Захід втрачає «західність», або 10 головних меседжів Мюнхена

Захід втрачає «західність», або 10 головних меседжів Мюнхена

Mind зібрав і розклав по поличках усі ключові теми, порушені на міжнародному форумі з безпеки

Этот материал также доступен на русском языке
Захід втрачає «західність», або 10 головних меседжів Мюнхена
Фото: https://securityconference.org/

У Німеччині 14–16 лютого відбулася Мюнхенська конференція з безпеки, на якій проблеми глобального світоустрою обговорювали 800 делегатів, включаючи 35 глав держав і понад 100 міністрів закордонних справ і оборони.

Головною темою і слоганом форуму була «беззахідність» – Захід слабшає зсередини і втрачає політичні, економічні та культурні позиції на світовій арені. Це, як багатьом здається, відбувається на тлі посилення Китаю і Росії.

«Світ стає менш західним. Але що ще важливіше, менш західним стає сам Захід... Ми є свідками «розпаду Заходу» як відносно згуртованої геополітичної конфігурації», – йдеться в доповіді про найбільш значимі події року, що традиційно публікується перед початком Мюнхенської конференції.

Також гарячі дискусії на форумі викликали проблеми контрабанди озброєнь до Лівії, кризи в Кашмірі, «китаєфікування» мереж 5G у Європі. 

Захід втрачає «західність», або 10 головних меседжів Мюнхена
Фото: https://securityconference.org/

Mind зібрав найрезонансніші меседжі, озвучені делегатами Мюнхенської конференції.

1. «США відкидають ідею міжнародного співтовариства» (Франк-Вальтер Штайнмаєр)

Захід втрачає «західність», або 10 головних меседжів Мюнхена

Відкриваючи Мюнхенську конференцію з безпеки, президент Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр попередив, що світ стає небезпечнішим через національний егоїзм Сполучених Штатів, Китаю та Росії.

РФ, за його словами, анексувавши Крим, «знову зробила військову силу і насильницьке переміщення кордонів на європейському континенті інструментом політики», Китай «визнає міжнародне право лише вибірково, там, де це не суперечить його власним інтересам». Зокрема, це виражається в переслідуванні Пекіном етнічних уйгурів і в експансивній політиці в Південно-Китайському морі.

«І наш найближчий союзник, США, за нинішньої адміністрації, відкидає ідею міжнародного співтовариства... «Знову велика», але за рахунок сусідів і партнерів», – заявив Штайнмаєр, розкритикувавши гасло Дональда Трампа «Америка перш за все».

Подібна політика світових держав «шкодить нам усім, адже забезпечення власної безпеки за рахунок інших призводить до зростання недовіри, зростання озброєнь і дефіциту безпеки», – підкреслив Штайнмаєр.

Захід втрачає «західність», або 10 головних меседжів Мюнхена
Президент Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр виступає на відкритті Мюнхенської конференції з безпеки
Фото: https://securityconference.org/

2. «Ера, коли США були світовим поліцейським, дійшла краю» (Хейкі Маас)

Міністр закордонних справ Німеччини Хайко Маас оголосив у Мюнхені про те, що Штати втратили роль центру прийняття рішень щодо врегулювання багатьох конфліктів.

«Ера, коли Америка була глобальним поліцейським, присутнім всюди, закінчилася. Кожен може побачити це. Подивіться на Сирію, подивіться на Афганістан і на Африку. Майбутнє Близького Сходу тепер вирішується в столиці Казахстану Нур-Султані та в Сочі, а не в Женеві або Нью-Йорку», – заявив Хайко Маас.

3. «Ми спостерігаємо ослаблення Заходу» (Емманюель Макрон)

Захід втрачає «західність», або 10 головних меседжів Мюнхена

Одним з песимістів, що висловили в Мюнхені жаль з приводу того, що Захід втрачає позиції, став президент Франції Еммануель Макрон, який зробив незадовго до цього заяву про «смерть мозку НАТО». Європа, за його словами, насилу долає економічну кризу, відстає в технологічних перегонах від країн Азії та «втратила віру у власне майбутнє».

«Відбувається ослаблення Заходу. Все це через американську політику, яка почалася декілька років тому і не тільки при цій адміністрації. Штати виробляють у деякому роді відхід, переоцінку своїх відносин з Європою», – заявив Макрон.

4. «Чутки про смерть НАТО сильно перебільшені» (Майк Помпео)

Захід втрачає «західність», або 10 головних меседжів Мюнхена

Держсекретар США Майк Помпео категорично спростував тезу Мюнхенській конференції про занепад Заходу. Він закликав європейців не перебільшувати труднощі.

«Я щасливий оголосити, що чутки про смерть Трансатлантичного альянсу сильно перебільшені, – заявив Майк Помпео, перефразувавши відому цитату Марка Твена. – Захід перемагає, і ми перемагаємо разом... Люди їдуть вчитися в Кембридж, а не в Каракас, вони починають бізнес у Кремнієвій долині, а не в Санкт-Петербурзі».

За словами Помпео, доказом згуртованості США і Європи є десятки тисяч американських військових, що захищають кордон НАТО з Росією, і провідна роль Америки в спільній боротьбі з «Ісламською державою».

5. «Санкції не дали нічого позитивного ані Росії, ані Європі» (Емманюель Макрон)

Широко цитованим став озвучений у Мюнхені заклик президента Франції Еммануеля Макрона до «стратегічного діалогу» Євросоюзу з РФ.

«Росія є постійним членом Ради безпеки ООН, і тому Росію не можна постійно блокувати і ігнорувати», – заявив Макрон.

За його словами, після введення Євросоюзом санкцій щодо Росії і отримання санкцій у відповідь діалог між сторонами погіршився, і це призвело до накопичення заморожених конфліктів. Макрон висловив думку, що у 2013–2014 роках ЄС підштовхнув Росію до союзу з Китаєм, однак Москва може побоюватися надмірного зближення з Пекіном і зацікавлена ​​в партнерстві з країнами Європи.

6. «Китай хоче експортувати свою цифрову автократію за допомогою Huawei» (Ненсі Пелосі)

Захід втрачає «західність», або 10 головних меседжів Мюнхена

Політика щодо Китаю загрожує призвести до великого трансатлантичного розколу. Великобританія нещодавно оголосила, що дозволить китайському телекомунікаційному гіганту Huawei допомогти їй у створенні мереж нового покоління 5G. Американські законодавці виступили із закликом відмовитися від партнерства з Huawei, називаючи цю компанію «троянським конем» китайського уряду і спецслужб.

«Йдеться про вибір на користь автократії на шкоду демократії на інформаційній супермагістралі, – заявила в Мюнхені спікер Палати представників США Ненсі Пелосі. – Це була б найзрадницька агресія – дозволити автократичному уряду, що не поділяє наші цінності, домінувати в 5G».

Захід втрачає «західність», або 10 головних меседжів Мюнхена
Фото: https://securityconference.org/

7. «Не хвилюйтеся, сенаторе! Одна демократія вирішить проблему Кашміру» (Субраманьям Джайшанкар)

Міністр закордонних справ Індії Субраманьям Джайшанкар відзначився в Мюнхені дотепним парируванням репліки американського сенатора Ліндсі Грема. Представник США в Мюнхені висловив заклопотаність загостренням конфлікту ядерних держав Індії та Пакистану за спірний регіон Кашмір.

«Щодо Кашміру, я не знаю, як цей конфлікт завершиться, але переконайте нас, що дві демократії завершать це по-іншому», – сказав Ліндсі Грем.

«Не турбуйтеся, сенаторе. Одна демократія владнає цю проблему, і ви знаєте, яка саме», – відповів йому Субраманьям Джайшанкар.

Як писав Mind, націоналістичний уряд Індії півроку тому позбавив Кашмір автономії, назвавши це виправленням історичної несправедливості. Це викликало обурення в ісламському світі, особливо в Пакистані та Туреччині.

8. «Збройне ембарго в Лівії перетворилося на жарт» (Стефані Вільямс)

Знизити загострення бойових дій у Лівії не вдається, бо заборона на поставки озброєнь в цю країну не діє. Про це в Мюнхені заявила заступник спецпосланця ООН у Лівії Стефані Вільямс, зазначивши, що зброя в обхід ембарго спрямовується і по землі, і по морю, і по повітрю.

При цьому, як наголосила Стефані Вільямс, у Лівії велика кількість передової зброї, що ставить під загрозу мир і безпеку в регіоні. «Необхідно все це моніторити і зробити так, щоб процес був підзвітним», – заявила спецпосланець.

Як писав Mind в статті «Як «новий Каддафі» і 800 російських найманців завойовують Лівію», армія генерала Халіфи Хафтара з липня 2019 року намагається придушити опір ісламістського уряду Фаїза Сараджа, що обороняється в Тріполі. Цей громадянський конфлікт став ареною декількох гібридних воєн. Хафтару допомагають воювати Росія, Франція, Єгипет, ОАЕ і Саудівська Аравія. А Сараджа підтримують США, Італія, Туреччина і Катар.

9. «Більше правил і регулювання» (Марк Цукерберг)

Захід втрачає «західність», або 10 головних меседжів Мюнхена

Засновник Facebook Марк Цукерберг виступив у Мюнхені з вельми несподіваною заявою. Він закликав західні уряди розробити регуляторні керівництва для соцмереж, що поясниватимуть, як визначати межі дозволеного.

«Повинно бути більше правил і регулювання від держав. Наприклад, якщо взяти політичну рекламу, який дискурс у ній є допустимим?» – запитав у своєму виступі в Мюнхені Марк Цукерберг.

За його словами, у соцмережах існує близько 20 різних категорій загроз – від риторики ненависті до розпалювання насильства і пропаганди тероризму. Моніторингом Facebook займаються 35 000 людей. Ця команда і автоматичні сервіси соціальної мережі щодня блокують близько 1 млн підроблених облікових записів, велика частина з яких виявляється через декілька хвилин після реєстрації.

На думку Цукерберга, соцмережі має регулювати якась система, що знаходиться між ЗМІ та телекомунікаційними компаніями. Так, газети та інші ЗМІ несуть повну відповідальність за публікації, а оператори телефонних мереж просто передають інформацію, і трансляторів ніхто не притягає до відповідальності, якщо користувачі передадуть телефонами шкідливий контент. «Я думаю, що ми знаходимося десь посередині», – підсумував глава Facebook.

10. «Припиніть називати Україну корумпованою» (Володимир Зеленський)

Президент України Володимир Зеленський виступив у Мюнхені з емоційною промовою, в якій у дусі Петра Порошенка намагався переконати своїх слухачів, що «це не війна в Україні, це війна в Європі», і обіцяв закінчити конфлікт з Росією протягом свого президентського терміну.

Однак західних оглядачів тема війни не зачепила. Багатьом ЗМІ здалися більш цікавими жарти українського лідера про телефонну розмову з Трампом, що призвела до запуску процедури імпічменту щодо президента США. Також преса широко розповсюдила його прохання до Трампа не називати Україну корумпованою.

У 2019 році організація Transparency International у своєму рейтингу сприйняття корупції опустила Україну на 126-те місце зі 180-ти. А американський президент у листопаді й взагалі назвав Україну «третьою найбільш корумпованою країною світу».

«Коли я зустрічався з президентом США Дональдом Трампом, він відзначав, що в попередні роки наша країна була корумпованою. І я сказав йому, що ми боремося з корупцією кожного дня. Але, будь ласка, припиніть говорити, що Україна є корумпованою країною. Бо відсьогодні це вже неправда», – запевнив у Мюнхені Зеленський.

«Подивіться на нашу команду – там є різні люди. Що ми вкрали? Усі гроші, які я маю, я заробив своїм талантом. І у нас тепер нова команда, і ніхто з нас нічого не вкрав в уряду, у платників податків. Ми платили податки», – підсумував президент України.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті