийняли рішення про видачу з відстрочкою, оскільки Дукузов також є обвинуваченим за вчинення злочину в Україні, справа з його обвинуваченню зараз [розглядається] в суді».

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті