За і проти людства: 5 наукових відкриттів серпня

За і проти людства: 5 наукових відкриттів серпня

«Мінімозок», роботи-ниточки, відповідь на питання, чому деякі сплять лише 6 годин, та інші новини науки

Этот материал также доступен на русском языке
За і проти людства: 5 наукових відкриттів серпня
Фото: pixabay

Вчені всього світу б'ються над розв’язанням різних, іноді навіть прямо протилежних проблем. Одні хочуть допомогти людям краще й довше жити на Землі, інші – втекти на інші планети. Одні створюють нові ліки, інші – нову заміну людству. Mind вибрав п'ять наукових відкриттів місяця, у яких удача, здається, усміхнулася обом групам.

«Мінімозок» з власною свідомістю

За і проти людства: 5 наукових відкриттів серпня
Фото: pixabay

У далекій покинутій лабораторії десь посеред пустель Каліфорнії таємна група вчених винайшла щось приголомшливе: перший у світі штучний мозок, який почав пізнавати світ навколо себе самостійно...

Якщо раніше це звучало як вступ до фантастичного фільму, то зараз, напевно, вже ні. Замість пустель – цілком реальний Університет Каліфорнії в Сан-Дієго. Замість таємничої групи – вчений-біолог Еліссон Муотрі. А винахід – «мінімізки», органели, вирощені зі стовбурових клітин людини. «Мінімозок» під’єднали до павукоподібних роботів, аби зчитувати нейронну активність, потім запакували та дійсно відправили на космічну станцію.

На подив творців, органели почали рости й випускати мозкові хвилі – проявляти нервову активність, схожу на ту, що відбувається в недоношених дітей. Поки що «мінімозок» являє собою кульку з нейронів. Але судячи з усього, у винахідника є далекосяжні плани. «Деякі мої колеги кажуть: «Ні, ці штуки ніколи не стануть чимось із власною свідомістю». Тепер я не впевнений», – сказав Муотрі в інтерв'ю New York Times.


Робот-ниточка для лікування інсульту

За і проти людства: 5 наукових відкриттів серпня
Фото: MIT News

Поки одні вчені займаються винаходом штучного мозку, інші – шукають шляхи поліпшення роботи вже існуючого. Наприклад, інженери американського Массачусетського технологічного інституту (MIT) створили унікальний інструмент, який може кардинально змінити підходи до лікування інсульту та подібних захворювань. Вони розробили магнітокерованого ниткоподібного робота, який може активно ковзати вузькими звивистими шляхами – такими як лабіринтова судинна мережа мозку.

У майбутньому ця роботизована нитка може бути з'єднана з наявними ендоваскулярними технологіями, що дозволить лікарям віддалено направляти робота через судини головного мозку пацієнта для швидкого лікування закупорок і пошкоджень, які, наприклад, виникають при аневризмах та інсультах.

«Інсульт є однією з п'яти основних причин смерті й основною причиною інвалідності в Сполучених Штатах. Якщо гострий інсульт можна буде лікувати протягом перших 90 хвилин або близько того, виживаність пацієнтів може значно зрости. Якби ми могли розробити пристрій, щоб повернути назад закупорку кровоносних судин протягом цієї «золотої години», ми могли б уникнути постійного ушкодження головного мозку», – каже Сюаньхе Чжао, доцент кафедри машинобудування, цивільного та екологічного проектування в MIT.


Тим часом Ілон Маск...

За і проти людства: 5 наукових відкриттів серпня
Фото: theceomagazine.com

...вже шукає місця на Марсі, куди зможе приземлитися (або «примарситися») його ракета Starship. Перші фотографії можливих місць навіть з'явилися в інтернеті. Зображення марсіанської поверхні були зняті системою камер високої розподільної здатності під назвою HiRISE на борту орбітального апарату і завантажені на веб-сайт Університету Арізони, який відповідає за роботу системи.

SpaceX почала пошук місця для посадки ще у 2017-му. За останні два роки компанія звузила область досліджень до величезного рівнинного регіону під назвою Аркадія Планітія. П'ять із шести потенційних посадкових майданчиків, показаних на нових зображеннях, розташовані всередині цієї зони.

За і проти людства: 5 наукових відкриттів серпня
Фото: https://twitter.com/human_Mars/

Попередні дослідження показують, що рівнини можуть бути покриті великою кількістю дрібного льоду. Це могло б забезпечити доступ до води, щоб отримувати з її допомогою їжу й ракетне паливо для повернення на Землю. Крім того, на таких рівнинах було б порівняно легко «примарситися».

Широта рівнин також означає, що клімат Аркадіъ Планітія тепліший і м'якший, ніж в інших регіонах Марса. А оскільки це низина, то дещо підвищений тиск повітря в ній може служити захисним бар'єром від сильної радіації.


Еритроцити-лейкоцити, скільки мені жити лишилося?

За і проти людства: 5 наукових відкриттів серпня
Фото: pixabay

А ось чи встигнете ви на Марс, можна буде дізнатися завдяки новому аналізу крові, що здатен передбачити ймовірність смерті в найближчі роки. Науковці Інституту біології старіння Макса Планка в Німеччині виявили в крові 14 біомаркерів, які незалежно пов'язані зі смертю людей будь-якого віку. Аналізуючи ці біомаркери, вчені прогнозували ризик смерті людини протягом наступних 5–10 років. Ці прогнози виявилися значно точнішими, ніж зроблені за допомогою традиційних методів, таких як вимірювання артеріального тиску та холестерину.

«Як дослідники у сфері старіння, ми прагнемо визначити біологічний вік. Календарний вік мало говорить про загальний стан здоров'я літніх людей: один 70-річний чоловік здоровий, а інший вже може страждати на три хвороби», – говорить керівник дослідницької групи професор Елін Слагбум.

Команда досліджувала кров 44 000 чоловік віком від 18 до 109 років по всій Європі. Результати аналізів за 14 біомаркерами можуть потенційно використовуватися в лікарнях для визначення стратегії лікування. Наприклад, при прийнятті рішення щодо того, чи перенесе літній пацієнт хірургічне втручання. Тепер найбільш нагальне питання – як вплинути на проблемні маркери, щоб продовжити життя людини.


Чому деяким людям достатньо спати 6 годин на добу?

Спойлер: мутаці​я гена.

За і проти людства: 5 наукових відкриттів серпня
Фото: pixabay

Ні, ви ні в чому не винні. Так, із вашою силою волі все гаразд. Ви просто нормальна людина, якій потрібно спати 8–10 годин на добу. Примиріться. Адже, як з'ясували вчені Каліфорнійського університету в Сан-Франциско, в усьому винен ген ADRB1.

Дослідники провели скринінг генів серед людей з природним коротким сном і виявили одну невелику генетичну мутацію. Розглянутий ген, ADRB1, мабуть, впливає на нейрони в тій ділянці мозку, яка контролює стадії сну та змінює циркадні ритми.

Результати досліджень показали, що людям з однобуквеною генною мутацією достатньо шести годин сну без будь-яких несприятливих наслідків для здоров'я. А людина без цієї мутації, обмежуючи себе в тривалості сну, ризикує скотитися в зневіру, залежність від кави і з часом «заробити» серйозні хвороби.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло