Захворіло у світі
134,719,328
Померло у світі
2,915,972
Вилікувалось у світі
76,537,874
Захворіло в Україні
1,841,137
Померло в Україні
36,779
Вилікувалось в Україні
1,405,826
Розумні навантаження: як не забути і згадати

Розумні навантаження: як не забути і згадати

Які підказки містить книга «Тренуй свою пам’ять» Рюта Кавашіма

Этот материал также доступен на русском
Розумні навантаження: як не забути і згадати

Ви довіряли їй усе своє життя, як найкращому другові. Найзаповітніше, найпотаємніше. Щедро ділилися і хорошим, і не дуже, сподіваючись, що не підведе. А вона останнім часом стала поводитись незрозуміло, зникати, підставляти підніжки. Хто вона, оця місіс Невдячність? Вона – ваша пам’ять.

Бекґраунд. 62-річний автор книги Рюта Кавашіма – японський нейрознавець, фахівець із томографії мозку, відомий ще й своєю участю у розробці серії розвиткових відеоігор для людей похилого віку Brain Age.

Він закінчив медичний факультет університету Тохоку і зараз працює в ньому професором. А ще він співпрацював з Каролінським інститутом у Швеції і загалом вважається провідним японським спеціалістом із томографії мозку. Він досліджує функціонування мозку, зокрема, і в частині емоцій, мови, запам’ятовування та загалом пізнання.

Автор популярний у світі, а книги його читають не лише ті, хто не забув ще, як читати. Професор запропонував легкий спосіб тренування мозку та перевірки його віку за допомогою п’яти видів тестів. 

«Перевір стан свого мозку та розпочни ефективні тренування!» – закликає він у передмові, виокремлюючи дві мети своєї книги: дізнатися вік свого (тобто вашого) мозку і з’ясувати, як тренувати свій мозок  щодня.

Оригінальна назва: «Train Your Brain: 60 Days to a Better Brain».

Видавництво: Фабула.

Наклад: 2 000 примірників.

Сюжет. Із розвитком інформаційних технологій наш мозок став не міцнішати, а, навпаки, слабшати. Чому так?
«Коли у нас з'явились комп’ютери та мобільні телефони, жити стало легше та зручніше, і необхідність розумових здібностей стала виникати все рідше», – пояснює це непривабливе явище професор Рюта Кавашіма.

Згідно з новітніми дослідженнями, префронтальна кора головного мозку людини – так звана «виконавча частина» мозку – під час сидіння за комп’ютером майже не функціонує.

Окрім того, навіть процес приготування їжі, за яким із давніх давен закріпився імідж стимулятора роботи мозку, не дає тут ради. Бо цей процес також скоротився до натискання кнопки мікрохвильової печі чи мультиварки. Від цього рукам стало легко, а голові важко, бо, виявляється, спрощення сприяє деградації.

«Цілком можливо, що ХХІ століття стане століттям розумових розладів. Щоб цього уникнути, необхідно тренувати мозок, свідомо використовуючи його префронтальну кору», – радить автор книги. І з цим насправді треба щось робити, адже в такому майбутньому людства нічого хорошого.

Рюта Кавашіма у книзі радить комплекс вправ тривалістю 5–10 хвилин на день, які багато часу не заберуть, зате розум прокачають добряче, ніби хороший тренажер.

Що треба робити? Наприклад, згадати, чим займався вчора, уголос прочитати колонку в газеті, згадати правильне написання слова, пройти тест на запам’ятовування чисел, пройти лабіринт для орієнтації в просторі  тощо. Представлені в книзі й первинна оцінка мозку, й тренування його, і фіксація результатів тесту та загалом тест-перевірка, яка, наприклад, передбачає вголос називання кольорів слів.

Добре стимулюють префронтальну кору головного мозку ще й письмові вправи від руки. А ще – читання вголос.
«Швидке свідоме читання активізує префронтальну кору та попереджає розвиток забудькуватості. Результати експериментів показують: якщо здорова людина буде виконувати цю вправу щодня, то за місяць її пам’ять покращиться приблизно на 20 відсотків», – зазначає автор.

Книга містить результати перевірки віку мозку після кожного тижня тренувань з можливістю позначати на графіках результати тестів.

«Оскільки тренування мозку займає небагато часу, важливо робити його регулярно. Мета – займатися щодня по 5–10 хвилин, щонайменше – 5 днів на тиждень. Не потрібно проводити довготривалі тренування. Регулярні зусилля підтримають мозок у бадьорому стані. Проте необхідно уникати перевтоми. Якщо ви погано почуваєтеся – зробіть перерву», – радить професор Кавашіма.

А ще він радить працювати зранку, бо мозок у цей час працює енергійніше. Активізувати його може допомогти приготування їжі, – це засвідчують дані оптичного топографа. Наприклад, якщо займатися приготуванням їжі протягом трьох місяців, покращиться пам’ять та розумові здібності, а також, як не дивно, навіть стан шкіри.

Головне у всьому цьому процесі – мужньо витримати період плато: це коли люди здаються, бо не можуть отримати кращих результатів, на які сподівались. Але – терпіння і ще раз терпіння, і неодмінно настане той момент, коли здібності значно покращаться.

Професор Кавашіма не вітає телевізор. «Річ у тім, що якого б жанру передачу ви не дивились, активність префронтальної кори в цей час знижується до стану, який спостерігається під час сну. А ось спілкуватися з людьми, готувати їжу і сміятися корисно для укріплення душевного та фізичного здоров'я, оскільки ці заняття активізують префронтальну кору головного мозку».

Словом, варто прислухатись до того, хто зазирнув у наші мозкові лабіринти.

Вам сподобається, якщо: Книга чимось схожа на робочий блокнот, і в цьому є певний сенс, адже тренування мозку – це і є робота, і треба робити її правильно.

У книзі багато кольорових ілюстрацій, ніби в шкільних підручниках. Серед них, наприклад, ілюстрації мозку, який розв’язує прості й складні приклади, який читає вголос і про себе, з разючими відмінностями в зображенні. І навіть є фото пристрою, який зафіксував це все.

Багато в книзі тестів та завдань, і це нагадує навчальний процес. І це правильно, важливо завжди вміти навчатися, мозок таке любить, хоч може спочатку й опиратися.

Вам не сподобається, якщо: Усі завдання надруковано прямо тут, у книзі, і це трохи незвично для просунутої людини, яка звикла до Гугла та екселівських таблиць.

Часто тут трапляються й повтори, ніби автор і сам забув, про що раніше говорив, або ж уявив, що це могли забути ті, для кого він говорив.

Головна причина прочитати: «Останні дослідження мозку показали, що в людей, які тренувалися протягом трьох місяців, покращилася провідність синапсів, та значно збільшилася кількість нейронних зв’язків», – підсумовує професор Кавашіма.

Що ж нам треба робити, аби найбільше активізувати префронтальну кору? Читати, писати і рахувати (працюючи зі знаками, мозок активізується); спілкуватися («Розмовляти з ким-небудь, працювати в колективі, відпочивати, мандрувати – подібні заняття активізують префронтальну кору та покращують роботу мозку в цілому. Саме тому для збереження здоров’я мозку людині дуже важливо спілкуватися з іншими людьми»); робити щось руками (готувати їжу, малювати, шити, писати, створювати щось – наявність мети також активізує префронтальну кору).

Але найважливіше для підтримання здоров’я мозку – жити насиченим життям із ясною головою, скільки б вам не було років!

У тому ж дусі:

Пам’ять без обмежень. Потужні стратегії запам’ятовування. Кевін Горслі

Автор книги Кевін Горслі – професійний лектор з міжнародним визнанням, тренер з мотивації і креативного мислення. А ще він – кількаразовий рекордсмен із запам’ятовування.

Про нього розповідали The Oprah Magazine, Time, Forbes та загалом численні телевізійні й радіо шоу.
І як часто буває з уславленими людьми, він на собі відчув те, про що написав: його дитинство та юність позначились важкою хворобою – дислексією.

Але не минуло й 10 років по закінченню школи, як Горслі побив світовий рекорд із запам’ятовування перших десяти тисяч цифр числа Пі. Пропоновані ним інструменти, стратегії та вправи з тренування пам’яті допомагають працювати ефективніше, розкривають творчий потенціал, підвищують ерудицію.

«Дехто вважає, що в епоху Інтернету пам’ять нікому не потрібна. Та, як сказав Кен Дженнінгс: «Щоб прийняти рішення, потрібні факти. Якщо вони будуть у вас в голові, ви зможете ними вільно оперувати. Якщо ж вони ховатимуться в Інтернеті, ви не зумієте миттєво зробити правильний вибір», – твердить автор. І тут не посперечаєшся.

Прокачай свою пам'ять. Цікаві вправи для тренування. Гарет Мур

Автор книги Гарет Мур – відомий британський автор популярних бестселерів про можливості людського розуму та головоломок для дітей і дорослих. Він також є творцем онлайн-тренажера для мозку «Brained Up». Свідченням затребуваності його праці є хоча б той факт, що книги Мура видані 35 мовами світу, а тираж англомовних видань сягає мільйонів примірників.

«Якщо ви навчитеся, якнайліпше використовувати свою пам’ять, це збагатить ваше життя», – пише автор у передмові. І щедро насичує книгу щоденними вправами для пам’яті, результатами найновіших досліджень, загалом демонструє, як можна легкими кроками прийти до великих результатів.

Тут і запам’ятовування паролів, і PIN-кодів, і навіть текстів публічних виступів. Автор обіцяє очевидний ефект за півтора місяця.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті