Фінансова грамотність: навіщо читати книжку «Як говорити з дітьми про гроші»

Фінансова грамотність: навіщо читати книжку «Як говорити з дітьми про гроші»

Як чесні розмови про гроші допоможуть батькам виховати скромних, щедрих, досвідчених у фінансах дітей

Цей матеріал також доступний російською
Фінансова грамотність: навіщо читати книжку «Як говорити з дітьми про гроші»

Книжка-маніфест Рона Лібера «Як говорити з дітьми про гроші»: справжній «виховний шок» від фахівця з фінансів і батька, якому одного разу також довелося шукати відповіді на питання своєї доньки про гроші.

Бекґраунд. Рон Лібер багато років вів у газеті The New York Times колонку про особисті фінанси під назвою «Ваші гроші». Отже розповідати людям про гроші він умів. Але ж розповідав він виключно дорослим, а от із дитячими запитаннями, на кшталт: «А ми багаті чи бідні?», «А ти багато заробляєш?», «А чому в мого однокласника є айфон, а в мене немає?» не міг дати ради. І остаточно усвідомив він це тоді, коли його маленьку доньку почало цікавити те саме.

Схоже, Ронові довелося добряче попітніти, шукаючи прості й водночас зрозумілі й вичерпні для дитини відповіді на складні питання. А розмови про гроші – це завжди складно. Навіть бізнес-партнери часто можуть вести суперечки щодо грошей, або якесь подружжя ніяк не домовиться про систему сімейного бюджету. А тут діти зі своєю прискіпливістю, допитливістю та сотнями «як?», «чому?», «звідки?», «навіщо?» та іншими питаннями, які змушують батьків у всьому світі збентежено чухати потилицю.

Але, шановні батьки, опануйте себе і відправте ваших «чомучок» на декілька годин у гості/до бабусі/погуляти/на танці/на англійську тощо. А самі не гайте часу, а відкривайте цю, у чомусь незвичну й несподівану, і нехай написану американцем для американців, але, попри все, вельми корисну і для нас книжку. І дізнайтеся, як же, нарешті, розпочати з дитиною таку важливу й актуальну розмову – про гроші.

Оригінальна назва: The Opposite of Spoiled: Raising Kids Who Are Grounded? Generous, and Smart About Money

Видавництво: «Наш формат»

Наклад: 3000 примірників

Сюжет. Сучасні діти набагато більше обізнані в грошах, ніж покоління їхніх батьків, бабусь та дідусів. І в них є багато питань про нюанси функціонування грошей. Але одна категорія батьків узагалі відмовляється вести розмови на цю тему, інші ж і хочуть, але не знають, як правильно пояснити, чому, наприклад, у людей різний матеріальний стан. У результаті й ті, й інші ухиляються від теми. Але через це вони втрачають величезну можливість: сформувати у дитини основні фінансові моделі поведінки, які неодмінно знадобляться їм уже в підлітковому віці, а також цінності, на яких ґрунтуватиметься все їхнє подальше життя.

Саме це є основою книжки, написаної на основі власного досвіду й прикладів реальних сімей з різними доходами. Утім, результатом автора стала не просто книжка. Це ціла філософія фінансового виховання дітей. Хоча гроші є головною темою, але Рон Лібер використовує їхню цінність (як мірило вартості товарів та засобу обігу) задля навчання дітей людських цінностей: терплячості, допитливості, економності, скромності, дбайливості, щедрості, уміння дивитися на речі широко.

Читати книжку дуже легко, адже вона написана зрозуміло, з теплом та щирим бажанням допомогти людям, і може стати приводом для широких розмов про гроші – у сім’ях, школах, громадах.

Окремий розділ присвячено тому, як почати розмову про гроші, де автор розмірковує, чому ж нам так складно говорити, чому взагалі виникають такі питання, наскільки важливо уникати брехні та набратися терпіння, про благодійність, про смартфони й кишенькові гроші, про підробіток і автомобілі, про те, як ефективніше й на що витрачати дитині гроші, які дарують  родичі. І справжня родзинка – пояснення, як відповідати на конкретні запитання та, звісно ж, приклади з життя реальних родин.

Проте книжка – не тільки про розмови. Батьки мають бути прикладом для дитини того, що вони їй розповідають. Адже вплив на дитину починається з батьків. Якщо ми вчимо малечу не вихвалятися перед друзями новими іграшками, модною курткою чи мобільним телефоном, то й мама з татом зобов’язані вчиняти так само. Або питання марнотратства залишиться поза увагою дитини, якщо ми самі не можемо приборкати в собі безглуздий шопоголізм і розкидання грошима.

Отже, книжка допоможе виявити та сформувати набір рис і чеснот, на яких ви здатні виховати незіпсовану і менш матеріалістичну дитину. А ще автор обіцяє, що ваші діти виростуть краще обізнаними в галузі грошей, ніж були ви. Не ображайтеся, але наше покоління дійсно багато втратило в цьому питанні. Тож виправімо це в наступних поколіннях.

Вам сподобається, якщо: ви переконані, що у нашій країні давно час уводити в дитячих садочках і початковій школі ігрові уроки «У супермаркеті», «У банку», «Я і мої гроші» тощо замість тотального малювання чи бездумного складання кубиків.

Вам не сподобається, якщо: вашою позицією є «усьому свій час» або «виросте – життя навчить гроші рахувати».

Головна причина прочитати: кожна розмова про гроші – це насправді розмова про цінності. Благодійність – це про щедрість, робота й заробляння – про наполегливість, обговорення з дітьми їхніх потреб і бажань, а також різниці між цими поняттями – розмова про економність і розважливість. Погодьтеся, новий погляд на гроші навіть для багатьох дорослих.

І ще про фінансову грамотність для дітей:

Бодо Шефер «Пес на ім’я Мані, або Абетка грошей»

Кіра знаходить пораненого пса. Виявляється, пес уміє розмовляти! Він відгукується на кличку Мані й знає все про гроші.

Дуже скоро Кіра, прислухаючись до порад Мані, й сама стає справжнім фінансовим експертом і допомагає іншим правильно розпоряджатися грошима.

Книжка фінансового консультанта, письменника і бізнесмена Бодо Шефера вчить дітей правильному ставленню до грошей.

Але вона стане у пригоді й дорослим, котрі захочуть прислухатися до порад і зробити своє життя вільним від фінансових клопотів.


Сергій Біденко, Ірина Золотаревич
 
«Як розповісти дітям про гроші»

Ця книжка для батьків: 100 домашніх ігор і практик для розвитку фінансової грамотності дітей від 2 до 16 років.

Тепер ви, батьки, самі навчите своїх дітей і всю родину фінансової грамотності.

Книжечка складається з добірки вдалих і приємних ігор, які принесуть користь усій родині.

Ігри та завдання адаптовані під різні періоди розвитку дитини.
Кіра Вермонд «Таємне життя грошей»

Усі знають, що гроші для людей важливі. Ми наполегливо працюємо, щоб заробити їх, мріємо виграти їх у лотерею, адже завжди хочеться отримати більше, ніж маєш. Але чому? І як усе це пов’язано із зефіром, слиною?

Книжка «Таємне життя грошей» допоможе вам довідатися про те, як впливає на наше життя готівка і чому вона більш значуща, ніж банківські рахунки та навіть великі інвестиції. Ґрунтуючись на різноманітних джерелах, від старовинних казочок до новітніх досліджень, автор цієї книжки розплутує загадкові шляхи грошей і розкриває, що воно таке насправді – ота химерна, захоплива й водночас невід’ємна частина життя кожного. Навіть вашого, друзі.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті