«Капіталізм мертвий!», або 10 головних меседжів Давосу

«Капіталізм мертвий!», або 10 головних меседжів Давосу

На ВЕФ розповіли, без чого наша планета згорить, як врятують світ емпатії і чому ШІ більш значущі за електрику

Этот материал также доступен на русском языке
«Капіталізм мертвий!», або 10 головних меседжів Давосу

У швейцарському Давосі проходить Всесвітній економічний форум (ВЕФ), на якому проблеми світу обговорюють 3000 делегатів з 117 країн, включаючи керівників 53 держав і урядів. Головні теми – взаємодія бізнесу і клімату та формування нового капіталізму для всіх зацікавлених сторін. Mind зібрав меседжі, озвучені провідними політиками та бізнес-лідерами в Давосі, які привернули найбільшу увагу.

1. «Потрібна нова економічна модель, або планета згорить» (принц Чарльз)

Спадкоємець британського престолу принц Уельський Чарльз проїхав близько 129 км на розкішному, але повністю електричному автомобілі «Ягуар» від аеропорту в швейцарському місті Санкт-Галлен до Давосу, після чого виступив на ВЕФ із закликом зробити революцію в глобальній економіці, щоб запобігти наступній кліматичній катастрофі та «руйнівній втраті біорізноманіття».

Він попередив, що для порятунку Землі від підвищення температури залишилося лише 10 років. На його думку, світові потрібно якомога швидше ввести нові «зелені» податки для підприємств і перевести літаки і кораблі на водневе паливо до 2030 року.

«Чи хочемо ми увійти в історію як люди, які нічого не робили, аби врятувати планету? Ми повинні діяти, і час діяти – зараз», – закликав принц Чарльз.

2. «Наш будинок все ще в огні» (Грета Тунберг)

«Капіталізм мертвий!» 10 головних меседжів Давосу

Зірка Давосу, 17-річна шведська екоактивістка Грета Тунберг у своєму виступі на ВЕФ зажадала, щоб учасники форуму «з усіх компаній, банків, організацій та урядів» негайно припинили розвідку і видобуток викопних видів палива та негайно повністю відмовилися від його використання.

Грету Тунберг зробив всесвітньовідомою її емоційний виступ у вересні 2019 року на саміті ООН, де вона звинуватила світових лідерів у зраді молоді та майбутніх поколінь, а також у використанні «лазівок, лукавих цифр і витонченого піару», щоб уникнути реальної боротьби проти зміни клімату.

Цього тижня в Давосі Грета Тунберг зазначила, що «наш будинок все ще в огні», маючи на увазі масштабні пожежі в Австралії. «Ваше бездіяльність роздмухує полум'я щогодини. І ми говоримо вам: «Діяти!» – закликала у своєму виступі Грета Тунберг.

3. «Екоактивісти – пророки апокаліпсису» (Дональд Трамп)

«Капіталізм мертвий!» 10 головних меседжів Давосу

Президент США Дональд Трамп, який виступив на ВЕФ після Грети Тунберг, висловив протилежну точку зору. Він розкритикував екологічних активістів за песимізм і закликав не сприймати серйозно їхні похмурі пророкування, щоб прийняти можливості завтрашнього дня.

«Ми повинні відкидати вічних пророків, що пророкують загибель, і їх пророцтва про апокаліпсис. Зараз – час не для песимізму, а для оптимізму. Ми не дозволимо радикальним соціалістам зруйнувати нашу економіку», – запевнив глава Білого дому.

4. «У нас новий світовий безлад» (Олександр Стубб)

Форум у Давосі проходить у період особливо сильного загострення торгових конфліктів, потрясінь у міжнародній політиці та кліматичних надзвичайних ситуацій. Причому сіячем хаосу стала найпотужніша економіка світу – Сполучені Штати вийшли з Паризької кліматичної угоди, розв'язали торговельні війни з Китаєм і Євросоюзом, а недавнім убивством іранського генерала Касема Сулеймані створили загрозу нової війни на Близькому Сході.

Як висловився прем'єр-міністр Фінляндії Олександр Стубб, замість світового порядку зараз запанував «новий світовий безлад», який необхідно усунути.

5. «Ухилення від податків досягло масштабів епідемії» (Patriotic Millionaires)

Організація багатіїв «Патріотичні мільйонери», очолювана американкою Ерікою Пейн, опублікувала в Давосі лист, в якому попросила зробити для мільйонерів і мільярдерів податки вищими і справедливішими.

На думку авторів листа, поголовне ухилення від податків набуло масштабів епідемії і породжує «надмірну, дестабілізуючу соціальну нерівність».

Лист підписала 121 осіба, зокрема й спадкоємиця американської бізнес-імперії Disney Ебігейл Дісней, засновник африканської телекомунікаційної компанії Celtel Мо Ібрагім і британський кінорежисер Річард Кертіс.

6. «Всі відчувають, що завтра буде гірше, ніж сьогодні» (Джузеппе Конте)

Прем'єр-міністр Італії Джузеппе Конте повідомив на ВЕФ про термінову необхідність «лікувати наші глибокі соціальні рани». Жителі Південної Європи, за його словами, все більше страждають через свої доходи, соціальну нерівність та несправедливість. Тому європейським країнам потрібно радикально змінити правила, щоб повернути людям втрачені можливості.

«Відчуття розпачу поширюється. Навіть середній клас стикається з бідністю. Кожен відчуває, що завтра буде гірше, ніж сьогодні», – зазначив прем'єр-міністр Італії.

7. «Ми перемогли пораженство» (Сіндзо Абе)

Прем'єр-міністр Японії Сіндзо Абе поділився хорошими новинами. Він розповів на ВЕФ, що п'ять років тому населення його країни перебувало в розпачі через стагнацію економіки і через те, що населення швидко старіло та скорочувалося. У державі панував песимізм і пораженство.

Однак все змінилося, і тепер Японія – країна, рухома надією. За твердженням Сіндзо Абе, спрацювали такі економічні стратегії, як «Вуменоміка» (стимулювання жіночого праці) і «Товариство 5.0» (побудови суперінтелектуального цифрового суспільства). Японія також запросила 340 000 кваліфікованих робітників з-за кордону. Це оживило економіку і повернуло оптимізм громадянам.

8. «ШІ за значимістю для людства перевершує вогонь або електрику» (Сундар Пічаї)

Керівник холдингу Alphabet та інтернет-гіганта Google, що належить цьому холдингу, Сундар Пічаї описав на ВЕФ, наскільки важливий для людства штучний інтелект (ШІ), що розробляється його компаніями, і вказав на загрозу його перетворення на потужну зброю.

«ШІ – один з найзначущих винаходів, над яким ми працюємо як людство. Він більш значущий, ніж вогонь чи електрика», – заявив у Давосі Сундар Пічаї.

ШІ має потенціал для поліпшення життя мільярдів людей. Він повинен прискорити інновації, здешевити виробництво, допомогти в боротьбі з раком. Однак людству потрібно приготуватися до можливих зловживань – від дипфейків до тотального контролю держав над своїми громадянами. На переконання Сундара Пічаї, світу необхідно встановити правила використання ШІ і регулювати їх на міжнародному рівні.

9. «Світу потрібні лідери нового типу – емпати» (Джасінда Ардерн)

Виклики, з якими зараз зіткнувся світ, вимагають лідерів нового типу – не комбатантів з минулого, а емпатів. Цю думку висловила на ВЕФ глава уряду Нової Зеландії Джасінда Ардерн, наймолодша жінка – прем'єр-міністр.

«Такі проблеми, як зміна клімату, змушують нас дивитися за межі наших національних кордонів. Ми повинні думати над вирішенням цих проблем колективно, бути емпатичними, навіть якщо ці проблеми не зачіпають особисто нас – і так відбувається в Новій Зеландії. Ми емпатичні до націй, які опинилися на передньому краю боротьби з підвищенням глобальної температури», – заявила Джасінда Ардерн.

Іншими глобальними проблемами, за її словами, стали торговельні війни і «безпрецедентна стагнація зарплат», що підриває стандарти життя більшості людей і підживлює популізм.

10. «Капіталізм, яким ми його знаємо, мертвий» (Марк Беніофф)

Американський мільярдер, який очолює компанію з розробки CRM-систем Saleforce, Марк Беніофф виступив на ВЕФ із суперечливою заявою про смерть капіталізму.

За його твердженням, нещодавно була пройдена «переломна точка», і компанії перестали фокусуватися виключно на максимізації прибутків для своїх акціонерів. Тепер бізнеси стурбовані поліпшенням своїх спільнот. І в цей новий моральний капіталізм течуть інвестиції.

Бізнеси Марка Беніоффа, за його словами, борються за своїх співробітників, які стикаються з дискримінацією. Вони також допомагають безхатченкам і беруть участь у глобальній ініціативі з висадження трильйона дерев.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло