Захворіло у світі
141,372,323
Померло у світі
3,025,557
Вилікувалось у світі
120,068,828
Захворіло в Україні
1,946,510
Померло в Україні
39,786
Вилікувалось в Україні
1,482,079
«Космольотний» сезон: 8 грандіозних пусків ракет цього літа

«Космольотний» сезон: 8 грандіозних пусків ракет цього літа

Mind пропонує дізнатися про американську, арабську та китайську місії на Марс, плюс ще про п'ять історичних запусків на орбіту

Этот материал также доступен на русском
«Космольотний» сезон: 8 грандіозних пусків ракет цього літа
Фото: pixabay

Влітку 2020 року із Землі в небо «вистрілив» цілий залп космічних ракет із планетоходами, зондами та іншою складною апаратурою на борту. До Марса  було спрямовано першу арабську міжпланетну місію, а також $2-мільярдну наукову лабораторію і перший позаземний вертоліт. А астронавти вперше злітали на МКС і назад на приватному кораблі, наблизивши людство до колонізації Місяця.

Mind зібрав інформацію про вісім найбільш значущих космічних вильотів, що відбулися в червні – серпні 2020 року.

ОАЕ запустили першу в історії арабського світу міжпланетну місію

Ракета: H-IIA (Mitsubishi Heavy Industries)
Оператор місії: Космічне агентство ОАЕ / Космічний центр імені Мухаммеда бен Рашида в Дубаї
Назва місії: «Емірейтс Марс»
Мета місії: дослідження клімату Марса
Дата запуску: 19 липня 2020 року
Место запуску: космодром на острові Танегасіма, Японія

Раз на 780 діб Земля й Марс розташовуються найбільш зручно для перельотів туди-сюди. 2020 року «вікно на Червону планету» відкрилося з 15 липня до 12 серпня, і першими можливістю відправитися на Марс скористалися Об'єднані Арабські Емірати (ОАЕ).

19 липня 1350-кілограмовий зонд «Аль-Амаль» (у перекладі – «Надія»), створений в ОАЕ за шість років і $200 млн, був запущений на японській ракеті з японського космодрому. Через сім місяців, у лютому 2021 року, він опиниться в атмосфері Марса і стане метеорологічним супутником Червоної планети.

У наступні 687 днів (один марсіанський рік) арабський зонд здійснюватиме орбітальні обльоти навколо планети з періодом у 55 годин. Він збере необхідні дані, які дозволять місії «Емірейтс Марс» скласти повне уявлення про марсіанську атмосферу. Апарат «Аль-Амаль» має визначити, як і через що змінюється погода і яку роль клімат планети грає в тому, що вона втрачає водень і кисень.

Китай запустив до Марса апарати місії «Тяньвень-1»

Ракета: «Чанчжен-5» (Китайський дослідницький інститут ракетної техніки)
Оператор місії: Китайська аерокосмічна науково-технічна корпорація
Назва місії: «Тяньвень-1»
Мета місії: оцінка придатності для життя планети
Дата запуску: 23 липня 2020 року
Місце запуску: Китайський космодром «Веньчан» на острові Хайнань

Китайська потужна ракета «Чанчжен-5» 23 липня доставила в космос орбітальний апарат, посадковий модуль і закріплений на ньому марсохід. Вперше три подібних апарати летять одним рейсом. У середині лютого 2021 року вони вийдуть на орбіту навколо Марса, а наприкінці квітня платформа з марсоходом відокремиться й почне посадку.

Якщо все пройде успішно, Китай продемонструє значну технологічну міць і стане другою країною після США, яка зуміла розгорнути наукову діяльність на поверхні Марса. Тепер на Червоній планеті перебувають два американських роботизованих апарати – Curiosity (з 2012 року) і InSight (з 2018-го), а також шість зондів, які літали орбітою.

Зонд китайської місії «Тяньвень-1» проводитиме знімання Марса камерами з роздільною здатністю до двох метрів, що дозволить створити докладні топографічні карти планети. А марсохід, якому ще не дали ім'я, буде спущений на рівнині Утопія, в північній півкулі планети, й почне шукати там ознаки життя.

NASA запустило марсохід «Персевіренс» на Марс

Ракета: «Атлас 5» (United Launch Alliance)
Оператор місії: NASA/«Лабораторія реактивного руху»
Назва місії: «Марс-2020»
Мета місії: дослідження марсіанського ґрунту й доставлення його зразків на Землю
Дата запуску: 30 липня 2020 року
Місце запуску: мис Канаверал у штаті Флорида

Американське агентство NASA запустило на Марс ракету «Атлас 5» із планетоходом «Персевіренс» (Perseverance – «наполегливість») і вертолітним дроном-розвідником «Індженіті» (Ingenuity – «винахідливість») на борту.

«Персевіренс» – це найскладніша лабораторія з коли-небудь відправлених людством на іншу планету. На виготовлення цього марсохода пішло понад $2,1 млрд. Після прибуття на Червону планету 18 лютого 2021 року «Персевіренс» здійснить посадку в кратер Єзеро, у якому раніше, імовірно, було озеро. Там він займеться пошуком ознак нинішнього і минулого життя, а також збором зразків ґрунту для подальшого відправлення їх на Землю.

Гвинтокрилий дрон «Індженіті» тестуватиме технологію польотів у марсіанській атмосфері. У разі успіху він стане першим апаратом, що літає над поверхнею іншої планети, і забезпечує розвідку місцевості для марсохода «Персевіренс».

SpaceX вперше доставила астронавтів на МКС і назад

Ракета: Falcon 9 (SpaceX)
Оператор місії: SpaceX
Назва місії: Demo-2
Мета місії: випробування доставляння астронавтів на Міжнародну космічну станцію (МКС)
Дата запуску: 30 травня 2020 року
Дата повернення: 2 серпня 2020 года
Місце запуску: мис Канаверал у штаті Флорида

Американська приватна компанія SpaceX здобула кілька тріумфів під час своєї місії Demo-2. Вона зробила перший у своїй 18-річній історії запуск астронавтів у космос. А для США це стало першим пілотованим польотом американського корабля з американським екіпажем з американської землі з 2011 року і першим поверненням команди на американському кораблі з 1975 року.

30 травня ракета Falcon 9 доставила на орбіту космічний корабель Crew Dragon Endeavour із пілотами Дагласом Херлі й Бобом Бенкеном, який через лічені години зблизився і стикувався з МКС. Пробувши там 63 дні пілотований корабель відстикувався від МКС і 2 серпня 2020 року успішно приводнився в Мексиканській затоці.

Після прибуття астронавтів на Землю засновник компанії SpaceX Ілон Маск виступив з натхненною промовою, у якій повідомив усьому світу, що місія Demo-2 ознаменувала «нову еру в освоєнні космосу» і тепер у планах компанії – відправити місію на Місяць і заснувати там базу, а потім послати астронавтів на Марс і зробити життя «багатопланетним».

У SpaceX – два досягнення в межах місії ANASIS-II

Ракета: Falcon 9 (SpaceX)
Оператор місії: SpaceX
Назва місії: ANASIS-II
Мета місії: виведення супутника на орбіту
Дата запуску: 20 липня 2020 року
Місце запуску: мис Канаверал в штаті Флорида

У цій місії SpaceX доставив на орбіту військовий супутник Південної Кореї. Компанія Ілона Маска зробила це, підготувавши в рекордні строки ракету Falcon 9, що повернулася з орбіти, до повторного пуску.

Попередній рекорд із 1985 року був за шатлом «Атлантіс», що злетів у космос через 54 дні після свого повернення звідти. SpaceX встигла підготувати ракету Falcon 9 до повторного пуску за 51 день – на три доби швидше. Місія ANASIS-II ознаменувалася також тим, що двом суднам-ловцям вперше вдалося зловити в натягнуті мережі обидві стулки Falcon 9, скинуті в море після запуску ракети. Як це відбувалося, дивіться на відео.

Європа запустила ракету «Аріан-5» вперше з початку пандемії

Ракета: «Аріан 5» (Arianespace)
Оператор місії: Arianespace
Назва місії: VA-253
Мета місії: виведення на орбіту трьох космічних апаратів
Дата запуску: 15 серпня 2020 року
Місце запуску: космодром Куру у Французькій Гвіані

До пандемії французька компанія Arianespace запускала ракети «Аріан-5» з космодрому Куру з частотою раз на місяць. Але їй довелося зробити шестимісячну перерву через Covid-19, бо з метою запобігання епідемії у Французькій Гвіані діяльність космодрому з 16 березня була зупинена, а його співробітників відправили на карантин.

З 11 травня космодром частково відновив активність, і місія VA-253 стала головним його пріоритетом. Однак запуск раз по раз відкладали через технічні причини. Нарешті 15 серпня європейська ракета «Аріан-5» злетіла на орбіту, доставивши туди 10,2 тонни вантажу: два телекомунікаційних супутники й апарат для продовження життя супутника.

Після нелегкого відновлення польотів Arianespace почала працювати в прискореному режимі. У перших числах вересня компанія доставила на орбіту ще 53 супутники на ракеті «Вега», а на початку 2021 року вона планує здійснити важливу місію із запуску на «Аріан-5» $10-мільярдного космічного телескопа імені Джеймса Вебба.

SpaceX совершила свой 100-й запуск

Ракета: Falcon 9 (SpaceX)
Оператор місії: SpaceX
Назва місії: Starlink-11
Мета місії: виведення на орбіту 58 телекомунікаційних супутників
Дата запуску: 18 серпня 2020 року
Місце запуску: мис Канаверал в штаті Флорида

Цей пуск став одинадцятим у межах проєкту SpaceX по створенню системи глобального доступу до інтернету Starlink. 18 серпня ракета Falcon 9 вивела на орбіту 58 телекомунікаційних супутників. З їхньою допомогою компанія планує вже до кінця цього року почати надавати комерційні послуги інтернет-доступу на півночі США і в Канаді.

Ця подія стала ювілейним сотим запуском ракет SpaceX із моменту першого випробування Falcon 1 у 2006 році. Було встановлено ще один рекорд – вперше компанія вшосте запускала ту ж саму першу ступінь ракети Falcon 9.

Rocket Lab повернулася до успішних пусків і зробила крок до міжпланетних місій

Ракета: Electron (Rocket Lab)
Оператор місії: Rocket Lab
Назва місії: «Я не можу повірити, що це не оптика»
Мета місії: виведення на орбіту двох супутників
Дата запуску: 31 серпня 2020 року
Місце запуску: пусковий комплекс LC-1 на півострові Махія в Новій Зеландії

Американська приватна космічна компанія Rocket Lab, що спеціалізується на доставлянні на орбіту невеликих (до 225 кг) вантажів на ракеті Electron, 31 серпня здійснила успішний 14-й запуск зі свого космодрому в Новій Зеландії. У межах місії «Я не можу повірити, що це не оптика» на орбіту був виведений 100-кілограмовий супутник Sequoia, що дозволяє отримувати чіткі зображення земної поверхні з роздільною здатністю до 50 см незалежно від погодних умов.

Rocket Lab повернулася до успішної діяльності після аварії 5 липня, коли її 13-й запуск Electron закінчився загибеллю ракети й семи супутників на її борту.

Через кілька днів після успіху 14-ї місії компанія Rocket Lab повідомила в прес-релізі, що доставила на орбіту не тільки чужу оптичну апаратуру Sequoia, а й супутник власного виготовлення First Light типу Photon. Цей «перший метелик» здійснить тестування своєї здатності пересуватися в космосі. Rocket Lab сподівається, що після удосконалення апарати типу Photon зможуть літати до Місяця та інших планет, а компанія зможе надавати послуги з доставляння на них вантажів у далекі куточки космосу.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті