Discuss Discuss
Феномен Clubhouse: чому українці готові платити шалені гроші за приєднання до соцмережі

Феномен Clubhouse: чому українці готові платити шалені гроші за приєднання до соцмережі

Які шанси у стартапа втримати аудиторію та стати прибутковим бізнесом

Этот материал также доступен на русском
Феномен Clubhouse: чому українці готові платити шалені гроші за приєднання до соцмережі
Фото: pixabay

«Продам запрошення до Clubhouse», – лише на українському Оlx вже сотні таких оголошень. Ціни – від 149 грн до 15 000 грн. Схожа картина й на «світовому ринку». Користувачі платформи продають інвайти через eBay, Twitter, Idle Fish тощо від $15 до $800. Натомість покупці отримують доступ до міксу радіо та Zoom. Чим викликаний такий ажіотаж? Які «магніти» спровокували вибухове зростання популярності соцмережі? Чи вдасться Clubhouse утримати користувачів після спаду хвилі хайпу? На ці та інші запитання шукав відповіді Mind.

10 фактів про Clubhouse

 • Це соцмережа без звичних нам текстових постів, фото, відео, коментарів, лайків тощо. Лише аудіо. Картинки та літери використовуються лише для аватарки, опису профілю, «кімнат» і календаря з темами бесід.
 • Користувачі в реальному часі спілкуються в «кімнаті», у яку можуть «зайти» до 5000 слухачів і/або співрозмовників.
 • Записувати бесіди заборонено. Хоча вже були «зливи». Наприклад, спіч Ілона Маска викладено в YouTube.
 • Наразі Clubhouse доступний лише користувачам IOS. Версію для Android обіцяють запустити згодом.
 • Стати членом «клубу» можна лише за запрошенням його дійсних членів.
 • Творці застосунку – колишні співробітники Google Пол Девісон і Роган Сет. Clubhouse стала третьою спробою Девісона запустити успішний стартап. Перші два проєкти – Highlight і Shorts – провалилися.
 • Соцмережа «стартувала» менше року тому – у квітні 2020-го. Зараз у застосунку близько 10 млн завантажень в App Store. Вибухове зростання аудиторії (майже в 17 разів) сталося протягом останніх двох місяців. «Лише за останні 14 днів кількість користувачів у світі зросла на 5 млн людей. З них 120 000 припало на регіон СНД», – уточнює СЕО Digital Fox Agency Микита Коваленко.
 • У січні 2021 року Clubhouse став «єдинорогом», отримавши оцінку в $1 млрд. Для порівняння: в травні 2020-го соцмережа оцінювалася в $100 млн.
 • За даними Backlinko, інвесторами стартапу вже стали понад 180 «ангелів», компаній і венчурних фондів. Одним із перших у проєкт вклався Andreesen Horowitz.
 • У Китаї Clubhouse вже заборонений за неполіткоректні теми.

Чим викликане вибухове зростання? Сплеск інтересу до Clubhouse пов'язаний із нещодавніми виступами на платформі Ілона Маска, Марка Цукерберга та інших знаменитостей. Однак це не єдина причина злету популярності цього, на перший погляд, вузьконішевого продукту, вважають опитані Mind спікери.

«Вузьконішевим може здатися лише функціонал Clubhouse. Він дійсно обмежений і невеликий. Якщо ж подивитися на завдання комунікації або спілкування людей ширше – це голосові повідомлення. ЦА – всі люди, які вміють розмовляти. Це великий, точніше гігантський ринок», – вважає СЕО Skykillers, резидент Reactor Юрій Качкарда.

«Ще професор Альберт Мейєрабіан виокремив правило «7–38–55» для досягнення мети спілкування. І в ньому голосу належить 38%. Люди зазвичай формують враження про інших на основі їхніх голосів. Гадаю, Clubhouse використовує людський голос як потужний стимул і знає, що з його допомогою можна інтенсивніше спровокувати масові реакції. Люди дуже сприйнятливі до звуків. У деяких випадках візуальний образ чи фото коштує тисячі слів, в інших – висловлена ​​думка може вплинути в тисячі разів сильніше», – вважає СЕО ChangeImpulse Ірина Чернишова.

За словами керуючого партнера венчурного фонду GR Capital Максима Філіппова, нішевість у світі соцмереж «тягне» на мільйони активних підписників. «Можна провести аналогію з раннім розвитком інтернету: спочатку з'являлися портали, а потім – ніші. Так і тут, умовний Facebook для всіх варіантів соціальної взаємодії заточити не вийде – тому почали оформлюватися ніші. Спочатку для фото і відео (Instagram, TikTok тощо), тепер – для аудіо», – пояснює Філіппов.

На його думку, вибухове зростання Clubhouse пояснюється комбінацією декількох чинників:

 • Вдала свіжа ніша, якої раніше не торкнулася соціальна складова. У тому ж Zoom або подкастах усе заточено на передачу контенту в один бік, а не на обмін.
 • Псевдозакритість або клубність мережі завдяки системі інвайтів.
 • Підключення до маркетингу Andreesen Horowitz на ранній стадії.
 • Tailwind від локдауну: багато користувачів сидять удома та готові пробувати щось нове.

«Говорячи про успіх Clubhouse, не можна забувати про постійне зростання популярності аудіоподкастів на всіляких платформах в останні кілька років. Чому вони вистрілили? Відносна простота в продукуванні та нижчий бар'єр сором'язливості (і перше, і друге в порівнянні з відео). Плюс виросло та стало економічно активним покоління, для якого спілкуватися у форматі текстових повідомлень, – довго, нудно й навіщо. Набагато швидше і зручніше відправити голосове повідомлення. І це покоління фактично не мало своєї соцмережі. Вони жили в месенджерах, де голосові повідомлення давно доступні. Поява такого формату була питанням часу», – пояснює експерт із діджитал-маркетингу та соцмереж, адепт Dataism Михайло Фідченко.

На його думку, насамперед ажіотаж спровокований відмінно побудованим маркетингом. «Створення штучного ажіотажу – це коли користувач не може просто взяти й отримати. Він готовий віддати гроші за інвайт, щоб бути актуальним, у контексті. Є такий термін early adopters – «вранішні пташки». Вони не можуть пропустити «новинку», чого б це їм не коштувало. Знаю пару людей, які купили iPhone лише заради того, аби встановити Clubhouse. Також спрацювало те, що засновники насамперед роздали інвайти селебріті з різних сфер: спортсменам, артистам, венчурним капіталістам, стартаперам, інвесторам тощо. «Жартуєш? Ілон Маск у якійсь новій соцмережі, крім Twitter? Я хочу туди, на всі 100!». Ще одним стимулом став тролінг і навіть хейт Clubhouse в інших соцмережах. До речі, найчастіше хейтять користувачі Android. Почекаємо, якщо вірити вакансіям на сайті розробника, скоро Clubhouse з'явиться і для Android», – пояснює Фідченко дію «магнітів».

Як зростає українська «діаспора»? СЕО Skykillers припускає, що наразі в Clubhouse близько 50 000 користувачів із нашої країни, активних – близько 10 000. «Але ці цифри нічого не означають, оскільки аудиторія може зростати кратно. Один із наймасовіших ефірів, на якому мені вдалося побувати, зібрав близько 1000 осіб. А з приводу оголошень про продаж інвайтів в Україні, гадаю, це – лише частина тролінгу для привернення уваги. Упевнений, ніхто не купуватиме запрошення за 15 000 грн. Отримати його можна безкоштовно, звертайтеся», – каже Качкарда.

Одна з найбільших «кімнат» – створений близько місяця тому Ukrainian House. Його Facebook-сторінка вже налічує понад 6300 підписників. Щовечора о 21:00 організатори запускають The Ukrainian Show. Спікерами вже були Святослав Вакарчук, Олексій Гончарук, Кіра Рудик, Максим Нефьодов, Мустафа Найєм та інші.

«Розвитком цього ком'юніті займаються Нік Бєлогорський і Влад Грез’єв. Думаю, у них відмінні шанси залучити більшу постійну аудиторію.  Clubhouse у цій ніші наразі не має конкуренції, зокрема й в Україні», – розповідає Філіппов. Нік Бєлогорський поки що не відповів на уточнювальні запитання від Mind.

Експерт з комунікацій Михайло Шуранов вважає, що поки зарано судити про (не)успіх стартапу в Україні: «Якщо соцмережа стане успішною – буде період масового безкоштовного входу, якщо не злетить – ми про неї скоро забудемо. Точно не раджу купувати інвайт: за гроші правильне товариство не купиш, туди треба бути прийнятим, а не ввійти, щоб отримати право рівного спілкування».

Чи зможе Clubhouse стати ефективним інструментом просування в Україні? «Чи стане ця соцмережа такою ж масовою в Україні, як Facebook або Instagram? Скоріш за все, ні. Чи стане вона плейсментом, де можна «ловити» просунуту, платоспроможну аудиторію? Точно – так. Чи стане Clubhouse інструментом для публічних людей в Україні? Дуже б хотілося. Наші політики звикли «віщати» в односторонньому порядку, видаляти коментарі в соцмережах, ігнорувати повідомлення в директ, годувати ботів, які їх нахвалюють», – описує Михайло Фідченко.

За його словами, у Clubhouse усе це (наразі) неможливо: «Виходячи в ефір, ти маєш бути готовим до того, що в будь-який момент слухач підніме руку й поставить запитання, на яке доведеться відповідати. Отже, Clubhouse – це про рівень відкритості та прозорості. Найбільш просунуті й відкриті політики вже там. Зараз важливо, щоб у соцмережу зайшли гідні медіа, сильні журналісти, які зможуть модерувати дискусії та піднімуть їхній рівень», – каже Фідченко.

І уточнює, що фаундери топових стартапів з українським корінням вже в Clubhouse. «Ті, хто спирається на силу особистого бренду – в першу чергу. Дмитро Дублет, Владислав Чечоткін. Їх точно бачив. Інша річ, що зараз «усі побігли і я побіг». А що там робити? Навіщо побіг? Це час покаже. Особисто мені здається, що ті, хто звик якісно працювати з аудиторією в інших соцмережах – отримають додатковий майданчик із новим набором «фішок». Решта зможуть послухати розумних (і не дуже) людей і навіть поставити своє запитання без посередників. А бонусом стануть дейтинг, беттинг, нетворкінг, пітчинг, геймінг і навіть караоке зі стендап-камеді. Отже сміливо можна сказати, що з'явився ще один аргумент на користь обміну нирки на новий iPhone», – жартує спікер.

Микита Коваленко доповнює, що наразі в Сlubhouse немає класичних рекламних інструментів: «Але поки є хайп, там можна знаходити нових партнерів, використовувати платформу для розкрутки лідерів думок. Яскравих українських кейсів із продажу ще немає. Особисто я працюю над цим, але поки не можу поділитися всіма деталями. Можу лише сказати, що ми запропонували своїм клієнтам, зокрема й закордонним, ввести в Сlubhouse своїх медійних лідерів: топменеджерів або маркетинг-директорів. Їхня активність допоможе бренду достукатися до потрібної аудиторії, бути корисними», – пояснює СЕО Digital Fox Agency.

Михайло Шуранов розповідає, що зараз багато хто шукає альтернативу Facebook – канали для просування публічних людей. «Але мені здається, що для цього будуть більш затребуваними мережі, де є можливість створювати контент за клієнта. Я б ставив на відеоконтент. Особливо якщо потрібно адресувати меседж до молоді», – вважає він.

Які шанси стартапу втримати аудиторію та стати прибутковим бізнесом? Платформа наразі не монетизуються: там немає реклами, абонплати тощо. Фаундери туманно розповідають, як мають намір заробляти гроші. Цьогоріч вони хочуть почати тестувати варіанти монетизації, розглядають краудфандингову модель. Стандартні ж способи заробітку здатні відлякати частину аудиторії.

«Clubhouse – не перша соціальна мережа, яка стартувала без монетизації. Наприклад, TikTok досі не ввів платну рекламу з різних причин. Але на відміну від китайського TikTok в американському Сlubhouse, гадаю, незабаром з'явиться можливість запускати таргет або інші сервіси. Просунуті фахівці вже написали листи в Сlubhouse із проханням отримати доступ до бета-тестування рекламного кабінету», – розповідає Коваленко.

Успіх соцмережі залежатиме й від інших чинників. На думку Максима Філіппова, перші кроки Clubhouse були вдалими. Тепер же треба з «індиго-підлітка» перетворитися на самостійну та повноцінну дорослу людину. «Платформі належить розв’язати низку стандартних проблем: навчитися утримувати користувачів, реалізувати мультиплатформність, закрити дірки в безпеці, нормально забезпечити приватність, модерацію та багато іншого. Чи порадив би я інвестувати в Clubhouse? Будь-яка така рекомендація має базуватися на цифрах і умовах входу. Загалом ми в фонді тримаємося подалі від моделей без монетизації, також ми інвестуємо в пізні/зрілі бізнеси, тому на цій стадії інвестувати можна лише ті гроші, які ви готові безповоротно втратити», – говорить керуючий партнер GR Capital.

На думку співзасновника, креативного директора TABASCO Олександра Смірнова, Clubhouse популярний як і будь-яка мережа, у яку вклалися селебріті. «Всі хочуть погрітися в променях чужої слави, долучитися до «великих». Тому майбутнє платформи залежить від того, чи буде там комфортно «жити», акумулювати і – головне – монетизувати аудиторію зіркам. Обмежувач стартапу – його ж УТП, яка йде проти загальносвітового тренду: все майбутнє – у картинках, а Clubhouse – у голосі. За моїми відчуттями, соцмережа може зайняти нішу освітнього контенту, радіо для розумних, радіо TedX», – вважає Смірнов.

CEO Foxminded Software і Школи Маркетингу SMS Ельдар Нагорний пояснює: щопівроку з’являється модний популярний сервіс, який переживає вибухове зростання на хвилі хайпу. І щопівроку черговий такий сервіс безповоротно вмирає.

«Один із десяти затримується більш ніж на три роки в полі уваги користувачів. Один зі ста виживає та продовжує зростати. Саме таким став TikTok. Таким був Instagram. А до нього Facebook і Twitter. Чи стане таким Clubhouse? Складно поки сказати. З одного боку, він явно в сучасному тренді на онлайн-спілкування голосом. З іншого, хіба мало таких проєктів?! Продаж інвайтів, і, зокрема, роздача їх безкоштовно – безглузда дурість. Сервіс не має комерційних перспектив, якщо не стане відкритим для масової аудиторії. Як і перспектив для маркетингу особистого бренду або продукту, – вважає Нагорний і додає: – Потрібно почекати рік-два, перш ніж можна буде стверджувати, чи зуміє Clubhouse закрити хоч якусь потребу користувачів або так і залишиться модною іграшкою – своєрідним «Тамагочі для міленіалів».

Засновник n.cubator, директор Start Global, резидент Reactor.ua Дмитро Швець вважає, що зростання Clubhouse залежатиме від активності трьох «прошарків»:

 • early adopters;
 • інвесторів (якщо інвестиції зростатимуть, зростатиме й бажання перепродати актив, а отже – і розвивати соцмережу);
 • бізнесу, який використовуватиме Clubhouse як новий комунікаційний канал (наразі там конкуренція нижча, але й користувачів менше).

«Виклик для платформ – це завжди проблема «курка – яйце». Якісний контент – з одного боку, слухачі – з іншого. Бізнес точно піде тестувати нішу, а якщо зростатиме аудиторія – залишиться там. Основною ЦА, на мою думку, стануть молоді люди, що живуть у навушниках і багато пересуваються в транспорті», – каже Швець.

На думку СЕО Skykillers, у Clubhouse є шанси втримати аудиторію. «За проєктом вже стоять VC-фонди, які націлені не лише на компанію-єдинорога, а й на щось велике – підірвати наявні соцмережі та побудувати успішну нову. Наразі особливістю Clubhouse є доступ до аудиторії, яка неактивна в традиційних соцмережах, не пише або не створює блогів. І ця аудиторія – топлідери думок в індустріях VC, стартапи, креативні та IТ-індустрії. Потенціал для масштабування дуже простий: запустити продукт для Android, що дасть зростання мінімум у половину від наявного темпу», – зазначає Качкарда.

На його думку, драйверами платформи можуть стати кілька чинників: «Технічна реалізація можливості підвищення якості голосу та роботи з великим навантаженням даних (хто пам'ятає дельфіна з Twitter – мене зрозуміє), а також обмежений доступ до офлайн-івентів під час пандемії (чим довше ми житимемо на «дистанційці», тим більше шансів має Clubhouse перетягнути івенти на себе)».

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті