Як не втратити себе у світі споживацтва

Як не втратити себе у світі споживацтва

І чим може вразити книжка «Думай як чернець. Посібник із досягнення внутрішньої гармонії»

Як не втратити себе у світі споживацтва
Фото: Тамара Куцай

«Думай як лідер», «думай як підприємець», «думай як психолог», «думай як космонавт», «думай як мільйонер», «позитивно думай»… Ми так часто чуємо у своєму житті величезну кількість усіляких порад про те, як нам мислити, що інколи думаємо: а може, нам взагалі не варто так багато думати?
Але порада «думати як чернець» ставить усе до гори дриґом. Бо розумієш: чим більше пізнаєш світ – тим більше хочеться його пізнавати.

Бекґраунд. Молодий 33-річний автор книжки Джей Шетті, англієць індійського походження, після отримання престижної освіти та прогнозів майбутньої успішної кар’єри, відмовився від усього мирського та три роки прослужив ченцем у буддійському храмі.

«Закінчивши коледж, я змінив діловий костюм на рясу й переїхав до ашраму, де спав на підлозі в невеликій скромній оселі. Я подорожував Індією, Великобританією та Європою, щодня по кілька годин присвячував роздумам і вивчав старовинні писання».

Далі, прислухавшись до мудрої поради одного зі своїх вчителів, що він більше принесе користі в мирському житті, якщо ділитиметься набутою мудрістю, він повернувся з ашраму. Тепер Джей пише книжки, записує подкасти (наприклад, його подкаст On Purpose має 64 млн завантажень), проводить тренінги та всіляко наставляє людей, які погрузли у світі конс’юмеризму, на путь істинний.

Дуже популярний, бо його поради справді допомагають людям здійснити позитивні зміни у своєму житті.
«Вивчаючи філософські засади ченців, я найбільше був вражений тим, що за останні три тисячі років людство, виявляється, аніскілечки не змінилося», – зізнається він. Погодьтеся, досить несподіваний поворот для тих, хто на порозі комерційних польотів на Марс. Тож хочеться про це дізнатися більше.

Оригінальна назва: Think Like a Mank. Train Your Mind for Peace and Purpose Every Day

Видавництво: Bookchef, Київ

Наклад: 1200 примірників 

Сюжет. «Ми маємо садити дерева, під тінню яких не плануємо сидіти самі», – погодьтеся, досить контроверсійне твердження. Бо ми звикли саджати дерева, щоб посидіти в їхньому холодочку, адже думаємо, що для нас і за нас їх так ніхто й не висадить.

Монахи думають інакше, так, як у цьому вислові. Саме ця фраза, почута автором книжки на одній із лекцій ченця, перевернула все в його свідомості і відкрила йому новий світ, яким він тепер ділиться з іншим світом.
«Монахи вміють протистояти спокусам, ніколи не критикують, здатні приборкувати біль і тривогу, заспокоювати своє его й будувати життя, сповнене сенсу та наміру».

То чому б нам у них не повчитись?

«Для цього не потрібно розставляти по всьому будинку запалені свічки, скрізь ходити босоніж, або публікувати в соцмережах світлини, на яких ви в позі дерева стоїте на вершині гори. Стати ченцем – це стан свідомості, доступний абсолютно кожному», – переконує Джей Шетті.

Тож про що ця книжка?

Про силу й важливість медитації. Навіть вчені підтверджують, що під час медитації спостерігається найвищий рівень гамма-хвиль, які відповідають за увагу, пам’ять, навчання й відчуття щастя. Автор рекомендує три способи медитації: дихальні техніки, візуалізацію й спів.

Про необхідність зменшити гучність чужих думок, очікувань і вимог, щоб нарешті почути самих себе.

Про те, що варто обирати вищі цінності, які спонукають нас до пошуку щастя, самореалізації й життєвого сенсу, тоді як нижчі – до тривоги, депресії й страждань. Вищих цінностей чимало: у нас завжди більше способів піднятися, ніж упасти.

Про те, що радив Будда: «Не зосереджуйтесь на тому, що роблять чи чого не роблять інші; зосереджуйте свою увагу на тому, що робите або чого не робите ви самі».

Про те, що варто зменшити негатив у своєму житті. Негативні думки, вплив негативних людей та негативні дії. Адже тривалий стрес від постійних скарг призводить до зменшення гіпокампа – ділянки мозку, відповідальної за мислення й пам’ять. Як це зробити? Стати об’єктивним спостерігачем (поглянути на ситуацію з боку – так, ніби ми не є учасниками); повільно відсторонитися від негативних людей за принципом 25/75 («на кожну негативну людину в вашому оточенні мають бути три позитивні»).

Про важливу формулу очищення розуму. Ось вона: замислись, зупинись, зміни.

Про важливість приборкання власних страхів, зокрема, і з допомогою дихання. Адже, як казав колись давньоримський філософ-стоїк Сенека: «Страхів у нас істотно більше, ніж реальних небезпек, тому у своїй уяві ми страждаємо набагато сильніше, ніж мали б насправді».

Про необхідність віднайти свою дхарму ( а це пристрасть + досвід + користь). Бо людина, яка не живе у своїй дхармі, схожа на рибу, яку витягли з води. А ще – визначити свою варну: хто ви, зрештою, – провідник, лідер, творець чи виконавець? І вибудовувати, з огляду на це, свою життєву стратегію.

Про відстороненість як успішний вид самоконтролю, який дає змогу контролювати власний розум: «Журавель стоїть у воді нерухомо, ігноруючи дрібних рибок, які пропливають повз нього. Саме завдяки цьому нерухомому стану він і ловить найбільшу рибу».

І ще багато всяких порад, серед яких найголовнішою можна вважати оцю: «Бути тут і зараз – це єдиний спосіб жити по-справжньому насиченим, повноцінним життям».

Скажете: навіщо все це мені, чи я й без оцього всього обійдусь? Не факт. У староіндійській повісті Нараяни «Гітопадеша» автор порівнює людський розум із п’яною мавпою, яку вкусив скорпіон і налякав привид.
Бо в голові пересічної людини, як свідчать нейробіологи, виникає близько 70 000 думок на день. При цьому наш розум зосереджується на теперішній миті не довше трьох секунд, а решту часу невпинно прокручує в голові події минулого й намагається спрогнозувати майбутнє. Тож розважливість і мудрість ченця допоможуть навести лад.

Вам сподобається, якщо: вам до вподоби не лише абстрактні міркування, а й практичні поради та вправи з дихання, медитації, візуалізації, мантри, а також тести, зокрема, на власну ведичну особливість тощо.
Багато посилань на стародавні священні тексти, що привабливо вирізняє книжку посеред іншого асортименту нон-фікшену. І взагалі книжка – легка, добра, мудра.

Вам не сподобається, якщо: ви не любите мікс усього в порадах, від ведення щоденника та скрупульозного пошуку власної дхарми. Деякі поради видаються спірними (особливо для жінок), наприклад, ставка на однозадачність. Спірними можна вважати і деякі інші поради: наприклад, автор радить закоханим разом медитувати та співати мантри.

Головна причина прочитати: «Слава, гроші, гламур, секс – жоден із цих аспектів життя не здатен по-справжньому задовольнити нас. Нам постійно хотітиметься більше й більше, й у цьому замкненому колі ми залишаємося розчарованими, незадоволеними, виснаженими й нещасними», – автор власноруч визначає в книжці головну причину її прочитати.

Але після її прочитання відчуваєш вдячність – те, чого бракує нам у нашому житті і що радить автор в собі культивувати. Вдячність навіть за те, коли все пішло не туди й не так.

«Подякуйте за невдачі. Всесвіт підготував для вас інші плани».
«Життя – це не жорстка комп’ютерна програма. Це танець свободи».
Чудові слова, якщо над ними по-справжньому замислитись.

У тому ж дусі:

«12 правил життя. Як побороти хаос» Джордан Пітерсон

59 – річний автор цієї книжки Джордан Бернт Пітерсон – канадський клінічний психолог (спеціалізується на патопсихології, соціальній психології та психології особистості)  та професор психології Торонтського університету, має у своєму бекґраунді ще й роботу в Гарвардському університеті. Про нього пишуть, що він пов'язаний із Темною мережею інтелектуалів: таємним рухом інтелектуалів, які вважають, що в сучасному світі свобода слова знаходиться під загрозою на догоду толерантності.

У цій книжці автор виклав свої мотиваційні поради, які базуються на знаннях з біології, літератури, міфології, психології.

Ось вони: 1. Спину – прямо, плечі – назад. 2. Ставтеся до себе так, як до людини, якій маєте допомагати. 3. Товаришуйте з людьми, які бажають вам добра. 4. Порівнюйте себе з тим, ким ви були вчора, а не з тим, ким хтось інший є сьогодні. 5. Не дозволяйте своїм дітям робити те, через що вони вам менше подобаються. 6. Перш ніж критикувати світ, наведіть лад у власному домі. 7. Прагніть чогось важливого (а не вигідного). 8. Кажіть правду чи принаймні не брешіть. 9. Припустіть, що людина, яку ви слухаєте, може знати щось невідоме вам. 10. Нехай ваші слова будуть точними. 11. Не заважайте дітям, коли вони катаються на скейті. 12. Якщо зустрінете на вулиці кота, погладьте його.

Автор відстоює індивідуалізм, а також наголошує, що у своєму житті кожна людина має бути максимально відповідальною за себе, свої вчинки, загалом за суспільство й світ.

г

«Его – це ворог» Райан Голідей

Наше его – наш порятунок і наш ворог. Дуальність нашого непростого світу проявляється навіть у цьому.

Автор книжки Раян Голідей – медіастратег і письменник (написав бестселери з маркетингу та саморозвитку). Також він працював директором із маркетингу в American Apparel та є засновником креативної компанії Brass Check, яка консультувала Google, TASER, Complex та інші успішні корпорації.

Він вважає, що нас вперед рухає не егоїзм, а реалізм. Ми звикли до звичних егоїстичних дій: звинувачувати інших у своїх проблемах, але це неконструктивно, адже ворог нашого успіху – ми самі, а не хтось інший.

Усвідомити ці нехитрі істини часто заважає звичайна зацикленість на собі та віра у свою якусь надважливість, що стає на заваді успішній комунікації.

Книжка чудово розставляє все на свої місця та додає плюсів до успішного саморозвитку. Ще вона сповнена цікавих фактів, яскравих історій та незабутніх уроків.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло