«Листи щастя» та заарештовані авто: як призначаються штрафи на дорогах

«Листи щастя» та заарештовані авто: як призначаються штрафи на дорогах

Де і як їх можна сплатити та що буде за несплату

Этот материал также доступен на русском языке
«Листи щастя» та заарештовані авто: як призначаються штрафи на дорогах
Фото: УНІАН

Столичні водії вже встигли «познайомитися» з камерами автоматичної фіксації перевищення швидкості, а дехто – і з постановами про штрафи. За першу добу роботи, 1 червня, камери зафіксували, що 57 880 автомобілістів перевищили швидкість. Кількість штрафів зростає, але заразом зростає і кількість відкритих виконавчих проваджень за їхню несплату.

За офіційною статистикою Виконавчої служби, з початку 2020 року було відкрито 334 655 виконавчих проваджень щодо стягнення за порушення ПДР на суму понад 735 млн грн. Із них закрито лише 6%.Тобто, прострочених і несплачених штрафів вже накопичилось на понад 691 млн грн. 

«Ця проблема пов’язана з тим, що немає оперативного інформування людей про те, що є провадження і штраф потрібно сплатити. Єдиний метод дізнатися – отримати лист на пошту за місцем реєстрації. Але людина може не проживати за тією адресою», – пояснює засновник та CEO інформаційно-платіжного сервісу для водіїв «Штрафи UA» Денис Дмитров.

Про те, як не попастися на гачок цієї системи і сплатити штраф до блокування банківських рахунків і арешту автомобіля, йшлося 23 вересня під час онлайн-конференції «Як «мінус» заборгованості за порушення ПДР зробити «плюсом» держбюджету» від «Штрафи UA».

Mind наводить основні поради від спікера Дениса Дмитрова.

«Листи щастя» та заарештовані авто: як призначаються штрафи на дорогах
Денис Дмитров
Фото: Інтерфакс

Про категорії штрафів

Сьогодні штраф можна отримати від патрульного на місці, коли той зупиняє транспортний засіб і на місці виносить постанову про адміністративне порушення.

Віднедавна в Україні діє закон про інспекції з паркування. У кожному місті є комунальне підприємство, яке за це відповідає. Є інспектори, уповноважені накладати штрафи.

Інспектори – це не патрульні й не поліцейські. Вони є співробітниками комунального підприємства.

Третя категорія – фотофіксація. Система автоматично фіксує перевищення швидкості.

Причиною для сплати штрафу слугує постанова. Ніщо інше не змусить людину сплатити штраф.

Про різновиди постанов

Бланк суворої звітності. Бланк із надрукованими серією та номером. Заповнюється посадовою особою вручну. Набирає чинності миттєво при врученні копії порушнику. Оригінал вноситься до реєстру правопорушень протягом 1–3 днів. Якщо порушник відмовляється, то робиться спеціальна помітка, постанова все одно набирає чинності, але порушник може протягом 10 днів оскаржити постанову.

Постанова у вигляді чеку. Її виносить інспектор після введення інформації в планшет. Роздруковується у вигляді чеку. Набирає чинності миттєво при врученні копії порушнику. Потрапляє до реєстру одразу після винесення.

Повідомлення про порушення. Інспектор із паркування виносить повідомлення, що проти власника транспортного засобу буде складено постанову. Повідомлення містить реквізити, за якими можна сплатити штраф ще до отримання постанови.

Постанова створюється пізніше в той же день. Набирає чинності при врученні порушнику поштою. Потрапляє до реєстру одразу після винесення.

Фотофіксація. Камера фіксує порушення в автоматичному режимі. Інспектор лише схвалює факт фіксації. Постанова створюється автоматично. Набирає чинності при врученні порушнику поштою. Потрапляє до реєстру миттєво.

Штрафи за паркування й штрафи внаслідок фотофіксації накладаються на власника транспортного засобу і відправляються йому за адресою місця реєстрації (прописки).

Не варто чекати, поки постанова набуде чинності. Краще оплачувати її одразу, як тільки штраф потрапив у реєстр.

Можна почекати, поки прийде лист. Але якщо він затримається, то інспектор відправить постанову про штраф до Виконавчої служби як несплачену. На практиці можна довести невинуватість водія, але на це потрібен додатковий час і це створить додаткові проблеми.

Про строки сплати

15 календарних днів – штрафи, що виносяться патрульними на місці.

30 календарних днів – штрафи за паркування й фотофіксацію.

У разі сплати штрафу протягом 10 днів з дня набрання законної сили постанови про штраф фотофіксації, сплата становитиме 50% від загальної суми.

Якщо штраф не був сплачений протягом зазначеного періоду, то постанова відправляється на примусове стягнення у Виконавчу службу. Та відкриває виконавче провадження, відправляє порушнику лист із цим виконавчим провадженням і одразу накладає виконавчі санкції – блокування рахунків чи арешт автомобіля.

Інсайд: інспектори поліції відправляють у Виконавчу службу постанову про несплату штрафу не на 15-й день, а на 18–19-й. Але не варто на це сподіватися, краще сплатити вчасно.

Сплачено – не означає погашено

Якщо база поліції не розпізнала платіж, вона просто пропускає його. Цей платіж не записується як сплачений. Інспектор бачить, що штраф не сплачений вчасно, і відправляє його у Виконавчу службу. А штраф насправді сплачений у реєстрі. Просто могло бути у нього неправильне призначення, неправильно вказано суму чи номер штрафу.

Квитанція, яку ви отримуєте під час оплати, свідчить лише про одне: банківська чи фінансова установа здійснила платіж за тими реквізитами, які ви обрали для платежу. Це єдине, про що свідчить квитанція. Вона не є гарантом того, що ваш штраф погашено.

Якщо ви сплатили штраф, але база поліції його не розпізнала, потрібно з квитанцією йти в Управління поліції.

Де можна дізнатися про борг

  • у Єдиному реєстрі боржників;
  • отримати листа від Виконавчої служби (зазвичай у момент, коли надходить лист, до порушника вже застосовано санкції: арешт банківських рахунків чи автомобіля).

Що робити далі?

Якщо штраф уже прострочено, то потрібно йти до Виконавчої служби. На сайті Міністерства юстиції можна дізнатися, в яку саме Виконавчу службу відправлено справу. Якщо рахунки вже «заморожено», і ви технічно не можете здійснити оплату, то можна сплатити штраф готівкою.

Щоб розблокувати рахунки, потрібно звернутися до Виконавчої служби, показати підтвердження, що штраф сплачено, і банк протягом кількох годин розблокує рахунки.

Щоб забрати авто зі штраф-майданчика, ви берете документи (квитанцію й закрите виконавче провадження), сплачуєте гроші за час перебування автомобіля на майданчику й забираєте його.

Якщо машину продано за довіреністю

Якщо ви продаєте авто за довіреністю, то ви все одно залишаєтеся його власником. Тому ви отримуватимете штрафи й будете зобов’язані їх сплачувати.

Єдиний вихід – призначити покупця «належним користувачем». Це можна зробити онлайн, а можна звернутися до Управління патрульної поліції.

Якщо ви все-таки вирішили сплатити штраф, то можете потім перепризначити відповідального за цим штрафом. Відповідно, цей штраф у реєстрі з вашої історії перейде в історію цього водія.

Що буде, якщо сплатити штраф за старими реквізитами?

Гроші будуть повернені назад, а штраф вважатиметься несплаченим.

На сайті Держказначейства та Національної поліції є всі актуальні рахунки.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло