Портал у майбутнє: у Києві протестували дистанційне керування авто та інші 5G-фішки

Портал у майбутнє: у Києві протестували дистанційне керування авто та інші 5G-фішки

Що із цього вийшло (відеорепортаж)

Этот материал также доступен на русском языке
Портал у майбутнє: у Києві протестували дистанційне керування авто та інші 5G-фішки
Фото: depositphotos.com

5G в Україні можуть запустити вже 2022 року. Мобільні оператори поки «пручаються», оцінюючи величезні інвестиції в проєкт. А потенційні споживачі запитують, що їм дасть ця «штука», крім більш високої швидкості. Часткову відповідь на це запитання Mind знайшов на Road Show 2021. У демозоні відвідувачі змогли перенестися в майбутнє: самостійно поюзати технології для промисловості та рядових користувачів.

Правда, поки що без підключення до 5G. Для повноцінного тесту організатору Road Show – «Huawei Україна» – потрібно було виділити частоти й отримати дозвіл телеком-регулятора. Що наразі проблематично.

Дистанційне керування екскаватором

Ця система дозволяє управляти гірничодобувною машиною, яка може бути навіть за тисячі кілометрів. Завдяки 5G – точніше відсутності затримки сигналу – екскаватор рухається полігоном у реальному часі.

У нашому випадку водій, точніше оператор, «кермував» іграшковим екскаватором, який розташовувався в кількох метрах від системи управління. Замість керма – два джойстика, за допомогою яких можна опускати, піднімати ківш, загрібати породу, висипати її в контейнер. Усі маніпуляції оператор бачить на екранах. Бачить завдяки камерам, вмонтованим в екскаватор.

«Щоб сервер відеоаналітики розпізнавав і робив висновки за певними алгоритмами, потрібна висока роздільна здатність відео (мінімум HD, бажано 4К). Тому 4G мало», – пояснює директор із стратегії та розвитку бізнесу «Huawei Україна» Юрій Владарчик.

Дистанційним керуванням машин уже користуються гірничодобувні підприємства Китаю. Навіщо воно їм? «Оператор сидить у теплі, п'є каву, не дихає вихлопними газами. Така система корисна на підприємствах, де багато ризиків. Наприклад, у шахтах», – каже Владарчик.

В Україні кейсом уже зацікавилося одне з великих гірничодобувних підприємств (ім'я «тестувальника» в Huawei поки не називають). Але для повноцінного запуску йому не вистачає приватній LTE-мережі. Чекають на запуск 5G.

Вартість такої системи в Huawei також поки не можуть озвучити. Вона залежить від багатьох змінних.


Застосунок для освіти з AR

Українські компанії «Нова пошта», «Сільпо», «Видавництво Старого Лева» тощо давно експериментують із доповненою реальністю. Без 5G. У чому саме фішка цього кейса?

Подібні застосунки можуть бути корисні для більш реалістичного «знайомства» з досліджуваними предметами: анатомією, біологією, природознавством тощо. І вони містять великий обсяг контенту. «Щоб постійно довантажувати великоваговий контент із хмари, потрібна низька затримка і висока пропускна здатність (мінімум 100 Мбіт). Так, «Нова пошта» та інші вітчизняні компанії запускають цікаві AR-кейси. Але це все локальний контент. А в цьому разі йдеться про можливість постійно оновлювати контент, який може бути в хмарі далеко від нашої країни», – уточнює Владарчик.


Монолог голограми

Фішка цього кейса – у нестандартному екрані. «Ефект досягається завдяки тому, що дисплей відображає голографічні фотографії, відео і 3D-моделі під кутом огляду 58 градусів (сприймаються людським оком як 3D-відео або голограма). Це нова технологія, яка дозволить піти від використання 3D-окулярів. Кілька користувачів із різних кутів зможуть бачити ту саму картинку. Незабаром технологія «піде» в масове виробництво смартфонів, планшетів, великих екранів. Усе, що ми бачимо у фантастичних фільмах, відтворюватиметься завдяки таким екранам. Поки ці кейси імплементуються в Південній Кореї», – пояснюють у Huawei.

Правда, поспілкуватися з голограмою в реальному часі не вдалося. Відвідувачі демозони змогли переглянути запис відеодзвінка.

Навіщо голограмі 5G? «Щоб спроєктувати 3D-модель, потрібна висока пропускна здатність і низька затримка, що не можуть забезпечити попередні покоління зв'язку. Так, ці умови сьогодні може забезпечити і фіксований зв'язок. Але в майбутньому, думаю, близько 90% спілкування буде по мобільному зв'язку», – уточнив Владарчик.


Відеорингтони

В Україні рингтони не надто популярні. У Huawei сподіваються, що більш великим попитом користуватимуться їхні відеоаналоги. «Наприклад, абонент дзвонить у клініку й замість прослуховування нудних гудків дивиться ролик, у якому лікар розповідає, що оперативно потрібно зробити, скажімо, при переломі», – пояснює Владарчик.

Першим відеосигнали виклику запустив Китай. Пізніше до нього приєдналися кілька країн Європи та Туреччина. Зараз ця «штука» популярна в HoReCa, готелях, туристичних агентствах, на підприємствах, у яких є гаряча лінія.

Українські мобільні оператори поки розмірковують, чи варто експериментувати з відеорингтонами. Для їхнього запуску не обов'язкова наявність 5G. У Туреччині та Європі починали з 4G. «Якщо хочемо отримати гарну роздільну здатність відео – краще дочекатися 5G», – уточнюють у Huawei.


Перегони у VR

Тут відвідувачі демозони могли взяти участь в онлайн-перегонах. У теорії 5G + VR забезпечує максимальний ефект занурення, а мінімальний час затримки створює ефект присутності та командної гри.

Як користувачі змогли протестувати гру без реального 5G? «Ми створили хорошу симуляцію», – віджартувалися в Huawei.

Ще одна «фішка» цього кейса в тому, що геймерам уже не треба купувати приставку. «VR-окуляри можна підключити до звичайного смартфону. Гаджет своєю чергою по 5G конектиться з хмарою. І користувач бачить контент із клауду», – пояснює Владарчик.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло