Захворіло у світі
93,900,264
Померло у світі
2,010,328
Вилікувалось у світі
51,747,005
Захворіло в Україні
1,154,692
Померло в Україні
20,686
Вилікувалось в Україні
857,183
Про світ невидимого у видимих грошових одиницях

Про світ невидимого у видимих грошових одиницях

Які вигадки спростовують у книжці «Міфи про брендинг»

Про світ невидимого у видимих грошових одиницях
Фото: pixabay

Вони схожі на осіннє павутиння. Блискуче, ніжне, прозоре. Ти потрапляєш у нього й забуваєш, що збирався робити, про що думав і мріяв, адже воно до тебе липне, і ти маєш із того всього виплутатись. Такою коротко є роль міфів у нашому житті. Тож абсолютно не зайвим буде їх і розвінчати.

Бекґраунд. Вони часто говорять своїм колегам, клієнтам та друзям: «Брендинг – це не ракетобудування. Це набагато складніше». І хоч ракет автори книжки, ясно що, не конструювали, проте будували бренди. І знають все про цей кропіткий процес брендотворення, що може бути як успішним, так і полетіти в один момент не в космос, а – шкереберть.

Розвінчування міфів – це завжди виклик. І так само, як виклик зробив ракетобудування успішним (інакше ми й досі їздили б на возі), так само виклик усталеним нормам та правилам робить успішним і брендинг.

Енді Мілліган та Саймон Бейлі пишуть у передмові:  «Ми, автори цієї книжки, майже всю свою трудову діяльність провели у сфері брендів та брендингу». А саме – 30 років. І зазначають, що написали цей твір для пересічного читача, а не винятково для фахівця з маркетингу, якому більшість понять та прикладів будуть знайомі.

Але при цьому книжка – прикладно-корисна й для вузькопрофільних фахівців. Наприклад, ось що пишуть про неї на сайті Amazon, де її активно продають: «Наповнена цікавими анекдотами та корисною інформацією, вона навчає практиків та гарантує глибше, чіткіше розуміння реалій брендингу та управління брендом».

«Ми писали цю книжку не як лінійну розповідь, тож ми не очікуємо, що ви читатимете її так само. Ми хочемо, щоб ви вільно обирали, у якому місці заглибитися, а в якому – виринути», – пояснюють автори.

Тож ходімо заглиблюватися та виринати. І добре, що по дорозі ми будемо розвінчувати міфи, адже, якщо в них заплутатись, можна взагалі нікуди не дійти.

Оригінальна назва: Myths of branding

Видавництво: «Фабула»

Наклад: 2000 примірників

Сюжет. Бренди є скрізь. Зрештою ми й самі бренди. Брендами можуть бути навіть запахи, музика, жести й кольори.

Світ видимий і невидимий – про це писав ще колись український філософ Григорій Сковорода. Але фішка в тому, що зараз цей невидимий бренд-світ обчислюється мільярдами доларів. І будь-яке зволікання чи помилка призводять до незворотніх результатів. Згадайте хоча б той же бренд Nokia: не встигла однойменна фінська компанія досить швидко змінити свою діяльність і перейти до створення смартфонів, як лідерство перейшло до інших брендів – Apple та Samsung.

Автори книжки формулюють низку ключових антиміфів до найрозповсюдженіших міфів, які допоможуть бути на плаву:

 • Бренди – це результат усіх дій, які вживаються для його створення та підтримки, а не спосіб стягнути з вас більше за той самий продукт.
 • Якщо діяти швидко й реагувати творчо, то можна обернути потенційно небезпечний інцидент на власну користь, а втрачену довіру – насправді відновити.
 • Навіть найсильніший бренд не зможе завуалювати недоліки вашого бізнесу, бо те, що всередині, так само важливо, як і те, що назовні.
 • Згідно з останніми дослідженнями, 66% людей, які змінили бренд, вказали на причину: «ставлення особи, яка представляє бренд чи компанію». І до чого тут, скажіть, красиві логотипи та переконлива реклама?
 • Бренди – це гарантія майбутніх доходів, а не відсутність фінансової цінності.
 • Головне для бренду – зрозуміти, хто є його найціннішими клієнтами, а не керуватися заяложеним правилом: «клієнт завжди правий».
 • На побудову світових брендів у сучасних умовах іде до 10 років, а то й менше, а не так, як було раніше – багато десятиліть.
 • Мета бренду – це набагато більше, ніж якась окрема дія чи конкретна ініціатива з корпоративної соціальної відповідальності. «Це причина, чому ви робите те, що робите».
 • Більшість людей не хочуть спілкуватися з брендом. Вони хочуть поговорити з іншими людьми, які поділяють ті самі цінності, переконання чи інтереси, тож брендам варто створювати онлайн-простір для спільнот.
 • Немає бізнесів, які б не потребували брендів, щоб здобути та втримати клієнтів.
 • «Бренд – це набагато більше, ніж просто продукт. Бренд – це сукупність сотень дій, пов’язаних із формуванням та завоюванням простору у свідомості клієнта».

Загалом нині, як стверджують автори, посилаючись на інших дослідників, людство переживає розвиток економіки вражень. Тобто так само, як ми пройшли колись через аграрну, промислову та економіку послуг, ми тепер входимо в економіку вражень. Хоча дехто вважає, що ми вже насправді полишили економіку вражень і вступаємо у п'яту епоху – еру вдосконалених технологій та штучного інтелекту.

Та як би там не було, потрібно діяти правильно й швидко, адже бізнес, як і природа, не терпить вакууму.

Вам сподобається, якщо: ви любите практичне застосування й подальше розширення набутих знань: наприкінці кожного розділу автори пропонують рубрику «Дізнайтеся більше», де надають список цікавої додаткової літератури на тему, про яку йдеться.

Дуже багато тут також яскравих прикладів із життя брендів та компаній. Цікавинкою видання є ще й те, що наприкінці читачеві пропонується зворотній зв'язок: написати свої думки.

Вам не сподобається, якщо: ви не хочете позбутися міфів, які тут розвінчують, з тієї хоча б причини, що не вважаєте їх міфами.

Також у книжці автори інколи вдаються до повторення одних і тих самих меседжів, навіть цитат.

Головна причина прочитати: колись Альберт Ейнштейн сказав: «Не все, що має значення, можна підрахувати, і не все, що можна підрахувати, має значення».

Бренди  – це дивовижний сплав інтуїції, математичного розрахунку, творчості і кропіткої повсякденної праці.Але вони так само й колосальний економічний потенціал, гарантія прибутків, яка не залежить від якогось продукту. Згадайте IBM: раніше вони продавали комп’ютери, а тепер успішно консультують, використовуючи, ніби чарівну палочку, силу свого бренду .

Важливим у процесі брендингу є ще й принцип Парето, коли 20% дій забезпечує вам 80% результату.
Але, попри все, беззаперечним є одне: «Бренди існують, оскільки існуємо ми». І з цією сентенцією книжки важко сперечатися. Та й, мабуть, не слід.

У тому ж дусі:

«Суперспоживачі. Швидкий шлях до зростання бренду» Эдді Юн

Автор книжки Едді Юн – бізнес-консультант, експерт з монетизації стратегій суперспоживачів та засновник аналітичного центру EddieWouldGrow, що займається стратегіями зростання – пише про те, як варто відразу «стріляти в ціль». Тобто – орієнтуватися на тих споживачів, які можуть забезпечити більшу частину прибутків.

При цьому їх самих може бути небагато, але вони якраз ті, хто вам потрібен, до того ж ціна для них – не перешкода, так само, як і кількість товарів. Це – суперспоживачі, вони найпотужніша категорія клієнтів, на яких і варто орієнтувати свій бренд, не розпорошуючись на другорядні дії. Тож книжка про те, що, передбачивши їхню поведінку, ви уже таким чином передбачите і свої реальні прибутки.


«Пурпурова Корова! Як створити незабутній продукт» Сет Годин

Лише унікальне викликає емоції та інтерес. Виняткове. Нове. Тобто – Пурпурова Корова.

Сет Ґодін – відомий американський маркетолог, автор 18 книжок, блогер, підприємець та лектор, який свого часу заснував компанію Yoyodyne, а вона своєю чергою придбала Yahoo – пояснює феномен пурпурової корови так.
Уявіть, що ви мандруєте автомобілем, а за вікном – ідеальний пейзаж провансу з мальовничими пасовищами та корівками. Спочатку вам дуже цікаво, далі – просто цікаво, а потім ви починаєте нудитись. Доти, аж поки не побачите серед них пурпурову корову. От її ви вже точно не забудете! Висновок: щоб вас запам’ятали і зацікавилися – ви маєте створити отаку пурпурову корову.

Книжка дуже корисна для тих, хто виходить на ринок і хоче його завоювати. Також вона допоможе й тим, хто вже на ринку та має намір переглянути свою маркетингову стратегію.

Про те, наскільки важливими є ці всі рекомендації, свідчить хоча б той факт, що книжку перекладено 36-ма мовами. 

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті