Рекордний колапс: 10 ключових фактів про найгірший за 145 років обвал ВВП США

Рекордний колапс: 10 ключових фактів про найгірший за 145 років обвал ВВП США

Найзначніша економіка світу за три місяці зменшилася на $450 млрд. Mind роз'яснює, наскільки це критично

Этот материал также доступен на русском языке
Рекордний колапс: 10 ключових фактів про найгірший за 145 років обвал ВВП США
Фото: pixabay

Міністерство торгівлі США у вчорашньому звіті за квітень – червень повідомило про небачене 32,9%-ве падінні американського ВВП у річному обчисленні, що багатьох стривожило. Навіть під час Великої рецесії не було тримісячних періодів, в які показники економічного спаду досягали б двозначних позначок. А найгіршим у історії США до вчорашнього дня офіційно вважався І квартал 1958 року, коли було зафіксовано падіння на 10%.

1. Економіка США у квітні – червні стиснулася ні на третину, а на 9,5%

Побачивши в новинах цифру 32,9%, багато хто поставив собі питання: невже з ВВП США змило майже третину? Ні. Дані за квартал у річному обчисленні показують, якою була б квартальна зміна, якби вона тривала цілий рік. Таке подання інформації зазвичай дозволяє фахівцям краще уявити економічну картину, але воно внесло чимало плутанини в нинішню ситуацію, коли економічний збиток був нанесений цілеспрямованими короткочасними обмеженнями бізнес-активності.

Насправді американська економіка у II кварталі згенерувала ВВП на $4,3 трлн. Це на 9,5% менше, якщо порівнювати з показником $4,75 трлн, зафіксованим у січні – березні, а також у II кварталі минулого року. Американські експорт й імпорт у квітні – червні впали рік до року більш ніж на 20%, бізнес-інвестування в країні зменшилося на 27%, а споживчі витрати – ключовий двигун економіки США – скоротилися на 10,7%.

Штати увійшли в рецесію ще в лютому, завершивши 11-річний період економічної експансії, найтриваліший в історії США. ВВП країни скоротився на $450 млрд у квітні – червні 2020 року, після зменшення на $60 млрд (1,3%) у січні – березні 2020-го.

Рекордний колапс: 10 ключових фактів про найгірший за 145 років обвал ВВП США

2. Показник спаду ВВП у 3,7 раза перевищив попередній офіційний рекорд

Втрата 9,5% ВВП за один квартал – це майже вчетверо вище за попередній офіційно зафіксований рекорд. За даними Міністерства торгівлі, що провадить підрахунки ВВП з 1947 року, найгірший квартальний спад у 2,6% спостерігався в США в 1958 році. Він стався на тлі пандемії азійського грипу, що забрала близько мільйона життів.

Економісти Натан Белкє і Роберт Гордон проставили оцінки американського ВВП до 1875 року. Згідно з їх проекцією, просідання американської економіки на 9,5% не траплялося, як мінімум, за останні 145 років. Найглибші спади відбувалися в ІІІ кварталі 1893 року, коли спостерігалися легендарна паніка і втеча клієнтів з банків, а також у IV кварталі 1937 року, коли Велика депресія повернулася з новою силою. У ці квартали економіка США, за оцінкою Белкє і Гордона, скорочувалася на 8,4 і 7,2% відповідно.

3. Але показник ВВП виявився кращим за прогнози

Вчорашня звістка про те, що ВВП США впав на 32,9% у річному обчисленні, викликала здешевлення акцій на фондових біржах. Індекс Dow Jones Industrial за день зменшився на 0,85%, S&P500 – на 0,4%.

Однак цифра 32,9% для серйозних ринкових гравців не стала сюрпризом. Навіть більше, інвестори чекали гіршого. Ще наприкінці березня і на початку квітня найбільші американські інвестбанки пророкували американській економіці потрапляння в глибшу яму: Goldman Sachs прогнозував 34-%-вий спад у ІІ кварталі; Morgan Stanley передбачав 38%; JPMorgan говорив про 40%.

4. У квітні відбулося колосальне зростання безробіття

Пандемія COVID-19 і пов'язані з нею закриття бізнесів викликали в США грандіозне схлопування робочих місць – 1,4 млн громадян були змушені залишити свою трудову діяльність у березні й ще 20,8 млн – у квітні. Втім, більшість з них вирушили у вимушені тимчасові відпустки, зберігши прив'язку до своїх робочих місць.

У квітні офіційний рівень безробіття, що відображає тих, хто працездатний і активно шукає роботу, підскочив до небачених з часів Великої депресії 14,7%. Всього двома місяцями раніше цей показник знаходився поблизу 50-річного мінімуму в 3,5%.

5. Незважаючи на зростання безробіття, особисті доходи громадян збільшилися на 7,3%

В економіці США у квітні – червні відбулося парадоксальне явище. На тлі рекордного зниження економічної активності приплив грошей до кишень пересічних американців збільшувався. Порівняно з попереднім кварталом він зріс на 7,3%.

Як пояснює Вільям Спріггс, головний економіст «Американської федерації праці – Конгресу промислових організацій», заробітки американців у ІІ кварталі зменшилися на $795 млрд. Але їх особисті доходи зросли завдяки двом великим урядовим трансферам – прямому економічному стимулюванню в розмірі $1 078 млрд, і пандемічній компенсації з безробіття обсягом $639 млрд, в рамках якої тим громадянам, що втратили роботу, уряд виплачував додатково по $600 на тиждень.

6. Економіка США почала відновлюватися вже в середині травня

Адміністрація президента США Дональда Трампа в травні почала знімати карантинні обмеження, завдяки чому рівень безробіття в країні знизився з квітневого 14,7%-вого піку до 11%. Близько 2,7 млн ​​робочих місць відкрилося в травні й ще 4,8 млн у червні, завдяки чому третина громадян, що втратили у квітні роботи, змогли відновити ділову активність.

У зв'язку з цим, за твердженням директора відділу комунікацій Білого дому Тіма Мюрта, вчорашній звіт про ВВП не можна вважати індикатором стану справ у економіці.

«ЗМІ тиражують показник ВВП у річному обчисленні, що передбачає, що економічні умови залишаться на такому самому рівні цілий рік. А цього напевне не трапиться. Вжиті президентом заходи вже призвели до відновлення економіки і створення приголомшливого обсягу з 7,5 млн робочих місць після того, як локдауни почали завершуватися і бізнеси почали заново відкриватися», – заявив Тім Мюрт.

7. У III кварталі ВВП США майже напевно відновить половину втрат

Експерти схиляються до думки, що нинішня рецесія стане однією з найкоротших в історії. Повного V-подібного відновлення ВВП до докризового рівня в найближчій перспективі очікувати не варто, але приблизно половину втрат, що їх було зазнано цієї весни, економіка, ймовірно, відновить вже в III кварталі.

«Дані, що надходять до нас майже в реальному часі, показують, що економіка вдарилася об дно в середині квітня, потім впевнено росла, але з середини червня забуксувала», – написав Ян Шефердсон, головний економіст аналітичної компанії Pantheon Macroeconomics.

За його твердженням, на початку III кварталу ділова активність у США перебувала істотно вище середнього рівня за II квартал. Це забезпечило сприятливий старт III кварталу, і навіть якщо економіка й далі буксуватиме, показник ВВП за липень – вересень виглядатиме таким, що рекордно зріс.

«За нашими розрахунками, якщо споживчі витрати залишаться незмінними з червня по вересень, то III квартал у цілому покаже рекордне зростання ВВП у річному обчисленні на 26%. Іншими словами, стрибок економіки на двозначну цифру в III кварталі майже гарантований », – зазначає Ян Шефердсон.

8. Але для повернення економіки до докризового рівня потрібно два-три роки

Згідно з висновком Бюджетного управління Конгресу, допоміжного органу Конгресу США, реальний ВВП повернеться до «передпандемійного» рівня не раніше середини 2022 року, після чого, ймовірно, буде потрібно ще кілька років для повного відновлення кількості робочих місць.

«Складається враження, що в III кварталі ми відновимо приблизно половину втрат ВВП США, зазнаних у II кварталі. Потім повільно повзтимо, поки пандемія не завершиться. Але навіть після цього ми до 2023 і 2024 років не повернемо ринок праці до докризового рівня. Це не здається легким завданням», – прокоментував ситуацію Марк Занді, головний економіст фінансової компанії Moody's Analytics.

«Ми провалилися в глибоку яму в березні й квітні, і ми здатні подолати лише частину дистанції для виходу з неї, – міркує Етан Харріс, глава відділу глобальних економічних досліджень банку Bank of America Merrill Lynch. – Виклик полягає в тому, що ми вже подолали пів дороги і застрягли посеред ями з економікою, що знову починає тягнути нас вниз».

9. Адміністрація Трампа хоче урізати соцвиплати

Грошові компенсації в розмірі $600 на тиждень для понад 20 млн громадян, які втратили роботу через пандемію, лягли важким тягарем на бюджет США. Сенатори-республіканці погодили з адміністрацією Трампа $1-трильйонний пакет економічної допомоги, що передбачає скорочення цих виплат до $200 на тиждень. У президентській партії вважають, що отримання більших грошових допомог позбавляє американців мотивації повертатися на свої робочі місця.

Однак демократи, що домінують у нижній палаті парламенту, зайняли популістську позицію, наполягаючи на тому, що для стимулювання економіки потрібно витратити $3 трлн і зберегти 600-доларові виплати безробітним до січня 2021-го.

Захисники 600-доларових компенсацій стверджують, що їх урізання підірве нинішнє економічне відновлення. Противники цих соцвиплат вказують на те, що вони створять проблеми в довгостроковій перспективі.

«У нас немає грошей у Вашингтоні. Тут немає запасу на чорний день. У нас немає коштів на ощадному рахунку... Тут є ілюзія багатства, але реального багатства не виникає, коли ви друкуєте гроші й роздаєте їх людям», – міркує сенатор-республіканець Ренд Пол.

10. Трамп відволік увагу від падіння ВВП заявою про перенесення виборів

Через кілька годин після публікації статистики про 32,9%-ве падінні американського ВВП, Дональд Трамп створив медіаскандал своєю заявою про те, що намічені на 3 листопада вибори президента США можуть бути відкладені. Він зазначив, що пандемія і голосування поштою зроблять обрання глави держави у 2020 році найбільш «неточним і нечесним» в історії Штатів.

На переконання експертів, Трамп збирається оголосити, що він переміг пандемію і стабілізував економіку. На цих твердженнях буде вибудувана його передвиборча кампанія, на проведення якої у нього залишилося менше 100 днів. Звіт про 32,9%-вий спад ВВП погрожував обвалити на Трампа шквал звинувачень у несвоєчасному включенні в боротьбу з пандемією і невмілому регулюванні бізнесів.

Однак вчорашньою резонансною заявою президент США перевів увагу ЗМІ з реальних проблем на критику можливого перенесення голосування. Наприкінці дня він зробив протилежну заяву про своє бажання провести вибори вчасно. «Я не хочу переносити. Я хочу, щоб вибори відбулися», – заспокоїв журналістів Трамп.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті