Секрети капіталовкладення: як інвестує Уоррен Баффетт

Секрети капіталовкладення: як інвестує Уоррен Баффетт

Про обрання проектів та ефективність інвестора

Цей матеріал також доступний російською
Секрети капіталовкладення: як інвестує Уоррен Баффетт
Уоррен Баффетт
Фото: wallpapercave.com

Наприкінці травня 2019 року за можливість обговорити ділові питання за вечерею з третьою найбагатшою людиною в світі, мільярдером Уорреном Баффеттом, анонімний переможець сплатив понад $4,5 млн.

Благодійний аукціон з продажу вечері з відомим 89-річним інвестором завершився сумою в $4 567 888, і всі вони йдуть на благодійну діяльність компанії Glide, спрямовану на боротьбу з бідністю в Сан-Франциско.

Раніше Mind також розповідав  про те, як пройшла щорічна зустріч власника з акціонерами Berkshire Hathaway.

Про те, чому може навчити досвід Баффетта та як правильно обирати інвестиційний проект, Mind пропонує дізнатись із матеріалу CNBC.

Публікацію підготовлено у партнерстві з бюро перекладів «Профпереклад».
   
Мільярдер Уоррен Баффетт має славу найкращого інвестора у світі. Тому не дивно, що безліч інвесторів намагаються слідувати прикладу генерального директора Berkshire Hathaway, переймаючи його принципи капіталовкладення.

Вітні Тілсон, колишній керівник гедж-фонду та послідовник Баффетта, вважає, що успіх до нього прийшов завдяки його «видатному інтелектові», понад сімдесятирічному досвіду та темпераменту.

Баффетт, статок якого, за даними Forbes, складає $83,4 млрд, почав інвестувати ще дитиною. Свою першу акцію він придбав, коли йому було 11 років. Відтоді він не припиняв цю діяльність.

Його філософія доволі проста: не зволікай, інвестуй у якісні компанії та довго чекай на результат.

«Баффетт надзвичайно терпляче очікує на появу перспективних інвестицій. Та коли вони з’являються, він бере від них максимум», – розповів Джеральд Дженсен, викладач Коледжу бізнесу Гейдера при Університеті Крейтон в Омасі, рідному місті Баффетта.

Серед тих, хто перейняв інвестиційний стиль Баффетта, й Деніель Таун. Сама думка про покупку акцій лякала її, доки вона не зрозуміла, що існує спосіб робити це в радість.

«Я хотіла перестати бути інвестором, який постійно сумнівається, та зрозуміла, що можу почати вкладати гроші, як Баффетт, ніби я – мільярдер», – каже Таун, яка виклала хронологію свого шляху інвестора в книзі «Інвестиції: як Уоррен Баффетт та Чарльз Мангер навчили мене володіти власними думками, емоціями та грошима (з невеликою допомогою від мого батька) (“How Warren Buffett and Charlie Munger Taught Me to Master My Mind, My Emotions, and My Money (with a Little Help from My Dad)”).

«Баффетт про інвестиції так не говорить, але, гадаю, він закохується в компанії, в які інвестує. Можемо й ми, – додала вона. – Обирати об’єкти для інвестицій потрібно з певною ідеєю».

Якщо ви хочете перейняти досвід у Уоррена Баффетта, то ось вам основні принципи, які ви можете впровадити до своєї інвестиційної діяльності.

Не зважайте на щоденні коливання на ринку

Баффетт не звертає багато уваги на щоденні коливання на фондовій біржі.

Більш того, коли йому поставили питання на щорічних зборах Berkshire Hathaway у 2008-му році, Баффетт сказав: «Забудьте про слово “акція”».

«Якщо подивитися на фондовий ринок, то ми побачимо тисячі, тисячі й тисячі компаній, ціни на які встановлюються кожного дня, – пояснив він. – Ми не звертаємо увагу на 99,9 % з них, хоча й переглядаємо їх. Але подекуди на очі спадає те, що здається нам бізнесом із заманливою ціною».

Знаходьте гідні компанії

За словами Таун, Баффетт чекає на появу пристойної компанії за відповідну ціну.

Його відносять до інвесторів у вартість, тобто до тих, хто обирають акції, що продаються за ціну, яка здається нижчою за реальну.

Проте, як зазначає Дженсен, йому успішно вдавалось уникати ціннісних пасток. У ці пастки інвестори потрапляють, коли, вони, на їхню думку, купують акції за зниженою ціною, але насправді компанія має значний недолік, що суттєво зменшує її реальну вартість.

«Пояснити цей талант Баффетта можна, поміж іншого, тим, що під час купівлі акцій він у першу чергу звертає увагу на якість фірми, тоді як ціна, хоча й має значення, є другорядною характеристикою», – зазначив Дженсен.

«Концентруючись на якості компанії, Баффетт не ведеться на оманливу привабливість недорогих акцій, ціну яких має бути знижено ще більше».

Баффетт пояснив цю філософію в щорічному листі до акціонерів Berkshire Hathaway ще в 1989 році.

«Краще купити чудову компанію за непоганою ціною, ніж непогану компанію за чудовою ціною», – написав він.

Інвестуйте в те, на чому знаєтесь

Усім відомий вислів Баффетта: «Ніколи не інвестуйте в бізнес, який ви не розумієте».

«Слід навчитися оцінювати компанії та визначати ті, що знаходяться в межах вашої компетенції, й ті, що до неї не входять», – сказав Баффетт журналістці каналу CNBC Беккі Квік під час інтерв’ю для програми «Мегафон» (Squawk Box) у лютому.

Це аніяк не значить, що потрібно бути «експертом» зі всіх компаній. Інвестори повинні «вміти правильно оцінювати обрані компанії», – написав він у щорічному листі до акціонерів у 1996 році.

Купуйте та чекайте

Що стосується Баффетта, то він за довгострокові інвестиції.

«Коли ми купуємо акції, то ми були б раді, якби нам сказали, що ринок зачиняється на кілька років. Ми покладаємо надії на компанію», – стверджує він. «Якби ми купували ферму, було б те саме», – додає бізнесмен.

«Ви не отримуєте прибуток від неї кожного дня та не питаєте, чи цьогорічний врожай був більший або трохи менший за очікуваний. Ви дивитеся на те, наскільки прибутковою стане ферма з часом».

Учіться, учіться, учіться...

Баффетт свято вірить у необхідність навчатися протягом усього життя.

Він прочитав усі книги про інвестиції в публічній бібліотеці Омахи, а багато з них навіть двічі, ще до того, як йому виповнилося 10 років. Він продовжує читати й зараз. Він часто говорить, що й досі читає по 500 сторінок на тиждень.

«Я й понині вірю, що потрібно читати все, що потрапляє до рук», – сказав Баффетт на зборах Berkshire Hathaway 2007-го року.

На думку Тілсона, щоб інвестувати як Баффетт, потрібно стати «машиною, що сама навчається» протягом усього життя.

«Освоювати нові знання, постійно й швидко, слід починати ще в дитинстві, та ніколи не припиняти», – порадив Тілсон.

Таун, яка веде подкаст InvestEd разом із батьком-інвестором Філом Тауном, не вважає, що інвесторам необхідно читати аж по 500 сторінок на тиждень. Проте «жага до накопичення знань зробила його тією особистістю та інвестором, якими він є зараз, – говорить Таун. – Ми також можемо. Це і є практика інвестування».

Це правильний крок?

Дженсен вважає, що піти інвестиційними кроками Баффетта може кожен.
«Одні з найгірших речей для інвестора – це короткострокові угоди або гонитва за акціями, що користуються великим попитом, – зазначив він. – Такі стратегії недоцільні з точки зору податків, пов’язані із значними операційними витратами та часто призводять до невчасних угод».

Проте Тілсон попереджає, що не слід робити всі капіталовкладення за прикладом Баффетта. Насправді, на його думку, багатьом американцям більше підійдуть інвестиції в індексні фонди. «Більшості людей краще просто вкласти гроші в індексні фонди та проводити час із сім’єю, читати книги або займатися кар’єрою», – стверджує він.

Передусім тому, що інвестиції власних коштів вимагають багато терпіння. А, на думку Тілсона, не в усіх воно є. «Середньостатистична людина бажає заробляти гроші швидко, – підкреслив він. – А немає більш певного способу швидко втратити гроші, ніж намагатися швидко їх заробити».

Секрети капіталовкладення: як інвестує Ворен Бафіт

Також вони вимагають тяжкої праці. Як додав Тілсон, навіть якщо ви оберете від 5 до 10 акцій та будете тримати їх упродовж довгого часу, вам потрібно докласти зусиль.

Тож якщо вам подобається стиль Баффетта, застосовуйте його принципи до 10, 20 або 30% своїх капіталовкладень, а решту інвестуйте в індексний фонд.

На його пораду, ще один спосіб інвестувати як Баффетт – просто купити акції Berkshire Hathaway. А-акції компанії недосяжні для середнього інвестора та коштують понад $316 000 за акцію, але Б-акції, вартість яких становить $210,68 за кожну під час полуденних торгів у четвер, вже більш доступні.

Для Таун, коли вона перейняла підхід Баффетта, інвестиції стали в радість. «Це так круто, неймовірне відчуття росту та щастя, – говорить вона. – Гадаю, це відчуває й Баффетт та відчуватиме завжди».

Матеріал підготовлений у партнерстві з бюро перекладів «Профпереклад».

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті