Василь Іванович змінює концепцію: що буде далі з Unit.city

Василь Іванович змінює концепцію: що буде далі з Unit.city

І чи виправдав проект сподівання інвесторів і резидентів

Этот материал также доступен на русском языке
Василь Іванович змінює концепцію: що буде далі з Unit.city
Василь Хмельницький
Фото: Тетяна Довгань/Mind.UA

Керуючі партнери інноваційного парку Unit.city Максим Бахматов і Максим Яковер ідуть зі своїх посад. Про це вони повідомили вчора на прес-конференції. Офіційною причиною послужило закінчення трирічного контракту, хоча за фактом три роки ще не минули – менеджери прийшли в проект у квітні 2017 року.

Інвестор Unit.city Василь Хмельницький, який теж був присутнім на прес-конференції, запевнив, що рішення планове й ніякого конфлікту між ним і менеджерами не було. І представив нового СЕО, запрошену «зірку» з Кремнієвої долини Домініка Піоте.

Прес-конференцію організували всього за добу, хоча планували на кінець вересня. Пояснюють такий поспіх передчасним чекіном Домініка Піоте в соцмережах: у своїх профілях у Facebook і LinkedIn він вказав, що працює СЕО Unit.city, і в журналістів виникли запитання.

З чим насправді пов'язані кадрові зміни в Unit.city і як інноваційний парк розвиватиметься далі, з'ясовував Mind.

Василь Іванович змінює концепцію: що буде далі з Unit.city
Домінік Піоте (ліворуч) та Василь Хмельницький
Фото: Тетяна Довгань/Mind.UA

Версія №1: все йде за планом

За словами Василя Хмельницького, все саме так і планувалося спочатку: Бахматов і Яковер розвивають парк на першому етапі, а потім керуючим стає іноземець, який зможе вивести проект на Кремнієву долину.

«Нам треба, щоб наш хлопець приїхав у Долину й зайшов в Apple, Google... Макси – хороші хлопці, але в них немає відповідного досвіду, – пояснює Хмельницький. – А в Домініка Піоте є. Він навіть має медаль, вручену президентом Франції за створення мосту між Францією і Долиною».

Домініка Піоте представляють як експерта в галузі цифрових технологій. Він понад 20 років займається цифровими трансформаціями для компаній зі списку Fortune 500 і як консультант, і як корпоративній менеджер. До переїзду в Україну він займав посаду СЕО інноваційного агентства Fabernovel US і, як повідомляє прес-служба Unit.city, за рік подвоїв розмір і доходи компанії, а також підтримав відкриття Fabernovel в Азії. До цього Домінік був власником компанії Rebellion Lab, що займалася розробкою цифрових стратегій і консалтингових послуг у Кремнієвій долині. Згодом Піоте успішно продав Rebellion Lab компанії Fabernovel.

Хмельницький розраховує, що з новим менеджером більше міжнародних компаній відкриватимуть свої офіси тут і запрошуватимуть до своєї команди українських айтішників. При цьому Яковер і Бахматов лишаються радниками інвестора.

Версія №2: інвестор не задоволений результатами, а резиденти – умовами

Можливою причиною зміни керівництва Unit.city могло послужити невдоволення інвестора результатами роботи команди.

З моменту запуску Unit.city було побудовано п'ять бізнес-кампусів, школа, кафе, спортзал та 27 000 кв. м офісних приміщень. Резидентами стали близько 100 компаній. Як правило, це українські технологічні стартапи – Concepter, Cardiomo, Smart Farming, Solar Gaps, Delfast, юридичні компанії – Axon Partners, Ctrl Law Firm, Evris Law Firm. Найбільший орендар – компанія ДТЕК Ріната Ахметова, яка відкрила на території Unit.city власну освітню платформу «Академія ДТЕК». З міжнародних компаній резидентами стали Syngenta і Bolt. Хоча технологічних гігантів з Кремнієвої долини на кшталт Google і Apple там дійсно немає.

Хоча роком народження Unit.city вважається 2017-й, фактичний старт проекту відбувся роком раніше – але з іншою назвою, локацією і керівництвом. Школа для програмістів Unit Factory з'явилася у 2016 році: відбір кандидатів почався у квітні, а навчання – у листопаді. Запуском школи займалася Валерія Заболотна.

Також 2016 року Фонд Хмельницького K.Fund вклав 100 млн грн у Центр розвитку технологічних компаній. За технологічну частину проекту відповідала компанія BlackBox і її партнер Євген Саранцов. Він привів перших 25 резидентів, які потім стали резидентами Unit.city. «Ці резиденти, школа й технологічний центр – це 50% якірних резидентів Unit.city. Але пізніше я від них чув, що занадто дорогу зробили ціну на оренду і в принципі перестали підтримувати. Деяких переселили, частина суперечок, що стосуються оренди, вирішувалася в судовому порядку», – розповів він Mind.

Все це, на його думку, може говорити про проблеми в проекті. Разом із тим Саранцов вважає Unit.city дійсно важливим для міста Києва та для країни проектом. І готовий його підтримувати.

CEO проекту The Startup Factory Tseh 2.0 Денис Грецький був одним з перших резидентів Unit.city. Він каже, що на старті проекту домовився з керуючою компанією, що допоможе наповнити приміщення резидентами. Він також розмістив там свою продуктову й аутсорсингову команди за щомісячною ціною у $70 за місце. «Спочатку в Unit.city навіть не було рахунку в банку для оплати оренди. Тому в перші чотири місяці рахунки резидентам взагалі не виставлялися. І коли інвестор запитав: «Де гроші?», тоді керуюча компанія різко пішла збирати борги. А ви уявляєте, що таке різко зібрати гроші з молодих компаній?» – згадує Грецький.

За його словами, про відстрочку платежу вдалося домовитися. Але пізніше на його компанію подали в суд, вимагаючи виплати штрафної пені. «Суд визнав нарахування пені незаконним, але нас зобов'язали виплатити весь борг по оренді. Тепер мені складніше взаємодіяти з банками та інвесторами, тому що моє ім'я фігурує в судовій справі», – розповідає Грецький.

За його словами, з проекту з підтримки стартапів і розвитку інноваційного середовища Unit.city перетворився в суто девелоперський бізнес: допомога резидентам мінімальна, на рівні підписки на сервери та знижок на софт, а юридичні або бухгалтерські послуги не надаються. За словами Грецького, резиденти займають місце в парку не за договорами оренди, а за договорами про надання послуг стола й стільця. І коли керуюча компанія зрозуміла, що привести великих технологічних гігантів сюди не вийде, щомісячну оренду для резидентів підняли до $150 за місце. «Вважаю що саме керуюча компанія винна в тому, що екосистема в Unit.city не ефективна», – поділився Волоський із Mind.

Втім, Василь Хмельницький говорить, що менеджери Unit.city свої KPI виконали, а орендарі шикуються в чергу. «Зараз ще триває аудит, але попередні результати хороші. У нас на одне місце – три орендаря. Це відмінний показник», – повідомив Хмельницький у коментарі Mind.

Василь Іванович змінює концепцію: що буде далі з Unit.city
Домінік Піоте, Василь Хмельницький, Максим Бахматов і Максим Яковер
Фото: Тетяна Довгань / Mind.UA

Версія №3: інвестор почав рахувати гроші

За всі роки в Unit.city вклали близько $70 млн. Щоб побудувати все, що планувалося, і запустити інноваційний парк на повну потужність, за оцінками Хмельницького, потрібно ще $430 млн. При цьому про швидке повернення інвестицій годі й казати: на цьому етапі інноваційний парк більше «з'їдає», ніж приносить.

У грудні минулого року Максим Бахматов публічно говорив, що проект шукає стратегічного інвестора. І якщо залучити інвестора не вдасться, то стратегія розвитку Unit.city може змінитися.

Про те, що Unit.city займається залученням європейських грошей, досить дешевих і довгих, кілька місяців тому в ефірі проекту Mind Stream говорив Максим Яковер. «Як тільки ми отримаємо кредит (якщо все буде добре) – відразу про це оголосимо», – запевняв він. І поки оголошення не було.

Цього року на території Unit.city почали будувати житло, і воно повинно зайняти близько 30% всієї площі. За словами Хмельницького, так і планувалося спочатку. «Це місто в місті. Тут не лише офіси, житло, але будуть школи – вся інфраструктура для життя й роботи», – розповідає він. Хоча зізнається, що з дозвільною документацією зволікали, на її отримання пішло два роки – і це головний промах. Але тепер, коли вона є, будівництво має піти з небаченим розмахом: наступного року планується звести 10 будинків.

На питання, чи задоволений він наявним фінансовим потоком, який генерує Unit.city, Хмельницький відповів, що «власник ніколи не буває задоволений, але завдяки цьому ми й розвиваємося».

У Яковера і Бахматова залишилися невеликі частки в Unit.city. Але, як розповів Mind останній, із часом їх планують продати Хмельницькому.

Крім «двох Максів» цього літа з Unit.city також пішов керівник екосистеми і партнерств Кирило Мазур, він запустив власне «агентство інновацій» Center42. Також звільнилася Наталя Нестеренко, яка відповідала за залучення нових резидентів. Крім того, закрилося корпоративне медіа Unit.citizen і, відповідно, пішов глава підрозділу контенту Роман Судольський.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло