Post factum: скільки шкіл зараз працює дистанційно та коли вчителям підвищать зарплату

Post factum: скільки шкіл зараз працює дистанційно та коли вчителям підвищать зарплату

В.о. міністра освіти і науки Сергій Шкарлет – про перебіг навчального року в карантинний період

Этот материал также доступен на русском языке
Post factum: скільки шкіл зараз працює дистанційно та коли вчителям підвищать зарплату
Фото: Тетяна Довгань/Mind.UA

Наприкінці червня Mind інтерв’ював в.о. міністра освіти і науки Сергія Шкарлета. Через пів року ми повернулися до обговорюваних у тодішній бесіді питань.

Нагадаємо: у рубриці Post factum ми публікуємо матеріали, підготовлені по слідах нашого спілкування з високопосадовцями, аби дізнатися, що змінилося за цей період і чого вдалося/не вдалося досягти.

Сергій Шкарлет розповів про процес інтернетизації шкіл та фінансування заходів з підтримки інтернет-технологій у закладах освіти. А також про розподіл освітньої субвенції і стан фінансування навчальних закладів на карантині. 

 – На початку вересня ви казали, що до жовтня 2020 року МОН запустить Національну електронну освітню платформу на Open edX, яку створює спільно з Міністерством цифрової трансформації. Чи вдалося втілити в життя задумане? І яким є механізм дії платформи та наповнення її освітнім контентом?

 – 11 грудня відбувся запуск освітньої платформи «Всеукраїнська школа онлайн». В умовах поширення пандемії перш за все важливо забезпечити захист здоров’я та життя кожного учасника освітнього процесу. Водночас ми розуміємо, що процес навчання не повинен зупинятися. Тому, аби всі отримали належну підтримку в разі впровадження дистанційного навчання, ми запустили ВШО.

Post factum: скільки шкіл зараз працює дистанційно та коли вчителям підвищать зарплату

Для дітей важливо постійно бути в контакті з вчителями, а вчителям – для ефективного проведення уроків й удосконалення набутих навичок – стануть у пригоді матеріали із застосуванням сучасних технологій викладання, що містить платформа.

Актуальність створення національної освітньої платформи зумовлена не лише викликами, пов’язаними з COVID-19, а й стратегічною необхідністю забезпечення сталості та якості навчального процесу й рівного доступу до знань для всіх учнів (незалежно від місця проживання та наявних ресурсів). Платформа надає доступ до навчального контенту українською мовою для дітей та вчителів, які проживають на тимчасово окупованих територіях України. А також для дітей, які з різних причин перебувають за кордоном і хочуть навчатися за українською державною програмою.

Платформа ВШО є інклюзивною. З метою покращення доступності навчального контенту для широкого загалу користувачів, зокрема для дітей з особливими освітніми потребами, ЮНІСЕФ долучився до організації навчань для авторів уроків і забезпечив експертний супровід з питань інклюзивності. ЮНІСЕФ та його партнери з громадського та приватного секторів працюють над створенням додаткових інструментів покращення доступності уроків, зокрема перекладу на жестову мову та створення доріжок звукоопису. Платформа ВШО покликана стати незамінним інструментом і при звичайному режимі навчання. Це платформа для дистанційного й змішаного навчання учнів 5–11 класів і методичної підтримки вчителів. 

Мета ВШО – забезпечити кожному українському учневі та вчителю рівний, вільний і безоплатний доступ до якісного навчального контенту. Платформа містить відеоуроки, тести та матеріали для самостійної роботи з 18 основних предметів: українська мова і література, біологія та екологія, географія, всесвітня історія, історія України, математика, алгебра і початки аналізу, геометрія, мистецтво, основи правознавства, природознавство, фізика, хімія, англійська мова та зарубіжна література.

Діти зможуть користуватися платформою як для навчання під час карантину, так і для ознайомлення з темою, яку пропустили в школі через хворобу чи з інших причин. Для вчителів розроблені рекомендації з проведення змішаного й дистанційного навчання за допомогою навчальних матеріалів платформи. Увесь навчальний контент відповідає чинним державним освітнім програмам, а його якість перевірена Українським інститутом якості освіти. Перелік і тематику курсів запропоновано Міністерством освіти і науки України. 

На старті навчального року ви звітували, що лише 74 школи в Україні не забезпечені засобами інтернет-зв’язку, і запевняли, що найближчим часом цю проблему буде розв’язано. Яка ситуація на сьогодні?

– Постійно зменшується кількість шкіл, які не забезпечені засобами інтернет-зв’язку. Згідно з нашою оперативною статистикою, наразі 59 шкіл все ще не мають інтернету. Більшість регіонів відзвітували про те, що абсолютно всі заклади середньої освіти забезпечені інтернетом. Після Нового року цим питанням опікуватиметься і Міністерство цифрової трансформації. У проєкті Держбюджету на 2021 рік передбачається окрема бюджетна програма  на фінансування заходів з підтримки інтернет-технологій у закладах освіти.

У нашому попередньому інтерв’ю ви акцентували, що на наступний рік МОН заклало субвенцію на інтернетизацію (дистанційне навчання). До того ж наголосили, що на спільну програму з Мінцифрою – на формування інформаційної мережі (включно з інтернет-забезпеченням шкіл) – закладено доволі великий обсяг коштів. Під час нашої тодішньої зустрічі ви відмовилися назвати суму, про яку йдеться посилаючись на те, що лише 15 вересня вийде проєкт бюджету, і про «шкуру невбитого ведмедя» говорити некоректно. Зараз ви готові озвучити цю цифру нашим читачам?

– Як я вже сказав, у проєкті Держбюджету-2021 передбачається окрема бюджетна програма на фінансування заходів з підтримки інтернет-технологій у закладах освіти. Відповідну субвенцію адмініструватиме Міністерство цифрової трансформації. Фахівці згаданого міністерства обґрунтували потребу в загальному обсязі субвенції, вони зможуть надати актуальну інформацію із цього питання.

Освітня субвенція – 80 млрд грн, станом на початок вересня 3,3 млрд грн було ще не розподілено. Наразі вже грудень: чи був розподілений цей залишок коштів, і якщо так – то між якими органами місцевого самоврядування? 

– Залишок коштів освітньої субвенції спрямовується розпорядникам відповідно до вимог бюджетного законодавства. Об’єктивну картину будемо мати за підсумками календарного року. Як і раніше, певні регіони працюють краще, але деякі – гірше.

Post factum: скільки шкіл зараз працює дистанційно та коли вчителям підвищать зарплату

Прогнозний зведений бюджет-2021 на освіту до другого читання становить 295,6 млрд грн (державний та місцеві), з них видатки на освіту без місцевих бюджетів – 169,6 млрд грн.

На наше запитання, чому в більшості випадків забезпечення масками, антисептиками та іншими антиковідними предметами гігієни в школах перекладено на плечі батьків учнів та вчителів, ви зазначали, що така ситуація не по всій Україні, і не для всіх батьків. Як змінилася ця ситуація зараз?

– Міністерство освіти і науки України постійно ставить це питання перед органами влади різного рівня, а також перед засновниками закладів освіти. Було виділено та перераховано на місця спеціальну субвенцію на закупівлю дезінфекторів для рук і поверхонь у розмірі 539 млн грн. 

Також ухвалені рішення, згідно з якими дозволено використовувати залишки коштів освітньої субвенції на закупівлю засобів індивідуального захисту. Окрім того, органи місцевого самоврядування в різних регіонах країни також ухвалювали рішення про виділення коштів з місцевих бюджетів на фінансування витрат із закупівлі антисептиків, засобів індивідуального захисту.

Скільки навчальних закладів наразі на карантині, і чи мають вони належне фінансування?

– Станом на 11 грудня 2020 року на дистанційній формі викладання знаходяться 457 закладів загальної середньої освіти. Як я вже сказав, нещодавно було виділено та перераховано на місця спеціальну субвенцію на закупівлю дезінфекторів у розмірі 539 млн грн. Це за рахунок лише одного джерела – державного бюджету.

Post factum: скільки шкіл зараз працює дистанційно та коли вчителям підвищать зарплату

Фінансування карантинних заходів здійснюється за рахунок бюджетів різних рівнів (державного, місцевих), засновників, суб’єктів господарювання. На наступний рік передбачено нову субвенцію для закладів освіти на боротьбу з пандемією коронавірусу. У проєкті бюджету на ці заходи закладено 1 млрд грн.

Чи передбачено в Держбюджеті-2021 кошти на підвищення зарплат педагогам?

– Я постійно виступаю за дотримання прав педагогів на гідну зарплату та соціальний захист. Своєчасне та достатнє фінансування освітньої галузі має бути одним із пріоритетів державної політики. Заощаджувати на освіті не можна. Згідно з проєктом Держбюджету-2021, загальні видатки на освіту становлять 6,6% від внутрішнього валового продукту.

Процес формування проєкту Державного бюджету на 2021 рік був дуже складним. Проте вдалося відстояти підвищення рівня оплати праці для освітян у наступному році. На 20% заплановано збільшення посадових окладів (ставок заробітної плати) з 1 січня 2021 року. Постійно веду перемовини з Мінфіном та звертаюся до народних депутатів, щоб збільшення заробітної плати все ж таки було реальним.  

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло