Пані посол Великої Британії: «На тотальну корупцію британський бізнес в Україні не скаржиться»

Пані посол Великої Британії: «На тотальну корупцію британський бізнес в Україні не скаржиться»

Мелінда Сіммонc – про інтерес підприємців до українських проєктів та перспективи інвестицій у нашу економіку

Этот материал также доступен на русском языке
Пані посол Великої Британії: «На тотальну корупцію британський бізнес в Україні не скаржиться»
Фото: Посольство Великої Британії в Україні

Mind продовжує спілкуватися з послами різних держав в Україні. Мета проєкту – показати вітчизняні перспективи на міжнародній арені та місце нашої країни в глобальній економіці. Ми зосередилися на питаннях бізнес-інтересів, можливостях для співпраці та їхній реалізації підприємцями двох країн, а також на привабливості України для іноземного капіталу.

У 2020 році Велика Британія стала другою після Швейцарії країною за обсягами прямих іноземних інвестицій, вкладених в Україну. А за об’ємами накопичених прямих інвестицій (залишки), вона є третім за розміром інвестором в українську економіку після Кіпру й Нідерландів – із загальним обсягом інвестицій у 2020 року $3,53 млрд, свідчить статистика НБУ.

«Багато проблем, з якими стикається британський бізнес, залишилися без змін. Британські компанії продовжують свою роботу в Україні та загалом кількість бізнесів, що зацікавлені в інвестуванні чи веденні торгівлі з Україною, збільшується. Водночас проблеми, з якими вони стикаються, зазвичай ті  самі та пов’язані з корупцією», – каже надзвичайний і повноважний посол Великої Британії в Україні Мелінда Сіммонс.

Вона розповіла Mind про динаміку британських капіталовкладень і те, з якими ще складнощами стикаються інвестори, працюючи в Україні.   

–  Можете навести приклад, з якою із форм корупції зіткнулись інвестори?

– Я не називатиму конкретні приклади компаній. Проте можу посилатися на дослідження Європейської Бізнес Асоціації, проведені серед міжнародних (зокрема, британських) компаній. А також надати приклади зворотного зв’язку, які отримую від них безпосередньо.

Ці компанії стикаються з такими проблемами як, наприклад: необґрунтовані вимоги щодо погашення заборгованості за податки, які раніше від них не вимагалися, звинувачення в монопольному становищі з боку Антимонопольного комітету (АМКУ); звинувачення у зловживаннях, які не мають під собою підґрунтя, та бездіяльність правоохоронних органів у питаннях захисту законних інтересів. Коли ж компанії звертаються до суду, то незавершеність реформи системи правосуддя призводить до того, що почасти вони можуть не знайти там справедливості.

Пані Посол Великої Британії: «На тотальну корупцію британський бізнес в Україні не скаржиться»

Фото: Посольство Великої Британії в Україні

Але зазначу, що минулого року Верховний Суд ухвалив рішення не на користь АМКУ у справі, у якій компанії, включно з британськими, були звинувачені в монопольному становищі на ринку цигарок. Це позитивне зрушення. Однак хочу наголосити, що цих проблем не має бути взагалі. Якщо ж вони виникають, то такі питання повинні вирішуватися в українських судах відкрито, справедливо та точно швидше.

– Ви акцентували, що з боку наших контролюючих органів є несправедливе ставлення до британського бізнесу. Приклади?   

– Така ситуація існує не лише стосовно британських компаній, а взагалі щодо іноземного бізнесу, який працює в Україні. Мені відомо про два випадки, коли в нафтогазовому секторі та тютюновій галузі, де діяли одночасно іноземні й українські компанії, звинуватили в монополізмі чи несплаті податків і притягнули до відповідальності лише іноземних (зокрема, британських) підприємців. До речі, одна з цих справ ще й досі в суді, по іншій – вже є рішення, хоча її розгляд і тривав практично увесь час, поки я тут (майже два роки).

– В Україні є народна приказка, яка серед місцевого бізнесу стала аксіомою: «Не помажеш – не поїдеш». Дійсно, деякі посли іноземних держав заявляють, що в Україні з підприємців вимагають хабарі задля вирішення певних питань. Британські підприємці скаржаться в посольство на такі «особливості» бізнесу по-українськи?  

– Ні, я не чула жодних подібних прикладів. Вони б підняли це питання в розмові зі мною, бо у Великій Британії хабарництво є нелегальним і карається законом, зокрема і пропозиції хабаря посадовцям іноземної держави.

Але, що мені розповідав британський бізнес в Україні, так це те, що надмірна адміністративна бюрократія може значно ускладнити такі речі, як наймання працівників, оподаткування, отримання певної документації чи дозволів на планування тощо. Проте, можливо, такими натяками нашим підприємцям дають зрозуміти: якщо «підсолодити», справи підуть швидше.

Але я знаю, що Кабмін у курсі ситуації, прем’єр-міністр зробив багато для уникнення цього. Також в Україні функціонує урядова агенція UkraineInvest, яка допомагає іноземним інвесторам і бізнесам розібратися в хитросплетіннях бюрократії, та готова втрутитися, якщо потрібно. Я сама направляла декілька британських компаній до UkraineInvest, і чула про те, як вони допомагали компаніям з інших країн. Дуже добре бачити такі зміни.

– Раніше британські компанії в Україні нарікали на свавілля податкових структур, перевищення повноважень місцевими відділами прокуратури (несанкціоновані перевірки). Такого роду проблеми пішли в минуле чи розрослися?

– За два роки моєї каденції, ці питання зі мною наші бізнесмени не порушували. Та це не означає, що подібних проблем немає. Просто є глобальніші питання, на яких сфокусовані британські підприємці.

Звісно, мені загалом відома проблема несподіваних перевірок силовими структурами. Великий бізнес зі мною це питання не обговорював, але я чула, хоча й не напряму, про подібні поодинокі випадки на рівні малого бізнесу. Хоча про це й говорять, як про певну тенденцію, проте я не можу назвати це найбільшою проблемою, з якою стикається бізнес. Йдеться, імовірніше, про декілька окремих випадків, про які я чула.

– Скільки в Україні зараз офіційно зареєстрованих британських компаній?

– Близько 330 – це за даними Міністерства юстиції України. Проте майже напевно, що насправді їх більше. І за минулі роки їхній приріст був суттєвим, зважаючи на найвищі в історії показники двосторонньої торгівлі у 2019 році та підписання нової Угоди про стратегічне партнерство між нашими країнами.

Пані Посол Великої Британії: «На тотальну корупцію британський бізнес в Україні не скаржиться»
Фото: Посольство Великої Британії в Україні

Якщо говорити про структуру – це змішаний портрет у плані місцезнаходження компаній, їх розмірів, секторів економіки. Проте, за даними Держстату, основні сфери, куди спрямовані британські інвестиції, – це переробна галузь, фінансові та страхові послуги, нерухомість, готельний бізнес.

– Які британські бізнеси інвестували в Україну ще з початку її незалежності й працюють тут досі? 

– Знаю, що в Україні давно діють такі компанії, як Glencore – англо-швейцарський холдинг, який  володіє сільськогосподарськими активами та є одним із найбільших українських експортерів ячменю й кукурудзи, British American Tobacco, власник тютюнової фабрики «Прилуки» й Imperial Tobacco, власник Київської тютюнової фабрики, що експортує продукцію до 40 країн.

– Які британські компанії вийшли на український ринок за останніх декілька років?

– Останніми роками Україну як потенційний ринок активно розглядають дедалі більше британських компаній у різних галузях. Нещодавні приклади  – The Body Shop, що відкрився у грудні 2020 року в Києві (британський бренд косметичної продукції), виробник шотландського лосося Label Rouge, компанія ECS (постачальник технології моніторингу державного кордону в реальному часі). А також – Vaultex, яка надає консультації і є однією з найбільших британських компаній, що здійснюють операції з готівкою (у жовтні 2020 року вона підписала угоду з Нацбанком України щодо консультування в фінансових проєктах. – Mind). Окрім цього, 2020 року на український ринок зайшло 5–8 британських компаній зі сфери сільськогосподарських технологій.

Пані посол Великої Британії: «На тотальну корупцію британський бізнес в Україні не скаржиться»

Новий поштовх ділова активність між нашими країнами отримала з підписанням Угоди про стратегічне партнерство та призначенням торгового представника прем’єр-міністра. Одне з головних завдань нашої торгової представниці баронеси Кетрін Меєр – це поглиблювати співпрацю в цих галузях. На жаль, досі вона не мала змоги відвідати Україну через пандемію, щоб ближче познайомитися із секторами української економіки, проте цього року питання візиту залишається на її порядку денному.

– Якщо говорити про міжрегіональну співпрацю, з якими нашими регіонами британці активніше хотіли б працювати?

– Я відвідувала Харків, Одесу, Херсон, Івано-Франківськ, Чернівці, Львів, Маріуполь. І всюди питала голів ОДА та мерів найбільших міст про те саме: які типи інвестування з Великої Британії були б доцільними, як виглядає місцеве управління, як вони сприяють залученню інвестицій. Їхні відповіді я передаю бізнесу.

Причому намагаюся зачіпати ті галузі, які можуть бути привабливими для регіону, куди їду, –  сільське господарство, туризм або щось інше. Наприклад, якщо регіон зацікавлений у розвитку туризму, то найбільша мережа готелів у світі – це британська InterContinental Hotels Group, яка вже представлена в Києві, але майже напевно може зацікавитися ідеями з розширення присутності в регіонах.

Пані Посол Великої Британії: «На тотальну корупцію британський бізнес в Україні не скаржиться»
Фото: Посольство Великої Британії в Україні

Проте моя робота – отримати найширше розуміння потенціалу різних регіонів, аби я могла представити бізнесу якомога повнішу картину. Саме тому я особисто не надаю пріоритету якомусь конкретному регіону.

– Станом на кінець 2020 року, за статистикою НБУ, британські інвестиції в Україну сягали $2,953 млрд. Ви задоволені притоком інвестицій, рівнем торгівлі? 

– У 2019 році обсяги двосторонньої торгівлі досягли історичного максимуму та становили 1,6 млрд фунтів стерлінгів. Очікувано, минулого року рівень торгівлі знизився внаслідок пандемії та закриття кордонів, проте вже в І кварталі цього року він зріс на 14%. Щоправда, це зростання поки відбулося в секторах, де ми завжди були активними партнерами: автомобілі, фармацевтична галузь, сільське господарство та продукти харчування. Поки ми ще не побачили зростання в пріоритетних секторах, які визначали, коли підписували торік Угоду про стратегічне партнерство.

Якщо говорити про британські інвестиції – вони поступово зростають. Але тип інвестицій дещо змістився в бік урядових облігацій внутрішнього займу (ОВДП). Зокрема, за даними НБУ, ОВДП-портфоліо британських інвесторів збільшилося з $259 млн у 2019 році до $1,29 млрд станом на сьогодні.

– Восени 2020 року очільники наших оборонних відомств підписали Меморандум про посилення співпраці у військовій та технічній сферах (йдеться про надання Україні кредиту й переобладнання Військово-Морських сил ЗСУ). Що планується на ці гроші робити, хто їх виділятиме, і що за цей 10-річний кредит хоче отримати Велика Британія?

– Йдеться про фінансування від Експортно-кредитного агентства Великої Британії (UK Export Finance), яке загалом може сягати 2,5 млрд фунтів стерлінгів та здатне охопити широкий спектр проєктів (енергетика, агротехнології), зокрема й у військовій сфері. Тут не передбачено встановленого обсягу фінансування на якісь конкретні проєкти. Обсяг фінансування затверджуватиметься в кожному конкретному випадку.

Проєкт може претендувати на підтримку UKEF за умови, що частка британських товарів чи послуг у ньому становить щонайменше 20%.

Пані Посол Великої Британії: «На тотальну корупцію британський бізнес в Україні не скаржиться»
Фото: Посольство Великої Британії в Україні

Якщо ж говорити про угоди з підтримки розвитку ВМС України, то перші зразки продукції, принаймні на початку, вироблятимуться у Британії, з використанням британських знань та технологій, а вже завершуватимуть їх в Україні.

– А чи дійсно складання восьми ракетних катерів для нашого флоту проходитиме на миколаївському заводі «Нібулон», і чи буде побудована британська військова база в Миколаївській області, на що неодноразово натякав голова МЗС України?

– Хочу наголосити, що ми не говоримо про присутність британського флоту чи створення бази флоту Великої Британії в Україні. Ми очікуємо, що до шести ракетних катерів будуть побудовані на українському суднобудівному заводі в Миколаєві. Проте конкретні терміни, місце виробництва та інші деталі ще узгоджуються.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло