Зоряна мілітаризація: як Росія випробувала «матрьошку»-вбивцю в космосі

Зоряна мілітаризація: як Росія випробувала «матрьошку»-вбивцю в космосі

США і Великобританія звинуватили РФ у безпрецедентному тестуванні в космосі протисупутникової зброї

Этот материал также доступен на русском языке
Зоряна мілітаризація: як Росія випробувала «матрьошку»-вбивцю в космосі
Фото: Міноборони РФ

На цьому тижні Росія випробувала новий вид зброї, який був пів року захований на орбіті в «супутнику-матрьошці», стверджують високопоставлені військові США і Великобританії. Якщо це звинувачення правдиво, воно може запустити гонку озброєнь на новому максимально високому ймовірному полі бою – у космосі.

Знищення різних супутників запросто може стати ключовою частиною будь-якого великомасштабного конфлікту, особливо на ранніх його стадіях. Війська США, як і армії інших країн, перебувають у критичній залежності від орбітальних систем, що виконують широкий спектр функцій, зокрема, далеке радіолокаційне виявлення, збір розвідданих, зв'язок, навігацію та наведення зброї. Виведення з ладу ключових супутників країни може серйозно підірвати її боєздатність і економічні можливості.

За твердженням генерала Джона Реймонда, командувача недавно створених Космічних сил США, випробування зброї для знищення об'єктів у космосі минулого тижня провела Росія.

«Космічне командування США має докази того, що РФ провела неруйнуюче [яке нічого не пошкодило] випробування розміщеної в космосі протисупутникової зброї... Ці тести – ще один приклад того, що загрози космічним системам Сполучених Штатів і наших союзників є реальними, серйозними і такими, що зростають», – йдеться в заяві Джона Реймонда.

Цього ж дня із закликом до Росії припинити подібні тестування зброї і дотримуватися в космосі відповідальної поведінки звернувся віцемаршал авіації Харві Сміт, який очолює космічне управління Великобританії.

«Ми стурбовані тим, як Росія протестувала один зі своїх супутників, випустивши з нього снаряд із характеристиками зброї. Подібні дії загрожують мирному використанню космосу», – написав Харві Сміт.

Протисупутникова «матрьошка»

Російську орбітальну зброю було виведено на орбіту «матрьошкою», у якій щонайменше три військових космічних апарати були заховані один всередині одного. Ці об'єкти, що отримали назву «Космос 2542», з'явилися в космосі 25 листопада 2019 року і з того моменту потрапили під пильне спостереження західних розвідслужб. Подальші дії «матрьошки» докладно описано на russianspaceweb.com.

Зоряна мілітаризація: як Росія випробувала «матрьошку»-вбивцю в космосі
Фото: http://www.russianspaceweb.com/

У день появи «Космос 2542» на орбіті Міністерство оборони РФ повідомило, що це звичайний космічний апарат-інспектор для моніторингу стану російських супутників і що він також має оптичне обладнання для спостереження за поверхнею Землі.

Проте 9 грудня з «матрьошки» вилетів ще один супутник, названий «Космос 2543». І до початку березня вже два російських апарати почали підозріло зближуватися з американським розвідувальним супутником USA-245, повторюючи його маневри.

У червні «Космос 2543» вів переслідування іншої цілі – ще одного російського орбітального інспектора «Космос 2535», зближуючись з ним на відстань менш ніж 100 метрів, він летів біля нього на майже однаковій швидкості. А 15 липня з «Космосу 2543» у космічний простір кулею вилетіла третя «матрьошка», названа «об'єктом 45915», вона має ознаки снаряда для знищення супутників.

Мілітаризація космосу

Сьогодні понад 60 країн мають на орбіті власні супутники або істотні частки участі в контролі над ними. Всі ці супутники неміцні, і, оскільки вкривати їх бронею для захисту від атак непрактично, космос у термінології військових стратегів знаходиться в режимі превалювання наступу над обороною.

Всього чотири країни – США, Росія, Китай та Індія – мають у своєму розпорядженні протисупутникову зброю типу «земля – орбіта». У доступному для огляду майбутньому військова напруженість між США, Росією і Китаєм залишиться високою, як і між полюсами Китай – Індія. І всі ці країни, за припущенням експертів, включаться в дорогу гонку озброєнь типу «орбіта – орбіта», щоб отримати можливість відключити супутники противника. Багато цивільних космічних програм стануть Троянськими кіньми, під якими будуть приховано проводитися випробування нової космічної зброї.

«У провокаційному тестуванні Росією протисупутникової системи, нехай навіть у неруйнівний спосіб, є проблема. Вона штовхає уряди Штатів та інших космічних держав йти в ногу й розробляти свої аналоги такої зброї. Створюється небезпечний порочний цикл», – міркує Лаура Севард Форжік, засновниця аналітико-консалтингової фірми Astralytical.

Втім, залишається ймовірність, що загроза появи в Росії зброї типу «орбіта – орбіта» не підтвердиться. Звинувачення у випробуваннях супутника, що стріляє, прозвучали на тлі посилення конфронтації між Вашингтоном і Москвою. Останніми днями Захід засипає Росію резонансними звинуваченнями в широкому спектрі активностей, зокрема організації хакерських атак на розробників вакцини від коронавірусу, порушенні прав людини й використанні російських військових для дестабілізації ситуації в Лівії. Деякі із звинувачень, наприклад у фінансуванні Кремлем вбивств американських військових бойовиками «Талібану», створюють скандал у ЗМІ, але не отримують підтверджень.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті