Захворіло у світі
93,900,264
Померло у світі
2,010,328
Вилікувалось у світі
51,747,005
Захворіло в Україні
1,154,692
Померло в Україні
20,686
Вилікувалось в Україні
857,183
Геополітичний огляд тижня: підготовка конфлікту в Східній Європі, перебудова у Венесуелі, боротьба лобістів із коронавірусом

Геополітичний огляд тижня: підготовка конфлікту в Східній Європі, перебудова у Венесуелі, боротьба лобістів із коронавірусом

Аналіз ключових подій у геополітиці та їхнього впливу на Україну

Цей матеріал також доступний російською
Геополітичний огляд тижня: підготовка конфлікту в Східній Європі, перебудова у Венесуелі, боротьба лобістів із коронавірусом
Фото: facebook.com/ Naama Issachar, Flickr/ Republic of Korea Navy, facebook.com/USArmyEurope, twitter.com/xavimestre, Commonwealth of Australia 2019, nicolasmaduro.org.ve, facebook.com/Петр Толстой

1. Дві протиборчі сторони у Європі максимально збільшують темп перекидання і мобілізації своїх збройних сил. Це дозволяє говорити про готовність військових до перших активних дій вже на початку березня.

Що ж і з якою ефективністю зробили противники за останній тиждень?

  • РФ, крім посиленої підготовки військ, зокрема й в ОРДЛО, продовжила спроби розгорнути пропагандистську кампанію, що стосується деталей початку Другої світової війни та ролі Польщі в цих подіях. Однак, незважаючи на значні зусилля, захід просувається слабо.

Справа в тому, що більшості аудиторії невідомі деталі передвоєнних інтриг у Європі. А тому занурення десятків експертів у подробиці цієї ситуації ніякого підйому патріотичного духу поки не спричиняють. Отже, уже в найближчі тиждень-два, коли соціологія остаточно покаже провал зусиль, ми зможемо спостерігати різкий крен російської пропаганди в якусь іншу тему.

Так само після того, як вляглася пилюка від перестановок у владі РФ, стало чітко видно: свої позиції значно посилила група силовиків, налаштована на різку конфронтацію із Заходом.

За численними даними, деякі військові події мають відбутися до початку травня. Після цього пройдуть вже заплановані зустрічі та переговори керівництва РФ з лідерами Заходу.

Один із прогнозованих варіантів подій: війська РФ завдадуть сильного удару по комусь із сусідів на своєму західному кордоні. НАТО ніяк реально на це не відреагує, чому допоможе заздалегідь пророблена пораженська позиція Франції та Німеччини. Після цього Україну, Білорусь та інші країни схилятимуть до підписання якихось завуальованих договорів про капітуляцію.

  • Усе також вказує на те, що більша частина з 20 000 солдатів США, американська бронетехніка і артилерія, які навесні повинні взяти участь у навчаннях на східних кордонах НАТО, опиняться на бойових позиціях вже до початку березня. Ці сили будуть доповнені 20 000–40 000 солдатів і технікою з інших країн альянсу, що відчутно зміцнить війська, постійно присутні в країнах східного флангу блоку.

Водночас посилюється санкційний тиск на Росію – днями каральні заходи були запроваджені проти компанії «Гранд Сервіс Експрес», яка здійснює залізничні перевезення до Криму.

Набирає обертів і мілітаризація Польщі. На додачу до будівництва до десятка військових об'єктів США в країні, на днях Варшаві так само дозволили купити найпередовіші винищувачі-бомбардувальники F-35.

Також досить значними виглядають і вчення, які вже зараз проходять на найпівнічнішому з японських островів. У них морська піхота США і сили самооборони Японії відпрацьовують навики взаємодії в реально засніжених лісах цієї локації.

2. Увінчалися повним успіхом зусилля президента США Дональда Трампа із залучення Південної Кореї до забезпечення безпеки в інших куточках світу.

Потрібно було лише три роки скандалів і грубих зауважень, аби один із союзників, який постійно просить його захищати від Північної Кореї і Китаю, послав свої війська до Перської затоки. Мета – стримувати зусилля Ірану із дестабілізації цього важливого нафтового регіону. А сучасний есмінець і 300 бійців Військово-морських сил Південної Кореї дійсно можуть суттєво вплинути на ситуацію.

3. Величезні лобістські ресурси світового масштабу були задіяні, щоб паніка навколо коронавирусу в Китаї не охопила інші країни і не обрушила фінансові ринки.

Можна було побачити сотні статей і коментарів про те, що хвороба, від якої немає ліків, – це нісенітниця і сама пройде. Але потім ВООЗ вирішила не допустити повної перемоги постмодерну в справі боротьби з епідеміями і оголосила надзвичайну ситуацію у зв'язку з новою загрозою.

І дуже вчасно. Бо в тоталітарному Китаї хоча б вдалося організувати карантинні зони і якось стримати поширення інфекції, але чи можете ви уявити на карантині й в облозі Берлін або Київ? Схоже, у більшості країн світу елементарні, але суворі способи боротьби з небезпечними хворобами – просто немислимі та неможливі технічно. Так що заспокоюватися рано.

Одночасно дослідники дізналися і описали, як розвивалася епідемія в КНР. Власне, місцева влада міста з тепер вже всесвітньовідомим базаром, робили місяць тому саме те, що зараз робить більшість урядів країн світу – воювали з панікою, а не з вірусом. Щоб заспокоїти громадян, повним ходом проводилися масові заходи і обіди, звучали гучні промови – поки раптом лікарні не виявилися переповнені.

4. Успішно завершився обмін ізраїльської військовополоненої Наами Іссахар на нерухомість в Єрусалимі.

Ізраїль отримав свою громадянку, яка при сумнівних обставинах була захоплена в Москві. А Кремль – комплекс будівель, що колись належали царській Росії. Від цього моменту РФ і ХАМАС остаточно потрапили як би в одну категорію.

5. Тим часом Австралія вирішила трохи підзаробити на продажу зброї. Її політики заявили, що хочуть вивести країну в десятку найбільших експортерів озброєнь.

І продажі таки почалися. Однак країна захотіла ні перед ким не звітувати – чого, скільки і куди вона постачає. Що автоматично вже викликало звинувачення в тому, що ринком збуту австралійських зброярів часто стають зони конфліктів, куди продавати таку продукцію заборонено. Що ще раз привернуло увагу до безглуздості цих заборон.

Наприклад, серед порушень австралійцям закидають поставки в ОАЕ. Яка так, воює – бо змушена в Ємені боротися з повстанцями, яких забезпечує Іран. Так, може, всім почати виконувати цю заборону? І нехай загони іранських найманців перетворять ОАЕ, найбільшого постачальника нафти на світовий ринок, знову на голу пустелю?

6. Китай стрімко втрачає свій вплив на Шрі-Ланці.

Понад 10 років тому Китаю вдалося заручитися підтримкою влади острова. Результатом став дозвіл Пекіну орендувати на 99 років шматок землі та побудувати на Шрі-Ланці глибоководний порт. Незабаром об'єкт почав діяти і став важливим логістичним центром в Індійському океані, серйозно потіснивши, за рахунок своїх технічних характеристик, сусідні порти Індії.

Але за ці роки влада на острові декілька разів змінювалася. І тепер керівники Шрі-Ланки вже виступають за рівноправні відносини з Китаєм і Індією. Тобто острів плавно поповнює список з трьох десятків країн, де китайський вплив й інвестиції непомітно опинилися під загрозою за останні пару років.

7. Обрання російського чиновника Петра Толстого віцепрезидентом ПАРЄ посилило розкол на геополітичних просторах Європи.

Це призначення показало одразу десятці країн, що економічні інтереси Франції, Німеччини, Італії в Брюсселі стоять вище за питання безпеки країн біля східного кордону ЄС. Можна дійти висновку, що з виходу із товариства Великобританії в домінуючих країнах ЄС ніхто правильних висновків не зробив. І політика з рішення дрібних питань провідних країн за рахунок стратегічних питань слабших партнерів триватиме. Що, звичайно ж, змусить цілу низку урядів шукати собі більш надійних союзників.

8. Реформи президента Венесуели Ніколаса Мадуро, здійснені близько місяця тому, призвели до різкого пожвавлення економіки країни.

Скасування держрегулювання валютних операцій і ціноутворення дозволило відновити роботу сотень раніше зупинених виробництв. На біржі навіть були розміщені акції компанії, яка виробляє ром, що стало першим за 10 років подібним випадком у країні.

Власники бізнесів, що втікли з Венесуели, у зв'язку з цим сповнені оптимізму. Вони вважають, що скоро дійде до повернення активів, які раніше їм належали. Ймовірно, багаторічні санкції США проти Венесуели дали свої результати – і Каракас пішов на створення певної китайської моделі лібералізації частини економіки країни.

9. Підготовка США до врегулювання ситуації навколо Ірану стає глибшою.

Після не надто вдалих заходів з військово-психологічного тиску на країну стало зрозуміло, що успіх режиму значною мірою базується на лобістських групах, які просувають позиції Ірану в різних країнах. Після скоєних Тегераном військовий атак, ракетних обстрілів або ударів по літаках і танкерах це забезпечує рихлість переконань світової спільноти.

Наприклад, найбільшою несподіванкою останнього часу стала антиамериканська налаштованість влади Іраку. Після ліквідації на іракській території іранського генерала Сулеймані вона почала відкритий демарш з метою виведення військ США з країни.

Також дедалі більшої підтримки надає Ірану ЄС. Це виражається в заявах лідерів Євросоюзу про неприпустимість силових сценаріїв у регіоні. Але й тижня не минає після таких заяв, як сам Іран проводить ці самі силові акції – то обстрілюючи бази інших країн, то влаштовуючи атаки своїх найманців.

А значить, ситуація навколо Ірану увійшла в стадію чергових приготувань сторін. Але все схоже на те, що Тегеран незабаром порушить тишу якимись несподіваними ударами, бо механізму протидії своїй активності він поки так і не побачив.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті