Аналітичні підсумки тижня: нова європейська влада, американські мита, дешева сталь та «український переполох» у Брюсселі

Аналітичні підсумки тижня: нова європейська влада, американські мита, дешева сталь та «український переполох» у Брюсселі

Події, персоналії та тренди, що суттєво вплинули на розстановку сил у глобальній економіці

Цей матеріал також доступний російською
Аналітичні підсумки тижня: нова європейська влада, американські мита, дешева сталь та «український переполох» у Брюсселі
Фото: DR/УНІАН/Sutterstock/unsplash/колаж Mind

Mind представляє щотижневий аналіз основних чинників, які визначають картину світової та української економіки протягом минулого тижня.

Сьогодні у випуску:

подія – нове керівництво ЄС

суперечка – США проти ЄС

commodity – сталь

рішення – початок заборони гліфосату в ЄС

прогноз – дефіцит торговельного балансу зростатиме

анонс – саміт Україна – ЄС


Подія тижня: нове керівництво ЕС

Новий склад Європарламенту визначається з персонами керівників об’єднаної Європи

Уже в середу Європарламент обрав своїм головою італійця, представника фракції соціалістів і демократів Давіда-Марію Сассолі. На чолі Європарламенту він змінив Антоніо Таяні. Сассолі працював у Європарламенті з 2009 року, а до цього понад 20 років був журналістом провідних італійських видань.Європейська рада у вівторок, 2 липня, за участю канцлера Німеччини Ангели Меркель, президента Франції Еммануеля Макрона і голів інших країн – членів ЄС погодила кандидатури на керівні посади в ЄС.

Затвердження Європарламентом інших керівників ЄС ще очікується: відповідне голосування має відбутися 16 липня.

Зміна голови Єврокомісії планується 31 жовтня. 1 листопада почне роботу новий голова Європейського центрального банку. Ротація голови Європейської ради та голови зовнішньополітичного відомства повинні відбутися через місяць після цього.

Згідно з наміченими планами міністр оборони Німеччини Урсула фон дер Ляйєн має змінити на посаді голови Єврокомісії колишнього прем'єра Люксембургу Жан-Клода Юнкера.

Європейську раду після колишнього прем'єра Польщі Дональда Туска може очолити чинний прем'єр Бельгії Шарль Мішель.

Головою відомства Євросоюзу із зовнішньої політики, ймовірно, стане іспанець Жосеп Боррель, який змінить на цій посаді Федерику Могеріні. З липня-2004 по січень-2007 Боррель працював на посаді президента Європарламенту.

Крістін Лагард, що до останнього часу очолювала МВФ, змінить голову ЄЦБ Маріо Драгі.

Фон дер Ляйєн – протеже Меркель: батько Урсули обіймав керівні посади в Єврокомісії з моменту її заснування в 1958 році. У молодості вона змушена була переховуватися у Великобританії, коли її родина отримувала погрози від ліворадикальної німецької терористичної організації.

На посту міністра оборони Німеччини вона особливих успіхів не здобула, але була втягнута у скандал із завищеними витратами на ремонт навчального вітрильника військово-морських сил і консалтингові послуги для Bundeswehr. У минулому фон дер Ляйєн обіймала посаду міністра праці і громадських справ, міністра у справах сім'ї, пенсіонерів, жінок та молоді Німеччини.

У березні-2014 вона закликала НАТО надати істотну допомогу Україні, але потім відмовилася від продажу зброї нашій країні.

Прем'єр Бельгії Шарль Мішель у січні-2018 провів економічні переговори з прем'єр-міністром Росії Дмитром Медведєвим. Але на словах – прихильник санкцій проти Росії.

Боррель помічений у симпатіях до Ірану, але в одному з інтерв'ю назвав Росію «старим ворогом», який знову стає загрозою, чим викликав невдоволення Кремля. Критикував Росію за захоплення Криму.

Лагард займала посаду міністра економіки і фінансів в уряді Ніколя Саркозі. Виступала проти персональних санкцій щодо росіян.

Спостерігачі очікують, що вона збереже загальну спрямованість політики Драгі. На новинах про Лагард прибутковість бондів європейських країн впала до рекордних мінімумів: прибутковість десятилітніх облігацій Німеччини і Франції знижувалася в області від'ємних значень, а прибутковість держоблігацій Бельгії вперше дісталася показника нижче нуля.

Лагард стане першою жінкою на посаді голови ЄЦБ. А також вона буде першою очільницею цієї установи без економічної освіти і без досвіду роботи в будь-якому центробанку. У багажі Лагард – конфліктна історія з Грецією і звинувачення в злочинній халатності у справі бізнесмена Бернара Тапі.

На розширенні представництва жінок на керівних посадах наполягав президент Франції Емануель Макрон. Разом з тим дослідження показують, що в комерційних компаніях розширення представництва жінок у керівних органах веде до зниження прибутку через їхню схильність уникати ризиків.

Суспільна довіра населення до ключових інститутів ЄС

Аналітичні підсумки тижня:

Дані: Центр Разумкова


Суперечка тижня: США проти ЄС

США розглядають можливість введення додаткових тарифних перешкод щодо товарів з ЄС – від макаронних виробів до віскі

США розглядають можливість введення додаткових тарифів на 89 товарів з ЄС з річною комерційною вартістю $4 млрд. Зокрема, йдеться про сири, оливки, макаронні вироби, шотландські та ірландські віскі, а також хімікати, метали та техніку.Триває суперечка щодо субсидій ЄС для літаків Airbus: США вважають, що через них щорічні економічні збитки складають близько $11 млрд.

Розвиток подій залежить від відповідного рішення Світової організації торгівлі. Вона вже постановила, що субсидії ЄС на користь Airbus порушують правила міжнародної торгівлі. Очікується, що цього літа Організація може прийняти рішення про те, які заходи протидії мають право застосувати США.

Президент Європейської комісії Жан-Клод Юнкер і президент США Дональд Трамп домовилися минулого літа обговорити торговельну угоду, але прогресу щодо цього питання практично не досягнуто.

Паралельно Китай і США уклали перемир'я в торговельній війні, що підживило апетит інвесторів до ризикових активів – захисні активи, такі як золото і держоблігації, потрапили під тиск.

Вашингтон звинувачує Пекін у тому, що він дозволяє крадіжку інтелектуальної власності і змушує американські компанії ділитися технологіями з китайськими конкурентами. Китай заперечує звинувачення і не бажає вносити відповідні зміни до законодавства. Очікується, що інтенсивні переговори сторін почнуться наступного тижня.

Але президент США сказав у понеділок, що будь-яка угода повинна бути трохи зміщена на користь Сполучених Штатів. Тому багато хто не вірить у швидке завершення війни.

Зокрема, один з найавторитетніших експертів з питань глобальних фінансів, професор економіки Нью-Йоркського університету Нуріель Рубіні вважає, що ці перемовини зазнають краху, і за умови зростання цін на нафту через геополітичні конфлікти глобальна економіка зануриться у чергову рецесію наступного року.

З огляду на це у повітрі вже висить впевненість у якнайскорішому зниженні ставки ФРС, а потім – й у відповідних стимулюючих кроках ЄЦБ.

І на попередження з боку авторитетного Банку міжнародних розрахунків (BIS) навряд чи хтось зважатиме. Проте, BIS днями опублікував щорічний економічний звіт за 2019 рік, в якому наголосив на необхідності більш гармонійного балансу між монетарною і фіскальною політикою, а також макропруденційними заходами і структурними реформами: центробанки самостійно не здатні підтримати економічне зростання в довгостроковій перспективі.

Серед уже наявних вразливостей – високий рівень боргу домогосподарств у багатьох економіках і ознаки перегріву корпоративного сектора в низці розвинених країн.

Тим часом економіка США зростає 121 місяць поспіль – найдовший період безперервного зростання американської економіки з початку спостережень у 1854 році. Попередній рекорд дорівнював 120 місяцям, коли економіка зміцнювалася з березня-1991 по березень-2001.

Утім, за цей час ВВП країни зріс лише на 25% – повільніше, ніж за деякі попередні, коротші, періоди зростання.


Сommodity тижня: сталь

На ринках сталеливарної сировини превалюють негативні цінові тренди

Крім того, компанія Tokyo Steel Manufacturing, яка є одним зі світових лідерів із виробництва сталі, уперше з жовтня 2016 року оголосила про зниження цін на свою продукцію з метою їх приведення до ринкових, що стало сигналом і для інших учасників.

За даними Нацбанку, світові ціни на сталь у червні знижувалися через значне зростання пропозиції в умовах порівняно стабільного попиту. Обсяг виробництва сталі в Китаї у травні сягнув рекордного рівня, попри стрибок цін на залізну руду, що знизило рентабельність підприємств, а також дію екологічних обмежень в окремих містах.

Світові ціни на окремі сталеві напівфабрикати китайського виробництва та залізну руду (62%), $/тонна

Аналітичні підсумки тижня:
Дані: НБУ

Згідно з прогнозами експертів «Укрпромзовнішекспертизи», у перший тиждень липня котирування передільного чавуну знизяться. Постачальники підуть на поступки на тлі скорочення виробництва сталі в США і значного здешевлення металобрухту. У другій половині липня котирування почнуть зростати на тлі розвороту цін на лом і падіння пропозиції чавуну.

«Майбутнє вітчизняної металургії, на жаль, зовсім неоптимістичне. Зменшення обсягів виробництва і застарілий технологічний процес роблять значну частину галузі неконкурентоспроможною», – вважають дослідники Українського інституту майбутнього.

Раніше виконавчий директор сталеливарної компанії Arcelor Mittal Лакшмі Міттал визнавав, що у сталеливарній промисловості залишається надлишкове виробництво від 500 до 550 млн тонн сталі на рік, що становить чверть усієї виплавки на планеті. Для подолання цього надлишкового потенціалу необхідно ліквідувати державні субсидії в Китаї, а непродуктивних виробників прибрати з ринку.

Частка «мартенівської» сталі у загальному обсязі виробництва

Аналітичні підсумки тижня:

Дані: УІМ

Виробництво сирої сталі, млн тонн

Аналітичні підсумки тижня:

Дані: World Steel Association

Основні чисті експортери сталі у 2018 році, млн тонн

Аналітичні підсумки тижня:

Дані: World Steel Association

2 – за окремими країнами ЕС


Рішення тижня: початок заборони гліфосату в ЄС

Австрія стала першою країною ЄС, що заборонила застосування в сільському господарстві гліфосату, одного з найпоширеніших у світі гербіцидів. Проте рішення ще не остаточне

Гліфосат з'явився на ринку майже півстоліття тому – зараз гербіциди на його основі найпоширеніші у світі. Марка продукту належить німецькому концерну Bayer, який за останні роки програв кілька судових справ і виплатив великі компенсації: низка вчених називають гліфосат небезпечним канцерогеном.Депутати Європарламенту ще у 2017 році затвердили рішення щодо повної заборони в ЄС гербіцидів на основі гліфосату до 15 грудня 2022 року. Проте до цього часу його використання дозволено. Тому Єврокомісія матиме три місяці на оскарження рішення австрійського парламенту.

Однак єдиної думки з цього приводу поки немає. Міжнародне агентство з дослідження раку ООН (IARC) вважає цю речовину канцерогеном, тоді як Агентство з охорони навколишнього середовища США (EPA) стверджує, що гліфосат безпечний при обережному використанні.

За даними асоціації «Укрцукор», впродовж наступних 10 років фармацевтична та агрохімічна компанія Bayer має намір інвестувати близько EUR5 млрд у пошуки альтернатив спірному гліфосату.


Прогноз тижня: дефіцит торговельного балансу зростатиме

Дефіцит торговельного балансу України збільшиться з $13,78 млрд у 2020 році до $14,92 млрд у 2021 році та $16,11 млрд у 2022 році – такий базовий прогноз затверджено постановою Кабміну №555

Макропрогноз, затверджений раніше урядом на 2019 рік, передбачає збільшення дефіциту цього року до $11,75 млрд. Згідно з ним, протягом двох наступних років очікувалося зростання дефіциту відповідно до $12,20 млрд і $12,98 млрд. Урядовий прогноз розглядає два сценарії макропоказників на 2020–2022 роки: песимістичний розвиток подій передбачає зростання дефіциту торговельного балансу з $13,96 млрд у 2020 році до $15,60 млрд у 2021 році та $17,25 млрд – у 2022 році.

У новому прогнозі зростання дефіциту торговельного балансу прогнозується насамперед через дещо вищі темпи збільшення імпорту порівняно з експортом. Зокрема, за першим сценарієм: у 2020 році – відповідно 8% і 7,6%, у 2021 році – 7,1% і 6,9% і у 2022 році – 7,3% і 7,1%.

Орієнтир зростання реального ВВП у 2020 році за базовим сценарієм встановлено на рівні 3,3%, у 2021 році – 3,8%, у 2022 році – 4,1% за поступового зниження інфляції відповідно до 6%, 5,7% і 5,3%.

2020 рік

2021 рік

2022 рік

Вар. 1

Вар. 2

Вар. 1

Вар. 2

Вар. 1

Вар. 2

ВВП, % до попереднього року

103,3

103,6

103,8

103,6

104,1

103,3

Інфляція, грудень до грудня, %

106

106,5

105,7

107,1

105,3

107

Ціни виробників, грудень до грудня, %

108,4

109,2

108

110

106,1

109,7

Середньомісячна номінальна зарплата, брутто, грн

12 043

12 540

13 540

14 536

15 224

16 682

Продуктивність праці, % до попереднього року

102,6

103,4

103,4

103,6

103,9

103

Сальдо торговельного балансу, млн $

-13 781

-13 955

-14 920

-15 603

-16 113

-17 250

Експорт товарів і послуг, млн $

68 171

68 168

72 849

72 799

78 043

77 926

Імпорт товарів і послуг, млн $

81 952

82 123

87 769

88 402

94 156

95 176

Дані: КМУ

Паралельно Мінфін на початок липня збільшив прогнозну оцінку платежів у рахунок погашення і обслуговування держборгу в 2020 році до 351,88 млрд грн, що на 16,08 млрд грн більше порівняно з прогнозом на початок червня і на 52 млрд грн – порівняно з очікуваним показником на початок року.

Тим часом кількість незадоволених інвестиційним кліматом підприємців зросла з 40% до 57%.


Анонс тижня: саміт Україна – ЄС

Проведення XXI саміту Україна – ЄС заплановано на 8 липня у Києві. Намічено обговорення широкого кола питань: особливу увагу буде приділено проблематиці безпеки і оборони. Планується ухвалення спільної заяви та підписання п'яти фінансових угод

Україна потрапила у глобальний календар подій – до саміту Україна–ЄС буде прикуто величезну увагу. Проте, за неофіційною інформацією, українською стороною ще досі не узгоджений проект спільного документа: у Брюсселі з цього приводу вже почалася паніка.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті