Захворіло у світі
134,719,328
Померло у світі
2,915,972
Вилікувалось у світі
76,537,874
Захворіло в Україні
1,841,137
Померло в Україні
36,779
Вилікувалось в Україні
1,405,826
Справа на 400 млн: як держава ділитиме гроші між стартапами

Справа на 400 млн: як держава ділитиме гроші між стартапами

І які розробки в пріоритеті у інвесторів

Этот материал также доступен на русском
Справа на 400 млн: як держава ділитиме гроші між стартапами
Фото: pixabay

В Україні офіційно запустився державний фонд підтримки стартапів загальним розміром в 390 млн грн. Mind з'ясував, хто і коли зможе претендувати на ці гроші.

Восени минулого року в Україні з'явилася нова державна структура, яка повинна була зайнятися фінансуванням стартапів: Український національний фонд стартапів, він же Фонд розвитку інновацій. Структуру цю створив Кабінет міністрів, а на підтримку перспективних проектів в бюджеті передбачили 50 млн грн. Координатором створення фонду стала Дебора Фейрлі, яка раніше допомагала запускати в Україні офіс із залучення інвестицій Ukraine Invest.

Протягом півроку вона активно зустрічалася з бізнесом і розповідала про можливості державного фінансування. Але приймати заявки від проектів фонд так і не розпочав, його фактична робота гальмувалася з невідомих причин.

І ось 11 липня на території Unit.city міністр фінансів України Оксана Маркарова підписала головний документ, необхідний для старту роботи фонду – наказ про призначення його Наглядової ради.

До Наглядової ради увійшли представники бізнесу, сфери інвестицій, держави. Це Олена Кошарна (Horizon Capital), Леся Севрук (ECG), Вікторія Тігіпко (TA Venture), Чарльз Вайтхед (Cornel Tech), Дмитро Шимків («Дарниця»), Юрій Гелетій (Міністерство фінансів України) та Олександр Риженко (Державне агентство електронного управління).

Чому із запуском фонду зволікали?

Спочатку юридично фонд створювався секретаріатом Кабінету міністрів України. Як пояснила Mind член Наглядової ради Леся Севрук, «на це були свої певні причини». І лише 5 липня за рішенням Кабміну фонд передали в управління Міністерству фінансів. «Тобто фактично за п'ять робочих днів міністерство зробило наказ на формування Наглядової ради», – пояснює вона. Призначення Наглядової ради має таке вирішальне значення, тому що без неї не може бути затверджений бюджет фонду. «Ми навіть розробку сайту фонду не можемо замовити, поки не затвердимо бюджет», – розповідає Леся Севрук.

Згідно з наказом, з дати його підписання у Наглядової ради є 15 днів, щоб зібратися на перше засідання і таки прийняти бюджет. На цьому засіданні також повинні затвердити склад та положення про конкурсну комісію, а також склад і положення про експертну раду.

Про який бюджет йдеться?

До моменту запуску обсяг фонду вже склав 390 млн грн. Прем'єр-міністр України Володимир Гройсман, який також був присутній на презентації, висловив надію, що в майбутньому розмір фонду зросте аж до 4 млрд грн. Зараз Мінфін активно спілкується з донорами, щоб можна було залучати і донорські, і кредитні кошти. Кожен стартап зможе претендувати на суму від $25 000 до $75 000 терміном до 24 місяців.

Подібні фонди працюють у країнах Європи і там йдеться про набагато більші бюджети. Як приклад Оксана Маркарова наводить Австрію, де є The National Center for Research and Development (Національний центр досліджень і розробки). Він надає фінансування стартапам і взагалі розробляє інноваційну політику. Його бюджет становить 562 млн євро.

У Швеції аналогічна установа називається National Innovation Agency (Національне інноваційне агентство) і розпоряджається 283 млн євро. У Польщі фінансуванням R&D, розвитком інновацій у наукових установах та організаціях також займається The National Center for Research and Development (Національний центр досліджень і розробки) з бюджетом у 820 млн євро. А у Фінляндії грантове фінансування стартапам надає Innovation Funding Agency Business Finland (Агентство з фінансування технологій та інновацій), воно ж займається просуванням інноваційних продуктів і рішень. Бюджет відомства становить 680 млн євро.

Хто відбиратиме проекти в Україні?

Обирати й оцінювати стартапи, які претендують на фінансування, будуть конкурсна комісія та експертна рада. До конкурсної комісії має увійти сім чоловік, а до ради – 10. «Є кандидатури, які ми хочемо подати на узгодження наглядової ради. В основному там будуть представники венчурного капіталу, фінансові директори, які можуть оцінити фінансову частину проектів і ті, у кого є «нюх» на стартапи», – розповідає Леся Севрук. Серед кандидатів, наприклад, Дебора Фейрлі, свою роль координатора створення фонду вона вже виконала.

Очікується, що перші конкурси будуть оголошені восени. Заявки від стартапів прийматимуться через веб-портал фонду, розробка якого почнеться незабаром. Далі конкурсна комісія проведе оцінку, і проекти попрямують на пітчинг – публічний «захист» своїх ідей.

Наступним етапом стане визначення переможців і укладання договорів про надання грантового фінансування. «Перші договори будуть на грантове фінансування. Але другим етапом ми передбачаємо кредитне фінансування пільгових проектів», – пояснила Маркарова. Після того, як проекти отримають фінансування, наглядова рада стежитиме за виконанням умов договорів.

Проекти будуть оцінюватися за 5-бальною шкалою в чотирьох категоріях: інноваційність, комерціалізація, команда і фінанси, стійкість. У кожній з категорій буде по 4-6 критеріїв оцінки.

Хто не зможе претендувати на інвестиції?

На зустрічах зі стартапами Дебора Фейрлі пояснювала, що ідея фонду в тому, щоб розвивати стартап-екосистему в Україні і надати фінансові можливості тим, у кого їх немає. «Тобто ми не бачимо сенсу інвестувати в стартапи, які належать великим холдингам або мають можливість розвиватися за рахунок інвестицій існуючого інвестора», – розповідала вона.

За її словами, на фінансування не зможуть подаватися також проекти, які фізично недоступні для менторства і коучингу. Або ті, кому на даному етапі розвитку потрібна грантова сума понад $75 000. Стартап-учасник повинен бути зареєстрований в Україні, і хоча б 51% його бенефіціарів мають бути з України.

Чіткі критерії ще повинна розробити і озвучити Наглядова рада фонду.

Як раніше пояснювала Дебора Фейрлі, залучення інвестицій на ранній стадії – важка робота в усьому світі, і Україна не виняток. Але тут є свої нюанси. «Коли інвестори вкладають в такі високоризикові ринки, як Україна, то хочуть швидко отримати гарантований прибуток. Стартап на ранній стадії не може їм цього дати», – говорить вона. Саме тому функцію підтримки проектів на стадіях ідеї (seed і pre-seed) взяла на себе держава.

Втім, це не єдина діюча держініціатива з підтримки стартапів. Уже кілька років Міністерство економічного розвитку і торгівлі разом з Державною інноваційною фінансово-кредитною установою (ДІФКУ) розвиває Фонд підтримки винаходів з бюджетом у 100 млн грн. Мета цього фонду – залучати інвестиції в проекти пріоритетних галузей економіки України: енергетика, енергоефективність, АПК, важке машинобудування, авіація, космічна сфера, IT і телекомунікації.

На першому етапі фонд надає стартапам послуги «вартістю до 500 000 грн» – так зазначено в презентації фонду. Йдеться про розробку бізнес-моделі, підготовку презентаційних матеріалів, лабораторних тестування, підготовку патентної заявки і аналіз патентної чистоти, консалтингові послуги. На другому етапі стартапи отримують фінансову підтримку обсягом до 2 млн грн. За даними ДІФКУ, до поточного моменту гроші отримали вже 30 проектів.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті