Портал у майбутнє: у Києві протестували дистанційне керування авто та інші 5G-фішки
Що із цього вийшло (відеорепортаж)
5G в Україні можуть запустити вже 2022 року. Мобільні оператори поки «пручаються», оцінюючи величезні інвестиції в проєкт. А потенційні споживачі запитують, що їм дасть ця «штука», крім більш високої швидкості. Часткову відповідь на це запитання Mind знайшов на Road Show 2021. У демозоні відвідувачі змогли перенестися в майбутнє: самостійно поюзати технології для промисловості та рядових користувачів.
Правда, поки що без підключення до 5G. Для повноцінного тесту організатору Road Show – «Huawei Україна» – потрібно було виділити частоти й отримати дозвіл телеком-регулятора. Що наразі проблематично.
Дистанційне керування екскаватором
Ця система дозволяє управляти гірничодобувною машиною, яка може бути навіть за тисячі кілометрів. Завдяки 5G – точніше відсутності затримки сигналу – екскаватор рухається полігоном у реальному часі.
У нашому випадку водій, точніше оператор, «кермував» іграшковим екскаватором, який розташовувався в кількох метрах від системи управління. Замість керма – два джойстика, за допомогою яких можна опускати, піднімати ківш, загрібати породу, висипати її в контейнер. Усі маніпуляції оператор бачить на екранах. Бачить завдяки камерам, вмонтованим в екскаватор.
«Щоб сервер відеоаналітики розпізнавав і робив висновки за певними алгоритмами, потрібна висока роздільна здатність відео (мінімум HD, бажано 4К). Тому 4G мало», – пояснює директор із стратегії та розвитку бізнесу «Huawei Україна» Юрій Владарчик.
Дистанційним керуванням машин уже користуються гірничодобувні підприємства Китаю. Навіщо воно їм? «Оператор сидить у теплі, п'є каву, не дихає вихлопними газами. Така система корисна на підприємствах, де багато ризиків. Наприклад, у шахтах», – каже Владарчик.
В Україні кейсом уже зацікавилося одне з великих гірничодобувних підприємств (ім'я «тестувальника» в Huawei поки не називають). Але для повноцінного запуску йому не вистачає приватній LTE-мережі. Чекають на запуск 5G.
Вартість такої системи в Huawei також поки не можуть озвучити. Вона залежить від багатьох змінних.
Застосунок для освіти з AR
Українські компанії «Нова пошта», «Сільпо», «Видавництво Старого Лева» тощо давно експериментують із доповненою реальністю. Без 5G. У чому саме фішка цього кейса?
Подібні застосунки можуть бути корисні для більш реалістичного «знайомства» з досліджуваними предметами: анатомією, біологією, природознавством тощо. І вони містять великий обсяг контенту. «Щоб постійно довантажувати великоваговий контент із хмари, потрібна низька затримка і висока пропускна здатність (мінімум 100 Мбіт). Так, «Нова пошта» та інші вітчизняні компанії запускають цікаві AR-кейси. Але це все локальний контент. А в цьому разі йдеться про можливість постійно оновлювати контент, який може бути в хмарі далеко від нашої країни», – уточнює Владарчик.
Монолог голограми
Фішка цього кейса – у нестандартному екрані. «Ефект досягається завдяки тому, що дисплей відображає голографічні фотографії, відео і 3D-моделі під кутом огляду 58 градусів (сприймаються людським оком як 3D-відео або голограма). Це нова технологія, яка дозволить піти від використання 3D-окулярів. Кілька користувачів із різних кутів зможуть бачити ту саму картинку. Незабаром технологія «піде» в масове виробництво смартфонів, планшетів, великих екранів. Усе, що ми бачимо у фантастичних фільмах, відтворюватиметься завдяки таким екранам. Поки ці кейси імплементуються в Південній Кореї», – пояснюють у Huawei.
Правда, поспілкуватися з голограмою в реальному часі не вдалося. Відвідувачі демозони змогли переглянути запис відеодзвінка.
Навіщо голограмі 5G? «Щоб спроєктувати 3D-модель, потрібна висока пропускна здатність і низька затримка, що не можуть забезпечити попередні покоління зв'язку. Так, ці умови сьогодні може забезпечити і фіксований зв'язок. Але в майбутньому, думаю, близько 90% спілкування буде по мобільному зв'язку», – уточнив Владарчик.
Відеорингтони
В Україні рингтони не надто популярні. У Huawei сподіваються, що більш великим попитом користуватимуться їхні відеоаналоги. «Наприклад, абонент дзвонить у клініку й замість прослуховування нудних гудків дивиться ролик, у якому лікар розповідає, що оперативно потрібно зробити, скажімо, при переломі», – пояснює Владарчик.
Першим відеосигнали виклику запустив Китай. Пізніше до нього приєдналися кілька країн Європи та Туреччина. Зараз ця «штука» популярна в HoReCa, готелях, туристичних агентствах, на підприємствах, у яких є гаряча лінія.
Українські мобільні оператори поки розмірковують, чи варто експериментувати з відеорингтонами. Для їхнього запуску не обов'язкова наявність 5G. У Туреччині та Європі починали з 4G. «Якщо хочемо отримати гарну роздільну здатність відео – краще дочекатися 5G», – уточнюють у Huawei.
Перегони у VR
Тут відвідувачі демозони могли взяти участь в онлайн-перегонах. У теорії 5G + VR забезпечує максимальний ефект занурення, а мінімальний час затримки створює ефект присутності та командної гри.
Як користувачі змогли протестувати гру без реального 5G? «Ми створили хорошу симуляцію», – віджартувалися в Huawei.
Ще одна «фішка» цього кейса в тому, що геймерам уже не треба купувати приставку. «VR-окуляри можна підключити до звичайного смартфону. Гаджет своєю чергою по 5G конектиться з хмарою. І користувач бачить контент із клауду», – пояснює Владарчик.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].