Захворіло у світі
18,080,067
Померло у світі
689,370
Вилікувалось у світі
10,691,528
Захворіло в Україні
73,158
Померло в Україні
1,738
Вилікувалось в Україні
39,876
Головний економіст Equinor: «Енергетичний перехід – це не прогулянка зеленим парком»

Головний економіст Equinor: «Енергетичний перехід – це не прогулянка зеленим парком»

Ейрік Вернесс – про кліматичні виклики, глобальну потребу в енергоресурсах та підвищену відповідальність промислових гігантів перед людством

Цей матеріал також доступний російською
Головний економіст Equinor: «Енергетичний перехід – це не прогулянка зеленим парком»
Фото: www.aftenbladet.no/ANDERS MINGE

Деякі нафтогазові корпорації – лідери світового ринку – відомі своїми оглядами тенденцій і перспектив світової енергетики, які задають тон експертній дискусії на весь рік.

Мабуть, найвпливовіший з них готує британська ВР, яка минулого місяця опублікувала вже 68-й випуск свого Statistical Review of World Energy, і про його презентацію в Нью-Йорку розповідав Mind.

У червні також вийшов дев'ятий випуск Energy Perspectives – огляду потенційних змін у макроекономіці та на енергетичних ринках до 2050 року, підготовлений норвезькою корпорацією Equinor.

Того ж місяця головний економіст Equinor і ідеолог цієї роботи Ейрік Вернесс представив опубліковані результати в американському Центрі стратегічних і міжнародних досліджень. На початку виступу він звернув увагу, що всі висновки і дані з Energy Perspectives є «важливим внеском» у позиціонування стратегічних пріоритетів бізнесу компанії, але не відображають стратегію її розвитку або погляди топ-менеджменту.

Тобто, як і у випадку з ВР, підготовка подібних оглядів – це маркетинговий інструмент, спосіб представити ринку якість експертизи, на яку здатні аналітики Equinor, а також розвивати дискусію з актуальних проблем, щоб знаходити найоптимальніші рішення. Такий підхід виводить бізнес компанії та  її топ-менеджмент на новий рівень довіри в галузі, підвищує авторитет, причому не лише в Норвегії, але і в інших країнах, де присутня Equinor.

Є в огляду норвезької компанії і своя «родзинка», яка дозволяє його виділити на тлі роботи такого гранда, як ВР – акцент на макроекономіці й масштабніша перспектива аналізу. Як зазначив Ейрік Вернесс, такий підхід пояснюється специфікою його наукових інтересів і великою любов'ю до вирішення глобальних завдань, з якими стикається керівництво Equinor при управлінні бізнесом. Але наразі, зізнався він, протекціонізм і націоналізм домінують у політиці багатьох держав. А це заважає ефективним перетворенням в енергетичній галузі, обмежуючи можливості для вирішення безлічі актуальних проблем, у тому числі глобальної зміни клімату, яка ризикує перетворитися на глобальну катастрофу.

Mind послухав виступ Ейріка Вернесса у Вашингтоні, а також експертну дискусію, яка відбулася в залі після презентації, і пропонує своїм читачам найцікавіші моменти.

Про радикальні заходи та пасивність чиновників

Уряди різних країн світу діють занадто повільно, щоб досягти довгострокових цілей у постійному контролі й управлінні глобальними кліматичними змінами, які є очевидним фактом.

Людство вперше в своїй історії опинилося в умовах енергетичного переходу, коли необхідно відмовитися від застарілих технологій у забезпеченні енергоресурсами. Все, що відбувалося раніше, було пов'язано з відкриттям нових можливостей, коли нові технології доповнювали вже існуючі. Але глобальні кліматичні проблеми перетворюють енергетичний перехід на нагальну потребу.

Заходів, що вживаються нині, недостатньо, аби в найближчому майбутньому обмежити підвищення температури на 2 градуси за Цельсієм, як це зазначено в Паризькій угоді.

Викиди парникових газів у 2018 році збільшилися і досягли рекордного піку. Чим далі зберігатиметься ця тенденція, тим радикальніші заходи знадобляться, щоб запобігти лиху і реалізувати цілі щодо обмеження викидів. Наш прогноз вказує на важливість швидких і суттєвих технологічних змін, які зараз актуальні, як ніколи.

Про специфіку інвестицій під час енергетичного переходу

Якщо Equinor зараз припинить фінансування корпоративної програми з геологорозвідки й оптимізує видобуток на діючих родовищах, то виробництво нафти і газу до 2050 року може скоротитися на 4,5%.

Якщо всі компанії світу, які займаються видобутком вуглеводнів, вже цьогоріч зупинять інвестиції в геологорозвідку і дотримуватимуться такого правила протягом наступних 30 років, то глобальне виробництво нафти і газу зможе зберегтися на тому ж рівні, що і зараз. Одночасно треба пам'ятати, що глобальній економіці, щоб підтримувати свій розвиток, знадобиться додатково не менше 300 млн барелів нафти. Тому тут важливо враховувати і внесок від розробки нафтогазоносних пісковиків, а не лише традиційних родовищ.

Усе це свідчить про те, що зростає актуальність інженерних рішень для уловлювання з атмосфери і зберігання вуглекислого газу, який утворюється в ході виробництва. Попит на такі технології збільшиться в 40 разів, у порівнянні з сьогоднішнім днем.

Ми говоримо про висхідні обсяги вуглекислого газу, який викидатиметься в атмосферу, на рівні 1,5 млрд тонн. Ви можете уявити, наскільки це величезний показник? Це вдвічі більше, ніж зараз щороку виробляється пшениці в світі.

Щоб до 2050 року взяти під контроль такі масштаби викидів вуглекислого газу, інженерні рішення для їх уловлювання мають постійно вдосконалюватися, а нові об'єкти на їх основі повинні впроваджуватися в промислову практику повсюдно.

В умовах постійного зростання світової економіки, скорочення викидів парникових газів за рахунок розвитку поновлюваних ресурсів енергії перетворюється на надскладне завдання. Тому мені б хотілося максимально чітко прояснити, що енергетичний перехід, коли виробництво і споживання викопних видів палива зводиться до мінімуму, – це не легка розслаблююча прогулянка зеленим парком. Країни, де енергоресурси максимально затребувані (а це, перш за все, країни з розвиненою економікою), гратимуть найбільш значиму роль у вирішенні проблеми глобальних кліматичних змін. Від них залежатиме, перш за все, чи досягнемо ми поставлених цілей зі скорочення викидів вуглекислого газу.

Масштабні інвестиції будуть потрібні всім галузям, щоб не лише підвищувалася їх енергоефективність, але одночасно також обмежувалися викиди у виробництві. А ще – якісно змінювалася структура енергоспоживання на користь альтернативних джерел.

Про особливості прогнозних сценаріїв

У прогнозі, який готує компанія Equinor, представлено три сценарії.

Сценарій поновлення відображає можливості для досягнення цілей Паризької кліматичної угоди, ухваленої в 2015 році, пов'язаних з обмеженням можливого потепління в межах і нижче 2 градусів за Цельсієм.

Це можливе лише за рахунок стрімкого і значного посилення кліматичної політики, глобального співробітництва між країнами і компаніями, постійного поліпшення і поширення передових технологічних розробок. Інший важливий елемент – це радикальні перетворення в поведінці бізнесу і споживачів, які повинні з набагато більшою відповідальністю сприймати проблему глобального потепління і робити реальні кроки для її вирішення.

Рушійні сили в сценарії реформи – це ринкова конкуренція і технологічні інновації, а також правила й інститути, які регулюють відносини між країнами і бізнесом на світовій арені.

За таких умов провідну роль відіграє не лише конкуренція, але і співпраця. Це обмежує інтерес учасників до стійких, важковирішуваних і масштабних конфліктів. Тому передумови для їхнього виникнення мінімальні. Звичайно, десь можуть виявлятися епізодичні регіональні кризи, але вони не виходять за межі дипломатичного напруження і обмежені в часі, оскільки їхні учасники схильні домовлятися, а не розпалювати конфлікт – в іншому випадку це завдає шкоди всім причетним сторонам.

Для сценарію суперництва характерна геополітична невизначеність, стабільності немає. Це така ситуація в світі, в якій ми зараз знаходимося.

Напруга може зберігатися й надалі, з деякими змінами, а в певних випадках навіть посилюватися. Можливість використання військової сили на території окремих держав зростає в міру того, як дипломатичні механізми запобігання та вирішення конфліктів втрачають ефективність, а політичні ідеології, засновані на принципах дискримінації, ізоляції та націоналізму, набиратимуть популярність.

Але і в таких «гарячих точках» неминуче відновлення балансу в результаті регіонального конкурентного протистояння між ключовими державами, які займають провідні позиції у світі.

Про те, як важливо піти від інформаційного шуму

Попри нестабільність, яка зараз спостерігається в світі, нас в Equinor надихають багато речей, що відображають прогрес і розвиток. Тому в цілому ми дивимося на перспективи ситуації, яка склалася в світовій енергетиці, вельми оптимістично. Хоча, звичайно, деколи доводиться докладати зусиль, аби в загальному потоці інформаційного шуму побачити цікаві й цінні ідеї, виділити важливі процеси.

Захоплюючі події відбуваються, наприклад, у технологічній сфері. Ми спостерігаємо, як постійно трансформується сектор альтернативної енергетики. Судячи з усього, ми досягли граничної кількості великих вітряних турбін зі значною потужністю, здатних розташовуватися на суші. Але потенціал для офшорних проектів у цьому напрямку ще не вичерпаний, є можливості для установки нових офшорних об'єктів. Причому, чим далі від берега, тим більше нарощуватиметься потужність.

І, звичайно ж, усім країнам потрібно розвивати інфраструктуру для електромобілів, спрощуючи їх обслуговування. Це збільшить популярність альтернативного транспорту, зробить його доступнішим і зручнішим в експлуатації, а в підсумку він перетвориться на основний засіб пересування замість автомобілів на традиційному викопному паливі.

Про відмінності у ставленні до цін на енергоресурси

Кліматична і енергетична політика неминуче впливає на умови життя самих політиків, відповідальних за прийняття таких рішень.

Необхідно визнати, що кліматична політика, яка зараз реалізується в світі, надає регресивний вплив на перспективи умов нашого життя.

Але дуже обнадіює, що тема глобального потепління набирає популярність серед молоді, яка з великим ентузіазмом не лише обговорює, а й вчиняє реальні дії для поліпшення ситуації. Хоча одночасно, немов у паралельній реальності, можна спостерігати, як батьки цих юнаків і дівчат протестують проти підвищення цін на енергоресурси або будівництва нових вітропарків, відстоюючи право власності на землю.

Зверніть увагу, як усе ще важко досягти низьковуглецевого результату у виробництві електроенергії, де вугілля продовжує відігравати важливу роль у багатьох країнах. Це означає, що вуглевидобувні підприємства як і раніше залишаються важливими джерелами забруднення навколишнього середовища. І цьому сприяє споживчий попит на таку електроенергію, яка обходиться дешевше, ніж вироблена з альтернативних джерел.

Усе це свідчить про те, наскільки складною і багатогранною є проблема боротьби з глобальним потеплінням. Треба визнати, нетривіальне завдання стоїть перед людством!

Про вуглецевий податок, що впливає на вибір споживачів

Як то кажуть, сподівайся на краще, а готуйся до гіршого, щоб бути озброєним. Сценарії «Реформи» та «Суперництво» з нашого прогнозу припускають, що цілі Паризької кліматичної угоди до 2050 року досягнуто не буде, а витрати на виробництво енергії з традиційних джерел зростуть.

Одночасно ми не виключаємо, що ще задовго до того як вугільні електростанції застаріють і вийдуть з ладу, з'являться нові технології, більш дешеві й ефективні, які їх замінять.

Технологічні інновації, які ми враховуємо в наших сценаріях, можуть поступово вивести держави і все людство на новий рівень прогресу, а також створять передумови для політичного дива, коли країни домовлятимуться про реальні заходи, щоб запобігти кліматичній катастрофі. У першу чергу, це зажадає зусиль і здатності домовлятися від держав, які вважаються провідними гравцями на міжнародній арені.

Бути лідером – це також означає бути здатним узяти на себе більшу відповідальність.

У вирішенні кліматичної проблеми особливо важлива ініціатива на рівні окремих країн. На рівні регіональних об'єднань, таких, наприклад, як Європейський Союз, не існує достатніх можливостей, щоб примусити всіх учасників досягти компромісу в питанні про скорочення викидів парникових газів. Але коли є усвідомлення важливості проблеми і наслідків від пасивності в її вирішенні, ефективними можуть виявитися заходи, здатні впливати на поведінку споживачів і промисловість.

Вуглецевий податок, спрямований на пряме стимулювання скорочення викидів парникових газів всіма учасниками ринку, вбачається тут найбільш очевидним рішенням і відправною точкою, щоб знизити загрози кліматичних змін.

Telegram-канал автора: ROTHSCHILD QUEST: ENERGY TRENDS

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті