Кодування супутникового ТБ: яка вартість восьми альтернатив

Кодування супутникового ТБ: яка вартість восьми альтернатив

І до яких «джерел» телесигналу доступ залишився безкоштовним

Этот материал также доступен на русском
Кодування супутникового ТБ: яка вартість восьми альтернатив
Фото: pixabay.com

28 січня медіагрупи зобов'язалися закодувати 23 телеканали на «супутнику». З відкритого ефіру зникнуть канали 1+1 media («1+1», «2+2», ТЕТ, «Плюсплюс», «УНІАН ТБ» і «Бігуді»), InterMediaGroup («Інтер», НТН, К1, К2, «Мега», «Піксель», Zoom, «Enter-фільм»), StarLightMedia (СТБ, ICTV, «Новий канал», М1, М2, «Оце») і «Медіа Група Україна» («Україна», НЛО ТВ, «Індиго TV»).

За оцінками рейтингового агентства Big Data UA, відкритим доступом користувалися близько 3,7 млн ​​домогосподарств. «Але «зрада» скасовується: останніми роками вартість обладнання для підключення до альтернативних джерел телебачення знизилася приблизно у 20 разів для прийому відкритих каналів із супутника і вдесятеро для провайдерських рішень. Українці, які бажають продовжувати дивитися телеканали, не залишаться без доступу до них», – зазначає телеком-експерт Олександр Глущенко.

Mind промоніторив вартість підключення і щомісячних абонплат восьми таких альтернатив.

Відкритий супутник

Після кодування у відкритому, а отже – безкоштовному – доступі залишиться близько 90 нішевих, інформаційних, регіональних українських каналів: НСТУ, 112, NewsOne, 5-й, «Обозреватель», ATR, «Еспресо TV», UA.TV, XSport, SONCE, NASH, «Теле всесвіт» тощо. Вартість нового приймача, який «розуміє» HD, – від 250 грн.

Платний супутник

Зараз в Україні працюють лише два офіційні провайдери супутникового телебачення: Xtra TV і Viasat. Перший контролюється медіагрупою «Україна» Ріната Ахметова, другий входить в «орбіту» 1+1 media і належить топ-менеджерам цієї групи: Тимуру Міндічу (70%), Віктору Скибі (19%) і Ярославу Пахольчуку (11%).

Для підключення до платного супутника потрібно придбати спеціальний тюнер (обидва провайдери, не змовляючись, продають це обладнання за 1099 грн) або щомісяця оплачувати його оренду. Цю послугу поки надає лише Xtra TV за 29 грн.

Абонплата залежить від кількості каналів. Viasat пропонує п'ять пакетів з різним наповненням від 59 до 249 грн на місяць. Xtra TV – сім тарифних планів від 55 до 189 грн на місяць.

Т2

Ефірне цифрове телебачення в Україні поки пропонує єдиний провайдер – «Зеонбуд». За офіційною версією, компанія належить п'ятьом українцям: Ірині Аляб'євій, Михайлу Мойсеєву,  Олександру Іллющенку, Володимиру Прокопенку та Олександру Шилову. За неофіційною – контролюється Рінатом Ахметовим.

Для підключення потрібно купити Т2-тюнер (від 220 грн). А сама послуга – безкоштовна. Зараз провайдер викладає у відкритий доступ 32 загальнонаціональних і регіональних телеканали. Раніше «Зеонбуд» планував запустити пакети з платними преміальними каналами. Наразі цей проєкт призупинено.

Т2 + відкритий супутник

Власники супутникових «тарілок» можуть міксувати доступ до ТБ: закодовані канали дивитися на Т2, а «вільні» – через відкритий супутник. Для цього можна купити комбо-ресивер, що поєднує функціонал супутникових і Т2-приставок. Таке обладнання коштує від 800 грн.

ТВ від інтернет-провайдерів

Цю послугу в Україні надають тисячі гравців. Абонентам пропонують підключити IPTV, цифрове кабельне або аналогове кабельне ТБ. Перші дві технології дозволяють отримати якіснішу «картинку».

У гонитві за абонентом багато провайдерів зараз пропонують безкоштовне підключення. Втім, у регіонах, особливо селах, де немає конкуренції, підведення коаксіального кабелю або оптоволокна може коштувати кілька тисяч гривень.

Абонплата залежить від кількості каналів у пакеті та їхньої якості (SD або HD). Олександр Глущенко розповів Mind, що після нещодавнього і чергового підвищення медіагрупами роялті інтернет-провайдерам довелося збільшити плату за доступ до ТБ. Зараз мінімальні пакети у великих містах коштують від 89 грн, у регіонах – від 80 грн на місяць. Така ціна є однаковою для всіх провайдерів, тому незалежно від технології – умови також однакові для базового пакета.

OTT-сервіси

В Україні працює 11 OTT-платформ: Megogo, Divan.TV, OLL.TV, Omega TV, Lanet TV, Volia Smart TV, YouTV, Sweet TV, Prosto TV, Kyivstar TV і Hmara.TV. Підключитися до них можна безпосередньо або через інтернет-провайдера.

Тарифи схожі: від 80 грн на місяць за мінімальний пакет. Перед кодуванням супутника деякі платформи запустили акції для залучення абонентів і пропонують місяць безкоштовного перегляду.

Мобільне ТБ

Його транслює «велика трійка» мобільних операторів у партнерстві з OTT-сервісами.

Kyivstar TV пропонує чотири пакети. «Найлегший» (56 каналів) – безкоштовно (але за умови, що абонент користується одним з нових тарифних планів оператора). При підключенні інших більш «важких» пакетів зараз діє 50% знижка (від 40 до 110 грн) на перші три місяці. Мабуть, так оператор намагається наростити користувачів: мобільний застосунок Kyivstar TV поки завантажили трохи більше 100 000 разів.

У Vodafone TV – три пакети. 79 грн коштуватиме доступ до 15 телеканалів за 30 днів, на 1 грн більше вартує перегляд 140 ТВ-каналів, 109 грн – 180 штук. Застосунок завантажено понад 500 000 разів.

Оператор lifecell на своїй платформі TV Plus+ виставив кілька пакетів з абонплатою за 30 або 7 днів. У першому варіанті вартість стартує з 69 грн за 85 каналів. У другому – з 18 грн за пакет Football 7. «Жовтий» оператор також заманює клієнтів безкоштовним доступом. Ним можуть скористатися абоненти тарифного плану «Бомба». Кількість скачувань застосунка теж невелика – понад 100 000 разів.

Сайти і YouTube-канали медіагруп

Частина контенту закодованих каналів залишається безкоштовно доступною на онлайн-майданчиках медіагруп. Як правило, у прямому ефірі транслюються новинні передачі, а інші програми і фільми викладаються з тимчасовим «відтермінуванням» на YouTube або власних майданчиках.

Повний доступ до прямої трансляції своїх каналів поки намагається продавати лише 1+1 media. Група заманює потенційних клієнтів першим безкоштовним місяцем, далі виставляє абонплату за передплатою (29,99 грн).

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті