Захворіло у світі
11,279,465
Померло у світі
531,056
Вилікувалось у світі
6,069,717
Захворіло в Україні
48,500
Померло в Україні
1,249
Вилікувалось в Україні
21,376
Пастка для німців: як Штати виманили у Bayer $10 млрд

Пастка для німців: як Штати виманили у Bayer $10 млрд

Німецький агрохімічний гігант Bayer вирішив за $10,9 млрд позбутися від 125 000 звинувачень і ще за $1,25 млрд довести свою невинуватість

Цей матеріал також доступний російською
Пастка для німців: як Штати виманили у Bayer $10 млрд
Фото: DR

Цього тижня світ побачив один з найбільш епічних прогинів європейської корпорації під судову систему США. Ухвалене в середу рішення Bayer виплатити купу грошей десяткам тисяч американців експерти називають суперечливим і ризикованим. За $10,9 млрд корпорація хоче убезпечитися від лавини судових позовів, але, цілком можливо, викличе на себе повторну ще сильнішу лавину.

Дивовижна судова епопея почалася в червні 2018 року, відразу після того як Bayer тріумфально поглинув свого американського архіконкурента Monsanto, заплативши за нього $63 млрд, найбільшу в корпоративній історії Німеччини суму. Директори німецької корпорації тоді обіцяли своїм інвесторам, що ця мегаугода забезпечить $1,2-мільярдну синергію і довгострокове зростання вартості бізнесів, що злилися.

Однак Bayer разом з компанією Monsanto проковтнула наживку у вигляді прав на розроблений ще в 1970-х роках засіб від бур'янів Roundup. Таким чином вона опинилася на американському юридичному гачку, що викликав у німецької корпорації великий фінансовий крововилив.

У серпні 2018 року Феміда США шокувала інвесторів Bayer, коли суд штату Каліфорнія зобов'язав німецьку корпорацію виплатити $289 млн колишньому садівнику американської школи Дуейну Джонсону, в якого після використання Roundup розвинувся рак крові – неходжинська лімфома. Цей вердикт викликав настільки сильну паніку серед акціонерів, що за тиждень акції Bayer подешевшали на $16 млрд.

Керівництво Bayer обіцяло в апеляційних судах виграти цю судову тяжбу і довести, що гліфосат – активний компонент гербіциду Roundup – не викликає рак і є «безпечним для здоров'я, чудовим і дуже важливим для сучасного сільського господарства інструментом».

Однак хмари над німецькою корпорацією в США продовжили збиратися. Череда подальших поразок у американських судах ще не раз змусила власників Bayer панікувати і закочувати очі від подиву. Так, у травні 2019 року суд присяжних Каліфорнії ухвалив, що Bayer повинна виплатити $2 млрд подружжю Елве і Альберту Пілліодам, у яких нібито через тривале використання гербіциду Roundup розвинувся рак лімфатичної системи.

Німці наводили сильні аргументи на користь своєї невинуватості. За висловом голови науково-дослідного підрозділу Bayer Гельмута Шрамма, «гліфосат – менш токсичний, ніж пшеничне борошно», і совість компанії чиста перед раковими хворими, бо неканцерогенність гліфосату підтверджують 50 досліджень, а також авторитетні регуляторні органи – Агентство з охорони навколишнього середовища США і Європейське агентство з хімікатів.

Але судова чаша ваг у США схилилася в бік американських юридичних фірм, головними аргументами яких стали сумні історії хворих на рак фермерів і злита email-листування співробітників Monsanto, які в спілкуванні між собою визнавали, що якщо не сам гліфосат, то гліфосат в поєднанні з добавками сурфактантами може призводити до виникнення ракових пухлин.

«Американські юридичні фірми побачили в Bayer набиту грошима боксерську грушу і витратили купу своїх доларів, щоб закликати для її побиття якомога більше нових позивачів. Величезний внесок у розгром Bayer зробили екоактивісти, котрі переконували громадськість у здатності Roundup викликати рак. (Хоча досі жодне дослідження не підтвердило канцерогенність гліфосату.) Активісти протестували проти генетично-модифікованого насіння. А Roundup потрапив під роздачу за тісну асоціацію з ГМО, і цей нешкідливий ефективний гербіцид вони перетворили на страшного монстра», – пише галузеве видання AGDAILY.

Натхнені судовими перемогами садівника Джонсона і подружжя Пілліод американці накидали проти Bayer ще близько 125 000 позовів з однотипним змістом. У цих заявах громадяни США стверджують, що тривалий час труїли бур'яни препаратом Roundup з його активним інгредієнтом – гліфосатом, який викликав у них розвиток раку або завдав іншу шкоду їх здоров'ю. Позивачі також обов'язково вказували, що Monsanto знала про канцерогенну загрозу гліфосату, але навмисно приховувала її від регулюючих органів.

У 2019 році становище Bayer здавалося таким поганим, що експерти заговорили про те, що німецькій корпорації вигідніше завершити свою 155-річну історію і розпастися на частини, ніж продовжувати судову війну в США.

«Купуючи Monsanto, директори Bayer були засліплені уявним синергетичним ефектом цієї угоди... Це може погубити компанію, яка є значущою частиною Німеччини і німецької бізнес-історії. Керівники Bayer не побачили, що у Monsanto репутація гірше не може бути, що до неї додається небезпечний гербіцид, а також суперечлива бізнес-модель. Monsanto зобов'язувала споживачів свого генетично-модифікованого насіння, несприйнятливого до гліфосату, купувати річні ліцензії на це насіння, що робило фермерів залежними від гербіциду», – писала у 2019 році німецька газета Spiegel.

Примітно, що, погодившись виплатити $10,9 млрд на врегулювання висунутих американськими адвокатами претензій, Bayer досі дотримується своєї лінії про те, що гліфосат безпечний, і продовжує продавати Roundup в багатьох країнах без будь-яких попереджувальних написів про можливість виникнення ракових захворювань.

Щоб не прибирати свій гербіцид з прилавків, Bayer, як повідомляє агентство Reuters, виділить додатково $1,25 млрд на проведення незалежного наукового дослідження, покликаного остаточно довести безпеку гліфосату й унеможливити нові судові позови від «жертв» гербіциду.

Буде сформована команда експертів, підбір і схвалення яких проведуть обидві сторони: і Bayer, і американські юрфірми, що звинувачували агрохімічних гігантів у фальсифікації попередніх досліджень. За задумом Bayer, впродовж чотирьох років ця команда всебічно протестує гліфосат і підтвердить, що він неканцерогенний. Але якщо це дослідження виявить зв'язок гербіциду з розвитком раку, захист Bayer ослабне, а нові залпи судових позовів вистрілять у німецьку корпорацію відразу з декількох континентів.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті