Захворіло у світі
30,784,671
Померло у світі
957,059
Вилікувалось у світі
21,032,712
Захворіло в Україні
175,678
Померло в Україні
3,557
Вилікувалось в Україні
77,512
Анонімність в інтернеті: примха чи необхідність?
Реклама

Анонімність в інтернеті: примха чи необхідність?

Чому у світі зростає популярність VPN-сервісів і чому не всі VPN однаково корисні

Цей матеріал також доступний російською
Анонімність в інтернеті: примха чи необхідність?
Фото: pixabay.com

За даними дослідження 2019 Global Mobile VPN, за останній рік кількість завантажень VPN-сервісів на мобільні пристрої у світі виросла на 54%. Тільки в Україні, за даними дослідження, є мільйони мобільних користувачів VPN. Хоча основним драйвером зростання за минулий рік стали країни Азії й арабські країни з сильною урядовою цензурою.

Крім того, VPN стає популярним інструментом для безпечного веб-сьорфінгу навіть у регіонах на кшталт Північної Америки та Європи. Користувачі побоюються, що за їхніми інтересами у мережі стежать, і не хочуть ділитися персональними даними ні з провайдерами, ні з державою, ні з шахраями, які можуть їх перехопити.

Як же працює VPN і чи завжди ці сервіси безпечні? Чи варто платити за VPN і на що слід звернути увагу при виборі? Для чого ще потрібні подібні сервіси? Розбираємося у цьому матеріалі.

Що таке VPN?

VPN розшифровується як Virtual Private Network, тобто віртуальна приватна мережа. VPN-сервіси, такі як Surfshark та інші, шифрують і направляють трафік користувача через свої сервери, таким чином приховують його від цікавих очей. Це робить їх універсальним інструментом для вирішення різних завдань у мережі: починаючи з захисту від зловмисників і обходу цензури до перегляду контенту, який має регіональні обмеження.

Анонімність в інтернеті: примха чи необхідність?
Інфографіка: top10vpn.com

Чому з VPN безпечніше?

Як уже згадувалося вище, VPN вирішує багато завдань, і безпека в різних її аспектах – мабуть, ключове сьогодні.

Захист від інтернет-цензури. За даними правозахисної організації Freedom House, свобода в інтернеті скорочується останні дев'ять років поспіль. У минулому році Україна увійшла до списку країн з «частковою свободою», оскільки не дивлячись на низьку вартість зв'язку і відносно хорошу швидкість, користувачі у нашій країні мають заборони на доступ до певних ресурсів. VPN вирішує цю проблему.

Реальна анонімність. Якщо ви користуєтеся режимом інкогніто в браузері, ви все одно не повністю анонімні. Так, пошук не зберігається в історії, не працює кеш, не зберігаються cookies і т.д. Але власники сайтів все одно знають, хто до них прийшов і навіщо, бачать його IP-адресу. Також ваш трафік може бачити провайдер, адміністратор мережі, власник публічної Wi-Fi-точки. Наприклад, європейські користувачі інтернету знають, що користування торентом відразу фіксується і вони ризикують отримати штраф.

VPN дозволяє не тільки приховати ваш трафік від провайдера послуги, але й вашу IP-адресу від власника ресурсу.

Захист персональних даних. За даними дослідження PTSecurity, торік крадіжка персональних даних, в тому числі – даних акаунтів і платіжних карт – стала головною метою кіберзловмисників. На неї припадає близько 60% злочинів в інтернеті. Атаці піддаються будь-які пристрої – не тільки ноутбуки та смартфони, навіть пристрої інтернету речей! Втім, у персональної електроніки поки більше мисливців. І якщо ви користуєтеся публічним Wi-Fi – ви у зоні ризику, бо ці дані може перехопити власник мережі. Або зловмисники, які до неї підключилися, якщо власник не дуже сильний в технічних питаннях. VPN-сервіс шифрує трафік, що через нього проходить, так що ніхто не зможе викрасти дані користувачів.

Анонімність в інтернеті: примха чи необхідність?

Для чого щепотрібен VPN?

Обхід регіональних обмежень. Навіть якщо український користувач хоче споживати контент в інтернеті легально, шансів на хорошу бібліотеку у нього не так багато. Наприклад, Netflix відкриває тільки 10% контенту. Hulu, Disney+, Spotify та низка інших сервісів поки закриваються від українських користувачів. Спортивні заходи – якщо це не змагання топового рівня або локальні, навпаки – практично недоступні. Вихід? Аккаунт PayPal та VPN.

Якщо ви сплачуєте за сервіс з ліцензійним контентом в Україні, то при поїздці за кордон ви теж можете зіткнутися з тим, що він буде не активний. Але VPN-сервіс із серверами в Україні вирішує це питання.

Економія на покупках. Деякі сервіси та e-commerce-ресурси можуть ставити різні ціни для різних користувачів. Наприклад, якщо ви часто заходите на сайт авіакомпанії та шукайте квитки на певний напрямок, чи відвідуєте інтернет-магазин з дорогого пристрою (флагманського iPhone або MacBook, наприклад), або з країни, ціни для якої відрізняються в більшу сторону, вони можуть роздувати цінник для вас. VPN забирає у них таку можливість.

Як обрати VPN-сервіс?

Не всякий VPN-сервіс безпечний. Найпростіші та безкоштовні можуть мати проблеми з шифруванням трафіку, а то й зовсім красти або продавати дані користувача. Наприклад, рекламодавцям. Крім того, VPN може істотно «різати» швидкість, і безкоштовні сервіси зроблять це з великою часткою ймовірності.

Вибираючи VPN, зверніть увагу на наступні нюанси:

Репутація сервісу – перед використанням просто пошукайте інформацію про нього в інтернеті: чи не було скандалів і витоків, пов'язаних з ним, чи давно на ринку, чи розповідали про нього на популярних галузевих ресурсах тощо.

Вартість – безкоштовний сир буває тільки у мишоловці. На купівлю, утримання та обслуговування серверів компанія витрачає гроші, відповідно, якщо вона не бере за послугу з користувачів, значить, вона заробляє на них іншим способом. Краще навіть не перевіряти, яким. Тариф близько $10-15 на місяць – досить адекватний для ринку для звичайних (не бізнес) користувачів. Найчастіше у сервісів є тестовий період, коли їхні послуги коштують дешевше. У цей час можна провести тестування якісті.

Кількість серверів і географія – чим більше серверів у різних країнах є у сервіса, тим більше, в теорії, ви можете отримати, наприклад, специфічного контенту, який доступний тільки для цього ринку. Наприклад, у Surfshark понад 1700 серверів в 63 країнах.

Швидкість – у безкоштовних сервісів навряд чи є свої хороші канали для швидкого доступу і мотивація конкурувати за таким параметром. Хороший VPN-сервіс обов'язково розповість, що отримує користувач за ті гроші, які платить, бо це конкурентна перевага. Наприклад, Surfshark, для забезпечення максимальної швидкості, підключається до найближчого до користувача сервера.

Підтримка різних пристроїв і платформ, і єдиний обліковий запис. Захисту сьогодні потребують не тільки настільні рішення, а й мобільні. Тому в процесі вибору сервісу звертайте увагу на кросплатформеність і на можливість роботи під одним акаунтом з різних гаджетів, щоб не переплачувати. Surfshark – це кросплатформовий VPN, і один акаунт можна використовувати на різних пристроях.

Анонімність в інтернеті: примха чи необхідність?

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті