Захворіло у світі
59,787,369
Померло у світі
1,409,639
Вилікувалось у світі
38,282,339
Захворіло в Україні
661,858
Померло в Україні
11,492
Вилікувалось в Україні
307,778
«Чисті фінанси»: що нового у світовому досвіді
Партнерський матеріал

«Чисті фінанси»: що нового у світовому досвіді

ACAMS та Академія фінансового управління навчать українських банкірів ефективно протидіяти відмиванню «брудних» коштів

Цей матеріал також доступний російською
«Чисті фінанси»: що нового у світовому досвіді
Фото: АФУ

Академія фінансового управління (АФУ) спільно з Асоціацією українських банків (АУБ) наприкінці листопада обговорили напрями організації спільної діяльності з Асоціацією спеціалістів з протидії відмиванню коштів та фінансуванню тероризму (ACAMS). Принципових домовленостей з цих питань було досягнуто між керівництвом АФУ (президент Тетяна Єфименко) та ACAMS (віцепрезидент і генеральний директор по Америці Джефф Фоне та голова ACAMS у Африці та Середній Азії Хосе Льюис) у штаб-квартирі ACAMS у м. Майямі, США, у травні 2019 року.

Про що домовилися?

Меморандум, підписаний АФУ та ACAMS 26 листопада у Відділенні економіки Національної академії наук України, передбачає, що визнані міжнародні сертифіковані тренери з ACAMS підготують національних наставників, менторів, а ті продовжать навчати світовим стандартам у цій сфері працівників вітчизняного банківського та небанківського сектору. До фінансування навчання українських фахівців долучиться Європейський банк реконструкції та розвитку. 

«Чисті фінанси»: що нового у світовому досвіді
Під час зустрічі делегацій
Фото: Олександр Козаченко/Mind

Зазначимо, що підписання меморандуму відбулося саме напередодні 101-ї річниці зі створення Національної академії наук України – 27 листопада 2019 року. Сама ж Академія фінансового управління є однією з провідних установ з координації наукового забезпечення розвитку системи управління державними фінансами.

Довідка

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.09 2014 № 473 Академія провадить діяльність на засадах науково-організаційної координації з Відділенням економіки НАН України, організовує й здійснює фундаментальні та прикладні наукові дослідження з метою створення інноваційних знань у сфері державних і міжнародних фінансів, розвитку системи управління державними фінансами в умовах євроінтеграційних процесів, розроблення пропозицій щодо внесення відповідних змін до законодавства. Результати досліджень Академії впроваджено при розробленні Стратегії реформування системи управління державними фінансами на 2017–2020 роки. Одночасно, згідно з постановою Кабміну від 19.07.2015 № 610 та з урахуванням результатів наукових досліджень з питань фіскальної та монетарної безпеки, Академія є одним із двох екзаменаційних центрів підсумкового контролю результатів підвищення кваліфікації спеціалістів з питань фінансового моніторингу.

Що це дасть Україні?

За cловами президента Академії фінансового управління, академіка НАН України Тетяни Єфименко, співпраця Академії з ACAMS спільно з Асоціацією українських банків має сприяти поступовому зменшенню обсягу тіньової економіки України, який, за офіційними даними, останніми роками складає 30–35%. «Це амбітна мета наших фахівців, яка чітко орієнтована на ті параметри, що сьогодні оцінюються Міжнародним валютним фондом  (МВФ) та багатьма міжнародними оглядачами як політичних, так і економічних та фінансових міжнародних організацій. Тому вважаю, що наша співпраця матиме значення не лише для піднесення економіки, наповнення доходних частин бюджетів усіх рівнів, протидії шахрайству в податкових відносинах, а й для успішного досягнення суспільством задекларованих ООН Цілей сталого розвитку», – зазначила вона в коментарі Mind.

«Чисті фінанси»: що нового у світовому досвіді
Меморандум підписано. Зліва – направо: Анжела Салтер (Великобританія), голова представництва Асоціації спеціалістів з протидії відмиванню коштів (ACAMS) у країнах Європи та СНД; Тетяна Єфименко, президент Академії фінансового управління
Фото: Олександр Козаченко/Mind

«Ми бачимо суспільну місію нашого проекту в зміцненні інституту довіри. Варто, щоб кожна людина Україні була впевнена, що в обмін на сплачені податки державою буде надано гарантовані Конституцією послуги у сферах охорони здоров’я, освіти тощо. Це буде можливим лише тоді, коли тіньовий сектор буде значно меншим, а бюджетний процес будуватиметься на принципах транспарентності та підзвітності з урахуванням євроінтеграційного вектору нашої держави», – наголосила Тетяна Єфименко. Важливим фактором ефективної співпраці з ACAMS є долучення до неї Асоціації українських банків та Громадської ради Міністерства фінансів України.

Які обов’язки беруть на себе сторони?

Президент Асоціації українських банків Андрій Дубас повідомив Mind, що завданням АУБ є впровадження прозорих механізмів роботи, а Академія фінансового управління, підписавши цей Меморандум, засвідчила необхідність застосування таких підходів і взялася сприяти залученню фахівців, які будуть проходити це навчання. Фактично Академія та ACAMS стануть драйверами цього процесу в Україні, а члени Асоціації українських банків – споживачами цього продукту.

АУБ долучилася до співпраці, щоб скористатися величезним досвідом і потенціалом, яким міжнародні фахівці ACAMS діляться із зацікавленими банківськими установами різних країн.

Як триватиме співпраця?

Тепер і український банківський сектор за підтримкою вітчизняної наукової та професійної спільноти отримає можливість використовувати ці напрацювання, щоб вітчизняна економіка була максимально чистою і прозорою від «брудних грошей».

Так, працівники фінансового сектору національної економіки, що протягом трьох місяців проходитимуть цей курс, отримуватимуть відеоматеріали та тестові завдання, а по закінченні засвоєння матеріалу тренери ACAMS перевірять їхні знання. Незалежно від того, в якій країні проходить навчання, його рівень завжди залишається однаково високим. Сертифікат ACAMS має міжнародне визнання, тому фахівці котрі його одержують, отримують підтвердження високого рівня своєї кваліфікації.

За словами голови комітету з питань фінансів Громадської ради при Міністерстві фінансів України Тетяни Дмитренко, завдяки співпраці з ACAMS українські банки та фінансові установи отримають власних уповноважених осіб у боротьбі з відмиванням коштів. Уже під час поточного візиту в Україну авторитетні особи з боку ACAMS провели презентаційний тренінг у Національному банку і продемонстрували, на якому рівні та за якими кваліфікаційними стандартами вони навчатимуть національних тренерів. До речі, 27 листопада 2019 року на презентації ACAMS в НБУ було підкреслено необхідність залучення в процеси навчання представників наукових та професійних кіл.

Тетяна Дмитренко звернула увагу, що для того, аби розпочати цю роботу безпосередньо в Україні, ЄБРР висловив готовність надавати відповідну фінансову підтримку. Згідно з програмами, міжнародні експерти з ACAMS приїжджатимуть в Україну за запитом, якщо в процедурах фінансового моніторингу відбуватимуться кардинальні зміни, та проводитимуть кількаденні семінари, але в поточній роботі їхньою метою є навчання національних експертів, які впроваджуватимуть міжнародні кваліфікаційні стандарти, сказала вона. Така активність буде розвиватися в тому числі в межах співпраці АФУ, АУБ та ACAMS.

«Чисті фінанси»: що нового у світовому досвіді
Зліва – направо: Тетяна Дмитренко, голова комітету з питань фінансів Громадської ради при Мінфіні України; Євгенія Балясна-Хогіемстр, співзасновник і голова нідерландського відділення ACAMS; президент Академії фінансового управління, академік НАН України Тетяна Єфименко
Фото: Олександр Козаченко/Mind

Кого й чому навчатимуть?

В ACAMS розробляються й нові програми: для спеціалістів із санкцій, аудиторів з питань фінансового моніторингу, вже повністю розроблена програма для фахівців з питань використання криптовалют та криптоактивів, протидії кіберзлочинності тощо.

Також планується співпраця ACAMS з Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку та Держфінмоніторингом, щоб поєднати національний рівень з міжнародним. На сьогодні постановою Кабінету Міністрів як атестаційні центри визначено два заклади – це Академія фінансового управління і Академія фінансового моніторингу при Державній службі фінансового моніторингу, а до Національного банку представники ACAMS завітали, щоб продемонструвати рівень пропонованого викладання, адже більшість посадових осіб з питань фінансового моніторингу працюють саме в банківському секторі.

Кількість майбутніх фахівців і тривалість відповідного курсу не є фіксованими, адже, згідно з програмою, бажаючі отримати високий рівень кваліфікації можуть навчатися протягом часу, який вони мають, за онлайн-курсом. Коли ж абітурієнт готовий пройти тестування, він звітує про це і також у режимі онлайн проходить його протягом наданого часу. За результатами тестів слухач або отримує сертифікат, або ні. У кожного є можливість пройти програму так швидко, наскільки він це може собі дозволити.

Водночас іноземні фахівці планують відвідувати Україну для підвищення кваліфікації національних тренерів, для викладання можливих нових програм. У поточному ж процесі представники банківських і небанківських установ, фондового та страхового  ринків самі зможуть обирати для себе курс, який їх цікавить, проходити навчання та отримувати атестацію.

ACAMS представлена як у Північній, так і у Південній Америці, в Африці, Азії та Європі. Євгенія Балясна-Хогіемстра, співзасновник і голова нідерландського відділення ACAMS, взяла активну участь в обговоренні питань майбутньої співпраці Академії фінансового управління з цією поважною міжнародною інституцією.

Сертифікати ACAMS дуже цінуються серед професіоналів, оскільки дають можливість тим, хто їх отримує, працювати на міжнародному рівні.

Довідка

ACAMS є провідною міжнародною асоціацією для професіоналів в області виявлення і запобігання фінансовій злочинності. У асоціації нараховується понад 45 000 членів з 175 країн світу. Асоціація була створена у відповідь на зростаючі потреби в сертифікації спеціалізованих знань, розвитку кар'єри та можливостей взаємодії для професіоналів в області ПВК/ФТ. Асоціація забезпечує високоякісне профільну освіту і переваги для своїх членів, і є провідною професійною організацією, яка пропонує сертифікацію в області ПВК.

На даний момент в ACAMS існують кілька видів сертифікації: електронні сертифікації і головний іспит CAMS – сертифікація в області ПВК. Сертифікат CAMS є золотим стандартом і найбільш престижним кваліфікаційним стандартом в області ПВК, а також важливим активом для розвитку кар'єри та професійного зростання. Питання іспиту тестують знання міжнародних ПВК стандартів, таких як Групи розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей ФАТФ, Вольсбергської групи, Базельського комітету, Групи Егмонт і демонструє рівень знань який необхідний для високоякісного професіонала по боротьбі з фінансовим тероризмом. Для того, щоб скласти іспит САМS ви повинні бути активним членом ACAMS.

На думку фінансового експерта Володимира Висоцького, наявність теми криптовалют у програмах ACAMS, за якими навчатимуться майбутні національні тренери, є дуже корисною, «адже, за великим рахунком, криптовалюта допомагає проходити через кордони та легалізувати відмивання коштів». Застосування сучасних методів боротьби з фінансуванням тероризму також буде корисним для України.

Як зазначила голова представництва Асоціації спеціалістів з протидії відмиванню коштів (ACAMS) у країнах Європи та СНД Анжела Салтер (Великобританія), за підсумками підписання меморандуму про взаємодію з Академією фінансового управління, «очікується плідна співпраця щодо впровадження тренінгів для фахівців банківського сектору та небанківських фінансових установ в Україні на міжнародному рівні».

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті