Голлівудські пристрасті: як американська кіноіндустрія впливає на енергетику та екологію

Голлівудські пристрасті: як американська кіноіндустрія впливає на енергетику та екологію

Що спільного у інвестицій в екшени й уран, і до чого тепер готуватися «Нафтогазу України»

Этот материал также доступен на русском языке
Голлівудські пристрасті: як американська кіноіндустрія впливає на енергетику та екологію
Фото: depositphotos.com

Між Києвом і Лос-Анджелесом, де розташований Голлівуд, – понад 10 000 км. Але відстань не заважає американській кіноіндустрії впливати на політичний порядок України та інших країн, де дивляться американські фільми. Режисери, сценаристи, актори своїми талантами здатні ставити соціальні орієнтири бізнесу та суспільству, навіть якщо не вбачають у цьому своєї мети. А публічна активність знаменитостей здатна трансформувати світогляд тих, хто визнає авторитет їхньої думки з конкретної проблеми.

Боротьба зі зміною клімату – одна з таких резонансних тем, яка останніми роками у всіх на слуху.

Mind проаналізував, як голлівудська «фабрика мрій» будує відносини з великим бізнесом, змінює попит на енергоринках і впливає на апетити інвесторів, які прагнуть максимізувати прибуток.

Історія кохання

Із середини минулого століття компанії із самих різних галузей – від виробників безалкогольних напоїв до власників нафтогазових родовищ та енергетичних мереж – приїжджали в Лос-Анджелес, сподіваючись розбагатіти на кінобізнесі, підвищити свій престиж і впливати на уми людства. Серед таких гравців були, наприклад, General Electric, Gulf & Western, Coca-Cola. Але майже всі «чужі» втекли з міста в Каліфорнії, зазнавши поразки.

Тому кіновиробники часто називають зовнішнє фінансування «поганими грошима». Але ризики не зупиняють бізнес.

Останню резонансну операцію було закрито наприкінці травня цього року. Нью-йоркський хедж-фонд Anchorage Capital Group, найбільший акціонер MGM Holdings, отримав близько $2 млрд прибутку внаслідок продажу знаменитої кіностудії, яка знімала фільми про Джеймса Бонда. Придбала її Amazon.com.

Разом з іншими інвесторами Anchorage понад десять років сподівався на таку можливість. Роки очікувань були  винагороджені вигідною угодою з компанією Джеффа Безоса на суму близько $6,5 млрд, плюс близько $2 млрд пішло на погашення боргу кіностудії MGM. 2010 року покупка її акцій коштувала Anchorage менш ніж $500 млн.

Судячи з давньої історії відносин, капіталісти зі світу кіномистецтва завжди готові до несподіваних поворотів у дружбі з корпоративною Америкою.

Змінюється лише соціальний порядок денний нових угод, який диктують популярні зірки кіно. Тому видання The Hollywood Reporter здатне вважатися вагомим джерелом інформації про вигідні інвестиції для ділків з Волл-Стріт не менш, ніж професійні доповіді ринкових аналітиків або публікації в The Wall Street Journal.

Наприклад, останніми роками Голлівуд активно виступає проти викопного палива, глобального потепління та всіляко просуває «зелену» енергетику. Актриса Джейн Фонда регулярно проводить мітинги проти нафтогазових компаній, підтримуючи Демократичну партію і уряд Джо Байдена в боротьбі зі зміною клімату.

Голлівудські знаменитості впливають також на інфраструктурні проєкти й успішно блокують будівництво трубопроводів, об'єднуючи свої зусилля з громадськими активістами.

Очевидно, це заважає компаніям, орієнтованим на максимізацію прибутку. Але також інформаційний порядок денний американської «фабрики мрій» диктує несподівані перспективи для бізнесу в енергетиці.

З Голлівуду – у мирний атом

Угода, внаслідок якої хедж-фонд Anchorage продав Джеффу Безосу акції легендарної кіностудії MGM, збільшила його цьогорічну прибутковість з 8% до 18%. Такий поворот дозволив фінансистам замахнутися на вельми специфічний бізнес в атомній енергетиці, пов'язаний з ураном.

Газета WSJ повідомила 10 червня, що за порівняно невеликий період часу Anchorage зміг придбати кілька мільйонів фунтів ядерного палива, роблячи ставку на зростання його вартості після десятирічного спаду. Ці обсяги перетворили фонд у помітного гравця на ринку, де традиційно задають тон гірничодобувні компанії, спеціалізовані трейдери та власники атомних електростанцій.

Інша незвичайна обставина угоди, яка викликала ажіотаж, –  інвестиції фінансової фірми, яка працює з корпоративними боргами, у реальні запаси урану. «Ринок ядерного палива вважається досить небезпечним, і він набагато менше, ніж ринки нафти або золота. Хедж-фонди переважно  використовують фінансові інструменти. А зараз ми бачимо все більше прикладів, як компанії, що керують капіталом, виходять на езотеричні ринки в пошуках прибутку на тлі падіння прибутковості облігацій», – зазначає співрозмовник WSJ.

Через суворі правила зберігання урану торгівля, як правило, не пов'язана з його переміщенням по всьому світу. Замість цього фірми набувають право власності на паливо, яке зберігається в спеціальних бочках на трьох переробних підприємствах у Франції, Канаді та США. Публічно про такі трансакції не повідомляється.

У 2000-ні роки інвестори активно вкладалися в уран. Це сприяло стрибку цін, який досяг піку до 2007 року. Більша частина коштів пішла з ринку або під час фінансової кризи 2008–2009 років, або після аварії на японській АЕС «Фукусіма-1» у 2011-му, яка обвалила попит на ядерне паливо.

Anchorage робить ставку на те, що зможе вигідно продати уран власникам атомної генерації через кілька років, коли на ринку замість нинішнього надлишку виникне дефіцит пропозиції. Це може принести фонду приблизно 5% річних.

Попри те, що володіння ураном пов'язане з небезпечними аварійними ризиками, інвестори сподіваються на відновлення цін, орієнтуючись на популярні тренди, які задає кліматична політика та повсюдна активність борців із глобальним потеплінням.

Бізнес очікує, що зусилля зі скорочення споживання викопного палива сприятимуть будівництву нових атомних електростанцій – вони залишають мінімальний карбоновий слід. Тому велика ймовірність, що акції урановидобувних підприємств у перспективі принесуть своїм власникам чималий прибуток. За останній рік на Лондонській фондовій біржі вони вже зросли в середньому на 31%.

А гроші де?

Видобуток викопного палива зберігає свою привабливість для інвестицій і обіцяє чималу вигоду. На перший погляд, це здається нереальним припущенням, адже боротьба зі зміною клімату набирає обертів, а популярність ВДЕ зростає. Але дані з останнього звіту Міжнародного енергетичного агентства говорять про зворотне. 

Аналітики МЕА прийшли до висновку: фінансування нафтогазових проєктів у світі продовжує розвиватися, незважаючи на оптимізм з приводу майбутнього «зеленої» енергетики. Тому кліматична нейтральність до 2050 року, про яку заявляють провідні компанії та країни, при докладному аналізі виглядає нереальним досягненням.

Ба більше, інвестиції в викопне паливо мають тенденцію до збільшення. Тому що нафта, вугілля та природний газ, як і раніше, залишаються головними енергоресурсами, що здатні забезпечити зростання добробуту держав і компаній. Особливість лише в тому, що зараз на тлі глобальної кризи, викликаної пандемією, відбувається посилення ролі національних компаній на ринку, в активи яких перетікають гроші та ресурси від транснаціональних корпорацій.

Не виправдовує поки стратегічних очікувань і облік ESG-факторів на нафтогазовому ринку при адаптації інвестиційного портфеля до кліматичної політики. Видобувні компанії, які вкладають кошти в розвиток технологій декарбонізації та «зелену» енергетику, визнають, що в багатьох випадках із часом отримуватимуть більш низькі норми прибутку, ніж традиційні інвестиції у викопне паливо.

Оцінка приватного інвестиційного співтовариства Energy Income Authority показала, що найбільші нафтогазові компанії, які реалізували різні ініціативи в сфері ESG, не продемонстрували жодних переваг у порівнянні з тими, хто проігнорував цей тренд. Фактично існує невелика негативна кореляція ESG із прибутковістю.

Голливудские страсти: как американская киноиндустрия влияет на энергорынки

Аналіз містив дані зі звітності таких гравців, як BP, Chevron, ConocoPhillips, Equinor, Exxon Mobil, Gazprom, Occidental Petroleum, PetroChina, Phillips 66, Suncor, Total та інших.

Що нам із того?

Такий розклад вигідний Україні та бізнесу держхолдингу «Нафтогаз». Планується, що частина акцій компанії «Укргазвидобування», яка входить у його структуру, буде реалізована через біржу.  

Існують передумови, що інвестори будуть готові оцінити її вартість вище, ніж можна зараз припустити, якщо орієнтуватися виключно на популярний у дискусіях тренд про визначальну роль відновлюваної енергетики.

Інший момент пов'язаний із перспективами транзиту російського газу через нашу країну. На привабливість українських газопроводів для «Газпрому» впливає не лише політика, а й ринкова ситуація. Якщо попит на природний газ в Європі зростатиме, то Україна зможе більше заробити на його транспортуванні після завершення чинного контракту з «Газпромом» у 2024 році – звичайно, якщо буде підписано нову угоду. 

Стараннями Голлівуду «зелені» технології набувають більшої популярності на ринку. Але це відбувається не настільки швидко, як представляють зірки кіно та кліматичні активісти у своїх гучних виступах. Тому можна очікувати, що роль природного газу, який вважається найчистішим викопним паливом, в умовах енергопереходу буде посилюватись.

Більше корисної інформації, новин та аналітики про світовий енергетичний ринок – на каналі Світлани Долінчук. Читайте тут про головні тренди в енергетиці та торгівлі енергоресурсами, нові технології в нафтогазовій галузі, енергопереході та декарбонізації.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.ua
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло