Відтінки сірого: як «почути» кольори завдяки мозковому імпланту

Відтінки сірого: як «почути» кольори завдяки мозковому імпланту

Британський митець – про антени у своїй голові та технології на службі в людських можливостей

Этот материал также доступен на русском языке
Відтінки сірого: як «почути» кольори завдяки мозковому імпланту

Британський митець Ніл Харбіссон народився з абсолютним дальтонізмом, тобто він ніколи не розрізняв кольорів. У його житті не було ні синього, ні жовтого – лише чорний, білий і відтінки сірого. У дитинстві Ніл намагався ігнорувати цей факт, однак швидко з'ясував, що людське життя базується на фарбах. «Люди, які бачать кольори, постійно говорять про них, і на це неможливо не звертати увагу», – розповів він, вперше приїхавши в Україну в рамках однієї із зустрічей #MEETheFUTURE.

«Червоний хрест», «Жовті сторінки», «Гренландія» (дослівно: «зелена земля») – колір усюди використовується як код. Холодна й гаряча вода позначені кольорами, колірні відмінності активно використовуються на картах і в побуті. Так Харбіссон зрозумів, що йому потрібно будь-що почати відчувати колір.

Ісаак Ньютон прив'язав кожен колір веселки до музичних нот і, вивчаючи його праці, Ніл придумав свій пристрій, що дозволяє «почути» кольори. Початковий прототип виглядав як камера й навушники, але він був не дуже зручним, тому робота продовжилася.

«Працюючи над проектом, я не хотів створювати нову технологію, я хотів створити орган, який можна імплантувати в мій організм»

Однак, навіть після розробки апарату, Харбіссону довелося попотіти для його установки, оскільки офіційна медицина не підтримувала ідею імплантації пристрою в мозок. Після довгих пошуків і умовлянь один із лікарів погодився зробити операцію за умови анонімності.

Відтінки сірого: як 	«почути» кольори завдяки мозковому імпланту
Ніл Харбіссон
Фото: організатори заходу

Сьогодні в голові митця чотири імпланта: один – перетворює кольори на звуки, ще два – підтримують роботу антени, а четвертий дозволяє підключатися до інтернету. На його думку, такі модифікації тіла допоможуть людству самовиражатися.

Насправді у світі вже є кілька «модифікованих» людей: хтось із них може визначати погоду за допомогою чіпа в голові, інші використовують ехолокацію й імпланти, що дозволяють відслідковувати сейсмічну активність.

Ніл Харбіссон не сумнівається в тому, що в майбутньому люди імплантуватимуть чіпи і прийматимуть з їхньою допомогою телефонні дзвінки, слухатимуть музику і не вважатимуть це дивним або непристойним. Йдеться про технології, які вже існують.

«Ми не створюємо штучний інтелект, а створюємо органи чуття. Якби антена говорила мені кольори, то це був би штучний інтелект. Але відчуття, які я отримую сьогодні за допомогою антени, роблять її моїм органом чуття»

Зараз людство змінює світ під себе, але коли воно почне змінювати себе, то багато змін навколишнього світу просто не знадобляться. Наприклад, людині, яка бачить у темряві, ні до чого штучне освітлення, вважає Харбіссон.

Відтінки сірого: як 	«почути» кольори завдяки мозковому імпланту
Ніл Харбіссон
Фото: організатори заходу

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло