Захворіло у світі
1,587,209
Померло у світі
94,850
Вилікувалось у світі
353,291
Захворіло в Україні
1892
Померло в Україні
57
Вилікувалось в Україні
45
«Інфодемія» коронавірусу: як лікарі рятують світ від дезінформаційного вибуху

«Інфодемія» коронавірусу: як лікарі рятують світ від дезінформаційного вибуху

ВООЗ очолила боротьбу з феноменальним поширенням нісенітниць про нову інфекцію

Цей матеріал також доступний російською
«Інфодемія» коронавірусу: як лікарі рятують світ від дезінформаційного вибуху
Фото: DR

На тлі реальної епідемії, що спалахнула в центрі Китаю, в решті світу, за твердженням Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), вибухнула «інфодемія» – поширення надмірної кількості інформації про коронавірус, подекуди достовірної, але здебільшого хибної. Чутки, що циркулюють у соцмережах, міфи та теорії змови заражають людей тривогою, панікою, ксенофобією і расизмом.

У перші тижні 2020 року на світ обрушився шквал різного роду відомостей про виявлений у Китаї загадковий коронавірус, який нещодавно отримав офіційну назву COVID-19. Соцмережі стрімко наповнилися текстами і відео, в яких під клікбейтовими заголовками містилася необґрунтована інформація – починаючи від непотрібних порад носити захисні маски і не вживати в їжу кажанів до закликів остерігатися китайців. Наганяють жах і конспірологічні теорії, в яких COVID-19 називають засобом для депопуляції або зброєю біологічної війни.

«Інфодемія» триває в офлайні, оскільки інформацію з соцмереж підхоплюють і поширюють мобільні месенджери, традиційні ЗМІ та «сарафанне радіо». Багато людей відчули себе всередині акустичних камер, що підсилюють недостовірні відомості про коронавірус, і, опираючись цьому, перестали довіряти всім джерелам інформації, в тому числі тим, які намагаються донести правдиві і корисні поради для запобігання епідемії.

У публікації від 13 лютого генеральний директор ВООЗ Тедрос Адханом Гебреєсус назвав «інфодемію» одним з найбільших викликів нашого часу. Вона, за його словами, створює непотрібну паніку і плутанину, а також роз'єднує людей у той час, коли солідарність і колаборація критично важливі для порятунку життів і подолання кризи.

«В умовах поточної надзвичайної ситуації, що виникла в громадській охороні здоров'я, дезінформація може зашкодити контролю і стримуванню смертельно небезпечної хвороби. Зараз кожна людина в Китаї і в усьому світі заслуговує на доступ до правдивої інформації про те, як захистити себе і свої сім'ї від нового коронавірусу», – написав Тедрос Адханом Гебреєсус.

Феномен «інфодеміі»

За словами Гебреєсуса, ця проблема не унікальна. Медичній спільноті доводилося і раніше стикатися з поширенням дезінформації. Так, у 2014 році в період боротьби ВООЗ зі спалахом еболи чутки про цю хворобу ставали двигунами панічних продажів, коли багато людей заходилися скуповувати в інтернет-магазинах захисні комплекти одягу. Набори складалися з комбінезонів і масок для обличчя, які для запобігання цьому захворюванню зайві.

Але цього разу стався дезінформаційний вибух, у багато разів потужніший, ніж раніше. Головна причина – в тому, що медики довго не могли визначити, звідки взялася хвороба, як вона поширюється і як з нею боротися. І поки наука шукала відповіді, мільйони переглядів набирали антинаукові пости – на кшталт цього, про те, що в появі коронавірусу винні поїдачі супу з кажанів, що смертельна хвороба поширюється через завезені з Китаю «інфіковані» апельсини, одяг і смартфони, і що влада Китаю приховує справжні масштаби епідемії.

Гонконгське видання South China Morning Post називає й інші причини нинішньої «інфодеміі». Це безвідповідальність блогерів і журналістів, їх небажання перевіряти факти, латентний расизм по відношенню до китайців, а також політична підтримка сенсаційних новин, що відволікають увагу громадян.

У багатьох країнах дезінформація про коронавірус підживила старі забобони щодо азіатів і породила ксенофобію і расизм. У соцмережах поширилися образливі висловлювання, принизливі жарти та карикатури на людей з азійською зовнішністю. А в офлайні від них відсідають в автобусах і вагонах метро, ​​їх оминають на вулицях, ображають, погрожують і відмовляють в обслуговуванні.

Розвінчання міфів

До виникнення у людей наприкінці 2019 року коронавірусу COVID-19 жодним чином не причетні кажани. Генні інженери в лабораторії Ухань цей вірус також не вирощували. Від коронавірусу не можна захиститися ультрафіолетовими лампами, сушарками для рук, питтям діоксиду хлору, поїданням часнику, ін'єкціями вітаміну С, прийомом антибіотиків, курінням канабісу або натиранням обличчя кунжутним маслом.

Усі ці відомості фейкові. Пару тижнів тому вони активно поширювалися в соцмережах. Тепер із ними активно бореться ВООЗ, яка уклала альянси з інтернет-гігантами Google, Facebook, Pinterest, TikTok і Tencent.

У боротьбі з «інфодемією» вирішено по мінімуму використовувати цензурування. Досвід приборкання схожих криз у минулому показав, що видалення антинаукових теорій може не зменшити, а, навпаки, підвищити їхню популярність. До того ж у 1918 році під час пандемії іспанського грипу цензурування новин про нього і приховування статистики про заражених і померлих призвели до того, що населення поставилося до загрози без належної уваги.

Інформаційна стратегія ВООЗ полягає в тому, щоб зібрати правдиві і корисні відомості про COVID-19 і розмістити їх на найвищих і видних місцях популярних інтернет-майданчиків. А фейкові новини знизити і тим самим прибрати їх геть з очей.

З цією метою Google активізував режим SOS Alert, що видає користувачам, які шукають інформацію про коронавірус, спеціальну сторінку з посиланнями на підібраний ВООЗ контент. Facebook у свою чергу повідомив про залучення третіх осіб до пошуку і блокування постів з недостовірною інформацією про захворювання.

Постійно оновлювана статистика про COVID-19 виглядає жахливо: станом на 14 лютого зафіксовано 65 000 підтверджених випадків захворювання на коронавірус і 1300 смертей від нього. Але рівень смертності від COVID-19, що становить зараз близько 2%, відносно невеликий порівняно зі звичайною ГРВІ. У більшості випадків хвороба протікає як застуда і може минути сама собою. А можливі ускладнення, як пише ВООЗ, «скоріш за все, загрожують літнім людям та особам, що вже страждають на певні патології, такі як діабет і серцево-судинні захворювання».

Понад 99% хворих перебувають у Китаї, і решта світу, за твердженням функціонерів ВООЗ, не стоїть на межі пандемії. Ризик інфікування COVID-19 не загрожує людям, які проживають за межами тих районів Китаю, в яких циркулює вірус.

Зараження коронавірусом відбувається при близькому контакті з інфікованою людиною через рідини, що виділяються з її дихальних шляхів, наприклад, при кашлі або чханні. За твердженням ВООЗ, ці краплі розлітаються від хворого на відстань не більше 1 метра. Тому для захисту від COVID-19, як і від будь-якого іншого респіраторного вірусу, необхідно триматися на цій відстані від тих, у кого спостерігаються підвищена температура і кашель, не торкатися брудними руками до своїх очей, носа та рота і регулярно мити руки водою з милом.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті